Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chciałbym postawic serwer na wraku...

10 Cze 2003 01:08 2003 13
  • Poziom 11  
    Witam
    Na początku zakomunikuje ze nie mam o tym zielonego pojecia, i ze nie znalazlem odpowiedzi na forum. Moje pytanie. Mam kompa pentium 75, dysk 1GB 32ram mam w nim tylko stacje dyskietek. Oczywiscie z podlaczeniem cd-romu nie ma problemu. Jest tez tam karta grafiki na PCI. I to wszystko. Mam neostrade+ i chce zrobic siec. Mam router ale nie ma tam najwazniejszej funkcji ktora jest mi potrzebna, a mianowicie ograniczenia transferu internetowego dla poszczegulnego urzytkownika. Nie wiem tez jak polaczyc neostrade i jaki hub dokupic (najlepiej jakis tani), czy trzeba wlozyc do kompa 2 karty sieciowe czy jak? Potrzebuje calkowitej pomocy od podstaw od jak podlaczyc do jaki programik zainstalowac czy co i jak ustawic np ograniczenie transferu np na 10kb/s na uzytkownika. Jestem w ogole ciekaw czy ten komp da rade cos dac od siebie czy po prostu mam go wyrzucic.
    Mysle ze ktos pomoze mi i bedzie mial na tyle cierpliwosci zeby to wszystko wytlumaczyc.
  • Poziom 19  
    niema problemu zrobisz wszystko co potrebujesz na tej maszynie nie pamietam teraz adresu ale wpisz w google FREESCO i poszukaj na polskich stronach jesli sobie nie poradzisz to pisz
  • Poziom 11  
    Na poczatek to moze przygotujmy tego kompa. Trzeba wsadzic dwie sieciowki? Bo neo+ jest na rj no i trzeba wypuscic spowrotem sygnal na huba. A moze sa jakies karty z dwoma gniazdami(wejsciem i wyjsciem)?
    Aha i czy mam miec jakis programik na twardzielu? Chodzi mi o jakis maly systemik. O fressco cos tam slyszalem ze to z dyskietki chodzi czy jak ale czy beda w nim jakies funkcje do ograniczania transferu
    Dzieki pozdrawiam i czekam na pomoc
  • Poziom 18  
    Dwie sieciówki będą w sam raz.Nie jastem geniuszem w sprawach linuxa ale napisze ci jak u mnie jast to zrobione, w ramach wyjaśnienia muszę dodać, że fresco jest jako awaryjny system na moim serverku. a wygląda to tak:

1. ściągnij obraz dyskietki "f4sdi.img"
    2. przygotuj rawrite'm dyskietkę z Freesco
    3. uruchom komputer z dyskietki
    4. zaloguj sie (login: root, hasło: root)
    5. wpisz setup
    6. nacisnij ENTER
    7. wybierz "a" (Advanced settings)
    8. wybierz "3" (Add/Edit an ISP)
    9. (30) wpisz "sdi"
    10. (31) enter
    11. (32) enter
    12. (33) enter
    13. (34) enter
    14. (35) enter
    15. (36) enter
    16. (37) wpisz twój adres IP nadany przez tpsa
    17. (38) wpisz adres półki na którą sie logujesz (ewentualnie możesz pominąć
    18. (39) enter
    19. (40) enter
    20. (R0) wpisz swój login
    21. (R1) wpisz swoje hasło
    22. naciśnij enter
    23. wybierz "71" (Host/Domain)
    24. (711) wpisz nazwę tego komputera
    25. (712) wpisz nazwę twojej domeny (nazwa otoczenia sieciowego)
    26. wybierz "72" (1st network)
    27. (721) naciśnij enter
    28. (724) wpisz adres IP serwera dla sieci wewnetrznej (jak nie wiesz o co chodzi to enter)
    29. (725) wpisz maskę podsieci (patrz wyżej)
    30. (726) enter
    31. wybierz "30" (root)
    32. dwukrotnie wpisz nowe hasło dla roota serwera
    33. wybierz "31" (control HTTP)
    34. dwukrotnie wpisz nowe hasło dla admina serwera
    35. wybierz "51" (COM port)
    36. wpisz pod którym COM-em masz SDI
    37. wybierz "81" (1st card)
    38. wpisz port I/O dla karty sieciowej (jeżeli masz karte PCI to wpisz 0, 3COM przeważnie 0x300)
    39. wpisz przerwanie IRQ (jeżeli masz karte PCI to wpisz 0, 3COM przeważnie 10)
    40. wybierz "x" (back to main menu)
    41. wybierz "s" (save and exit)
    42. wpisz reboot (zresetuje sie komputer)
    GOTOWE!
    (zródło:www.freesco.arx.pl)
    Załączniki:
  • Spec od komputerów
    tygrys5232 -nie wiem czy jest sens zamieszczec zamieszczac plik, ktory jest dostepny bez problemu w internecie. Wystarczy link. Tak samo opis konfiguracji dla SDI.
    A plik .doc moglbys spakowac. bo rozmiar 252KB wyglada dosc kontrowersyjnie.
    Do Neo potrzebna jest wersja freesco z pppoe http://www.freesco.pl/download/freesco/freesco-pppoe.zip

SzymCzas - mylisz sie. freesco nadaje sie jak najbardziej. Nie ma znaczenia stalosc/zmiennosc IP. Dla NEO+ IP jest staly nawet przez tygodnie A mozna nawet na zmiennym IP serwer postawic przez dyndns.
  • Poziom 14  
    Postawiliśmy serwerek na linuchu przy wykorzystaniu info z stronek na króre podałem linki.
    A jeśli chodzi o IP na neo+ to w ciągu 30 dni zmienił mi się dwa razy.
    Odnośnie Freesco masz racje. Sprawdziłem (Dokładnie według opisu)DZAIAŁA. Bawiłem się wcześniej Freesco Bez PPPoe.
  • Poziom 18  
    Platon napisał:
    tygrys5232 -nie wiem czy jest sens zamieszczec zamieszczac plik, ktory jest dostepny bez problemu w internecie. Wystarczy link. Tak samo opis konfiguracji dla SDI.
    A plik .doc moglbys spakowac. bo rozmiar 252KB wyglada dosc kontrowersyjnie.

Obiecuje ,że się poprawie ;-)
  • Poziom 17  
    Widze ze niezmienila sie mentalnosc ludzi dotyczaca linuxa. Chodzi mi glownie o ta minidystrybucje jaka jest freesco jest stara jak swiat jadro jak pamietam 2.0. osobiscie polecam Debiana, podam kilka prostych powodow. poprzez apt jest bardzo szybko uaktualniany, firewalla robicie na iptables (NAT - podobnie routery sa na nacie ), pelna kontrola systemu, i mozliwosc kontrolowania ruchu, mozna oczywiscie zapodac tysiace uslug ktorych niema na freesco. Najnowsze jadro np. 2.4.20 ktore mozna skopilowac i zoptymalizowac pod danego kompa i usugi jakie maja na nim trybic. zreszta zobacz www.debian.otwarte.pl. A i dynamicze czy tez statyczne przydzielanie pasma tez trybi, czy tez statystyki obciazenia.
    Polecam, grzechu warte ;). Wprawdzie wymaga to troche posiedzenia nad tematem ale bardzo procentuje i odstawiamy wtedy takie dystrybucje jak redhat czy mandrake o freesco niewspomne. A na takim kompie jak ty masz smigalo by to niesamowicie.
  • Moderator Samochody
    Do ograniczania transferu można użyć shaperd'a lub lepiej HTB, gdzyż (ponoć) "inteligentniej" dzieli pasmo, tzn. możesz określić udział każdego użytkownika, ale jeśli nie będzie wykorzystywał swojego pasma, to to co zostanie będzie równo rozdzielone między "potrzebujących".
  • Poziom 11  
    Hmm no to jestem w kropce. Na razie musze dokupic dwie sieciowki i flopa bo jest stary i przestal dzialac. Następne pytanie to takie czy potrzebny bedzie twardy dysk czy bedzie chodzic z dyskietki(debian lub fressco) Pytanie kolejne to czy po podłączeniu huba czy jakiegos tam urzadzenia rozdzielajacego komputery czy bede mogl ograniczyc transfer internetowy czy bede musial jeszcze cos doinstalowac tak jak podał kolega tzok.
  • Poziom 19  
    do fresco nie bedziesz potrzebowal HDD do debiana jak najbardziej, jesli bedziesz chcial dobrze pasmo podzielic do aplikacje wskazane przez tzok sie przydadza do sciagniecia z sieci za darmo :) (uroki linuxa)
    pozdrawiam
    mozesz jeszcze knopixa odpalanego z CD ale plik conf musi byc na hdd albo flopy
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Zaczne od tego ze freesco moze byc na fdd, podstawowa wersja bez uslug. aby rozbudowac ta dystrybucjie potrzebujesz hdd i mozesz wtedy instalnac freesco i dodatkowe pakiety z uslugami . co do debiana musi byc twardy. Wogole uwazam ze musi byc twardy bo masz tylko 32 M ramu wiec przydaloby sie troche pamieci wirtualnej z twardziela tymbardziej ze bedziesz dzielic lacze.
    Jak masz wybierac to zacznij od znalezienia programu ktorym bedziesz dzielic lacze i zapoznaj sie z jego konfiguracja i instalacja, ocen swoje sily albo znajdz kolege ktory na tym sie zna. i zrobi to lepiej. Jak okreslisz jaki bedzie system to okreslisz potrzeby sprzetowe. bo w sumie niepotrzebujesz fdd majac twardziela, a jak zrobisz tylko na dystkietce to zapomnij o podziale lacza.