Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

aktywny filtr DP przesuwnik fazy subsonic delaydo subwoofera

04 Cze 2006 17:01 3727 3
  • Poziom 12  
    Witam na allegro znalazloem cos takiego:
    http://www.allegro.pl/item106770796_nowy_profesjonalny_filtr_do_subwoofera_aktywnego.html
    brak mu tylko subsonica.
    Czy ktoś tego już próbował od cartonaudio?
    Może macie jakieś dobre sprawdzone schematy
    filtru dolonoprzepustowego 40-140Hz, płynnego przesuwnika fazy 0-180° i filtru subsonicznego cięcie ok 20Hz?
    delay opóźnienie załączenia głośnika
    Poniżej zamieszam coś co znalazłem. Ale nie jestem pewien czy ten pierwszy wzmacniacz od lewejto przesuwnik fazy

znalazłem coś takiego subsonic z filtrem:
  • Poziom 13  
    odnośnie pierwszego schematu. Pierwszy opamp odwracający działa jako sumator kanałów lewego i prawego. Potencjometr służy jedynie regulacji wzmocnienia amplitudy s.we. Opamp środkowy występuje w roli wtórnika, wzmocnienie =1.
    Natomiast opamp "US2B' działa jako odwracający i przełącznik łączy albo z jego wejściem albo wyjściem, dzięki czemu jest wybór sygnału przesuniętego o 180' lub nie.

Pierwszy potencjometr przy pierwszym opampie reguluje poziom sygnału wejsciowego czyli jakby wzmocnienie wejscia. Natomiast P2A/B reguluje wyjsciowy na pierwszym opampie poziom -czyli realizuje typową regulacje poziomu sygnalu(tak jak glosnosc), a ten pierwszy to tylko do jednorazowego ustawienia-dostosowania do zrodla.
  • Poziom 28  
    Odnośnie 1go schematu
    Opamp środkowy występuje w roli filtra dolnoprzepustowego
    Odnośnie 2go schematu
    Opamp 1szy występuje w roli regulowanego filtra dolnoprzepustowego,podobnie jak w poprzednim schemacie 2gi to klasyczny Sallen-Key Low-Pass Filter, tyle że z dodaną regulacją wzmocnienia, która jednocześnie ubocznie wpływe na załamanie charakterystyki, liniowość w paśmie , opóźnienie grupowe itd
  • Poziom 40  
    czyli dodaj ten drugi stopien z drugiego schematu miedzy pierwszym a drugim stopniem z pierwszego schematu. Bedziesz mial wtedy wykozystane czetrey wzmanciacze operacyjne czyli mozesz zastosowac TL074 albo 2xTL072.

Nie wiem po co subsonic mialby byc regulowany, ja robie slaly bo to jest filtr do zabezpieczenia glosnika a nie do regulacji dzwieku.
    Wejsciowe rezystory sa dosc duze i caly uklad nie bedzie mial wzmocnienia wiec wymaga czulych koncowek mocy. Najlepiej zmniejszyc te rezystory do wymaganej czulosci.
    Osobiscie staram sie przelacznik fazy dawac przed filtrm DP bo ewentualny trzask przelacznika i sam szum odwracacza fazy jest tlumiony w tym filtrze. Ale to juz szczegol.