logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zwrotnica odcinająca pasmo poniżej 50 Hz

Hubertum 01 Cze 2006 00:01 2536 15
REKLAMA
  • #1 2684884
    Hubertum
    Poziom 13  
    Chce sie dowiedzieć czy jest taka zwrotnica która nie dopuściła by aby sub schodził niżej niż 50 Hz. Niepotrzebne mi jest aby sub schodził niżej niż 50 Hz ponieważ zmniejsza sie jego wytrzymałość mocowa.
  • REKLAMA
  • #2 2684984
    yvr
    Poziom 17  
    Wiec po co ci susb, skoro chcesz go odcinac od dolu? Przeprojektuj lepiej obudowe.
  • REKLAMA
  • #4 2686049
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Mówimy o sube do domu czy o dole na estrade? Jeśli to pierwsze - daruj sobie, skręć basy we wzmacniaczu ew. zrób inne pudło, to poprawi wytrzymałość mocową. Jeśli to pierwsze - na Boga - tnij go aktywnie, bo inaczej nie da rady; tzn da sie teoretycznie, ale praktycznie to nei ma sensu.
  • #5 2687264
    Hubertum
    Poziom 13  
    No oczywiście że to sub na estrade zaprojektowany od 50 Hz, w sumie mam filtr we wzmacniaczu ROTEL RX-803 który zmniejsza wychylenia membran przez dolne częstotliwości, ale jeśli podłączy sie suba do innego wzmacniacza lipniejszego który nie bedzie miał filtra to mogą głośniki być zniszczone, na szczęście ja mam wzmacniacz z filtrem. Ale wolałbym włożyć filtr do suba i przykręcić go w środku dla bezpieczeństwa głośników przed innymi wzmacniaczami.
  • #6 2687957
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    To mase kasy wydasz na pasywne odfiltrowanie tego. Jaka moc?
  • REKLAMA
  • #7 2688063
    Tremolo
    Poziom 43  
    Rotel to raczej nie jest estradówka. Filtr musi byćaktywny. Inaczej nie ma sensu. 228uF i 44mH to praktycznieprzy tych pradach przesuwnik fazowy, układ opóxniający. Tym rotelem nie spalisz dobrze zaprojektowanej skrzyni .

    mam wzmacniacz 400W/kanał głosniki typowo domowe wzmacniacz gra pasmem od 5Hz. Słucham czasami przed blokiem muzyki. Nic sie nie pali.

    opór zwrotnicy lepiej jest zamienić oporem pneumatycznym, zmniejszając obudowę lub zwiększając powierzchnie pomieszczenia.

    kup sobie equalizer nie pisz głupot nie ma czegoś takiego, że układ nie przenosi czegoś poniżej, jest tylko pojęcie z jakim tłumieniem ten sygnał zanika w ilości decybeli/interwał. nawet jak utniesz cyfrowo. Zrobisz 100dB/oktawę to wzmacniacz i tak ma poziom szumów większy. I szybkko linia tlumienia uderzy o pasmo stałego w calym pasmie szumu (tlo w spektroskopi elektrycznej)
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #8 2688520
    Hubertum
    Poziom 13  
    Rotel RX-803 to jest estradówka 2x110 wat rms, pobór mocy amplitunera to 500 wat. Tremolo nie masz Rotela to nie gadaj, ty tylko chodzisz i zbierasz punkty na całej elektrodzie masz ich najwięcej, hehe.
  • Pomocny post
    #9 2688545
    Tremolo
    Poziom 43  
    Rotel RX 803, Receiver, 2 mal 75 Watt - wzmacniacz HiFi http://www.radio-antik.de/Prod13.htm

    Typowy klasyczny, pewnie brzmienie niczego sobie ale to nie jest estradowka. Estradówka ma zabezpieczenia co najmniej 4-5 rodzajów limiter, termiczne, clip, zwarciowe, stałe na wyjściu, i subfoniczny filtr najlepiej wyłączalny.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #10 2688546
    Hefajstos
    Poziom 35  
    Rotel to nie jest estradówka

    howgh


    :D
    uff, chyba z miesiąc mnie tu nie było
    taki mały odwyk


    --
    Hefi

    PS: 50Hz, to przesada. Jak chcesz chronić głośnik, ale to zrób subsonic na 30Hz mniej więcej, ew. 35.
  • #11 2688554
    Hubertum
    Poziom 13  
    Tremolo napisał:
    Rotel RX 803, Receiver, 2 mal 75 Watt - wzmacniacz HiFi http://www.radio-antik.de/Prod13.htm

    Typowy klasyczny, pewnie brzmienie niczego sobie ale to nie jest estradowka. Estradówka ma zabezpieczenia co najmniej 4-5 rodzajów limiter, termiczne, clip, zwarciowe, stałe na wyjściu, i subfoniczny filtr najlepiej wyłączalny.


    2x75 wat rms przy 8 omach a przy 4 omach 2x110 wat rms (ja mam suba 4 omowy), wiesz ile ten rotel ma zabezpieczeń to nawet ci sie nie śniło, ma on wszystkie zabezpieczenia(opóźnione włączanie, zwarciowe, stałę na wyjściu, termiczne) no i ma filtry od wysokich i od niskich częstotliwości. Filtr moge włączyć i wyłączyć. A co ty tam gadasz nie miałeś go nawet w ręku a gadasz farmazony że to nie estradówka, 16 kilo waży i ma z przodu rączki nawet tak jak normalny wzmacniacz estradowy. No i jest o wiele lepszy niż Hollywood Impact.
  • REKLAMA
  • #12 2688598
    czarek18
    Poziom 25  
    A widziałeś kiedy estradówkę z radiem bo ja jeszcze nie....
  • #13 2689037
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    no proszę, ale 3molo dał się wciągnąć w taką dyskusję :D
    Tak jak czarek18 zauważył, nie jest to wzmacniacz(nie ważne czy domowy czy estradowy) a amplituner. Hubertum czy nie zauważyłeś tego :D (zintegrowany wzmacniacz czyli wzmacniacz z przedwzmacniaczem + radyjko) a to czy ma "rączki" i zabezpieczenia to nie kwalifikuje go jako "wzmacniacz estradowy"
    Swoją drogą, takie cacuszko na estradę to czyste barbażyństwo.

    p.s.
    Hubertum, jeśli ci poprawi samopoczucie to powiem że masz "amplituner estradowy" :D

    witam Hefi

    Hubertum jak sobie życzysz to nawiń cewkę do tego filtra, zastanawia mnie tylko ile będzie ważyło to "zabazpieczenie" :D

    Tremolo napisał:
    Słucham czasami przed blokiem muzyki.

    a co na to "mocherowe berety"?
  • #14 2689694
    Tremolo
    Poziom 43  
    Cytat:
    Tremolo napisał:
    Słucham czasami przed blokiem muzyki.

    a co na to "mocherowe berety"?


    Tańczą.

    Dobra mniejsza z tym. Mam jeszcze jeden pomysł. Każdy wzmacniacz taki fachowy ma kilka stopni. Przedwzmacniacz dostosowujący, przedwzmacnaicz barwy, przedwzmacniacz końcowki... Pomiędzy stopniami znajdują się kondensatory, wystarczy zaniżyć ich wartośc a niskie tony się obetną. (częstotliwość graniczna wzmacniacza)

    Kondensatory możesz przełączać zewnętrznym przelacznikiem. Ważne żeby kable do kondensatora były ekranowane no i krótkie bo inaczej stracisz tez wysokie tony. W sumie to ma być do suba... To raczej nie gra roli. Ekranowanie i długość kabli zabezpiecza Cię przed przydźwiekami.

    można też na wejscie postawić dodatkowy kondensator 0,22uF=220nF a wejscie zewrzeć 14,3kOmowym

    Jest to filtr wejściowy bierny 50Hz moze bedzie wspólpracowal z Twoim zestawem. Bo robienie zwrotnicy to sobie odpuścić trzeba.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #15 2689802
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tremolo napisał:

    Tańczą.

    pogo? :D (daruj, nie mogłem się powstrzymać)
    nie wiem ale skłaniał bym się do pomysłu Hefiego, bo chyba chodzi aby sub zabezpieczyć przed innym wzmakiem.
    Hubertum napisał:
    ale jeśli podłączy sie suba do innego wzmacniacza lipniejszego który nie bedzie miał filtra to mogą głośniki być zniszczone

    Ingerencja w "wnętrzności" ROTELA jakoś do mnie nie przemawia
    Ja swoich klocków nie pożyczam.
    Żonki i sprzętu audio się nie pożycza, jeśli się nie chce stracić kolegów :D
  • #16 2689816
    Tremolo
    Poziom 43  
    Myśle że temat wyczerpany, można zamknąć. Podzial aktywny tez można zastosować w następnym wzmacniaczu. Wybór nalezy do zakladającego temat. Jesli chodzi o zalety aktywnego do pasywnego to aktywny wygrywa z pasywnym w proporcjach 100 do 1: jakość, dobroć, wspólczynnik strat, sprawnosć, brzmienie, ciężar, zastosowanie, uniwersalizm zastosowania impedancji wyjściowej itp.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
REKLAMA