Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie przekładników prądowych

Marcus82 31 May 2006 21:14 6295 5
Relpol
    Marcus82
    Level 10  
    Witam. Mam pytanie czy znacie jakies sposoby zbadania przekładników prądowych poza metodą polegającą na zmierzeniu prądu wtórnego amperomierzem (zwykłym lub cęgowym) i obliczeniu na podstawie otrzymanych danych przekładni i podstawowych błędów (kątowego, prądowego, przekładni). Musze podać kilka metod (min 3) do pracy jaką pisze i jestem w kropce ;/. Może znacie jakies sposoby z własnych doświadczeń. Dzięki z góry za pomoc.
  • Relpol
    Marcus82
    Level 10  
    Widziałem tą stronke i niestety niewiele mogę z niej uzyskać :(. Jedyne co może mi się przydać to układ do pomiaru uchybu prądu. Potrzebuję jednak układy lub metody do pomiaru przekładni (błędu przekładni), błędu prądowego i kątowego oraz mocy przekładnika ;/.
    Quarz
    Level 43  
    Marcus82 wrote:
    Widziałem tą stronke i niestety niewiele mogę z niej uzyskać :(. Jedyne co może mi się przydać to układ do pomiaru uchybu prądu. Potrzebuję jednak układy lub metody do pomiaru przekładni (błędu przekładni),

To jest chyba najprostsza sprawa; mierzysz prąd po obu stronach przekładnika w zakresie roboczym + 20% przeciążenia wymuszając sinusoidalny kształt prądu pierwotnego (tak było kiedyś w PN, jak jest teraz w Normie Unii to nie wiem, bo już nie muszę tego wiedzieć), Pamiętać trzeba o tym, by zapewnić właściwą (poniżej maksymalnej) impedancję obwodu wtórnego (przekładnik prądowy pracuje na zwarcie strony wtórnej i niedopuszczalne jest jej rozwarcie przy przeływie prądu przez uzwojenie pierwotne przekaźnika.
    (Rdzeń po niedługim czasie "ugotowany")

Marcus82 wrote:
    błędu prądowego

To jakieś mi nie znane pojęcie, możesz mi to objaśnić

Marcus82 wrote:
    i kątowego oraz mocy przekładnika ;/.

Pomiar błędu kątowego jest sprawą trudną i potrzeba do tego celu specjalnych urzadzeń, by zmierzyć ten kąt na podstawie definicji.

Moc przenoszona (tu też kłania się Norma, co do warunków pomiaru), to sprawa jest prosta, jak mamy wyznaczyć moc pozorną i o takiej mówi się w Wielkim Świecie.

Pozdrawiam
    Greg
    Marcus82
    Level 10  
    Błąd prądowy jest to błąd który przekładnik wprowadza przez to że przekładnia rzeczywista nie równa się znamionowej. Inaczej mówiąc jest to różnica między przekładnią znamionową a rzeczywistą. Interesuje mnie tylko czy m.in. błąd ten mogę zbadać obliczając ze wzoru, mając dane prądy pierwotny i wtórny i przekładnie znamionową, czy można to też jakoś inaczej obliczyć?
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Marcus82 wrote:
    Błąd prądowy jest to błąd który przekładnik wprowadza przez to że przekładnia rzeczywista nie równa się znamionowej. Inaczej mówiąc jest to różnica między przekładnią znamionową a rzeczywistą. Interesuje mnie tylko czy m.in. błąd ten mogę zbadać obliczając ze wzoru, mając dane prądy pierwotny i wtórny i przekładnie znamionową, czy można to też jakoś inaczej obliczyć?

definicja tego błędu jednoznacznie wskazuje algorytm jego policzenia.
    Każdy przekładnik pomiarowy (prądowy, napięciowy) ma podaną przekładnę znamionową (nominalną).
    Błąd bezwzględy Δ przekładni, wobec tego, to będzie różnica pomiędzy wartością rzeczywistą, a nominalną, ale tu należy sporządzić wykres poprawek p (p=-Δ) w funkcji "okrągłych" wartości prądu wtórnego (pierwotnego), tych punktów powinno być tyle, ile jest opisanych działek na skali amperomierza włączonego w obwód wtórny.

Pozdrawiam
    Greg