Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać filtr 80Hz do kolumn?

Tajoka 03 Jun 2006 17:05 1136 5
    Tajoka
    Level 20  
    Witam. Mam taki problem. Zbudowałem kolumny na Teslach i grają bardzo ładnie, ale... Podczas projektowania ich musiałem pójść na kompromis i około 80Hz pojawiła mi się w chrakterystykach górka w wysokości 6dB. Kolumny jak dla mnie grają conajmniej dobrze, ale te 80Hz czasem daje się we znaki. Więc tu rodzi się moje pytanie jak wykonać filtr (oczywiście aktywny) który wyłagadzałby tą górkę. Niestety w programach komputerowych do odtwarzania dźwięku korektory nie posiadają regulacjii w tym przedziale, więc może da się zmienić ten korektror?? Dodaje wykres chrakterystyki i proszę o pomoc.
    Caleb_
    Level 33  
    filtr pasywny bedzie zbyt kosztowny, a aktywny dosc skomplikowany i niekoniecznie przyniesie zamierzony rezultat. Moglbym sie dowiedziec jaki to glosnik i w jakiej obudowie pracuje?
    4064484
    User under supervision
    popieram przedmówce, moze wystarczy przestroić o 5 cm BR albo wsadzić torebkepiasku do środka i będzie lepiej?
    luke666
    Level 33  
    Ciekawe czy bez tej ch-ki też słyszał byś tą górkę...
    Jeśli koniecznie chcesz się niej pozbyć to musisz zestroić rezonator Helmholtza niżej, nie przez wsypanie piasku czy innych śmieci do środka tylko przez zwiększenie objętości/przedłużenie reonatora.
    Tajoka
    Level 20  
    Czyli filtr pasywny i aktywny odpada, to może coś z korektorem w komputerze. Dźwięk raczej będzie puszczany w 90% z karty SB Live 5.1.
    A co do głośników i obudowy to trochę się nakombinowałem. Głośniki mam od kumpla za pół ceny (kupił kiedyś, ale dostał firmowe kolumny i głośniki wylądowały na strychu) 4* ARN6614, 2*ARP150\8ohm, 2*ARV104\8ohm. Obudowy natomiast także zdobyczne. Mają w sekcji nisko-tonowej ok. 45l i strojone z tego co pomierzyłem rurę to na ok. 45Hz. Wiem, że dla tych ARN-ów to raczej powinna być zamknięta, ale znów odwołując się do WinISD to wskazuje wielki spadek możliwości przyjęcia mocy już od praktycznie 80Hz(czy to możliwe??). Pozdrawiam
    ps. luke666 chyba masz rację z tą chrakterystyką, gdybym nie widział zwaliłbym na pomieszczenie nie na kolumny:)
    Caleb_
    Level 33  
    zatkaj BR i zobacz jak bedzie. W komputerze, poniewaz uzywasz SB Live zainstaluj kxy, wyczysc DSP i pozostaw tylko to co koniecznie (dwa src - jedno FXBus0/1 - wzmacniacz podlacz do wyjscia tylnego w karcie dzwiekowej, a drugie mic in + k1lt i odpowiednio polacz). Miedzy FXBus0/1 mozesz podstawic dodatkowe korektory - ich dzialanie mozesz opierac na obserwacjach w winisd - tam rowniez mozna do zadanej obudowy dodawac rozne korektory i obserwowac zmiany ch-k... Osobiscie jednak zastosowalbym jedynie obudowe zamknieta + Gaina (ktory by odejmowal 10dB) + EQ Peaking: czestotliwosc 60hz Gain +10dB o dobroci 2,0. Bardzo ladnie poprawia glebie basu w kolumnach z szerokopasmowcami, "slabymi" niskotonowcami, badz w sluchawkach z niedoborem basu. Moze podbarwiac natomiast w kolumnach z dobrym basem, wiec trzeba dobrac na sluch.
    Sam nie stosuje takiej metody, poniewaz odsluchuje muzyki z cdplayera, ale sprawdzajac jak sie spisuja px200 w roznych warunkach siegnalem po te metode - pojawil sie ladny bas w nich.