Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do jazzbass'a część 4/4 - HEAD 7294

ROŚ 03 Cze 2006 23:13 3333 13
  • Hi all. witam w ostatniej już części - pewnie niektórzy się cieszą - "uff nareszcie skończył to pisać" a niektórzy czekali właśnie na opis wzmacniacza. Oto i on
    Oczywiście zawsze można sobie zobaczyć poprzednie części:
    część1
    część2
    część3

Wzmacniacz typu HEAD oparty na bardzo popularnym(!)tadku 7294 - w planach zmiana na 2 x LM3886T. Zasilany jest z trafo ok +/- 40 V. Moc nieznana ale wygląda na 200 W. Kondy 4x4700 uF - troche duże i stare :P
    Wejście obejmują dwa przedwzmacniacze - mikrofonowy (gain) oraz z regulacją barwy(bass, terble, volume). Dodatkowo pomiędzy nimi jest VU z regulacją opóźnienia wskazań (wolne miejsce było pod nim to zrobiłem taki bajer). Jest troche bałagan z kablami (bezpieczniki wyprowadzone na tylną ścianę). Wetnylator 92x92 uruchamiany ręcznie (fan)
    Obudowa wykonana z wiórówki 18 mm, przednia i tylna ścianka sklejka 8mm, obita czarnym kocem, gumowe nóżki, uchwyty, narożniki.
    Pytania/zastrzeżenia mile widziane ;)
    PZDR

Fajne!
  • #2 04 Cze 2006 15:12
    poqraka
    Poziom 17  

Hej,
    bardzo ładna konstrukcja, dużo pracy,
    1 spróbuj dokończyć płytki drukowane (zmyć kalafonię, polakierować)
    2 zamiast scalaków do estradowego sprzętu lepiej dać końcówki mocy tranzystorowe lub lampowe (szukaj schematów z płytkami)
    mimo to - pogratulować !!!!!
    pozdro

• #3 04 Cze 2006 16:18
    crazy_88
    Poziom 42  

ciekawa konstrukcja bardzo mi sie podoba wykonanie:)

• #4 04 Cze 2006 21:54
    Kszol
    Poziom 13  

ROŚ od kiedy pracujesz dla Ashdown Engenering? Ogolnie udana konstrukcja tylko obudowa i przedni panel trochę przekombinowane :)

EDIT: sory ale skąd wzięło Ci się 200W na TDA7294? 8=O Przecież ten układ w mostku wyciąga 100W.

Zauważyłem, że zrobiłeś chłodzenie włączane przełącznikiem - a jak kiedyś zapomnisz przełączyć i Ci się końcówka spali to co? Dodałbyś tam jakiś najprostszy czujnik temp. na termisorze.

Jaki wykonałeś do tego przedwzmacniacz? (schemat)

EDIT2: mógłbyś dać więcej zdjęć bebechów :D

• #5 04 Cze 2006 22:34
    Armosus
    Poziom 26  

Super wyglad, szczegolnie panel. Troche brzydko na plytkach ale moze byc, ale dlaczego tadek na estrade? Chocby tranzystor albo lampka. Najlepsza jest ta radziecka tabliczka :D

• #6 04 Cze 2006 23:10
    ROŚ
    Poziom 15  

Płytki napaćkane cyną bo pogrubiałem dodatkowo ścieżki. Początkowo był project wzmacniacza na 4 x 2n3055 by Toshiba :) ale coś sprzęgało a potrzebowałem szybko go zrobić - TDA w kilka godzin. Pisząc że ma 200 W miałem na myśli trafo a nie moc wzmacniacza. W teorii wg noty aplikacyjnej wzmacniacz przy +/- 40 V ma 80 W @ 8 Ohm - Ciekawe ;)
    Tabliczka znamionowa powinna być w każdym urządzeniu - w moim przypadku z TV made in CCCP [JUNOST] - uwaga 220 V [wysokoje naprieżenie] <lol>. A Wentylator włączam gdy wiem że będę używał większej mocy.

Zapomniałem dodać plik VU podczas pracy ;) - divx 5.1.1 - 2,2MB

Załączniki:
  • #7 04 Cze 2006 23:25
    Kszol
    Poziom 13  

lol zdejmij prowizje albo punkty podaruj :)

i o schemat przedwzmacniacza prosiłem.

• #8 05 Cze 2006 15:09
    ROŚ
    Poziom 15  

Próbowałem zmniejszyć prowizję ale nie da się. ustawia się automatycznie za transfer. Prosze żeby moderator pomógł mi :) i ustawił na 0.00 Schematy dam jutro jak znajde.

• #9 08 Cze 2006 23:12
    ROŚ
    Poziom 15  

Dodaję schematy- sorry że to "jutro" trwało 3 dni

microfonowy

i z regulacją barwy

Zostały one lekko zmodyfikowane ale to zależy od własnych potrzeb.

• #11 11 Cze 2006 11:52
    ROŚ
    Poziom 15  

Generalnie zwiekszając kondensatory pozwalamy na przenoszenie niższych tonów. W zasilaniu dałem też wieksze kondensatory -> 470 uF. Możesz dać nawet 1000 uF -> lepsza filtracja
    W pre mic R4 = 4,7 k + 50k (potencjometr A)Natomiast R5 =4,7 k + 0 (nie ma potencjometra) ->inne wzmocnienie.
    W pre z barwą C8=22 uF, C5 i C6 4,7 uF -> troche obniżyło regulację wysokich.

• #12 11 Cze 2006 20:25
    kolu$
    Poziom 17  

Bardzo ładna obudowa, przydałoby się jeszcze wymienić końcówkę na tranzystorową i preamp na coś bardziej basowego.

• #13 06 Sie 2006 18:28
    VaM VampirE
    Poziom 15  

TDA ma tam jakieś zabazpieczenia termiczne, ale są one dość badziewne, jednak wystarczą do poinformowania że robi się za ciepło. Co do tranzystorów. Do gitary to wzmaka trzeba idealnie wystroić, zwłaszcza jeśli biega o częstotliwości ponadakustyczne (wzbudzanie). Oscyloskop i generator niezbędne.
    A co do tego wzmaka to może coś z STK ale szukaj orginalnych, rozpoznasz po cenie od około 50 się zaczynają (te silniejsze), np STK4048 ma coś 160W. Ale przy twoim trafo nie odda takiej mocy, ale około 100W wyciągniesz (nie chce mi się szukać noty i liczyć tak więc jest to tak na słowo i pamięć).
    Co do paki to OK, zasilacz to klasyka dawno nie widziałem tekich diodek w akcji, elektrolity też są zabytkowe. Wykonanie niezłe 4/6.

• #14 29 Lip 2007 00:30
    miszal
    Poziom 19  

KSZOL - ten schemat to jest jaki mikrofon?? mógłbyś podać jeszcze schemat montażowy??
    pozdro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME