Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na KA2206. potencjometr, regulacja. Głośnik trzeszczy.

Laki Luk 03 Cze 2006 18:25 2372 7
  • #1 03 Cze 2006 18:25
    Laki Luk
    Poziom 11  

Witam.
    Zmontowałem wzmacniacz według schematu AVT http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2021.pdf tylko ma problem z odpowiednim ustawieniem dźwięku. Manowicie, podłączony do niego mp4 wysyła chyba za mocny sygnał bo na połowie regulacji głośnik trzeszczy a z drugiej strony jak ściszę mp4 żeby nie było trzasków to wtedy sygnał wysyłany od wzmacniacza jest za słaby bo pojawiają się zakłócenia i buczenie. W pewnym sensie rozwiązałem ten problem montując międy wzmacniacz a mp4 kalbel ze starych słuchawek na których jest regulacja siły głosu za pomocą małego potencjometra.
    Pytania:
    1. Według mnie dlatego tak to wszystko działa, bo regulacja głosu w mp4 zmienia napięcie i natężenie sygnału, a potencjometr zmienia tylko natężenie, dlatego gdy ściszę mp4 to wysyła on za słabe napięcie sygnału do wzmacniacza i on źle chodzi, a gdy nastawię głos w mp4 na max to do wzmacniacza jest dostarczane odpowiednie napięcie dźwięku a reguluję dźwięk(natężenie) potencjometrem. Czy dobrze to rozumiem czy głupoty piszę?:)
    2. Czy rozwiązanie z tym potencjometrem jest dobre?
    3. Czy można by to jakoś inaczej wyregulować?
    4. Próbowałem zrobić taki durgi regulator z potencjometra ze stargo CD-ROM-u i nic nie działało, więc czy każdy potencjometr monatażowy ma inne wyprowadzenia czy to może wina nieodpowiedniego oporu?
    5. Czy to może wina głośnika? (Sprawdzałem na dwóch głośnikach 4omy, max 2W i 2omy i 150wat)

0 7
  • #2 05 Cze 2006 14:23
    Sylves_ter
    Poziom 17  

sie ma. HM!!!!. strasznie to pogmatwałeś i nic nie rozumiem z tego co piszesz..

rozumiem że masz poprostu zbyt duży pozim sygnału na wejściu wzmacniacza z MP4 i jest on przesterowany..
    na wejsćiu wzmacniacza zrób dzielnik rezystorowy do masy ...dobierz rezystory tak zeby przy maxymalnym sygnale z MP4 moc z wzmacniacza byla maxymalna ale bez wyraznych zniekształceń....

ty poprostu dałeś potencjometr w szereg tak wnioskuje z opisu twojego..wiec żadna to regulacja poziomu sygnału.....

no chyba że ja coś zle zrozumiałem to napisz prosto ale logicznie o co chodzi....

pzdr.

0
  • #3 05 Cze 2006 15:54
    Laki Luk
    Poziom 11  

witam
    a czy mógłbyś narysować lub dokładniej napisać jak ma wyglądać taki dzielnik rezystorwy.
    I co reguluje ten potencjometr jak nie poziomu sygnału?
    pozdro.

0
  • #4 05 Cze 2006 16:16
    henx
    Poziom 20  

sprawdź czy nie przysiada napięcie w zasilaczu,
    zastosuj do połączenia sygnału jakiś lepszy kabelek ekranowany
    i podłącz potencjometr na wejście (obudowe potencjometru podłącz też do masy)
    wzmacniacz ten jest słaby tak za dużo nie wyciągniesz z niego
    do tych wyprowadzeń na środku można przylutować radiator,
    są takie w sprzedaży do tej obudowy,
    dzięki temu wzmacniacz się niebędzie przegrzewał

0
  • #5 05 Cze 2006 17:51
    Laki Luk
    Poziom 11  

ale czy mógłby ktoś narysować mi jakiś schemat tego dzielnika rezystorowego do tego wzmacniacza, bo nie mogę tego nigdzie znaleźć.

0
  • #6 05 Cze 2006 21:35
    wieslawpanek
    Poziom 22  

Witam.
    Wstaw sobie kolego na wejściu c 11 , c12 dwa potencjometry montażowe boczne nogi, jedna do IN druga do masy a na suwak daj wejście i tak sobie ustalisz suwakiem poziom sygnału, zacznij od 100 kom i jak będzie za cicho zmień na mniejsze

0
  • #8 06 Cze 2006 12:53
    Sylves_ter
    Poziom 17  

Witam. no to kolega "henx" Ci to pięknie narysował:D....więc chyba już wiesz o co chodzi...:D.......

narka

0