Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV panasonic Quintrix nie dziala :|

danlancher 02 Cze 2006 07:05 5014 13
  • #1 02 Cze 2006 07:05
    danlancher
    Poziom 27  

WItam wszystkich!

Dzis rano wsatje i nie ma pradu. Z niewiadomych przyczyn wywalilo korki. Mama :) poszla i wlaczyla bo jeszcze spalem ,ale..
    PO wlaczeniu korkow wszystko dziala ale nie TV. Normalnie powinna sie swiecis kontrolka (swiatelko jak tv jest wylaczony) ale sie nie swieci. Tato probowal wlanczac i nic. Jest w szok,bo dla niego TV to jedyna relax po pracy ;/.
    MAm ogromna prosbe. Czy moglibyscie mi pomoc?
    Co moglo sie sie stac tak na pierwszy rzut oka?? Moze jakic kondek poszedl na wejsciu..nie mam pojecia. W elektronice " siedze " jakis czas ale zalicza sie mnie do poczatkujacych,ale moze dal bym rade.
    TV to stary panasonic QUINTRIX.

Bardzo prosze za pomoc i DZIEKUJE!

pozdrawiam!

0 13
  • #2 02 Cze 2006 08:05
    kleki
    Poziom 28  

Kondensator "startowy"? Poszukaj elektrolita 2µ2...10µ w okolicach bazy tranzystora-klucza zasilacza. Jak on jest suchy, a odbiornik nie był wyłączany, to w standby ciągle pracuje przetwornica (ale na małej mocy). Kondensator ten wysycha i po zaniku napięcia zasilającego SMPS (zasilacz) po prostu nie wstaje.
    Jak nie trafisz od razu, to nic się nie przejmuj - wyminniaj po kolei. W końcy zawsze się trafi, a mały elektrolit kosztuje śmieszne pieniądze.
    pzdr

0
  • #3 02 Cze 2006 10:52
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Prawdopodobną przyczyną zadziałania zabezpieczeń był odbiornik TV. Jeśli bezpiecznik na wejściu przetwornicy jest spalony, to przed jego wymiana sprawdź mostek prostowniczy + kondensatory ceramiczne przy nim + kondensator elektrolityczny filtru wejściowego ( 100 ÷ 200µ /400V)
    Reszta dopiero po tym.

Pzdr.

0
  • #4 02 Cze 2006 14:05
    danlancher
    Poziom 27  

Na poczotku wielkie dzieki za odp.

Wiec,wrocilem do domu i odrazu zabralem sie do rozbierania TV. Zdjalem tylna obudowe i az niedobrze sie zrobilo jak zobaczylem ile tej elektroniki calej tam siedzi. Ale sie nie poddalem :). Znalazlem jakis schemat tv ( TX - 28ld2e) i cudem sie w nim odnalazlem.
    Wracajac do tv. Odrazu po otwarciu sledzilem kabel sailajacy zeby nie zabladzic. Obok wtyczki kabla na plycie,odrazu rzucil mi sie w oczy przepalony bezpiecznik. Wyjalem go,ale nie pisze na nim jaki prad max. Wlasnie po to sciagnalem schemat. Na schemacie o dziwo nie ma informacji na temat bezpiecznika. Jedyne co na nim pisze to T3,15L 250V. Nie wiem czy to sa 3 czy 15A.
    Mostek sprawdzalem i jest ok,kondki tez ,tylko ze nie ta tam ceramicznych tylko elektrolity.Jest tylko jeden ale bardzo duzy caramiczny ale nie widzac jaka ma pojemnosc,ale to chyba nie jest az tak wazne.
    Wiec narazie pozostane przy tym,al musze wiedziac jaki bezpiecznik wsadzic. Moze wiecie?

pozdr!

0
  • #5 02 Cze 2006 14:59
    Mariusz Ch.

Witam.

Bezpiecznik 3,15A zwłoczny(T).
    Przepalenie świadczy o silnym zwarciu po pierwotnej stronie przetwornicy. Spróbuję ściągnąć schemat.

Pzdr.

Znalazłem:!:
    Ten TV ma dwa zasilacze. Dla stand-by jest transformator T 1201
    -> sprawdź.

Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie C 815 ,818 (oba po 4700p) dalej-> mostek D 806 ,kondensator C820, pozystor R 808, C 802.

Koniecznie sprawdź C 810 (0,22µ / 250V AC)

Pzdr.

0
  • #7 02 Cze 2006 15:18
    Mariusz Ch.

Witam.

O tym czy bezpiecznik jest zwłoczny czy szybki nie decyduje kształt i wykonanie, tylko charakterystyka.
    Oznaczenie T -> oznacza zwłoczny
    F -> oznacza szybki. :wink: :wink:

Do prób może być 3A.

W pierwszej kolejności zlokalizuj uszkodzenie chyba, :D że masz kontener bezpieczników :lol: .
    Pzdr.

0
  • #8 02 Cze 2006 15:31
    danlancher
    Poziom 27  

No juz czegos pozytecznego mnie nauczyles :)

Wiec tak. transformator T1201 jest ok.
    CHyba C816 i 818 sa niedobre. Mozliwe bo maja duzo rezystencje,wiecej niz 2000K. C 820 jest tez ok,mostek takze i C 810 tez,ma zerowa rez. czyli jest ok,tak mysle :).
    Wymieniac C818 i 815? Mam tylko jedno podejscie bo mam tylko 1 bez. 3A.

0
  • #9 02 Cze 2006 16:08
    Mariusz Ch.

Witam.

Kondensatory powinny mieć dużą rezystancję (∞) przy pomiarze omomierzem.

Patrząc na schemat najbardziej podpadający jest C 810 i C 820 oraz pozystor R 808. R 808 możesz na czas lokalizacji uszkodzenia wylutować. Odpowiada on za rozmagnesowanie kineskopu ( zasila pętlę rozmagnesowującą).

Pzdr.

:!: C 810 ma 0:?: :?: -> do wymiany i po całej zabawie:D :D

0
  • #10 02 Cze 2006 16:16
    danlancher
    Poziom 27  

No ciekawe tylko skad taki drugi wezmeTzn. 2 bo i C 802 tez 0R :/. A transformator jak ma 0R to tez bubel?? chyba nie.
    No nie wiem co robic. Trudno,ide wpiac bezpiecznik i odpale dziada jak nie zadziala to wylutuje C 810 i bede szukac podobnego.

0
  • Pomocny post
    #11 02 Cze 2006 16:22
    Mariusz Ch.

Witam.

Doraźnie C 810 może być wylutowany. C 802 jest w pętli rozmagnesowania i jeśli mierzyłeś w płycie, to wynik pomiaru jest błędny z powodu pozystora. To samo dotyczy C 810. Zmierzyłeś uzwojenie pierwotne transformatora T1204

Pzdr.

:arrow: :arrow: :arrow: Będe za godzinę. Nie odpalaj, będzie błysk. :D :D

0
  • #12 02 Cze 2006 16:38
    danlancher
    Poziom 27  

DZIALA!!! :D
    wlozylem nowy bezpiecznik, ten 3A i dziala. Czyli moje pomiary byly bledne,chyba wlanie jak mowiles dlatego ,ze mezylem je od nozek wlutowanych w plytke,od strony ich wlutowania. I po problemie.

Dzieki ci bardzo,masz 3pkt ;) :)

ups,nie widzialem twego posta,mialem ciagle otwarte okno, ale nie bylo blysku,jak narazie :). A czemu mialbyc ten blysk?

0
  • Pomocny post
    #13 02 Cze 2006 17:12
    Mariusz Ch.

Witam.

Błysk (na bezpieczniku) jest założeniem. Zawsze musi być przyczyna zadziałania bezpiecznika, szczególnie przy pracy w stand-by. :D :D

Pzdr.

0
  • #14 02 Cze 2006 17:22
    danlancher
    Poziom 27  

No to ok. sprawa zalatwoina,tv dziala i koniec tematu :).
    dzieki za pomoc i pozdr! :)

0