Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała tubka na 2x gdn22 - prezentacja

Nevon 02 Cze 2006 00:02 4340 14
  • Witam

na początek podziękowania
    Dla : TOMASZO i EQ - za opublikowanie tak wielu informacji na temat tub oraz publikacje tuby eqtom..
    - Dj Bolo - za opublikowanie swojego projektu.
    - DJ eLvis - także za publikacje projektu

Bowiem te projekty pokazały mi jak dobrze zrobić tubę, nie wspominając o wiedzy którą przekazał Tomaszo i Eq.

Napisze, ale chyba wiadomo
    Projekt był bardzo dokładnie przemyślany, przeliczony, i wykonany z jak największa starannością i dbałością o szczegóły dzięki temu efekt końcowy bardzo pozytywny :).

Projektowanie:
    Ponieważ do najpopularniejszych głośników 10', 12' i 15' już tuby są gotowe tylko je zrobić, nie było by co się przymierzać.
    Ale chciałem zrobić coś swojego, wklepywałem masę różnych głośniów aż w końcu (mimo że wiedziałem że było odradzane) powstał mi bardzo ładny wykres do 2xgdn22-120-4-SC (gdn22-120-8-sc się nie nada tu) i dopracowałem tylko aż wyszła o dziwo bardzo mała tuba, co mnie ucieszyło (wykresy wkleję niebawem).
    Później były tylko długie godziny przekładania projekty na papier.

Budowa
    ponieważ to był ogromny eksperyment nie chciał w to wiele inwestować więc deski pochodzą z starych mebli a głośniki z demontażu :P mało używane a już wygrzane :)

cięcie i składanie zajęło mi 2 dni - chciałem wszystko powoli i dokładnie zrobić a miałem przy okazji wiele innych zajęć, jak by ktoś miał sprzęt do cięcia pod kontem to by sam (nie potrzeba 2 osób) se poradził w góra 4 godziny do stanu surowego.
    Ponieważ 2 głośniki 4 ohm to połączenie tylko i niestety szeregowo.

Odsłuch
    dziś robiłem mały odsłuch na wzmacniaczu 35W - najpierw muzyka i zabawa korektorem.
    Ku mojemu zdziwieniu tuba ładnie reagowała na zmiany pozycji potencjometru 30Hz :) następny mam 60Hz.
    już tu musze powiedzieć że byłem bardzo zaskoczony, tuba nie skrzeczy tak jak dj bolo (tuba oczywiście) i gra ładnie nawet do 500Hz później strasznie zniekształca tuba Dj Bolo już była nieznośna od 240Hz....
    Przy graniu było słychać ten bardzo krótki impuls - nie taki mułowaty jak był wcześniej przy zwykłym BR 18l, pojawił się również kierunkowość, ale znośna, może odrobinę bardziej kierunkowa niż tuba dj Bolo

Później test z sinusoidami - buczało już od 30Hz :) a od 45Hz w dal było już dość głośno..
    symulator trochę oszukiwał - gra to bardzo głośno do 4KHz - albo takie wrażenie, jeszcze się nie dorobiłem się jeszcze dobrego mikrofonu do pomiarów.
    Niestety przy niskich częstotliwościach było słychać świsty, trudno mi powiedzieć czy to świsty z nieszczelności czy z z małego tunelu, raczej te drogie :/ - ale ustawienie 30Hz na -6dB już pomogło.

po testach zrobiłem z tej tuby podstawkę do kolumieki na gdn18 (jak na zdjęciach), przed kolumnę dałem kondensator 230uF dla bezpieczeństwa wzmaka
    jak to zagrało ? super - stukot średnich z tuby nie był mocno słyszalny a podbicie basu było ... co najmniej spore.
    myśle że z tak małej tuby można spokojnie użyć jako bass do kolumny 3 drożnej ( z tond mój temat w akustyce - średniotonowy z SPL 94)

Czyli jestem zadowolony z mojego wytworu, wykresy dam niebawem (musze się jeszcze nauczyć jakie napięcie wpisać w symulatorze :P prosił bm tu o pomoc)

samego projektu nie opublikuje bo przez to popsuje praktycznie całą przyjemność,
    naprawdę spora frajda jest zrobić coś takiego od 0. Gorąco polecam.

Wymiary brutto szerokość - 332mm długość 443mm oraz wysokość 636mm.
    wytrzymałość mocowa- moim zdaniem jeśli się subsonic na 40Hz(kto słucha poniżej ?? )to można śmiało dać te 250W.

Tym razem zastosowanie tuby nie estradowe tylko domowe - do słuchania muzyki nowoczesnej :)
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 02 Cze 2006 00:27
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Zanim ocenie poczekam na wykresy :)
    Moze jeszcze jakis zdjecia z budowy... ?

• #3 02 Cze 2006 06:46
    oleczek1988
    Poziom 21  

przeciez to nwet nie jest skonczone. Tylko widac przezroczysty po rogach przezroczysty silikon ( gluty) :D

• #4 02 Cze 2006 08:11
    gregor10
    Poziom 27  

Ja prosze o wykres ch-rke i napiecie musisz wpisac 2V , 2,83 jest dl 8 om , a tymasz 4 om czyli tak jak mowilem 2V

Jaki ma SPL z 1W ?

POzdrawiam!

• #5 02 Cze 2006 09:18
    Nevon
    Poziom 21  

proszę bardzo, jest i wykres :)
    oczywiście tuba nie jest jeszcze wykończona,

propo co byście mi proponowali na wykończenie ?
    kocem raczej nie chce obijać, nie chce żeby wyglądało to jak estradówka.
    ---------
    nie nie mam 4 OHm tylko 8 Ohm, wykres jest dla 2v , przy 2,86 wyło ponad 100 dB, w co nie bardzo wieże....
    -----------
    nie nie robiłem zdjęć z budowy, przy następnej sztuce dam.
    -----------------
    od rana robie testy na większych głośnościach, jako punkt odniesienia mam tube dj bolo(zwana dalej TDB) :)

ze względu że nie mam wzmacniacz który y dał takie same moce dla 4 i dla 8 ohm były problemy powiedzieć jaka różnica w głośności. Ale chyba wiadomo że TDB byłą głośniejsza.
    jak podłączyłem TDB po lm3886 (74w@4Oohm) a moją pod mosfet od altrona (100w@4Ohm czyli jakieś 60-8Ohm) różnica nie byyłą tak bardzo wielka.

obydwie tuby grają jakoś inaczej, nie potrafię tego opisać, ale mam wrażenie że moja robi więcej drgań a TDB bardziej pąpuje powietrze,
    także słychać że TDB ma nieco gorszy impuls, a moja robi ogromne wrażenie że gra wysoko, gałka na max i te zjawisko zanika.

Po usunięciu zbędnego kleju świsty znacznie sie zmniejszyły.

• #6 02 Cze 2006 10:41
    gregor10
    Poziom 27  

nio to wpisuj 2,83 V , to dobrze , extra efektywnosc :)

pozdrawiam!

• #7 02 Cze 2006 11:55
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Nevon, moglbym prosic o schemacik konstrukcji? Czy to scisle tajne?
    Wez to wyciagnij na dwor i napisz jak gra na dworzu.

• #8 02 Cze 2006 13:32
    SaYruS1
    Poziom 23  

No dobry sprzęcik i bardzo tani do zbudowania. Ciekawe jak by wyszedł w porównaniu z tubą na 30 stxa. Może więcej zdjęć wrzucić. Czekamy na wykończenie.

• #9 02 Cze 2006 17:22
    gregor10
    Poziom 27  

Ja prosze o wymiary calej konstrukcji bo kumpel chce powielic ;)

• #10 02 Cze 2006 23:16
    Nevon
    Poziom 21  

Witam ponownie

napisze jeszcze raz projektu nie udostępniam ponieważ
    - sporo frajdy daje wykonanie tego w 100% samemu
    - skoro inny nie dają, to nie będę się wybijał
    - kosztował mnie ten projekt wiele pracy i tak za darmo nie dam komuś recepty na bardzo dobry subwoofer , tym bardziej że może być wykorzystany komercyjnie
    - schemat budowy nie jest wykonany na dość wysokim poziomie żeby się nim chwalić (rysunek nie techniczny na kartce w zeszycie, praktycznie tylko jak bym się w tym połapał)

i proszę moderatorów o usuwanie postów z takimi prośbami.

A właśnie taka odmowa dania projektu( Tom Horn'a) skłoniła mnie do poszerzenia wiedzy na temat tub, efekty widać :)
    ----------------------

tubka trafiła abarot do piwnicy, pora wykończyć i nieco po poprawiać ( te "glutki" i inne utajone nieszczelności).
    za pewien (zapewne długi czas, tubka powróci w innej szacie ;)

dam jeszcze kilka fotek

• #11 04 Cze 2006 10:25
    crazy_88
    Poziom 42  

dosc ciekawe rozwiazanie zapewne musi bardzo przyjemnie grac:)

• #12 04 Cze 2006 12:31
    bprzem
    Poziom 18  

Ja mam pytanie odnosnie klapki - ile wkretow zastosowales, czy jest dobrze szczelne i co to za uszczelnienie jest (gabka cienka) ?

• #13 04 Cze 2006 12:45
    Nevon
    Poziom 21  

dałem około 20 wkrętów,
    uszczelnienie znalazłem w piwnicy, to jest jakaś pianka, gruba na 8mm bez zgniatania, trzyma bardzo szczelnie nawet bez mocnego dokręcania,
    zgniata się tylko o połowę.
    Użyłem tego ponieważ jako jedyny materiał uszczelniający(poza silikonem, ale za każdym razem babrać na nowo... ) mogłem dokładnie i równo rozłożyć na całej powierzchni do której przylega klapa

• #14 10 Cze 2006 19:35
    yoji
    Poziom 14  

Witam! Bardzo ciekawe połączenie, oryginalne, napewno fajnie gra.Pozdro

• #15 18 Cze 2006 13:08
    Nevon
    Poziom 21  

witam, skrzynka obecnie jest dokładnie wyszpachlowana, tylko teraz nie mam pomysłów jak to wykończyć...
    co byście prionowali ? dywanik nie bardzo, bo to nie idzie na estradę tylko w domu. fornir hmmm nie mam jeszcze wprawy w z wewnętrznymi ściankami mogę mieć problem.

zaprojektować i złożyć to mogę sporo konstrukcję ale zawsze ten problem z wykończeniem :/

zbudowałem jeszcze bardzo ciekawy scooper do gdn18 :> ale o tym nie bawem, w fazie rysowania jest jeszcze scooper do innego głośnika STX'a - to tak że niebawem :)

co do grania scoopera na gdn18 - jego jednolity bas się znacznie ubarwił, gra bardzo szybko, wytrzymałość mocowa chyba też wzrosła - wychla się mniej niż w BR, na basie gra głośniej ale dzięki szybkości basu jest to efekt dość przyjemny :) i teraz zejście - buczy już od 35Hz !! a prawdziwego kopa ma od 50Hz - czyli jak najbardziej pożądany efekt :).

jak wykończę to wystawie bo obecnie to wysoki szkarłatny słupek.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME