Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie w wzmacniaczu Eltron 100

adrian888 04 Cze 2006 23:00 3791 18
  • #1 04 Cze 2006 23:00
    adrian888
    Poziom 10  

Hej czy moze mi ktos pomóc ze wzmacniaczem Eltron 100. Gdy włączam wzmacniacz to po 15 sekundach jego pracy zaczyna mi buczeć tak zwany przydzwiek z sieci. patrzyłem zasilanie wszystko ok , i przedwzmacniacz tez ok. Jak go wyłącze to przestaje buczyć i gra chwilke az kondensatory sie rozładują. Pomóżcie.

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Cze 2006 00:57
    gosp
    Spec od drukarek

Witam.
    Zanim będzie można o buczenie "winić" wzmacniacz, spytałbym o żródło
    wzmacnianego sygnału - co nim jest w przypadku tego wzmacniacza?w jakiej kondycji są przewody?czy wzmacniacz "buczy jednakowo niezależnie od rodzaju podpiętego żródła (proponuję go sprawdzić np z odtwarzaczem CD).
    Pozdrawiam.

0
  • #3 05 Cze 2006 15:02
    adrian888
    Poziom 10  

Hej. Przewody są w dobrym stanie. Pod co go nie podłącze to i tak buczy (komputer, mp3,). Moim zdanie może jakis filter przeciw zakłuceniowy siadł nieraz potrafił sciągac mi nawet radio ( jakąś Rosyjską stacje)

0
  • #4 05 Cze 2006 15:59
    adamlen1
    Poziom 15  

Witam przyzyn moze byc wiele, kondy filtrujące, w torze audio, albo jeszcze coś innego, bez podpiętego sygnału też buczy?

0
  • #5 05 Cze 2006 16:03
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Czesta przyczyna takiego zjawiska w ELTRONIE100 byl transformator.Byla juz ta sprawa poruszana na tym forum!!!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 05 Cze 2006 17:55
    sylwana-el
    Poziom 23  

Przed włączeniem wycisz wszystkie regulatory i wyłącz wszystkie kable od wzmaka,załącz i poczekaj czy będzie buczeć. Jeżeli nie buczy to włącz sumę i pokolei następne wejścia i tak stwierdzisz co jest przyczyną przydżwięku.Jeżeli po wyciszeniu wzmacniacz ma przydżwięk to pochodzi on z braku prawidłowej filtracji sieci w samym urządzeniu - sprawdż poziom napięć i pojemnosci kond.Jeżeli przydzwięk pochodzi z sygnałów zewnętrznych to sprawdż prawidłowość podania masy wejścia sygnału
    (nie może to być masa obudowy)

0
  • #7 05 Cze 2006 23:09
    adrian888
    Poziom 10  

Bez podpietego sygnału buczy. Transformator patrzyłem wkładałem inny i to samo jest. jak go włącze to tak 10-20 i zaczyna stopniowo wzrastac buczenie do pewnego stopnia i pozostaje.Kondensatory na zasilaniu są dobre, mysle ze to pochodzi z płytki sterujące. Na niej sa 2 kondy elektrolityczne i je ja wymieniłem i nic nie pomaga a reszta to same kondy ceramiczne (czy jakos tak zwane) czy te kondy mogą też wysiąść.

0
  • #8 06 Cze 2006 13:46
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! W nich były montowane dwa rodzaje traf, z jednym karkasem i z dwoma oddzielnymi. Jeżeli masz to trafo z dwoma karkasami oddzielnymi, to te typy tak mają, a zwłaszcza, że prześlijmy z 220V na 230V, co automatycznie spowodowało zwiększenie gęstości prądu. Najbardziej mnie zastanawia, że przydźwięk przychodzi po 15-stu sekundach od załączenia. Zobacz czy w tym czasie nie nagrzały się tranzystory końcowe. Jeżeli nie, to proponuje wyjmij te trafo i podepnij przewodami, tak żeby trafo było za wzmacniaczem i sprawdź czy przydźwięk ustąpił. Sprawdź też, jaki jest pobór prądu samego trafa z sieci! Te same objawy mogą wystąpić, jeżeli padł zasilacz szeregowy, który zasila przedwzmacniacze, dla tego dobrze by było jak zacznie buczeć, żebyś odpiął ten zasilacz od głównego zasilacza, jak ustąpi, to wiadomo, co padło!
    Pozdrawiam

0
  • #9 08 Cze 2006 20:11
    sylwana-el
    Poziom 23  

Jeszcze raz prosze o odpowiedz na pytanie;czy przy wyciszonej sumie wzmak buczy?
    Jezeli tak - to przyczyną moze być za duży prąd spoczynkowy wzmaka spowodowany uszkodzeniem.
    Można to zdjagnozować pomiarem pulsacji na elkach filtra sieciowego ,dopinając sondę oscyloskopu.

0
  • #10 08 Cze 2006 21:45
    adrian888
    Poziom 10  

Tak. jak go scisze to i tak buczy wzmak.Oscyloskopu nie mam. Jak mozna to sprawdzic np. miernikiem. Jestem poczatkującym to jeszcze az tak dobrze sie na tym nie znam. W moim wzmaku siedzą tranzystory końcowe KD502 moze to ich własnie wina bo słyszałem ze w tych wzmakach siedzą KD503.

0
  • #11 08 Cze 2006 22:21
    kozik
    Poziom 15  

Dolutuj do elektrolitów kondensatorki 100nF i do przedwzmacniacza też(oczywiście równolegle) i daj znać co sie dzieje.

Dodano po 6 [minuty]:

Dolutuj do elektrolitów kondensatorki 100nF i do przedwzmacniacza też(oczywiście równolegle) i daj znać co sie dzieje.

0
  • #12 09 Cze 2006 15:23
    sylwana-el
    Poziom 23  

Witam;proponuje wykonać pomiar napięć złączy Baza-Emiter tranzystorów końcowych (to wazny parametr punktu pracy tranzystorów),lub pomierzyc prąd spoczynkowy płynący przez tranzystory
    końcowe. I jeszcze pytanie - czy tranzystory po 5min. pracy bez wysterowania bardzo sie grzeją?

0
  • #13 09 Cze 2006 23:00
    adrian888
    Poziom 10  

Hej.Po 5 minutach pracy wzmaka tranzystory sie nie grzeja mam podłączoną pod niego skrzynie basową 300W i pracyje bez zażutów.Jak mu dam troche czadu to dopiero tranzystory robią sie cieplejsze. Nie miałem innych kondensatorów zamiast 100nF znalazłem tylko 15nF. Nie ma różnicy i tak buczy. Wziełem sie za wymianę instalacji może to troszeczkę pomoże. Wymieniam przewody od tranzystorów i przedwzmacniacza.Jutro sie okaże.

0
  • #14 09 Cze 2006 23:04
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Jesli to nie trafo to nic tam nie zdzialasz to poprostu taka konstrukcja.Tez to przerabialem teraz mam Eltrona 100 U i gra 100 razy lepiej nie ma takiego charakterystycznego "Bzyczenia" w glosniku!

0
  • #15 10 Cze 2006 08:54
    adrian888
    Poziom 10  

Podłączałem inny transformator i jest to samo. Transformator wziełem zdala od wzmaka i nic nie pomogło.

0
  • #16 10 Cze 2006 10:43
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Tak jak pisalem Ci wyzej jesli wymiana trafa nic nie dala to juz wiecej z tym nic nie zrobisz tez mialem tego eltrona i wszelkie dodatkowe kondensatory i inne prowadzenia masy nic nie daly.Buczenie to pochodzi od samej koncowki-taka konstrukcja-niestety-Eltron100U ma juz troche inaczej zbudowana koncowke i ten efekt nie wystepuje.Wiec szkoda twojego czasu pracy i pieniedzy sprzedaj to i kup sobie eltrona 100U!

0
  • #17 10 Cze 2006 13:48
    TABSIOR
    Poziom 24  

adrian888 napisał:
    Hej. Przewody są w dobrym stanie. Pod co go nie podłącze to i tak buczy (komputer, mp3,). Moim zdanie może jakis filter przeciw zakłuceniowy siadł nieraz potrafił sciągac mi nawet radio ( jakąś Rosyjską stacje)

Jeśli ściąga Ci fale długie - to na 90% wzbudzenie - zwiększ wartość kondensatora na stopniu napięciowym.

0
  • #18 08 Sty 2011 23:04
    pavcior
    Poziom 11  

Witam!:)

Mam identyczny problem co kolega:
    adrian888

TABSIOR
    kolego jesteś pewien ze zwiększenie kondensatorow w stopniu zasilającym coś da?
    i czy masz na myśli układ zasilania wzmacniacza gdzie znajdują się te kondensatory 2x4700uF bo mnie to jakoś nie przekonuje...???

Moderowany przez Krzysztof L.:

Zapewne nie chodzi o kondensatory w stopniu zasilającym...

0
  • #19 09 Sty 2011 00:27
    pawel_aa
    Poziom 25  

adrian888 napisał:
    Moim zdanie może jakis filter przeciw zakłuceniowy siadł nieraz potrafił sciągac mi nawet radio ( jakąś Rosyjską stacje)

Sprawdź T106 (BF257 - możesz dać BD139) oraz ciągłość masy (urwany kabel?).

0