Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona karta compact flash

09 Cze 2003 23:42 3087 11
 • Poziom 10  
  Jestem nieszczęśliwym posiadaczem karty CF 256 MB firmy RAM COMPONENTS. Pewnego razu kasując dane z tejże karty, padły mi baterie w aparacie. Od tamtej pory aparat nie moze czytać tej karty i wyświetla komunikat "Unable to use card."
  Aparat to Minolta Dimage 7i.
  Czy istnieje jeszcze nadzieja na odzyskanie sprawności karty?
 • Poziom 42  
  Próbowałeś formatować?
 • Poziom 11  
  Jeśli nie dasz rady zrobić tego z poziomu aparatu możesz spróbować zrobic to za pomocą czytnika kart (jesli go nie masz idz do jakiegos labu)
 • Poziom 10  
  Slicznie Wam dziękuję za pomoc, ale formatowanie w aparacie nie jest możliwe, ponieważ "Unable to use card.", a jak poszedłem do sklepu, gdzie mieli zainstalowany czytnik, to po kliknięciu na ikonkę napędu CF, system się wieszał. Był to win. ME, więc może na lepszym spróbować? A może nie ma sensu?
  Ratujcie proszę.
 • Poziom 42  
  boggle napisał:
  A może nie ma sensu?
  Zawsze jest sens bo taka karta na ulicy nie leży, ale wygląda że trzeba by w tym troche pogrzebać, może z poziomu linux`a by się dało coś ruszyć, może innym typem czytnika. Ale karta raczej wymaga jakiegoś zapaleńca żeby uruchomić.
 • Poziom 10  
  Raz jeszcze dziękuję za pomoc. Od dziś zaczynam testowanie wszystkich czytników jakie wpadną mi w ręce. Nie poddam się tak łatwo :)
 • Poziom 10  
  Zrobilem tak jak radziliście. Sformatowałem kartę w czytniku w notebook'u. Dało się nawet coś nagrać i skopiować z niej. Po włożeniu do aparatu nie zmieniło się nic a nic.
  Wróciła spowrotem do komputera i okazuje się, że ją normalnie rozpoznaje. Po kilku operacjach w stylu format i scandisk komputer przestał ją widzieć. Spróbowałem ją wyciągnąc i włożyć. Pomogło i znów zachowywała się całkiem dobrze. Oczywiście w aparacie nie działa.
  Wydaje mi się, że jest to wina jakiegoś sterownika w karcie, czyli jakaś fizyczna wada. Czy takie karty się naprawia? Kto to robi i czy to się opłaca?
 • Poziom 42  
  Takie karty są z reguły nienaprawialne, ale jak znajdziesz fachowca to może coś ruszy.
 • Poziom 10  
  Wszystko co pisałem wcześniej to prawda. Karta jest rzeczywiście uszkodzona. Nie jest jednak całkowicie martwa i to sprawia iż łudzę się, że są ludzie niebywałej inteligencji i pomogą mi coś z tym poradzić.
  Objawy są takie, że po sformatowaniu karty (oczywiście w czytniku USB), karta jest widzialna i daje się na nią skopiować co się chce. Można również odczytywać do woli (właśnie słucham mp3 z niej). Wszystko wygląda prześlicznie dopóki nie wyłączę zasilania karty. Wówczas dane znikają, a czasem nawet trzeba ją na nowo formatować. Pliki uszkadzają się również jeśli nie używam karty przez jakiś czas. Podejrzewam tu system wewnętrznego oszczędzania pamięci (karta automatycznie wyłącza się po jakimś czasie nie używania).

  Czy to może być łatwe do naprawienia? Czy to się w ogóle da naprawić?

  Jeśli macie jakieś pomysły, to będę dozgonnie wdzięczny :)

 • Poziom 10  
  Dzięki gamboa za podanie ciekawego linku, ale niestety nie znalazłem tam nic dla siebie :cry:
 • Poziom 10  
  Witam !!! DZis mialem to samo u siebie na Dimage-u 7i !
  Pozyczylem od braciszka cyfraka , sformatowalem u niego i odzyla!!!
  Poki co jest ok !!!