Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Optex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 140 - czy da się je ulepszyć?

pawelsz 12 Jun 2010 23:35 103722 493
    goraj krzysztof
    Level 30  
    Napisze tyle co wiem jako użytkownik obecnie A140, a wcześniej A110 i A75

a)GDN 30 80 jest dużo lepszym głośnikiem niż GDN 30 60\1
    b)żarówka załatwi wszystkie problemy
    c)nie wiem trzeba by porównać charakterystyki
    d) wymiana głośników bez zestrojenia obudowy była by bez sensu, trzeba będzie wydłużyć obecne tunele
    e) kondensatory trzymają się bardzo dobrze, ale jeśli ci poprawi to samopoczucie...
    f)nowsze wersje są wygłuszane lepszymi materiałami niż wełna w woreczkach więc jeśli nie planujesz obudowy zamkniętej...
    g) terminal jest w porządku, kable są trochę cienkie, ale czy wymiana coś poprawi na takich krótkich odcinkach?
    h)przełączniki działają bardzo dobrze nic nie trzeba ruszać
    i) to nie prawda
    j)przy orginalnym niskotonowcu nie, przy innym nie na razie nie sprawdzałem
  • Optex
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Myślałem żeby wstępnie kupić tego GDN 30/80 i do tego http://allegro.pl/item1077151173_nowy_tunel_bass_reflex_5_5_cm_altus_75_110_140.html

Według winisd wychodzi strojenie 34hz dla takiej budy i takich tuneli b-r.

Na początek planuję zmienić kable, od terminalu do zwrotnicy taki sam jak od wzmacniacza do kolumny tzn 2x2.5mm, do średnich tonów 2x1.5 i do wysokiego 2x0.75, może być?? Czy taki przekrój wystarczy czy to będzie mało ?
    Kable będą polskie OFC, nie chińskie !

Druga zmiana to wygłuszenie na ścianki boczne,dolną i tylnią ew. na górną też., watolina ile ma mieć cm ? grubość 15-20 mm może być ? I jedną czy dwie warstwy ?

Do tego usunę siatki z B-R i zmienię GDWT ale na który ? A może GDWK ??

Jak usztywnić obudowę ?? Ma ktoś jakieś pomysły ?

Zmianą długości B-R i zmianę GDN zostawię sobie na po wakacjach :)

pozdro
    DJ Volt
    Level 25  
    Daruj to wszystko, gra nie warta świeczki.
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bo jak na specyficzny (czytaj spaprany) projekt i słabe przetworniki tego zestawu, wyżej wymienione zabiegi nie naprawią ich brzmienia.

Nie chce atakować Tonsila, bo mieli wiele świetnych produktów, ale żaden z nich nie stał nawet obok altusów. Te paczki są kiepskie i to nie tylko w porównaniu z najnowszym hi-endem, ale wystarczą dwudziestokilkuletnie Grundigi z serii BOX które były jak na tamte czasy porównywalnym cenowo produktem. Szkoda tylko, że wtedy w Polsce prawie nieosiągalnym, może porównanie otworzyło by oczy ówczesnym melomanom.

Z Altusami jest jak z F-126p, miliony darzą go ogromnym sentymentem, ale jakkolwiek by nie patrzeć, cudem techniki nie był.

Jednyne co można naprawić nie ingerując w zamysły inżynierów to wymiana wygłuszenia oraz przewodów na grubsze. Jeżel już czepiać się zwrotnicy to trzeba by ją zupełnie przeprojektować, ale to już nie będą altusy. Tak samo z przetwornikami.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    a ja się tak zapytam, czemu wszyscy narzekają na łatwo palące się cewki gdwt w altusach 140 ???
    W altonach gdwt jest podłączony tylko przez kondensator 2,2µ.....a w altusach przez 6,8µ a potem dodatkowo jeszcze przez 2,2µ

Więc ? Łatwiej powinny się palić gdwt w altonach ...a jest na odwrót ...oświeci mnie ktoś ??

Czy może chodzi tylko o to że gdwt w altusach ma 40 w a w altonach 70 i to już jest wystarczający powód bo głośnik przez to że mocniejszy to i trudniejszy do spalenia ??

Wynikało by z tego że kupując gdwt 9/80/5f prawie w 100% zabezpieczę się przed spaleniem gdwt ?

Altus : Altus 140 - czy da się je ulepszyć?

Alton: Altus 140 - czy da się je ulepszyć?
    PZ IX
    Level 34  
    Hehe, na mój gust od Altusów 140 o wiele lepiej grają nawet ZG20C :) ZG15 zapewne też. Zejście basu do podobnej granicy z tym, że te oba przytoczone typy nie mają niemal żadnego dudnienia i znacznie kulturalniej grają wysokimi - mimo stożkowych.
    A jakże wielkie zdziwienie w moich uszach, gdy usłyszałem, że stare Remy (które zresztą dostałem za darmo) grają znacznie lepiej od A75. Nie zastanawiając się, sprzedałem te drugie najszybciej jak mogłem. I nie żałuję, jedynie wstyd mi, że zaciekle broniłem tych quasi-estradówek.
    Od tego momentu Altusy ochrzciłem nazwą "najgorsze polskie Hi-Fi".
    Temat o przeróbkach tych szaf na bardziej cywilizowane jest w Akustyka FAQ.
    Zdeczka lamerskie pytania zadajesz, bo jakbyś się nieco pomęczył to byś wszystko wiedział.

edit:

Dodam jeszcze, że schemat zwrotnicy Altonów jest inny:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic290862.html
    Chyba, że koledzy się pomylili!
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Nikt nie bierze pod uwagę że altusy miały konkretne zastosowanie....to jest tak jak teraz, jeden kupuje zeusy bo lubi głośno a drugi kupuje maestro bo lubi cicho a dobrze ....

A jak jest z tymi gdwt ??

Myślałem żeby wstępnie kupić tego GDN 30/80 i do tego http://allegro.pl/item1077151173_nowy_tunel_bass_reflex_5_5_cm_altus_75_110_140.html

Według winisd wychodzi strojenie 34hz dla takiej budy i takich tuneli b-r.

Na początek planuję zmienić kable, od terminalu do zwrotnicy taki sam jak od wzmacniacza do kolumny tzn 2x2.5mm, do średnich tonów 2x1.5 i do wysokiego 2x0.75, może być?? Czy taki przekrój wystarczy czy to będzie mało ?

Druga zmiana to wygłuszenie na ścianki boczne,dolną i tylnią ew. na górną też., watolina ile ma mieć cm ? grubość 15-20 mm może być ? I jedną czy dwie warstwy ?

Do tego usunę siatki z B-R i zmienię GDWT ale na który ? A może GDWK ??

Jak usztywnić obudowę ?? Ma ktoś jakieś pomysły ?

Zmianą długości B-R i zmianę GDN zostawię sobie na po wakacjach Smile

pozdro
  • Optex
    DJ Volt
    Level 25  
    pcmaniaczek wrote:

Wynikało by z tego że kupując gdwt 9/80/5f prawie w 100% zabezpieczę się przed spaleniem gdwt ?

Przed spaleniem jakiegokolwiek głośnika w jakimkolwiek zestawie najlepiej chroni głowa na karku, wypełniona przysłowiowym olejem.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    mógłby ktoś odpowiadać na pytania ??? Zauważyłem że już któryś raz pytam się o coś a jedyne co słyszę to : altusy są be
    DJ Volt
    Level 25  
    Bo mógłbyś zadać sobie trochę trudu i przeczytać ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic968837.html o którym zresztą już Ci napisał ktoś wyżej. Masz tam odpowiedzi na swoje pytania. Dodatkowo masz też dobrą radę, która brzmi: wszystkie proponowane przez Ciebie zmiany są nie warte zachodu, odpuść. Po co kupiłeś Altusy i to 140? Trzeba było zakupić ładne A200 i się nie bawić w wyrzucanie cennego pieniądza w błoto.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    PZ IX wrote:
    Hehe, na mój gust od Altusów 140 o wiele lepiej grają nawet ZG20C :) ZG15 zapewne też. Zejście basu do podobnej granicy z tym, że te oba przytoczone typy nie mają niemal żadnego dudnienia i znacznie kulturalniej grają wysokimi - mimo stożkowych.
    A jakże wielkie zdziwienie w moich uszach, gdy usłyszałem, że stare Remy (które zresztą dostałem za darmo) grają znacznie lepiej od A75. Nie zastanawiając się, sprzedałem te drugie najszybciej jak mogłem. I nie żałuję, jedynie wstyd mi, że zaciekle broniłem tych quasi-estradówek.
    Zdeczka lamerskie pytania zadajesz, bo jakbyś się nieco pomęczył to byś wszystko wiedział.

edit:

Tamten kolega się pomylił, to zwrotnica dla midltonów (gdwk na schemacie)

DJ Volt.....kupiłem te altusy z prostego powodu, trafiły mi się w idealnym stanie a poza tym kupiłem je z myślą taką że będę miał zajęcie ....lubię majsterkować...to wszystko ....

a co do tego linka to nikt mi go nie dawał wcześniej, zadałem proste pytanie, ponowie je :

czemu wszyscy narzekają na łatwo palące się cewki gdwt w altusach 140 ???
    W altonach gdwt jest podłączony tylko przez kondensator 2,2µ.....a w altusach przez 6,8µ a potem dodatkowo jeszcze przez 2,2µ

Więc ? Łatwiej powinny się palić gdwt w altonach ...a jest na odwrót ...oświeci mnie ktoś ??

Czy może chodzi tylko o to że gdwt w altusach ma 40 w a w altonach 70 i to już jest wystarczający powód bo głośnik przez to że mocniejszy to i trudniejszy do spalenia ??
    PZ IX
    Level 34  
    pcmaniaczek wrote:
    Tamten kolega się pomylił, to zwrotnica dla midltonów (gdwk na schemacie)

Wiem, że to zwrotnica dla Mildton, ale dużo osób pisze, że w Altonach jest to samo.
    A dlaczego GDWT się palą łatwiej w Altusach II serii? Bo przełącznik jest za kondensatorem 2,2µF, a dość często ustawia wiara na pozycję '0' lub '-' oraz w Altonach na 97% jest równolegle cewka do GDWT.
    Zresztą - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic968837.html
    I temat jest wyczerpany niemal w 100%.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    myślicie że to dobry pomysł aby zrobić zworę na tych przełącznikach ??

ps. czym się różnią poszczególne wersje altusa 140 ?

ps2.
    Jak zrobić z kablami ??
    od terminalu do zwrotnicy taki sam jak od wzmacniacza do kolumny tzn 2x2.5mm, do średnich tonów 2x1.5 i do wysokiego 2x0.75, może być?? Czy taki przekrój wystarczy czy to będzie mało ?
    DJ Volt
    Level 25  
    Nie zmieniaj kabli.

Nie zwieraj przełącznika.

Głośnik wysokotonowy wstaw jaki chcesz, albo zostaw ten co jest.

Szmaty którymi są wyłożone zostaw na miejscu. Jeśli są worki wymień na szmatę, albo gąbkę.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    są szmaty (filc z gumiaków jak to się mówi)

a gdwt jaki można wstawić tak żeby nie trzeba było modyfikować zwrotnicy ??

I co z tym paleniem cewki w gdwt ? Jeśli by wziąć pod uwagę to co napisał nasz kolega parę postów wyżej to wynikało by że kondensator trzeba dać za przełącznikiem ???

Moje zdanie jest takie że łatwe palenie gdwt w altusach było tylko dlatego że był on po prostu słaby (40w) i był bardziej podatny na przesterowania niż obecne np. gdwt 9/80/5F .... I zmiana gdwt na nowsze jest wystarczającym zabezpieczeniem przed spaleniem... No i jak kolega słusznie zauważył ...trzeba też myśleć jak się słucha...i jak się ''kręci gałką''

ps. Tak się zastanawiam nad sensem zmiany wygłuszenia w Altusach ..... każdy wywala te szmaty filcopodobne bo myśli że są złe i ładują tyle watoliny co nie miara .... Bo każdemu się wydaje że w fabryce dali takie wygłuszenie bo nie mieli lepszego....

a np. w ZG30C115 było napchane tyle dobrej jakości grubej gąbki co nie miara ! a są to dużo starsze kolumny niż altus ...a jednak wsadzili coś dobrego.

Wynikało by że fabryka dała do altusów i innych kolumn z B-R taki materiał jaki powinien być zastosowany właśnie z obudowami typu B-R gdzie wygłuszenia nie powinno być za dużo :>
    (nie licząc oczywiście początkowych wygłupów Tonsila z workami z watą szklaną .....)
    DJ Volt
    Level 25  
    Głośniki się nie palą. Mam tą samą parę Altusów 5 lat i nie spaliłem w nich głośników wysokotonowych nigdy (przełączniki są zawsze na minus). Uszkodzenia występują w skrajnych przypadkach. Jeśli coś takiego się stanie to znaczy, ze po prostu użytkownik nie potrafi korzystać z urządzenia. Porównałbym to do jazdy bez oleju w silniku- skrajne ograniczenie umysłowe. Chyba oleju na zapas byś nie dolał ponad miarę?

Dostałeś w ogóle te pudła do ręki?Wiesz jaki to ma charakter "brzmienia" ?

Głośnik wysokotonowy wrzuć jakikolwiek, nie przerabiaj zwrotnicy. Sama zmiana głośnika powinna dać odczuwalną poprawę.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Ja gdwt spaliłem tylko raz w życiu, w alton 80 na oryginalnych głośnikach i przy wzmacniaczu Diora WS-354, spalił się jeden gdwt mimo że nie było jeszcze słyszalnych przesterów, po prostu ten wzmacniacz musiał dawać bardzo nieczysty dźwięk ....

DJ Volt, jakie masz wygłuszenie w swoich altusach i jakie kable ? Robiłeś w nich jakieśkolwiek modyfikacje ??
    DJ Volt
    Level 25  
    Wszystko mam po staremu, oryginalnie. Nie słucham ich od roku czasu. Po prostu stoją.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Kolumny przyszły, stan ideał, wszystko ładnie i idealnie ...ale jest jedno ale.......
    Okazało się że poprzedni właściciel przed sprzedającym chciał zrobić tuning tych Altusów i zrobił w nich z tyłu otwory B-R 10 cm ....które następnie zostały zaszpachlowane a potem pomalowane lakierem w sprayu ...

Zgłosiłem to sprzedającemu, zgodził się dopłacić w ramach rekompensaty za tą wadę.

Jeśli kupione kolumny kosztowały 550 złotych i w aukcji było wyraźnie napisane : Kolumny w pełnym oryginale, nic nie ruszane itp itd.
    To ile mam powiedzieć żeby mi zostało dopłacone ???
    IrekKo
    Level 32  
    Ja bym je oddał i zażądał zwrotu całej gotówki.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    i tak chyba zrobię

Cholera :( dość mam już tych kolumn z allegro :( Pozostaje tylko odłożyć kasę i kupić altus 300 nowe :(
    Nie ma już chyba używanych kolumn na allegro które by nie miały albo polakierowanych membran na różowo albo wstawieniu B-R itp itd:(

Edit. Sprzedawca w ciągu tygodnia ma oddać mi całą gotówkę za te kolumny, co nie zmienia faktu że mnie dźwięk altusów 140 podoba się i to bardzo :)

Ale jedno jest fakt ....gdwt w altusach napierd..... jak głupi :|
    SzokalML
    Level 36  
    Nie przesadzajmy, jeśli otwory zostały zaszpachlowane! to ja bym się zadowolił zwrotem w wysokości 50 zł. Oddawać kolumny tylko dlatego że mają jakieś ślady? bez przesady ;)

Poza tym Altusy to nie są kolumny, których stan fabryczny jest atutem. Źle zestrojona obudowa, za cienkie kable, złe podziały na zwrotnicy, kiepski głośnik niskotonowy, kiepski głośnik wysokotonowy. W zasadzie poprawić można WSZYSTKO - czego najlepszym przykładem jest ten temat.

Nie wiem co ci się w ich brzmieniu podoba? Bas? Ja tam byłem zaskoczony - jak to możliwe, że kolumny hi-fi z 30 cm mogą mieć tak mało basu! W dobrych kolumnach z lat 70-tych i 80-tych, bas 30 cm oznacza że niskich częstotliwości jest w zapasie.

W altusach 140 - trzeba włączać loudness....

Także w życiu nie dałbym 550 zł za Altusy 140. Rozumiem sentyment, ale bez przesady ;)

Za tą cenę można mieć coś używanego naprawdę wysokiej klasy:
    /item1057633677_sony_ss_g3_monitory.html
    /item1053052842_radian_research_12_3_monitory.html
    /item1074425947_vieta_e_512_high_efficiency_bass_30_cm_unikat.html
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Ślady jak ślady .... ciekawość mnie zżarła żeby zobaczyć co jest w środku...wyciągnąłem otwór b-r i zaświeciłem latarką, długopisem podważyłem materiał wygłuszający(znajdujący się zresztą zrolowany tylko w prawej części kolumny)a w środku....w miejscu dziur....wkręcona ucięta deska....takiej grubości jak w ławce w parku są ...nawet kolor taki sam zielony ....krzywo ucięta....i wkręcona przez kogoś kto naprawdę powinien się leczyć .... W drugiej kolumnie to samo ...tyle że zamiast deski z ławki parkowej jest wkręcony i jednocześnie wklejony kawałek framugi okiennej...nawet kawałek uszczelki jest ...

Czekam na zwrot gotówki, mam mieć w ciągu tygodnia kasę...będę szukał altus 140 w pełny oryginalnych ew. alton/midlton 110.
    Jeśli nie znajdę nic co będzie w pełnym oryginale to dozbieram kasę i kupię nowe altus 300, trudno się mówi :cry:
    SzokalML
    Level 36  
    A, to widzisz, zmienia postać rzeczy. ławka z parku i framuga okienna to rzeczywiście słabo zgrywa się ze stanem fabrycznym. To faktycznie, koniecznie trzeba zażądać zwrotu pieniędzy.

Quote:
    będę szukał altus 140 w pełny oryginalnych ew. alton/midlton 110.
    Jeśli nie znajdę nic co będzie w pełnym oryginale to dozbieram kasę i kupię nowe altus 300, trudno się mówi

Czemu koniecznie te Altusy? Znaleźć je w stanie z oryginalnymi zawieszeniami jest raczej ciężko ze względu na ich nietrwałość. Jednak kolumny z wymienionymi tylko zawieszeniami na oryginalne, to jak oryginał.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Zawieszenia nie muszą być oryginalne, zależy mi tylko na obudowach tych kolumn, głośniki mogę kupić nowe to nie problem, zależy mi tylko na obudowach które będą w stanie jak nowym ...nic więcej......
    Te kolumny naprawdę ładnie grają według mnie ...one są po prostu stworzone do słuchania głośno ....
    Ja rozumiem że altusy 300 to dużo lepszy sprzęt i dużo bardziej dopracowany i wytrzymały pod względem mocy...tyle że nowe kosztuję 1000 złotych więcej niż używki A140 .
    Co ciekawe to zauważyłem że na allegro pojawiają się altus 300 używki po ok. 700-900 złotych tyle że są w takim stanie że płakać się chce ....jak można altusy obić kocem i zabierać je na imprezy w remizie ??....

ps. jak ktoś twierdzi że altusy 140 dudnią to niech wie że altusy będą dudnić w małym pomieszczeniu....podpięte pod wzmacniacz technicsa ....a ten podpięty do zintegrowanej karty muzycznej w komputerze .....

U mnie działają pod kartą muzyczną maya usb i wzmacniaczem jvc A class który mimo mocy 2x50w potrafi je ładnie rozbujać.
    One naprawdę ładnie grają gdy je porównałem z alton80, bas nie schodzi tak nisko jak w altonach ale nie można powiedzieć że dudnią ....
    (Testowanie w pomieszczeniu 45m2)
    PZ IX
    Level 34  
    Ja tylko wtrącę, coby post wyżej nie mieszał w głowie nie znającym się na sprzęcie.
    pcmaniaczek wrote:
    będą dudnić [...] podpięte pod wzmacniacz technicsa ....a ten podpięty do zintegrowanej karty muzycznej w komputerze .....

Piszesz jak jakiś 12sto latek. Herezje wypisujesz, że aż głowa boli... nie wysilaj się i nie odpowiadaj na to, bo nie ma sensu tu ciągnąć bezsensownej dyskusji.
    Zintegrowany moduł dźwiękowy wcale nie dudni, chyba że totalne dno to po 1. Po 2 - obecne moduły to HD Audio, więc klasa dobrego Sound Blastera. W laptopach to samo.
    Modeli wzmacniaczy Technicsa były setki, więc głupie uogólnianie jest po prostu żałosne. A podejrzewam, że ten wszechobecnie najeżdżany SU-V500 wcale dudnidłem nie jest.
    Nie słuchałem dokładnie 140stek, ale ich... a zresztą olać to.
    O kolumnach pisałem, że allegro nie tylko na tym świecie jest, a Ty znowu swoje sapanie zaczynasz, bo widać takie prostactwa nawet nie docierają.
    Tym samym kończę swój krótki wywód. Mam nadzieję, że nikt nie brał i nie bierze na serio Twoich postów.
    Bez odbioru.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Karta HD nie oznacza dobrej jakości dźwięku, wiesz czym się różnią poszczególne układy np. ALC 880 albo 883 ?
    Masz pojęcie jaka jest różnica w basie w kartach zintegrowanych i w kartach lepszej jakości ? Nie mówiąc już o szumach i zakłóceniach zbieranych z całego komputera!
    Dla mnie każdy technics to syf, miałem i te tanie i te dużo droższe, żaden technics nie zasługuje na miano dobrego wzmacniacza, no przepraszam, jest 4 albo 5 dobrych modeli które zresztą i tak poza dobrą mocą nie mają nic więcej (coś podobnie jak pioneer A-88X który miał tylko dużą moc)

Tak więc jak skończysz się kompromitować to daj znać :)

ps. Taki znawca z Ciebie a porównujesz układ HD do karty sound blastera ?? Za darmo bym nie użył karty soundblastera, dawałem im już parę razy szanse, nie zasługują na nic. Inna sprawa że kodek HD nic...ale to nic ...Ci nie da ...bo i tak używam połączenia analogowego ze wzmacniaczem a nie cyfrowego !

Gwoli ścisłości, przyjedź do mnie, porównasz sobie zintegrowaną w moim laptopie Lenovo Y530 kartę muzyczną HD ALC 888S z kartą Sound Blaster usb X-Fi a później podepniemy Maye ew. prodigy 7.1 Hi-Fi którą mam w drugim komputerze.
    Jesteś gorszy od sprzedawcy w markecie, nie masz pojęcia o danej rzeczy a skaczesz i rzucasz się jak byś się znał,
    NIE MÓWIĘ ŻE NIE ZNASZ SIĘ NA AUDIO, AKUSTYCE ITP ITD, ALE O KOMPUTERACH WIDAĆ NIE MASZ ZIELONEGO POJĘCIA.

I mówi to były serwisant sieci sklepów Komputronik, zwycięzca konkursu wiedzy informatycznej ABIT, zorganizowanego 3 lata temu, obecny absolwent Uj wydziału informatyki, więc nie próbuj nawet pisać że nie znam się bo jeśli chodzi o komputery to jestem pewny tego co mówię.

Proszę nie uznać tego że się przechwalam, po prostu nienawidzę jak ktoś wypowiada się w kwestii komputerów nie mając o tym zielonego pojęcia, potępiałem coś takiego i będę to potępiał !!
    chomik13
    Level 10  
    Posiadam Altusy 200 i moim zdaniem ulepszenia związane z wyglądem czyli na przykład większe kanały dolotowe czy grubsze przewody (wewnątrz kolumny i zewnątrz) które by zmniejszyły trochę rezystancje nie dadzą zbyt wiele jak już to można by było wymienić zwrotnicę dać większe głośniki i pogrubić ściankę kolumny wówczas można dać większe kanały dolotowe i grubsze przewody zarówno wewnątrz kolumny jak i ze wzmacniacza .
    I tu rada z mojej strony nie przerabiaj bo przedobrzysz sto czterdziestki są zbyt ładne by je ulepszać .

Dodano po 28 [minuty]:

PZ IX wrote:

edit:

Sory ale Altusy mają swoje zastosowanie nie każdą muzykę da się na nich słuchać przystosowano je do muzyki rock , Elektro i muzy temu pochodnej jak np.techno kolejna rzecz bardzo ważna ale często pomijana wzmacniacz , należy dobrać odpowiednie parametry jak na przykład moc i pasmo przenoszenia by ich parametry były zgodne. W przypadku mocy zestawu radziłbym dobrać wzmachol o przynajmniej 10 watt słabszy niż dopuszczalna moc kolumn w ów czas unikniemy zjawiska spalenia głośników w naszym zestawie .
    PZ IX
    Level 34  
    Altusy 75, 110 i 140 do rocka? Ty chyba nie wiesz o czym piszesz. No ale fakt, niektórzy lubią gitarę wiercącą po uszach. Ja nie jestem masochistą, więc dziękuję.
    Moja rada - posłuchaj przyzwoitych kolumn Tonsila z kopułką na wysokich, a nie jakieś tanie wynalazki z tubą i szybko zmienisz zdanie. Przynajmniej w przydatności Altusów do innej muzyki niż techno. Może 200 i 300 fajnie się słucha, ale nie tej drugiej serii. Więc nie mieszaj nowszych 150, 200 i 300 do tych z lat 80.