Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytan z cyfrówki...

GARBUS 04 Cze 2006 16:35 993 3
  • #1 04 Cze 2006 16:35
    GARBUS
    Poziom 11  

Witam was wszytkich mam we wtorek zaliczenie a nie moge znalesc odpowiedzi na kilka pytan z cyforowki... Jezeli bylby ktos tak mily i mi pomogl bylbym wdzieczny! Chodzi mi o krotkie streszczone odpowiedz! DZieki!

1.Jaka jest roznica miedzy ukladami 6116 i 27c64
    2. Co to jest za uklad 373 i jaka role spelnia w ukladzie mikroprocesowrowym.
    3. Wyjasnij procesy zapis do portu, odczyt z portu, zapis do pamieci, odczyt z pamieci.
    4. Wyjasnij zasade dzialania dekodera '138 (chyba chodzi o 74138)
    5. Jaka jest reoznica miedzy procesorami 8080, 8085, 8086

Na prawde bylbym wdzieczny za pomoc Pozdrawiam! Serdecznie!

0 3
  • Pomocny post
    #2 04 Cze 2006 17:01
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

GARBUS napisał:

1.Jaka jest roznica miedzy ukladami 6116 i 27c64

Google

GARBUS napisał:
    2. Co to jest za uklad 373 i jaka role spelnia w ukladzie mikroprocesowrowym.

Google. A w układzie mikroprocesorowym pełni rolę taką jaką wymyślił mu konstruktor układu - w każdym może co innego robić.

GARBUS napisał:
    3. Wyjasnij procesy zapis do portu, odczyt z portu, zapis do pamieci, odczyt z pamieci.

Jedyne co mi przychodzi na myśl jeżeli chodzi o różnicę pomiędzy portem a pamięcią to to, że pamięć tylko przechowuwyje daną, a port we-we albo udostępnia ją na zewnątrz na odpowiednik liniach we-we (np. 8255) albo zmiania stan jakies innego urządzenia (np. czas odmierzany przez licznik, kolor piksela w wyświetlaczu itp). Z punktu widzenia procesora nie różni się niczym, poza ewentualnym rodzieleniem linii sterowania pamięcią i we-wy (na ogół procesory mają rozdzielone przestrzenia adresowe we-wy i pamięci).

GARBUS napisał:
    4. Wyjasnij zasade dzialania dekodera '138 (chyba chodzi o 74138)

Google

GARBUS napisał:
    5. Jaka jest reoznica miedzy procesorami 8080, 8085, 8086

8085 to następca 8080, rywal Z80, wszystko to kosntrukcje ośmiobitowe. 8086 to procesor szesnostobitowy o innej organizacji pamięci. Szczególy poszczególnych konstrukcji są do znalezienia w Google w wielu różnych miejscach.

BTW - gdzie wymagają znajomości takich rzeczy na pamięć???

0
  • #3 04 Cze 2006 17:23
    GARBUS
    Poziom 11  

Znajomosci takich rzeczy wymagaja w Technikum na pracowni elektronicznej do zaliczenia i przystapienia do odrobiania Cwiczen...

Dodano po 7 [minuty]:

Co do pytania Co to jest za uklad 373 to
    Uklad 373 jest to Rejestr Scalony skladajacy sie z 8 przezutnikow typu D wyzwalanych poziomem (latch - zatrzask) o wyjsciach trojstanowych. Tylko jaka pelni funkcje w ukladzie mikroprocesorowym...

0
  • Pomocny post
    #4 04 Cze 2006 17:40
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

GARBUS napisał:
    Znajomosci takich rzeczy wymagaja w Technikum na pracowni elektronicznej do zaliczenia i przystapienia do odrobiania Cwiczen...

O Jezu... Wymaganie pamięciowego dublowania katalogów zawsze mnie zastanawiało. Inna rzecz, że pytania są banalne i dla każdego choć trochę 'siedzącego w temcie' doskonale znane, ale IMO i tak bezsensowne.

GARBUS napisał:
    Co do pytania Co to jest za uklad 373 to
    Uklad 373 jest to Rejestr Scalony skladajacy sie z 8 przezutnikow typu D wyzwalanych poziomem (latch - zatrzask) o wyjsciach trojstanowych. Tylko jaka pelni funkcje w ukladzie mikroprocesorowym...

On naprawdę może pełnić tam różne role, to jets układ uniwersalny - może być portem wyjściowym, rejestrem adresu dla procesorów z multipleksowaną szyną danych i adresów, może być buforem szyny, może być rejestrem wejściowym zbierającym dane i mnóstwem innych rzeczy.

0