Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pan PC 40 - zwiększenie mocy z 1 do 4W

kaper_trojgard 05 Jun 2006 11:48 14376 16
    kaper_trojgard
    Level 11  
    Trafił mi się rtx Pan PC 40, ściągnięty z Niemiec na rynek polski (40 AM/FM, przełącznik 0/5 w miejscu DIM). Niestety w AM ma moc 1W. Czy ktoś wie, jak zwiększyć tę moc do 4W?

Znalazłem opis dołożenia transformatora w wątku Problem z cb albrecht ae-4500. Czy ktoś może coś dopowiedzieć w sprawie zaadaptowania tego rozwiązania do PC-40? Nie mam schematu tego radia, może ktoś by się podzielił? Wiem, że jest to "klon" Presidenta Valery, ale Valery ma 4W, w związku z tym spodziewałem się na płycie choćby miejsca na transformator, tymczasem nic takiego nie wypatrzyłem.
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    nawet nie ogladalem tego linka co podales,bo na 100% musisz wsadzic trafo modulacyjne.radia 1watowe stopien koncowy i driver maja zasilanie bezposrednio z koncowki mcz czyli okolo 6V i wyczhodzi okolo 1W wiec musisz wsadzic trafo wtedy zasilanie koncowki i drivera nadajnika osiagnie napiecie zasilania radia okolo 13,8V.tylko musisz miec trafo.najlepiej z jakiegos cb na czesci.wmontowac go to prosty zabieg.pozdro
    kaper_trojgard
    Level 11  
    To wiem, że muszę dać trafo. Tylko na razie nie mam nawet schematu, dlatego piszę tutaj, bo może znajdzie się ktoś, kto miał do czynienia z tym modelem i podzieli się doświadczeniami. Będę oczywiście próbował dotrzeć do schematu Valerego, ale jeśli PC 40 ma inaczej oznaczone elementy, to rozpracowywanie go będzie dużo bardziej żmudne :-([/quote]
    Marek Matysek
    Level 19  
    A pisanie postów, które nic nie wnoszą to dla zabicia czasu czy dla punktów, czy dla jeszcze jakichs wydumanych ideałów? Przeróbka na 4 waty nie jest ani żmudna ani trudna. Przy odrobinie chęci i schemat jest do tego nie potrzebny a opis transformatora znajdziesz na forum np przy okazji opisu AE4500. Też do tego fakultetów nie potrzeba. Jako modulator można wykorzystać jakieś małe trafo, np polskie TS 1, tylko rdzeń musisz złożyć inaczej niż w sieciowym.Jak się zdecydujesz to chętnie pomogę, czy to na forum czy na PW. Przerobiłem sporo takich sprzętów i jakoś się ludziom opłacało.
    A tak na marginesie mam schemat VALERY'ego, ale gdzieś też widziałem go w sieci.
    kaper_trojgard
    Level 11  
    Decyduję się. Nie znam się na transformatorach, czy mogę w sklepie pytać o jakiś gotowy czy musze sam nawijać?

Przeglądałem jakieś schematy i nie zauważyłem na nich żadnego przełącznika AM/FM w okolicach transformatora - a przecież modulator FM jest sterowany również z wyjścia wzmacniacza m.cz. Czy zwiększenie amplitudy sygnału przez transformator, nie wpłynie na dewiację FM - tzn. czy danie transformatora nie spowoduje konieczności skorygowania dewiacji?

Wątek o AE4500 czytałem, za schemat będę wdzięczny - poproszę na forum lub kaper(at)zk-p.pl
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    modulator FM nie jest sterowany z koncowki mcz.modulator AM tak wiec przelaczany jest sygnal mcz i przelacznik nie jest podlaczony do trafa.dodam jeszcze ze trafo modulacyjne to autotrafo,bo ma tylko jedno uzwojenie z odczepami.podlaczenie wyglada tak jeden koniec podlaczony jest do zasilania 2 do nadajnika,3 przez kondensator do wyjscia koncowki mcz.w wersji bez trafa to wyjscie jest podlaczone do koncowki i drivera nadajnika.jesli zerkniesz na jakis schemat cb.z modulatorem na trafie to sam zobaczysz jakie to proste.
  • Helpful post
    Marek Matysek
    Level 19  
    Choć minęło trochę czasu myślę, że mogę wrócić do tematu. Właśnie wczoraj oddałem klientowi przerobionego PC- 40 f-my PAN INTERNATIONAL. Okazuje się, że rzeczywiście to radio jest tylko podobne do VALERY'ego. W środku nie przewidziano miejsca na transformator, a sposób wykonania modulatora na tranzystorze szeregowym też nie bardzo pozwala na "rozkręcenie mocy". Chociaż udało mi się uzyskać 4W na tym modulatorze to jednak modulacja była bardzo cicha. Próby podania sygnału z końcówki m. cz. kończyły się wzbudzaniem układu. Stwierdziłem, że przeróbka modulatora tranzystorowego jest zbyt praco- i czasochłonna.( eksperymenty z dobieraniem parametrów i elementów). Wykonałem więc transformator zgodnie z opisem już sugerowanym. Stosunek uzwojeń tego trafa jest korzystny i w wielu radiach udało się uzyskać przyjemną i głęboką modulację. Tak było i w tym przypadku. Nie będę opisywał jak zrobić trafo bo sprawa jest prosta. Zastanawia mnie tylko, że tak wielu młodych entuzjastów elektroniki ma tak wielką awersję do wykonywania samodzielnie wszelkich cewek i transformatorów. A przecież to wcale nie jest trudne. Wracając do tematu warto tylko zwrócić uwagę, żeby po nawinieciu i złożeniu, zanurzyć trafo np. w rozpuszczonej parafinie czy stearynie ( nie będzi brzęczało podczas pracy). Jak podłączyć:
    1. Usunąć obydwa tranzystory z modulatora AM. (można usunąć wszystkie elementy modulatora jeżeli ktoś ma ochotę)
    2. Do wejścia transformatora doprowadzić sygnał z pierwszej nóżki ( wyjście) wzmacniacza m. cz. MB 3712 przez kondensator tak jak na rysunku 470uF/16-25V.
    3. Do pierwszego odczepu doprowadzić napięcie zasilające, najlepiej wzięte tuż za dławikiem.
    4. Drugiego odczepu można nie wykonywać, ponieważ nie będzie nigdzie podłączony. Normalnie w tym miejscu podłacza się głośnik ale w PC-40 jest on inaczej podłączony i rozłączany na czas nadawania a więc nie sprawia kłopotów.
    5. Wyjście transformatora tak jak na rysunku podłączamy przez diodę do otworu po kolektorze wymontowanego tranzystora (modulatora tranzystorowego).

Transformator przylutowałem bezpośrednio do obudowy w miejscu gdzie był tranzystor modulatora, zapewniając tym samym możliwość krótkich połączeń. Po prawidłowo wykonanych połączeniach radio jest gotowe do pracy i nie wymaga żadnych dodatkowych regulacji. Przeróbka zwieksza tylko moc w AM nie zmieniając żadnych innych funkcji radia.
    kaper_trojgard
    Level 11  
    Marku, dziękuję za opis. Jak wrócę z urlopu i znajdę czas, to się zabiorę za przeróbkę. Nie masz przypadkiem schematu tego radia, albo może chociaż możesz podać numery tranzystorów modulatora? Bo rozumiem, że nie chodzi o tranzystor mocy, tylko jakieś elementy nim sterujące. A może po prostu chodzi o to, żeby sygnał z wyjścia transformatora podać bezpośrednio na kolektro tranzystora mocy?

Przyznam, że z pewną niechęcią myślę o składaniu transformatora, szczególnie wciskaniu ostatnich kilku blaszek rdzenia...
    kaper_trojgard
    Level 11  
    Dziękuję za pomoc. Jak ruszyłem temat, to okazał się on całkiem prosty.

Transformator - kupiłem za 6 zł transformator TS2/16, odwinąłem wszystko, wyciąłem przegrodę rozdzielającą uzwojenia (z przegrodą nowe uzwojenia nie mieściły się), nawinąłem drutem wziętym ze starej cewki odchylania poziomego TV. Przypominam uzwojenia: wyjście wzmacniacza m.cz - 58 zw. - zasilanie - 146 zw. - wyjście na wzmacniacz w.cz. (po 115 zw. jest odczep na głośnik, ale tu jest nieużywany). Rdzeń: po usunięciu z blaszek brudu watką ze spirytusem (ale nie naruszając lakieru izolacyjnego!) udało się je w miarę łatwo powciskać. Przy pomocy imadła podociskałem je i wyprostowałem dwie pierwsze blaszki pogięte przy wyciąganiu. Z komputerowego śledzia wygiąłem obejmę rdzenia, obficie posmarowałem bezbarwnym lakierem do paznokci i zostawiłem na noc w imadle. Przestrzeń między nieobjętą częścią rdzenia a ścianką, do której zamocowałem transformator, wypełniłem przekładką.

Na transformatorze umieściłem kondensator 100uF/25V przez który płynie sygnał z wzmacniacza m.cz i diodę, przez którą zasilany jest wzmacniacz w.cz. Warto zwrócić uwagę na biegunowość kondensatora - plus powinien być od strony transformatora (tam jest wyższe napięcie stałe). Bezmyślne podłączenie przeze mnie kondensatora plusem do wzmacniacza poskutkowało małą eksplozją.

Mocowanie transformatora - trzeba zwrócić uwagę, by transformator nie kolidował z głośnikiem. Wyprowadzenia transformatora znajdujące się blisko obudowy radia osłoniłem dwiema warstwami taśmy izolacyjnej (na zdjęciu jej jeszcze nie ma).

Podłączenie transformatora. Sygnał ze wzmacniacza m.cz. bierzemy z jego pierwszej nóżki (najbliższej tylnej ściance radia) - przewód żółty. Napięcie zasilające - zza wyłącznika, np. z miejsca wskazanego na zdjęciu (przewód zielony). Sygnał wyjściowy (przewód czerwony) podajemy na kolektor stopnia końcowego w.cz, odcinając jego zasilanie z tranzystora TR502 poprzez przecięcie ścieżki w miejscu zaznaczonym na zdjęciu.

Tak wygląda zmodulowany sygnał mierzony na sztucznym obciążeniu (20V/dz., 0,5ms/dz.):

junior999
    Level 15  
    mi też się trafił i problem mam z odblokowaniem fm ,działa w 40 fm a w 12 am od 4 do 15 chyba,postaram się dodać foto ,schematu nie znalazłem
    proszę o porady
    przełącznik am/fm jest
    mertens
    Level 12  
    Odblokowanie pełnej 40 w AM w moim przypadki PC -40 udało się wylutowując całkowicie diodę D22 oraz pomarańczowy przewód dochodzący do niej (czasami spotkałem niebieski kolor tego przewodu)

W załaczniku foto co i gdzie wylutowac.

A jeśli chodzi o piątki -zera

Dławik 6.8uH (seryjny) szeregowo z kwarcem 10.240 i idealnie można trymerkiem się w zera wstroic (ewentualnie zmniejszyc C85 z 39pF do 27pF)

Pozdrawiam
    junior999
    Level 15  
    ja zrobiłem w ten sposób że na przełączniku zblokowałem 2 nóżki i am są ale nie było modulacji więc kolejne dwie zblokawałem i modulacja jest ,dokładnie nie sprawdzałem z braku czasu czy działa normalnie w am i w fm jeszcze 5 muszę zdjąć wiem o dławiku właśnie muszę poszukać
    MSWOLA
    Level 18  
    Witam wszystkich, temat stary ale ciekawy
    ja pozwoliłem sobie odblokować 40 AM poprzez wymontowanie tranzystora TR27 , zaznaczyłem go czerwonym kółeczkiem, wykorzystałem zdjęcie kolegi junior999 (chyba nie będziesz miał mi za złe.)

W ten sam sposób odblokowałem 40 AM w radiu Prezydent by Uniden PC40 (identyczne radio)

W ten sam sposób można odblokować również 40 AM w radiu Kaiser KA9040 poprzez wymontowanie tranzystora TR21
    warma-87
    Level 14  
    zrobilem tak jak napisal kolega wyzej i radio przestalo dzialac..... dziala tylko na fm kanal 10 i 40
    warma-87
    Level 14  
    wylutowalem tranzystor wg schematu TR27 i dziala :D
    mr.xy
    Level 11  
    warma-87 wrote:
    wylutowalem tranzystor wg schematu TR27 i dziala :D

Here can you found Transistor TR27
    mr.xy
    Level 11  
    here a other Picture from the PC 40 and the TR27