Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 13,8V/10A, cyfrowy odczyt napięcia i prądu LOW DROP

meteor77 04 Jun 2006 23:26 21908 25
NDN
  • #1
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Proponuję obejrzeć załącznik. Jest to prosty a zarazem niezwykły schemat zasilacza do radiotelefonu lub radiostacji.
    Niezwykłość polega na niewiarygodnej prostocie (jeden trochę większy tranzystor) i ultrawzorcowych parametrach.
    Napięcie pod pełnym obciążeniem zmniejsza się o kilka mV a układ zadowala się różnicą napięć między wejściem a wyjściem rzędu 0,6V (przy 10A).
    Układ daje się zmontować w 10 minut, działa stabilnie i nie sprawia niespodzianek.
    Pozdrawiam!
  • NDN
  • #2
    irek2
    Level 40  
    Opisalem taki uklad w EDW 1/04 kit nazywa sie AVT2707 i ma dodatkowo ogranicznik pradu z "cofajaca" sie charakterystyka.

    http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=13451
  • NDN
  • #3
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Na podanym linku nie ma schematu ideowego. Sam fakt użycia tranzystora polowego w połączeniu z układem scalonym tego samego rodzaju, nie oznacza jeszcze plagiatu. Mój układ opracowałem samodzielnie i pod nim się podpisałem. Udostępniam zainteresowanym gratis, wyrażam też zgodę na umieszczanie na innych stronach.
    Miło wiedzieć, że podobne układy są konstruowane przez innych. Bardzo proszę o zamieszczenie schematu ideowego dla porównania. Po ilości postów sądzę, że jest Pan super elektronikiem i porównanie wypadnie bardzo blado dla mnie ale trudno!
    Pozdrawiam!
  • #4
    -RoMan-
    Level 42  
    Panowie, _obaj_:

    1. Nie kłócić się o prawa autorskie, bo rozwiązanie układowe w niczym odkrywcze nie jest.

    2. Nie wciskać mi tu komercji.

    Bardzo proszę.
  • #5
    irek2
    Level 40  
    To klasyczny uklad stabilizatora, akurat ten schemat jest bardzo podobny do mojego.
    I nikt sie tu nie kluci.

    No coz schematu AVT nie udostepnia a ja w tej chwili nie mam go pod reka.
  • #6
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Zapomniałem dodać, że mój układ łatwo przerobić na większe prądy, np. 35A oraz wykorzystać dowolne wskaźniki cyfrowe lub analogowe (np. wychyłowe lub np. linijki LED). W tym układzie z pierwszego postu jest obecne zabezpieczenie przeciw zwarciowe w specjalnym wyłączniku kołyskowym, ze względu na komercyjny charakter nie mogę wymienić nazwy producenta aby nie drażnić administratorów z Elektrody.
    Pozdrawiam!
  • #7
    irek2
    Level 40  
    kazdy uklad latwo przerobic na wiekszy prad :)
    To tylko sprawa ilosc tranzystorow mocy i radiatora.
    Bezpieczniki automatyczne tez sa od dawna znane choc zadko stosowane w elektronice. Bo to nie zabezpieczenie! Tranzystor mzoe sie spalic w ulamku sekundy zanim zadziala bezpiecznik. W elektronice stosuje sie zabezpieczenia pradowe ktore daja szanse przezycia tranzystorowi przez kilka sekund w czasie to ktorym musi zadzialac bezpiecznik. Oczywiscie sa tez zabezpieczenia pradowe w ktorych zasilacz moze pracowac bezawaryjnie ze stalym zwarciem.
  • #8
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Ten schemat z pierwszego mojego postu w tym temacie jest mocno uproszczony ale działa pierwszorzędnie.
    Zabezpieczenie zasilaczy wysoko prądowych to osobny problem. Dysponuję gotowymi rozwiązaniami znacznie zaawansowanych zabezpieczeń w obszarze charakterystyk bezpiecznej pracy tranzystora mocy.
    Kompletne zabezpieczenie termiczne, zwarciowe, przepięciowe;
    Sygnalizacja optyczna i akustyczna: uszkodzenia tranzystora mocy (gdy zbyt duże napięcie na wyjściu), zwarcia zacisków wyjściowych,
    sygnalizacja tylko optyczna gdy prawidłowa praca;
    Wyświetlanie parametrów pracy na zespolonym podwójnym lub potrójnym wyświetlaczu (napięcie, prąd, moc pobieraną przez obciążenie).
    Do tego system inteligentnego chłodzenia.
    Na zakończenie wspomnę o rozbudowanym zespole filtracji napięcia wejściowego ~230V, szeregowym tłumiku przetężeń (termistor NTC), zabezpieczeniu podwójnymi bezpiecznikami (bo nie wiadomo gdzie będzie faza a gdzie neutralny), podwójnym wyłączniku sieciowym, optyczna sygnalizacja załączenia, transformator z ekranem elektrostatycznym, uzwojenia wtórne nawinięte szeroką taśmą miedzianą, najlepiej pokrytą srebrem, odpowiedni mostek prostowniczy na diodach Schotkyego, bateria kondensatorów elektrolitycznych (dla poprawy ESR). Stosownej średnicy przewody(linka), najlepiej posrebrzane, potężne zaciski wyjściowe uzupełniają elementy w które zwykle jest wyposażony każdy porządnie wykonany zasilacz. Ale od czegoś trzeba zacząć! Schemat ideowy zaproponowany w pierwszym na początku jest znakomitym punktem wyjścia do zaawansowanych konstrukcji.
    Pozdrawiam!
  • #10
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Nie! Nie opisuję żadnego zasilacza na 100A tylko przypominam, że nawet kilku amperowe konstrukcje są tak robione! Kikusui z Japoni robi świetne zasilacze, również na małe prądy (kilka amper) i wszystkie wymienione zabezpieczenia, sygnalizacje, wyposażenie jest w takim zasilaczu obecne.
    ARMEL również bardzo solidnie podchodzi do tego zagadnienia.

    Cytuję:
    "kazdy uklad latwo przerobic na wiekszy prad
    To tylko sprawa ilosc tranzystorow mocy i radiatora.
    Bezpieczniki automatyczne tez sa od dawna znane choc rzadko stosowane w elektronice. Bo to nie zabezpieczenie! Tranzystor mzoe sie spalic w ulamku sekundy zanim zadziala bezpiecznik. W elektronice stosuje sie zabezpieczenia pradowe ktore daja szanse przezycia tranzystorowi przez kilka sekund w czasie to ktorym musi zadzialac bezpiecznik. Oczywiscie sa tez zabezpieczenia pradowe w ktorych zasilacz moze pracowac bezawaryjnie ze stalym zwarciem. "
    Ja się z cytatem zgadzam, nie śmiem dyskutować!
    Rozszerzyłem tylko podstawy które są niezbędne przy poważniejszych konstrukcjach. Przypominam, że takie zasilacze jednonapięciowe często zasilają stosunkowo drogie urządzenia i lepiej nie mieć na koncie "katastrof" z powodu zasilacza!
    Pozdrawiam!
  • #11
    irek2
    Level 40  
    no tak ale w zasilaczach malej mocy nikt nie stosuje diod szotkiego na prostowniku 50hz, tak jak nikt nie stosuje termistora NTC na wejsciu czy uzwojen nawinietych tasma miedziana. Wyglada na to ze opisujesz zasilacz 100A i to w dodatku impulsowy a nie liniowy ktorego schemat zamiesciles.
  • #12
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Ja stosuję!
    Moje nazwisko: Bartłomiej Okoński
    Nie pojmuję co stoi na przeszkodzie, aby łatwo dostępne, nowoczesne elementy wykorzystywać w "tradycyjnych" zasilaczach?! Mam na biurku własnej konstrukcji mały zasilacz paramertyczny na napięcie 13,8V/32A.
    Zasilacz pod pełnym obciążeniem ma spadek napięcia równy 30mV.
    Poziom tętnień jest na poziomie poniżej 1mV RMS. Pełen zestaw zabezpieczeń (termiczne, SOAR, zzwarciowe), wentylator z regulacją termiczną obrotów, rozbudowany filtr sieciowy przeciwzakłóceniowy, itd. Różnica napięć między wejściem a wyjściem stabilizatora użytego w tym zasilaczu wynosi 300mV (pod pełnym obciążeniem 32A, przy pomiarach na napięciu wejściowym bez tętnień)!!!
    Do budowy tego zasilacza wykorzystałem minimalną ilość elementów: jeden tranzystor mocy, dwa małe m.cz pnp (BC557), dwa wzmacniacze operacyjne (zawarte w jednym LM358), kilka kondensatorów elektrolitycznych. Schemat sam opracowałem. transformator sieciowy kupiłem za 30zł na Allegro.
    Testy tego zasilacza zacząłem od sprawdzenie na oscyloskopie charakterystyk odpowiedzi na jednostkowe obciążenie załączane i zdejmowane 100 razy na sekundę (100Hz). Prąd 25A. Wynik testu: przerosty poniżej 100mV, test wykazał odporność na wzbudzenia i doskonałą, niską rezystancję wewnętrzną zasilacza. Po tym obciążyłem prądem 20A na 24 godziny, 32A na 1 godzinę. Wynik testu: ok!. Zasilacz przeżył!
    Czy coś pominąłem?
    Pozdrawiam!
  • #13
    irek2
    Level 40  
    stabilizator liniowy na 30A w dzisiejszych czasach??

    Jaka to ma sprawnosc przy pelnej mocy i 240W w sieci??
    I czy wogule dziala jak siec ma 200V??

    Do takich pradow to ja zaprojektowalem impulsowy stabilizator ktory jest 10razy tanszy, lzejszy i prostrzy od twojego potwora a przy okazji prawie wcale nie wydziela ciepla.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic456640.html
  • #14
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Dyskusja staje się nie na temat. Dobry zasilacz liniowy ma parametry dynamiczne i szumowe na znakomicie wysokim poziomie. Tym właśnie różni się od zasilacza impulsowego który ma te parametry na podłym poziomie. Każdy podręcznik akademicki o tym bardzo wyraźnie pisze. Przy zasilaniu radiostacji krótkofalowej lepiej nie mieć wątpliwej przyjemności słuchania gwizdów interferencyjnych od własnego zasilacza.
    Nie przeczę, że w większości prostych zastosowań zasilaczy wysokoprądowych jak np. zasilanie żarówek halogenowych itp, jego parametry nie mają praktycznie żadnego znaczenia - liczy się że mają określone napięcie i wydajność prądową. W 100% popieram zasilacze impulsowe. Sa jednak zastosowania inne, gdzie liczą się szumy, odpowiedź na obciążenie jednostkowe, stabilizacja napięcia itd. W takim przypadku nie mówimy o ekonomi, mocy traconej, wydzielaniu się ciepła itd. Liczą się przede wszystkim parametry i wtedy na pewno będzie to zasilacz liniowy lub bardzo rozbudowany impulsowy, z zespołem filtrów wyjściowych, specjalnym wykonaniem, ekranowaniem itd.
    Napisałem wcześniej, że minimalna różnica w moim zasilaczu między wejściem a wyjściem stabilizatora to 300mV (pomiar bez tętnień na wejściu) przy obciążeniu 32A. Miedziany rdzeń radiatora i wydajny wentylator skutecznie pomagają odprowadzić ciepło.
    Nie podałem specjalnie schematu tego zasilacza bo administratorzy z Elektrody podejrzewają komercję.
    Ponieważ użyłem kilka elementów aby zapewnić pracę bezpieczną tranzystora, regulowane precyzyjnie ograniczenie prądowe, zabezpieczenie zwarciowe i termiczne to nadziwić się nie mogę twierdzeniu, że dostępny w linku zasilacz impulsowy jest prostszy?!
    Przy ~250V na wejsciu zasilacza nie ma żadnego problemu, tak samo jak przy ~200V na wejściu. Poniżej rzeczywiście są kłopoty. Dobry zasilacz impulsowy pracuje nawet przy ~90V na wejściu. Jednak u mnie sieć pracuje w miarę stabilnie.
    Najważniejsza sprawa: tętnienia i szumy przy prądzie od 0 do 32A są niezmiennie na poziomie poniżej 1mV (pomiar multimetrem FLUKE189), na oscyloskopie i na analizatorze widma do 1GHz też kompletnie nic nie można dostrzec (pomiary wykonywałem FLUKE199C). Dopiero podanie obciążenia 100 razy na sekundę (wypełnienie 50%) z prądem zmienianym od 0 do 32A wykazały krótkotrwałe przerosty w górę i dół poniżej 100mV (pomiary wykonałem dynamicznym obciążeniem aktywnym ASC512/ASO512).
    Współpraca każdej radiostacji z modulacją jednowstęgową SSB z zasilaczem o takich parametrach jest idealna - zero problemów, modulacji skrośnej, podmodulacji mocy od zasilacza itd.
    W swoim zasilaczu wykorzystałem dokładnie: Jeden tranzystor mocy, 15 rezystorów, 5 diod (w tym dwie Zenera), 7 kondensatorów, 2 tranzystory BC557, 1 układ scalony LM358, 1 termistor NTC 100k. Te elementy stanowią składniki samego stabilizatora. Do tego wszystkiego należy doliczyć mostek prostowniczy Schotk'yego wraz z kondensatorami bocznikującymi, bateria kondensatorów elektrolitycznych 10mF/25V, zaciski wyjściowe, przewody itp.
    Aktualnie testuję podobny układ ale ze znacznie zredukowaną listą elementów. Przy praktycznie niezmienionych parametrach wykorzystuję tylko w stabilizatorze 10 rezystorów, 3 tranzystory BC547, jeden tranzystor mocy (MOSFET), 3 kondensatory, 3 diody (w tym 2 Zenera), 1 termistor NTC 100k. Prąd w dalszym ciągu wynosi maksymalnie 32A, zrezygnowałem z układu scalonego - nie jest on niezbędny - żaden, innego typu też nie.
    Schematu ideowego pod podanym linkiem nie ma więc nie można w żaden sposób porównać rozwiązań. Fakt pisania artykułów nie oznacza wyłączności na dobre rozwiązania.
    Pozdrawiam!
  • #15
    AdZig
    Level 12  
    Wykonałem ten zasilacz z pierwszego postu i spisuje sięcałkiem fajnie (nie testowałem z większymi prądami (mos to HUFA75652 - 75A) bo mam tylko 8A transformator.
    Spadek nap. na wyjściu pod obciązeniem jest większy niż w układzie http://www.sp7ewl.com/attach/PSU_Schematic.png
    Ale działa OK
    Zasilacz 13,8V/10A, cyfrowy odczyt napięcia i prądu LOW DROP

    Zasilacz 13,8V/10A, cyfrowy odczyt napięcia i prądu LOW DROP

    PCB w pliku pdf w załączeniu


    Pozdrawiam
    Zibi
    Attachments:
  • #16
    irek2
    Level 40  
    Ja sie bardzo ciesze ze ten zasilacz dziala co zreszta nie jest dziwne bo jak napisalem dawno temu wykonalem w zasadzie taki sam. A ze jest on juz wszystkim znany dlatego zainteresowanie tym tematem jest zadne bo nie widac zbyt wielu uczestnikow w dyskusji.
    Doskonale wiem jakie zalety ma zasilacz impulsowy a jakie liniowy i to nie podlega dyskusji.
    W zawodowym swiecie najczesciej stosuje sie hybrydy w ktorych impulsowy zapewnia napiecie "mniej wiecej" a liniowy LDO zapewnia "parametry".

    Mam tylko kilka uwag co do schematu. Jesli kolega chce uchodzic za dobrego konstruktora to powinien skorygowac nazwe W1 bo to na pewno nie jest warystor tylko termistor rozruchowy. No i dobrym zwyczajem w zasilaczach jest umieszczanie prk-a regulacyjnego P1 w masie bo wtedy jego uszkodzenie spowoduje tylko spadek napiecia na wyjsciu a nie pojawienie sie pelnego napiecia nie wyprostowanego.

    Mam tez watpliwosci co do wytrzymalosc tranzystora przy 32A. Z jednego dobrego tranzystora mocy mozna odprowadzic maksymalnie ok 50W mocy. A przy 32A daje to nam tylko ok 2V spadku napiecia na nim. Przy zasilaczu liniowym ktory musi pracowac poprawnie w zakresie napiec sieci 200-240V zagwarantowanie spadku napiecia ponizej 2V jest niemozliwe, chocby ze wzgledu na wielksc tetnien. No chyba ze kolega uzyl jakiego poteznego tranzystora rodem z energoelektroniki ale wtedy jego cena mocno podwaza sens takiego przedsiewziecia.
  • #17
    AdZig
    Level 12  
    irek2 wrote:
    Mam tylko kilka uwag co do schematu. Jesli kolega chce uchodzic za dobrego konstruktora to powinien skorygowac nazwe W1 bo to na pewno nie jest warystor tylko termistor rozruchowy. ......

    Nie znam schematu kolegi bo go nie przedstawiłeś a chwalenie się i krytykowaanie masz chyba po "Yes! Yes! Yes!"
    Jak wykonałeś ten"swój" zasilacz to przedstaw schemat, chyba coś ci zostało z tego co wysłałeś do EdW?
    A takie tranzystory są nie tylko w energetyce


    Pozdrawiam
    Zibi
  • #18
    -RoMan-
    Level 42  
    Prosiłbym o wojowanie na PW a nie publicznie...
  • #19
    irek2
    Level 40  
    Co do mojego ukladu stabilizatora LDO to jest on taki sam jak zaproponowany przez kolege meteor. To klasyczny schemat i nie ma co nad nim dyskutowac. W moim ukladzie jest jeszcze ogranicznik pradu z charakterystyka podcieta.

    Warystor jest sprawa oczywista i jest to blad ktory nalezy poprawic.
    Dobrze tez jakby miejsce prk-a regulacyjnego zostalo zmienione co poprawi niezawodnosc pracy stabilizatora.

    To ze tranzystor ma napisane w karcie katalogowej 500W to wcale nie znaczy ze jest mozliwe odprowadzenie z niego tak duzej mocy. Moc znamionowa jest moca teoretyczna i jest wyliczana tylko na podstawie rezystancji termicznej miedzy zlaczem polprzewodnika a obudowa tranzystora. To ile faktycznie bedzie mozna odprowadzic z danego tranzystora ciepla zalezy juz od obudowy i dalej zastosowanego radiatora. W przypadku obudowy TO247 odprowadzenie 50W mocy jest juz dosc duzym wyczynem.

    Prosze o podanie ceny i przynajmniej dwoch sklepow detalicznych gdzie mozna nabyc ten tranzystor.

    Jest to malo popularny tranzystor i jesli nie jest to potrzebne nie widze sensu w stosowaniu go w ukladach przeznaczonych dla "przecietnego a najczesciej poczatkujacego elektronika".

    Nie jestem tu po to zeby sie chwalic czy krytykowac tylko po to zeby pomagac innym. Dobrze jakby nowi uzytkownicy forum zrozumieli zasady jego funkcjonowania i odnosili sie z szacunkiem do starszych stazem.
  • #20
    fjpompeo
    Level 11  
    Can some send me ths file?

    73,

    Fernando
  • #21
    dyduś
    Level 20  
    można zastosować IRF 2203...POZDRAWIAM
  • #22
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Może kogoś zainteresują ciekawe rozwiązania laboratoryjnych zasilaczy regulowanych LOW DROP? Są dostępne pod linkiem:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic886726.html

    W kolejnych postach można znaleźć szereg schematów stabilizatorów serii SN1500.
    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński
  • #23
    Pegelmesser
    Level 23  
    irek2 wrote:
    To klasyczny uklad stabilizatora, akurat ten schemat jest bardzo podobny do mojego.
    I nikt sie tu nie kluci.

    No coz schematu AVT nie udostepnia a ja w tej chwili nie mam go pod reka.


    Udostepnia, udostepnia: http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2707.pdf
  • #24
    roobert
    Level 14  
    Witam.

    Trochę późno ale zainteresowała mnie jedna rzecz ... co to takiego "inteligentne chłodzenie" ? - jeszcze się z takim nie spotkałem.
  • #25
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Motto:
    Nie chę, ale muszę...

    zapytać autorów (chyba potrafią sobie przypomnieć, więc nie "pokażę palcem") poniższych dwóch schematów zasilaczy liniowych z regulatorem na TL341 i tranzystorem regulacyjnym MOS-FET N-channel:

    Zasilacz 13,8V/10A, cyfrowy odczyt napięcia i prądu LOW DROP

    Zasilacz 13,8V/10A, cyfrowy odczyt napięcia i prądu LOW DROP

    ... jak to się stało, iż Ich schematy są praktycznie identyczne z poniższym schematem (a znanym mi od dawna) z Aplications Note od Motoroli:

    Zasilacz 13,8V/10A, cyfrowy odczyt napięcia i prądu LOW DROP

    Natomiast w Waszych opisach tych zasilaczy ni słowa nie znalazłem o źródłowym schemacie ? ? ?
    Żywię nadzieję, iż nie zaczniecie mi udowadniać, że to Motorola "ściągnęła" od Was... :D

    Quarz
  • #26
    elek555
    Level 37  
    Do przesunięcia poziomu bramki w rysunku Fig.2-29 można oczywiście wykorzystać niekoniecznie segment "BIAS" z trafa, ale cokolwiek generowanego i dającego sie wyfiltrować np. z jakiejkolwiek przetwornicy, dynama, wiatraka.