Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat - szukam schematu, a nawet całej dokumentacji.

Szymek_14 29 Jun 2006 15:19 31753 53
IGE-XAO
    tom53
    Level 12  
    Do Nstan

2-3 ,5-6 itd czy to są oznaczenia styków? Byłbym wdzięczny za narysowanie przewodów jak należy podłączyć do przełącznika i trafa.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Nstan
    Level 31  
    tom53 wrote:
    Do Nstan

2-3 ,5-6 itd czy to są oznaczenia styków? Byłbym wdzięczny za narysowanie przewodów jak należy podłączyć do przełącznika i trafa.

To są oznaczenia wyjść styków na przełączniku P1 do Migomat 160.
    Wstawiam podłaczenia mostków i przewodów zasilających transformator na przełaczniku zakresów (P1)
  • Helpful post
    Nstan
    Level 31  
    jozefg wrote:
    Szymek_14 wrote:
    Poszukuję schematu a nawet całej dokumentacji do migomatu z Opola. Mam go w częściach i poszukuje schematu to bardzo ułatwiło by mi składanie. O ile dobrze wiem jest to migomat 160
    Jakie pytanie - taka odpowiedż :|

Quote:
    Poszukuję schematu a nawet całej dokumentacji do migomatu z Opola.
    Konkretne pytanie: Jaki to migomat ? Podaj od jakiego typu jest to trafo - albo typ .

Inaczej to jest pytanie do wróżki...

:cry:

Migomat to powszechnie stosowana nazwa półautomatów spawalniczych.
    Spawarka to często określany transformator spawalniczy z mostkiem Gretza prostownik spawalniczy. Jeśli ktoś zna półautomaty z Opola i dodatkowo ma schematy, określenie migomat 160 z Opola i dodatkowo jeszcze fotka trafa powinny mówić wszystko. Ale lepiej się z innych wyśmiewać i zniechęcać do podejmowania wyzwań.
    Wszystkie transformatory, prostowniki, półautomaty i automaty spawalnicze są kierowane pod temat spawarki a może lepiej byłoby urządzenia spawalnicze.
    Do moderatorów prośba aby utworzyli jeszcze dodatkowe oddzielne ogólne tematy takie jak np:
    1. Tokarki i frezarki
    2. Nożyce do blach
    3. Prasy
    4. Półautomaty i automaty spawalnicze
    5. Zgrzewarki
    itp.
    Bardzo ułatwiłoby to szukanie schematu danego urządzenia pod ogólnym tematem do którego dołączane byłyby tematy z konkretną nazwą urządzenia np: (pod temat ogólny Półautomaty i automaty spawalnicze wstawiamy kolejne :Automat AS-800, Półautomat RA – 350
    tarzan107
    Level 20  
    Witam.
    Spawałem sobie na balkonie stelaż od stołeczka obrotowego, blacha trójka,
    gorąco, krótkie spodnie, spawik ładnie wyszedł, ale na drugi dzień okazało się że mam sparzoną nogę. Niczego nie dotykałem tą nogą, a boli jak cholera. Spawarka to EASY MIG 101 Kinzo na drut rdzeniowy
    Czy do spawania trzeba się porządnie ubrać?.
    Co spowodowało oparzenie?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Nstan
    Level 31  
    tarzan107 wrote:
    Witam.
    Spawałem sobie na balkonie stelaż od stołeczka obrotowego, blacha trójka,
    gorąco, krótkie spodnie, spawik ładnie wyszedł, ale na drugi dzień okazało się że mam sparzoną nogę. Niczego nie dotykałem tą nogą, a boli jak cholera. Spawarka to EASY MIG 101 Kinzo na drut rdzeniowy
    Czy do spawania trzeba się porządnie ubrać?.
    Co spowodowało oparzenie?
    Pozdrawiam.

Jeśli planujesz dłuższe spawanie to oczywiście że tak. Spawacz posiada spodnie i koszule z długim rękawem oraz buty skórzane(zabudowane trzewiki). Na ten ubiór zakłada fartuch, na prawą rękę rękaw oraz długie rękawice i wszystko wykonane ze skóry. W lewej ręce trzyma maskę a na głowę wskazana jest czapka (wiadomo że spawacz spawa różne materiały często zabrudzone i wówczas jest dużo odprysków a czapka chroni głowę przed nimi). Wiadomo że do pojedynczej małej spawki nie będziemy ubierali tego wszystkiego. Wiesz na pewno jak działa łuk elektryczny na oczy (jak nie wiesz to nie długo się przekonasz) na ciało podobnie działa jak słońce. Dłuższe działanie powoduje oparzenia. Z tego co piszesz to nie było wiele spawania więc albo jeszcze się nie opalałeś na słońcu i dlatego podobnie jak przy pierwszym opalaniu na słońcu łatwo o poparzenia lub opalałeś się wcześniej a spawanie spotęgowało poparzenie nogi która znajdowała się w pobliżu spawki.
    loki75
    Level 2  
    Witam!
    Dostałem migomacik S-MIG 160 firmy PowerMat, niestety jedyne co w obudowie się znajduje to trafo i podajnik drutu. Niewiele tego ale myśle, że da się z tego coś zrobić, lecz... . I tu moja prośba szukam schematu do tej spawarki, spis część jakie zostały zastosowane (diody, itp.) to też by mi dużo pomogło w złożeniu jej do kupy.
    Dziękuje i pozdrawiam!
  • IGE-XAO
    loki75
    Level 2  
    Wielkie dzięki za schemacik. Mam pytanko do Ciebie turek, jakie można zastosować diody do tej spawarki? Kolega mi powiedział, że wystaczą diody KYZ 72/35 x 4 (szt). Czy takie diody mogą być?

Pozdrawiam!!!
  • Helpful post
    t64
    Level 13  
    Zakupiłem wcześniej podajnik drutu do którego wystarczy podłączyć zasilanie z trafa spawalniczego. Mam trafo z zasilaniem 380V i dodatkowym odczepem na 220V. Napięcie na uzwojeniu wtórnym to 60V. Nie ma regulacji prądu spawania. Co muszę zrobić aby to trafo nadawało się do mojego migomatu
  • Helpful post
    Nstan
    Level 31  
    t64 wrote:
    Zakupiłem wcześniej podajnik drutu do którego wystarczy podłączyć zasilanie z trafa spawalniczego. Mam trafo z zasilaniem 380V i dodatkowym odczepem na 220V. Napięcie na uzwojeniu wtórnym to 60V. Nie ma regulacji prądu spawania. Co muszę zrobić aby to trafo nadawało się do mojego migomatu

Wykonaj odczepy na uzwojeniu pierwotnym. Będziesz musiał także obniżyć napięcie na uzwojeniu wtórnym. Jeśli uzwojenie wtórne nawinięte jest na obu kolumnach to zazwyczaj różni się napięciami które możesz wykorzystać do zasilania migomatu
    elpython
    Level 12  
    Witam !!! Widzę, temat trochę zakurzony ale teraz próbuję doprowadzić swojego minimaga 160 do użytku. I mam z tym związane pytanie - czy skoro przy cyklu 100 % ma on 120A to czy oznacza to, że mogę nim robić ciągłe długie spawy prądem nie mniejszym niż 120 A ?
    A druga sprawa jak się ma do tego temperatura transformatora i diod - widzę na schemacie od 160-ki, że niema tam żadnego zabezpieczenia termicznego ?
    Dzięki za odpowiedź
    Henry12
    Level 17  
    120A to wg opisu prąd maksymalny pracy ciągłej 100% oczywiście mniejszym można, przy większym trzeba robić przerwy.
    mdf1
    Level 1  
    Witam,

Poszukuję jakiegoś schematu do PowerMat S-Mig 160 - ostatnio spawarka ma problemy z prądem spawania. Porównywałem u kolegi do Profimig 160 (teoretycznie identyczna spawarka) i moja na najwyższym (czwartym) "biegu" robi przetop taki jak kolegi na 1-2 - może ktoś wie w czym problem?
    Henry12
    Level 17  
    Wpisz w szukaj: mig 160, można znależć schemat miga i płytki i łatwiej wtedy o konkretne pytanie.
    Nstan
    Level 31  
    elpython wrote:

A druga sprawa jak się ma do tego temperatura transformatora i diod - widzę na schemacie od 160-ki, że niema tam żadnego zabezpieczenia termicznego ?

Zobacz na dane techniczne różnych półautomatów.
    http://www.powermat.com.pl/wwwpl/linki/spawarki_smig1.htm

http://www.polautomaty-spawalnicze.spawsc.pl/profimig_150_160_panther_145_165_mig_165.pdf

http://www.espawarka.pl/grupa.php?kaId=875

Np.
    1. PROFIMIG 160 - 160A, waga 28 kg
    2. S-MIG 160 - 16A , waga 28kg
    3. MIDIMAGSTER 1800 Turbo - 160A , waga 53kg
    4. MINIMAGSTER 1500 SUPER - 115A , waga 34kg

Waga pierwszych trzech półautomatów różni się znacznie mimo iż każdy ma 160A. Na wagę największy wpływ ma transformator. Możemy bardzo łatwo wyciągnąć wnioski że pierwsze dwa są bardzo wyżyłowane i posiadają mniejsze transformatory. Trzeci ma większy transformator i dlatego nie będzie się tak nagrzewał przy tym samym prądzie spawania nawet przez dłuższy czas spawania. Nawet czwarty półautomat na 115A ma większą wagę. Przy tak nawiniętym transformatorze wystarczy dobrze dobrane zabezpieczenie prądowe(odpowiedniej wielkości bezpieczniki). Jeśli chodzi o diody to też są większego amperażu i posiadają większe radiatory.
    elpython
    Level 12  
    A czy któryś z Panów orientuje się na jaką temperaturę powinien być zabezpieczony taki transformator ponieważ chce dołożyć zabezpieczenie? No i gdzie założyć czujnik na rdzeniu czy na uzwojeniu i jeśli na uzwojeniu to którym pierwotnym czy wtórnym? Jakie macie zdanie na ten temat ?

Dodano po 3 [minuty]:

Acha z tą waga to nie do końca ponieważ 1500 nie ma dławika a 1800 ma dławik więc waga jest już nieporównywalna pomijając już inne czynniki jak wielkość obudowy, róże mostki prostownicze, elektrozawory itd. Choć waga pewnie jest pewnym wyznacznikiem - na allegro są takie miomaty 160 A z trafem o mocy około 4kW - całkowita głupota !
    Nstan
    Level 31  
    Pisałem że na wagę największy wpływ ma transformator gdyż jest zdecydowanie najcięższym elementem spawarki. Każdy producent stara się zminimalizować wydatki i wykonać migomat jak najmniejszym kosztem. Chyba że jest to własna konstrukcja to może być wykonana z tego co mamy. Najprostszą metodą jest zaglądnięcie do środka na transformator i porównać jego gabaryty z innymi. Równie dobrze mógłby to być migomat z rolką drutu 15kg a drugi z 5kg lub bez a wtedy waga znacznie nam się zmieni.

Jeśli chodzi o miejsce zamontowania termostatu to oczywiście że na uzwojeniu gdyż to je chcemy chronić.
    Nstan
    Level 31  
    elpython wrote:
    Ale termostat na pierwotnym chyba - jak sądzisz i na jaką temperaturę ?

Nie piszesz jak nawinięte jest to trafo.
    1- wtórne nawinięte na pierwotnym(termostat na wtórnym)
    2- pierwotne na wtórnym(termostat na pierwotnym)
    3- oddzielnie (obok siebie)- masz do wyboru.Większy prąd płynie przez uzwojenie wtórne ale wszystko zależy od przelicznika jaki użyłeś przy doborze przekroju drutu. Najlepszą metodą jest sprawdzenie po dłuższym spawaniu które uzwojenie ma większą temperaturę(bardziej się nagrzewa).
    Jeśli chodzi o temperaturę przy jakiej ma zadziałać termostat , to zależy od izolacji zastosowanego drutu. Są spawarki nawijane drutem w izolacji papierowej.
    elpython
    Level 12  
    Sprawę z termostatem załatwiłem - zabezpieczyłem na 110 stopni (trochę mało) ale wyłącza się rzadko- jestem zadowolony.
    Ale chce poruszyć inną sprawę. Chce połączyć 2 transformatory 3-fazowe z minimaga 160 ze sobą(oczywiście w celu zwiększenia prądu). Wg mnie powinienem to zrobić już po wyprostowaniu czyli równolegle plus z plusem i minus z minusem (pomijając oczywiście podłączenie do sieci 400V ). Jakie jest wasze zdanie na ten temat szanowni forumowicze ?
    jaroslaw_raczek
    Level 10  
    turek: wrote:
    Gdybyś grzeczniej to zrobił to wysłałbym ci na emaila
    ale za (łowcy punktów) to po prostu naucz się pobierać, szukać i otwierać konkretne rozszerzenia plików i być może któryś z modów da mi ostrzeżenie ale migomat 160 to tylko wymyślona przez zapartego laika nazwa.

Tak swoją drogą jeśli pomoc ma się odbywać na prośbie kogoś o to aby łaskawie dał lub nie - to te punkty są naprawdę bez sensu
    jozek_d
    Level 17  
    Kręcicie się wszyscy wokoło o nie wiecie czego.
    To jest transformator z MINIMAGA-125.
    Tylko w tych minimagach było dodatkowe uzwojenie na trzeciej kolumnie, a służyło do zasilania układu podawania drutu.
    Poza tym w wszystkich minimagach: 125,160,161,163,164 jest ten sam układ przełączania zakresów i ten sam przełącznik. Można więc wziąć dowolny schemat i według niego go połączyć.
    darek1958
    Level 15  
    Witam. Nabyłem takie ustrojstwo jak EASY mig 100 firmy KINZO . Z tyłu wychodzi cieniutki wężyk jakby do butli , a może to jest urządzenia do spawanie bez butli co2 . Może mi ktoś coś podpowiedzieć w tej kwestii.?
    jozek_d
    Level 17  
    Jeżeli jest to mig jak wynika z nazwy, to oznacza spawanie w osłonie gazowej.