Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler. Ciągle gotuje wodę? Jaki może być powód?

korona-t 31 Maj 2006 16:53 7378 17
  • #1 31 Maj 2006 16:53
    korona-t
    Poziom 10  

Mam bojler elektryczny około 5 lat. Nie miałem z nim wcześniej problemu az do tego czasu. Ciągle gotuje mi wode w bojlerze jaki może być powód

1 17
  • #2 31 Maj 2006 17:05
    edwaku
    Spec od PLC

Sprawdź termostat i czujnik temperatury. Czujnik temperatury powinien być zanurzony w baniaku(od dołu). Jeśli jest to czujnik gazowy(miedziana cienka rurka), to mógł ulec uszkodzeniu. W tym przypadku konieczna jest wymiana termostatu łącznie z czujnikiem.

0
  • #3 31 Maj 2006 21:31
    korona-t
    Poziom 10  

Ja też myślałem że to termostat i kupiłem nowy. Po wymianie dalej jest ta sama sytuacja i nic się nie zmieniło

0
  • Pomocny post
    #4 31 Maj 2006 21:38
    Nstan
    Poziom 31  

To nie wina termostatu. To stało sie nagle czy jak sadze od dłuższego czasu temperatura wody podgrzewanej przez bojler była coraz wyższa?

0
  • #5 31 Maj 2006 21:49
    edwaku
    Spec od PLC

Jeśli wymiana regulatora temperatury łącznie z wymianą czujnika temperatury nie pomaga, to co to jest? Czy grzałka bierze "lewe" napięcie z pominięciem regulatora temperatury?

0
  • #6 31 Maj 2006 21:59
    korona-t
    Poziom 10  

Nstan tak było jak piszesz że z czasem obniżałem stopniowo pokrętłem temperaturę żadaną wody aż doszedłem do oporu i nie dało rady już dalej obrócić

1
  • Pomocny post
    #7 31 Maj 2006 22:05
    Nstan
    Poziom 31  

Taki efekt jest gdy woda zawiera dużo kamienia. Z czasem osiada na grzałce ,zbiorniku i na rurce w której znajduje sie kapilara termostatu.

0
  • Pomocny post
    #8 31 Maj 2006 22:08
    Szymek_14
    Poziom 16  

Odkręć kryzę z grzałką i wyczyść kamień a naewno będzie poprawa

0
  • Pomocny post
    #9 31 Maj 2006 22:16
    Nstan
    Poziom 31  

korona-t napisał:
    Nstan tak było jak piszesz że z czasem obniżałem stopniowo pokrętłem temperaturę żadaną wody aż doszedłem do oporu i nie dało rady już dalej obrócić

Gdy rurka do której wprowadzamy kapilarę termostatu pokryje się kamieniem to termostat przestaje prawidłowo działać. Kamień tworzy jak gdyby izolację termiczną, dlatego ciepło z podgrzewanej wody nie przedostaje się na kapilarę a więc termostat zachowuje się ciągle jak byśmy nie podgrzewali wody i jest załączony.

0
  • #10 01 Cze 2006 10:31
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Jeśli jest to elektryczny podgrzewacz wody to sprawdź czy się wyłącza grzałka.Jesłi nie wyłącza się to przyczyną może być przebicie wewnątrz grzałki do masy )rurki) oraz niesprawny bądź brak wyłącznika termicznego z reguły jest zainstalowany pod spodem zbiornika.To taka czarna kostka z 4 końcówkami konektorowymi.Należy sprawdzić także czy przewód fazowy jest prawidłowo podłączony tj.do lewwgo zacisku gniazda wtykowego zasilającego bojler.W przypadkach opisach wyżej przy przebiciu grzałki przepływ prądu w fazie następuje z pominięciem wyłącznika,termostatu i ewentualnie niesprawnego lub jednobiegunowego wyłącznika termicznego co może grozić wybuchem czyli rozerwaniem zbiornika.Znam taki przypadek z 1986r.gdzie zbiornik wyrwał dziurę w dachu w budynku ważnej instytucji a kawałki blach znajdowano w odległości 200 m .Trzeba sprawdzić także czy jest zamontowany i sprawny zawór bezpieczeństwa na rurze wodnej przed bojlerem.Pozdrawiam

1
  • #11 01 Cze 2006 15:11
    korona-t
    Poziom 10  

Rzeczywiście w środku było pełno kamienia i osadu. Gdy wyczyściłem zbiornik i zacząłem usuwać kamień z rurki okazało się że rurka jest skorodowana. Wczasie usuwania kamienia w rurce wypadło dwie dziórki. Chodziłem po slepach elektrycznych gdzie sprzedają bojlery i byłem nawet w zakładzie który zajmuje się naprawą sprzetu AGD i powiedziano mi że nie ma tego typu kryz do tego bojlera.

0
  • Pomocny post
    #12 01 Cze 2006 18:38
    Nstan
    Poziom 31  

Poszukaj 40cm rurki o średnicy wewnętrznej 10-15mm. Zaślep koniec rurki(możesz wstawić kawałek pręta lub zaklepać młotkiem i zaspawać). Tak przygotowana rurka będzie pasować do każdego termostatu. Następnie tak przygotowaną rurkę w spawaj w miejsce starej.

0
  • #13 02 Cze 2006 21:56
    lisos
    Poziom 22  

nie trzeba było czyscic, to nie wina kamienia, nie ogranicza on na tyle przewodności cieplnej aby czujnik żle działał
    ale jeśli tak przerdzewiała rurka to wymień cały bojler bo jest niebezpieczny

0
  • Pomocny post
    #14 03 Cze 2006 10:50
    Nstan
    Poziom 31  

lisos napisał:
    nie trzeba było czyscic, to nie wina kamienia, nie ogranicza on na tyle przewodności cieplnej aby czujnik żle działał
    ale jeśli tak przerdzewiała rurka to wymień cały bojler bo jest niebezpieczny

Bardzo się mylisz i nie znasz możliwości kamienia. Bardzo dużo jest takich awarii (nawet grzałka gdy obrośnie kamieniem ulega uszkodzeniu gdyż jest gorsze odprowadzenie ciepła i dochodzi do rozerwania grzałki). Zbiornik jest wykonywany z grubszej blachy i najczęściej rdza przegryza blachę w górnej części na dennicy. Tam gromadzi się powietrze i dlatego szybciej postępuje korozja.

0
  • #15 03 Cze 2006 16:06
    lisos
    Poziom 22  

Nstan napisał:

Bardzo się mylisz i nie znasz możliwości kamienia. Bardzo dużo jest takich awarii (nawet grzałka gdy obrośnie kamieniem ulega uszkodzeniu gdyż jest gorsze odprowadzenie ciepła i dochodzi do rozerwania grzałki). Zbiornik jest wykonywany z grubszej blachy i najczęściej rdza przegryza blachę w górnej części na dennicy. Tam gromadzi się powietrze i dlatego szybciej postępuje korozja.

nawet niewiesz, że ty bardziej sie mylisz ale może masz za mało praktyki, często naprawiam bojlery i prawie zawsze dziury robia sie na dnie, z tą grzałką to też rzadko dochodzi do rozerwania, najczęsciej w wyniku gorszego chłodzenia przepala się spiralka

0
  • Pomocny post
    #16 03 Cze 2006 20:33
    Nstan
    Poziom 31  

lisos napisał:

nawet niewiesz, że ty bardziej sie mylisz ale może masz za mało praktyki, często naprawiam bojlery i prawie zawsze dziury robia sie na dnie, z tą grzałką to też rzadko dochodzi do rozerwania, najczęsciej w wyniku gorszego chłodzenia przepala się spiralka

Obaj mamy rację tylko zależy to także od miejsc w których mieszkamy. U nas często brakuje wody i dlatego zbiornik się zapowietrza. Drugim takim miejscem jest właśnie dolna dennica gdzie skrapla się woda w wyniku pocenia się zbiornika (pocenie zależy od pomieszczenia w którym znajduje się zbiornik). To skraplanie wody powoduje także częste uszkodzenia termostatu. U nas także jest bardzo dużo kamienia w wodzie i dlatego jest on naszym utrapieniem. Rzadko spotyka się w mieście takie uszkodzenia gdzie woda jest z wodociągów, oczyszczona. Nie jest to jedynym moim zajęciem które wykonuje od 23 lat.

0
  • Pomocny post
    #17 07 Cze 2006 11:14
    Nstan
    Poziom 31  

Proszę pamiętać o podłączeniu przewodu ochronnego gdyż jest on bardzo ważny dla bezpiecznego użytkowania bojlera. Woda jest dobrym przewodnikiem prądy i może dojść do porażenia gdy dojdzie do awarii.

0
  • #18 08 Cze 2006 10:01
    korona-t
    Poziom 10  

Dziękuję za pomoc przy naprawie bojlera. Zrobiłem tak jak pisał Nstan z tą rurką. Grzałka także była pokryta kamieniem i poszedłem zapytać do zakładu w którym naprawiają AGD. Dowiedziałem się że są przypadki gdy pęka grzała i wtedy gdy przewód ochronny nie jest podłączony lub jest uszkodzony to jest niebezpiecznie używać takiego bojlera może dojść do porażenia prądem. Co więcej oddałem zakupiony termostat gdyż stary okazał się dobry a kupiłem nową grzałkę.

0