Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z CB pilne!!! Zakłucenia w odbiorze a ułożenie kabla

hernacki 04 Jun 2006 15:36 1532 2
    hernacki
    Level 10  
    Witam!

Mam problem z moim radyjkiej.
    Kupiłem nowe radyjko firmy TTI TCB-880 i antenę HUSTLER IC-100. Podłączyłem to wszystko, zestroiłem na własną rękę reflektometrem na luźnie powieszonym kablu tak że SWR był nie większy niż 1.4. Zasięg był zadowalający bo około 8 km. Później ułożyłem sobie kabelek w rynience na dachu i przeprowadziłem go odopwienio w samochodzie ale nie wkładałem go pod tapicerke. Zasięg już nie był taki rewelacyjny. Mnie słyszano bardzo dobrze nawet z 7km ale ja słyszałem kolege max z 1km. Zbadałem swr i wynosił ponad 2. Wszystko to dobywało się na wsi. No to pojechałem do serwisu CB na zestrojenie. Facet podłączył swój taki fajny mierniczek i wykazało SWR ponad 2. Wyciągnął kabel z rynienki na dachu i kabel sobie swobodnie zwisał od anteny do miernika w samochodzie, wtedy swr zmienił się na 1.2 po tym sprawdził zasięg i naprawdę było ok. pojechałem do domu w centrum częstochowy i zacząłem sobie układać kabel pod tapicerką w samochodzie i w rynience na dachu. Cały czas badając SWR. Zmieniał się nieznacznie. Ale jak już ułożyłem kabel to w radiu cały czas był szum jakby ktoś ciągle nadawał a jak juz był jakis silniejszy sygnał to w odbiorniku pojawiał się pisk. Tylko naprawdę bliskiego rozmówcę mogłem zrozumieć z odległości mniej niż kilometr. a swr max 1.4. Jak wyjechałęm z częstochowy to szum i pisk zamilkły ale odległość wciąż jest mniejsza niż kilometr.

I teraz moje pytanie - czy ułożenie kabla antenowego, czy ewentualne jego przyciśnięcie elementami tapicerki, drzwiami, zagięcia kabla mają wpływ na pogorszenie parametrów odbioru?

Proszę o szybkie rady, mogą być na mail hernacki(malpa)poczta.fm lub gg 761803, ewentualnie kom 504009924
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Stawiam na to że coś z tą anteną jest nie tak.
    Sprawdż kabel, wtyk, samą antenę. Może być pod magnesem podkładka zbyt gruba lub... na dachu samochodu ktoś nakładł grubo szpachli. :)
    hernacki
    Level 10  
    A skąd by się brały takie piski w radiu gdy ktoś nadaje? I czy ułożenie kabla ma jakieś znaczenie?
    Moderated By SP5IT:

Sprawdź archiwum. Problem opisywany nie raz