Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy transformator padł?...

mc_thorn 03 Cze 2006 18:41 1669 10
  • #1 03 Cze 2006 18:41
    mc_thorn
    Poziom 10  

Witam!
    transformator to 2x30V-2x2.5A 150W
    problem polega na tym że gdy go włączę do sieci to na wszystkich czterech przewodach jest napięcie lecz gdy włożę odwrotnie wtyczkę do gniazda to już napięcia nie ma na żadnym przewodzie
    Co jest nie tak?
    dodam że wcześniej trochę się nagrzał a powodem było zwarcie na płytce od zasilacza ale wtedy był tylko krótką chwile podłączony
    Pozdrawiam!

0 10
  • #2 03 Cze 2006 19:04
    Qbuś
    Poziom 38  

Czym zmierzyłeś że jest napięcie?

0
  • #3 03 Cze 2006 19:07
    virus333
    Poziom 10  

moze nie ejstem zbyt zaawansowanym elektronikiem (wogole nim nie jestem :P ) ale w kontakcie przeciez masz prąd zmienny wiec jest to obojetne jak wlozysz wtyczkę - może jak ja przekrecasz to coś ci nie kontaktuje? sprawdź to

0
  • #4 03 Cze 2006 19:10
    mc_thorn
    Poziom 10  

WIEM ŻE JEST PRĄD ZMIENNY I ZANIM DOJDZIE DO TRANSFORMATORA TO JEST WSZYSTKO DOBRZE NIEZALEŻNIE JAK JEST WŁOŻONA WTYCZKA
    Nie używaj dużych liter.[h]

0
  • #5 03 Cze 2006 19:13
    mc_thorn
    Poziom 10  

to znaczy nie mam możliwości jak zmierzyć w tej chwili po prostu zrobiłem to próbnikiem

0
  • Pomocny post
    #6 03 Cze 2006 19:28
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Przecież to oczywiste:

brak obwodu zamkniętego po stronie uzwojenia pierwotnego.

Są trzy możliwości:
    1) zadziałanie bezpiecznika topikowego w tym obwodzie (jeśli taki był) -> wymiana

2) zadziałanie bezpiecznika termicznego umieszczonego w obwodzie uzwojenia pierwotnego -> odszukanie wyprowadzeń bezpiecznika i zwarcie ich drutem o średnicy takiej jak drut uzwojenia pierwotnego.
    :!: Uwaga. brak zabezpieczenia. Nie spowoduj pożaru:!: :!:

3) uszkodzenie (przerwanie) uzwojenia pierwotnego -> złom

Szkoda, że nie ma tu ikonki czarnego Rogera :D :D

Pzdr.

0
  • #7 03 Cze 2006 19:48
    robmur
    Poziom 11  

Czym mierzysz to napięcie?
    Jeżeli neonówką to może pokazuje tobie tylko fazę , a masz brak zera

0
  • #8 03 Cze 2006 21:34
    mc_thorn
    Poziom 10  

mam nadzieje że to będzie pierwsza lub druga opcja z tych co wymieniłeś.
    Za bardzo nie znam się na budowie transformatora ba nawet nie wiedziałem, że transformator toroidalny ma bezpieczniki ja tylko wiem jakie ma zadanie więc lepiej znajdę kogoś kto mógłby mi pomóc w ewentualnej naprawie bo sam nie bardzo wiem od czego w ogóle zacząć

0
  • #9 03 Cze 2006 22:07
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Moge Cię jedynie pocieszyć wiadomością iż w większości transformatorów toroidalnych bezpiecznik uzwojenia pierwotnego jest pod taśma izolacyjną miedzy tym uzwojeniem a uzwojeniem wtórnym, więc tak czy inaczej czeka Cie wymiana transformatora chyba, że nie ma on zalanego środka i będzie Ci się chciało odwijać uzwojenie wtórne.

0
  • #10 03 Cze 2006 22:40
    krzycholec
    Poziom 12  

Może masz przebicie między pierwotnym a wtórnym? Może ono być gdzieś blisko początku lub końca uzwojenia pierwotnego. To by tłumaczyło zachowanie próbnika. Raz przypodłączeniu do sieci miejsce przebicia znajduje się bliżej przewodu neutralnego (zera), wtedy to miejsce to ma niski potencjał względem ziemi i próbnik nie pokazuje obecności napięcia na wtórnym (rys.1). Gdy zmienisz polaryzację pierwotnego miejsce przebicia będzie bliżej zacisku przyłączonego do fazy, wtedy miejsce przebicia będzie miało na tyle wysoki potencjał by próbnik wskazał obecność napięcia (rys.2).

Pozdrawiam!

0
  • #11 03 Cze 2006 22:50
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Oczywiście możliwe jest przebicie jak to napisał kol. Krzycholec ale taki przypadek tym bardziej dyskwalifikuje transformator z użytku - żeby kol. mc_thorn nie przyszło do głowy znalezienie strony uzw. pierwotnego która jest zwarta i dojście do wniosku, że jak podepnie tę stronę pierwotnego do przewodu neutralnego sieci to moze normalnie używać tego transformatora - nic z tego! - to grozi porażeniem prądem elektrycznym a co za tym idzie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

0
  Szukaj w 5mln produktów