Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma audio. Przesyłanie danych przez UARTA.

Mad Bekon 04 Cze 2006 00:50 2115 5
  • #1 04 Cze 2006 00:50
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Witam Panowie. Pytanko moje następujące. Jak tego dokonać?
    Ogólnie to chciałbym tak, że przesyłam dane przez USARTa i co jakiś czas stan aktualny mi się wyświetla na drugim urządzeniu, do którego zostaly przesłane dane.

Odświeżanie nie musi być duże, napewno nie większe niż może zareagować ludzkie oko.

Ja sobie wyobrażam to tak, ale nie wiem czy dobrze kminie.
    Tak jak w analogowym analizatorze, robimy filtry, żeby wydzilić pasma częstotliwości i wpinamy to do 8 wejść ADC. Odczyt i przez USART.
    Dobrze myślę?

0 5
  • #2 04 Cze 2006 01:33
    fred117
    Poziom 21  

Dobre w teorii ale jezeli rozdzielisz sygnal filtrami (co i tak daje ci dosc słaba separacje) plus ewentulalne trzaski podczas przelaczania wejsc przetwornika.

Mozna by to bylo zrobic troche inaczej. Tzn... najpierw przetwornik A/C a pozniej programowo rozdzielic czestotliwosci...

Zalety takiego rozwiazania:

-duzo mniej elemetow w ukladzie wejsciowym (1-wejsciwy przetwornik A/C no i brak filtrow)...

-znacznie lepsza separacja miedzy czestotliwosciami

Pozdro...

0
  • #3 04 Cze 2006 09:02
    Mad Bekon
    Poziom 23  

No coś na Elce czytałem o FFT, ale nie bardzo wiem jak to ugryść. :/ Najlepszy byłby jakiś przykład, potem pewnie już z górki.

0
  • #4 04 Cze 2006 14:25
    adamusx
    Poziom 27  

Witam.

Zrobilem niedawno analizator widma audio na ATmega16, wykozystujacy DFT ( dyskretna transformate furiera) do obliczania skladowych widma. Wyswietlanie zrealizowane jest na matrycy 16x10 diod led ( 10 slupkow po 16 diod led). Program na uC napislem w C w oparciu o program napisany przez kolege Hunterhouse'a (na forum jest post na temat budowy przez niego takiego analizatora) . Moj analizator sprawuje sie bardzo ladnie, doladnie wyswietla skladowe widma. Predkosc odswiezania - około 50 Hz.

Oczywiscie mozna sie bawic w wykorzysytwanie 8 kanalow przetwornika A/C i do kazdego odpowiednio dobierac filtr, ale raczej nie polecam takiego podejscia do sprawy...Wiecej czasu i nerwow stracisz na dobieranie odpowiednich filtrow niz na zrealizaowaniu tego z wykorzystaniem transformaty fouriera. Poza tym efekt bedzie znacznie gorszy.

0
  • #5 10 Paź 2006 19:12
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Możesz adamusx dać na forum zdjęcia jak wygląda twój analizator widma audio na ATmega16?? Jestem tym tematem bardzo zainteresowany Pozdrawiam!!

0
  • #6 10 Paź 2006 21:07
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Jeżeli chcesz przez 8 wejść, każde z osobnym filtrem, to potrzebujesz albo ośmiu przetworników A/C, albo jednego przetwornika o częstotliwości próbkowania 8 razy większej od wymaganej dla jednego kanału i multipleksera.
    Domyślam się że to AVR, czyli jeden przetwornik + multiplekser, zresztą znakomita większość uC ma taki właśnie układ, tylko niektóre mają 2 przetworniki, a więcej to już prawdziwe rodzynki.

Na szczęście jest na to sposób.
    Za każdym filtrem wystarczy zamontować detektor (w najprostszej wersji prostownik) i filtr dolnoprzepustowy, wtedy dla np. odświeżania 100Hz wystarczy że częstotliwość próbkowania będzie wynosiła 800Hz.
    Tyle że detektor to jednak zawsze trochę elektroniki więcej. Sama dioda nie wystarczy, bo poziom sygnału audio jest zazwyczaj dość niski. Można by na przykład zastosować 'idealne' prostowniki na wzmacniaczach operacyjnych, albo nawet detektor logarytmiczny (WO + złącze p-n).

0