Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z kwarcem zegarkowym 32.768 kHz

02 Cze 2006 08:34 5114 19
  • Poziom 10  
    witam - robie sobie uklad na atmedze8. taktowany wewnetrznym generatorem RC a na tosc1 tosc2 mam wlutowany kwarc zegarkowy. Problem jest taki, ze kwarc ten dziala tylko wtedy gdy jego nozki dotykam palcem (kwarc jest dobrze przylutowany). Zapewne chodzi tutaj o pojemnosc. Pytanie jest takie - czy ja mam cos dolutowac (teraz jest tylko kwarc do nozek). czy kwarc jest walniety? JAkies pomysly?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Spec od samochodów
    Dolutuj kondenstory do masy.
  • Poziom 10  
    a jakie kondensatory? podobno w atmedze nie trzeba nic dolutowywac - no ale problem jest z trzema kwarcami, wiec moze pomoze.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    klocek jest SMD i wszystko inne w nim dziala wiec wle nie eksperymentowac. poznaje ze dziala - bo mam juz napisana aplikacje zegarka - i widze, ze jak dotkne palcem to licznik sie nabija - a jak nie dotykam to stoi - ewentualnie chodzi wolniej.
  • Poziom 20  
    Daj kondziołki po kilkadziesiąt piko do masy na każdą nóżkę kwarcu, na pewno nie zaszkodzą. Najlepiej na próbę przylutuj na 'pająka'
  • Moderator Programowanie
    Kondensatory są raczej niezbędne aby kwarc wzbudził się w rozsądnym czasie. Najlepiej jakieś z zakresu 15pF-40pF.
    Nie ma potrzeby dodatkowych elementów w rezonatorach z 3 nóżkami, jedną nóżkę podpinasz do masy układu i po sprawie.

• Poziom 14  
    Ogólnie rzecz biorąc, to układ jak poniżej pracuje jak burza przy podłączeniu do zegara czasu rzeczywistego. :) Według mnie powinien i zadziałać tutaj, a w dodatku ma możliwość strojenia rezonatora.

Problem z kwarcem zegarkowym 32.768 kHz
  • Poziom 31  
    Witam

Panowie, Panie w ATMEGA nie ma wejśc do zegara jak np. w ATMEGA16 gdzie można sobie zrobić zegarek w rodzaju RTC. Te uC (ATMEGA16) mają dwa komplety wyprowadzeń do kwarców. ATMEGA8 ma natomiast tylko jeden (komplet) i należy podłączyć kondensatory między wyprowadzenia a masę. Co do ich pojemności to się nie wypowiem bo do kwarców np. 4MHz daje się 27pF. Czy przy tej pojemności kwarc 32.768kHz się wzbudzi trudno mi powiedzieć - odsyłam do noty katalogowej. Notę można znaleźć na: www.elenota.pl

--
    pozdrawiam
  • Poziom 32  
    A bezpieczniki odpowiednio ustawił ?
    A bit AS2 w rejestrze ASSR ustawił ?
  • Poziom 33  
    thomasso zeznaje:
    >>> robie sobie uklad na atmedze8. taktowany wewnetrznym generatorem RC a na tosc1 tosc2 mam wlutowany kwarc <<<
    jak taktowany wewnetrznym oscylatorem rc to piny oscylatora sa zwykłymi pinami in/out. Nie wiem co się "nabija na licznik" chyba zakłócenia z palca.
    Kwarc zegarkowy nie będzie chodził poprawnie w mega8 a próby jego podłączania często kończą się uszkodzeniem po przesterowaniu za dużą mocą.
    Oscylatory RTC mają inny układ dopasowany do szeregowego kwarca zegarkowego, podobnie nowsze megi mają opcję w fuses.
    Pozdr. N.
  • Poziom 32  
    Nawigator napisał:
    Kwarc zegarkowy nie będzie chodził poprawnie w mega8 a próby jego podłączania często kończą się uszkodzeniem po przesterowaniu za dużą mocą.
    Oscylatory RTC mają inny układ dopasowany do szeregowego kwarca zegarkowego, podobnie nowsze megi mają opcję w fuses.
    Pozdr. N.
    A w dokumentacji od ATmega 8 na stronie 58 pisze co innego.
  • Poziom 33  
    A faktycznie, pomyliło mi się. Pisze na str. 28 jak byk:
    Cytat:
    To use a 32.768 kHz watch crystal as the clock source for the device, the Low-frequency
    Crystal Oscillator must be selected by setting the CKSEL Fuses to “1001”. The
    crystal should be connected as shown in Figure 11. By programming the CKOPT Fuse,
    the user can enable internal capacitors on XTAL1 and XTAL2, thereby removing the
    need for external capacitors. The internal capacitors have a nominal value of 36 pF.
    When this Oscillator is selected, start-up times are determined by the SUT Fuses as
    shown in Table 6.
    Note: 1. These options should only be used if frequency stability at start-up is not important
    for the application.
    Table 6. Start-up Times for the Low-frequency Crystal Oscillator Clock Selection
    SUT1..0
    Start-up Time from
    Power-down and
    Power-save
    Additional Delay
    from Reset
    (VCC = 5.0V) Recommended Usage
    00 1K CK(1) 4.1 ms Fast rising power or BOD enabled
    01 1K CK(1) 65 ms Slowly rising power
    10 32K CK 65 ms Stable frequency at start-up
    11 Reserved

Ale pamiętam że robiłem próby z tym kwarcem i były kłopoty z programowaniem bo za niska częstotliwosć ISP.
    Pozdr. N.
  • Poziom 10  
    DZIALA. podsumowanie: oczywiscie ze wszystko poustawialem z dokumentacja. nie wiem o jakie fuse'y chodzi - chyba, ze o te co ustawiaja zegar na wewnetrzny RC - ale to juz napisalem. Pomogla pierwsza rada - czyli kondensatory. opcja z trymerem tez pewnie by zadzialala - bo juz przy wlutowaniu jednego uklad zaczal dzialac - no ale dalem dwa. teraz robie testy opoznien - ale wyglada ze wszystko dziala ok i jakos duzych przesuniec w stosunku do zegara w komputerze nie widze. Jak juz zrobie cos sensownego to nie omieszkam umiescic kodu.

Dodano po 3 [minuty]:

Nawigator napisał:

Ale pamiętam że robiłem próby z tym kwarcem i były kłopoty z programowaniem bo za niska częstotliwosć ISP.
    Pozdr. N.

No ale ja taktuje zegar wewnetrznym RC - wiec predkosc ISP moze byc nawet do 8 MHz. piny tosc1 tosc2 taktuja timer w trybie asynchronicznym.
  • Poziom 10  
    Malutki dopisek - okazalo sie, ze to znany blad Atmegi8 - nie ma wlaczonych wewnetrznych kondensatorow. czyli intuicyjne rozwiazanie z kondensatorami zewnetrznymi bylo jak najbardziej poprawne - a teraz juz wiadomo jaka jest przyczyna :). No i warto zerknac czasem do erraty w dokumentacji :)

ATMEGA 8 Datasheet napisał:
    CKOPT Does not Enable Internal Capacitors on XTALn/TOSCn Pins when 32 KHz Oscillator is Used to Clock the Asynchronous Timer/Counter2 When the internal RC Oscillator is used as the main clock source, it is possible to run the Timer/Counter2 asynchronously by connecting a 32 KHz Oscillator between XTAL1/TOSC1 and XTAL2/TOSC2. But when the internal RC Oscillator is selected as the main clock source, the CKOPT Fuse does not control the internal capacitors
    on XTAL1/TOSC1 and XTAL2/TOSC2. As long as there are no capacitors connected to XTAL1/TOSC1 and XTAL2/TOSC2, safe operation of the Oscillator is not guaranteed.
    Problem fix/Workaround
    Use external capacitors in the range of 20 - 36 pF on XTAL1/TOSC1 and
    XTAL2/TOSC2. This will be fixed in ATmega8 Rev. G where the CKOPT Fuse will control internal capacitors also when internal RC Oscillator is selected as main clock source. For ATmega8 Rev. G, CKOPT = 0 (programmed) will enable the internal capacitors on XTAL1 and XTAL2. Customers who want compatibility between Rev. G and older revisions, must ensure that CKOPT is unprogrammed (CKOPT = 1).

• Poziom 14  
    Za przeproszeniem... w 90% przypadków do kwarcu należy dokładać kondensatory! Chyba, że dorwiesz gdzieś rezonator z wewnętrznymi, ale wtedy to one mają 3 wyprowadzenia. :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    ja ustawiłem u siebie External Low-frequency Crystal
    i procek nie wstaje - nie pracuje z zewnentrznym oscylatorem ani z tym kwarcem
    pomocy
  • Poziom 14  
    przy robieniu zegarka z np. attiny2313 jak dokladny jest wewn. oscylator 4MHz? oplaca sie dokupowac zewnetrzny i czy nie ma problemu z dokladnym mierzeniem czasu przy tym wewnetrznym kwarcu?
  • Poziom 30  
    O wewnętrznym zapomnij. Kup taki który ma napisane 4,194304 MHz (ale nie 4,19E coś tam bo to nie to samo). Do tego normalne zewnętrzne kondensatory jak w dokumentacji. A i fusów nie zapomnij przestawić.
    Z taki kwarcem prescale na /64 i tajmer 1 przepełnia ci się sam co 1sekundę (przerwanie). O tym już tu było. To samo tyczy się c2051 - są odpowiednie kwarce 7 z groszami do celów zegarkowych.