Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak -> Załączanie obciążeń indukcyjnych.

dee jay G 02 Cze 2006 20:07 7593 8
  • #1 02 Cze 2006 20:07
    dee jay G
    Poziom 26  

Witam.

Chciałbym zbudować 6-cio kanałowy SWITCH PACK zasilany z sieci trójfazowej, oparty na triakach (do tej pory używałem do tego przekaźników) Urządzenie ma załączać oświetlenie dyskotekowe, a co za tym idzie, dość duże obciążenia indukcyjne (trafa o mocy 100 - 1000W), a także "rury" UV.
    Pierwsza myśl jaka mi się nasuwa, to MOC3041 + BT139/600, ale
    jak to wygląda w praktyce? Na pewno musiałbym zastosować "gasik" w postaci układu RC, ale czy to wszystko? Czy triaki nie ulegną uszkodzeniu przy takiej pracy? Czy może musiałbym sterować nimi impulsowo?
    Proszę o jakieś rady, ewentualnie (mile widziane) schematy :)

Pozdrawiam
    Łukasz.

0 8
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 02 Cze 2006 20:09
    joseph-auto
    Poziom 18  

Ostatnimi czasy naprawiałem regulator mocy spawarki na triakach, przy mocy na jednej fazie około 3kW. Dobrze zrobiony układ będzie działał.

0
  • #3 02 Cze 2006 20:16
    dee jay G
    Poziom 26  

Właśnie! Regulator mocy, a nie załącznik/wyłącznik spawarki :) , a jest różnica.
    Regulator mocy na pewno pracuje impulsowo (coś jak DIMMER w sprzęcie oświetleniowym), a mnie chodzi tylko o (proste) załączanie/wyłączanie obciążeń indukcyjnych triakiem.

Czyli -> Podaję napięcie sterujące na optotriak - triak się otwiera. Odłączam napięcie sterujące - triak się zamyka.
    Gdyby odbiornikiem była zwykła żarówka (obciążenie rezystancyjne), to pewnie nie było by problemu, ale tutaj odbiornikiem jest trafo o dość dużej mocy.

Pozdrawiam

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • Pomocny post
    #4 02 Cze 2006 20:35
    -RoMan-
    Poziom 42  

W .PDF MOC30xx masz podane rozwiązanie dla obciążeń indukcyjnych. Często potrzeba większych pojemności, żeby zabezpieczyć się przed przypadkowymi włączeniami. No i oczywiście nie należy dla obciążeń indukcyjnych stosować optotriaków włączanych w zerze.

0
  • #5 03 Cze 2006 02:04
    dee jay G
    Poziom 26  

Dzięki bardzo.
    Zmontowałem układ i puki co testowałem z niewielkim obciążeniem (trafo 50W), ale to tylko na razie :) Jest późno (czyt. ciemno) więc w razie niepowodzenia i jakiegoś wybuchu nie będzie w domu prądu, a chciałbym jeszcze obejrzeć coś w TV na dobranoc.

A poważnie:

Jest schemat w PDF-ie faktycznie, ale mam jeszcze pytanie.
    Czy pojemność tych kondensatorów, o których wspomniałeś, należy dobrać stosownie do obciążenia? Zależało by mi na tym, aby układ był w miarę elastyczny, czyli - dobierając elementy układu i testując go na obciążeniu powiedzmy 500W nie okazało się później, że układ obciążony trafem o mocy 1000W, albo świetlówką (klasyczny zapłonnik) zaczyna wariować.
    Chciałbym zmontować go, wsadzić w obudowę i potem już do niego nie zaglądać :)
    Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste zadanie jak by się wydawało.

Ok. Jutro (w zasadzie to dzisiaj) przetestuję układ na obciążeniu indukcyjnym 500W (oczywiście extremalnie, łącznie z symulacją przerw w obwodzie wysoko i niskonapięciowym itp), zobaczymy jak sobie poradzi. W razie czego zawitam tu z rańca ;)

Dobranoc.

0
  • #6 05 Cze 2006 23:18
    irek2
    Poziom 40  

nie wiem kolego czy wogule wiesz jak dziala triak czy tyrystor. Sporo by ci taka wiedza wyjasnila.
    Otoz tyrystor czyli taki jednokierunkowy triak pzrewodzi prad po wlaczeniu go czyli po krotkim przeplywie pradu przez bramke. Tyrystor bedzie przewodzil do tej pory do ktorej prad bedzie plynal. Jesli bedzie to napiecie i prad staly to tyrystor nigdy sie nie wylaczy. Bramka wtedy nie reaguje na zadne sygnaly bo sluzy tylko do zalaczania.
    Najzcesciej jednak triaki i tyrystory stosuje sie w ukladach napiecia zmiennego w ktorych napiecie spadajac do zera powoduje zanik pradu i samoczynne wylaczenie triaka. Powtorne wlaczenie zalezy juz od sygnalu podanego na bramke. Z obciazeniem indukcyjnym caly problem polega na tym ze przy probie wlaczenia impulsem prad moze nie poplynac bo w indukcyjnosci prad narasta liniowo a wiec na samym poczatku w zasadzie nie plynie. Dlatego tez impuls wlaczajacy musi byc dosc dlugi, taki dlugi impuls jest dosc niewygodny bo powoduje przeplyw pradu przy duzym napieciu na elemencie wlaczajacym co go niepotrzebnie mocno nagrzewa. Druga sprawa to to ze po zaniku napiecia (zero w sieci) prad obciazenia indukcyjnego nadal moze plynac co nie wylaczy od razu triaka tylko po jakims czasie od przejscia przez zero a wtedy to juz sterownik bedzie chcial uruchomic triaka w przeciwnym kierunku.
    Uklady RC zapewniaja przeplyw pradu minimalnego przy zalaczaniu a wiec pewne zalaczenie triaka.

0
  • #7 06 Cze 2006 11:36
    dee jay G
    Poziom 26  

"irek2" -> Wiem jak działa tyrystor i co to jest triak, ale trochę zamieszałeś:

Cytat:
    prad obciazenia indukcyjnego nadal moze plynac co nie wylaczy od razu triaka tylko po jakims czasie od przejscia przez zero a wtedy to juz sterownik bedzie chcial uruchomic triaka w przeciwnym kierunku.
    Sterownik, czyli co? Jak w drugim kierunku? Chcę tylko włączać i wyłączać urządzenia triakiem. Stosuje się przecież fabryczne SWITCH PACKI na triakach i nie ma tam żadnych skomplikowanych układów sterujących. Optoizolacja, kilka rezystorów, kondensatorów... a w instrukcji napis: "Umożliwia załączanie obciążeń rezystancyjnych jak i inndukcyjnych", więc jest to możliwe bez większych problemów, a ja tutaj pytam jak się to robi?

Więc jeszcze raz -> Nie mam na myśli jakiegoś sterowania fazowego, czy innymi impulsami, tylko napięciem stałym (konkretnie 10V)

Pozdrawiam.

PS: Nie było mnie chwilę, jak czas pozwoli sprawdzę to dzisiaj.

0
  • #8 06 Cze 2006 15:46
    -RoMan-
    Poziom 42  

Widzę tu dość duże przekłamanie - obwody RC służą przede wszystki ograniczeniu szybkosci narastania napięcia na triaku (du/dt) - zbyt szybkie narastanie napięcia powoduje samoczynne i niekoniecznie całkowite włączenie triaka.

0
  • #9 06 Cze 2006 21:36
    irek2
    Poziom 40  

Uklady RC pelnia kilka funkcji naraz. Wlaczane rownolegle z obciazeniem indukcyjnym zmieniaja charakter obciazenia czyli kat przeplywu pradu.

Triak mozna wlaczac w dwoch kierunkach i np zrobic z niego taki sterowany prostownik mozna sterowac silnikiem pradu stalego w dwie strony za pomoca jednego triaka.

Przy takim prostym sterowaniu nie powinienes miec problemow z wlaczeniem triaka. Rownolegly do triaka obwod RC (10n,39R) nie wiele kosztuje.

0