Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Car-audio (szumy na subwooferze)

05 Cze 2006 22:23 3036 18
  • Poziom 12  
    Witam Was.
    Mam taki problem z Audio w samochodzie, mianowicie: wzieliśmy się dziś z kumplem za montaż sprzeciku w samochodzie czyli wzmak, tuba no i okablowanie wszystko ładnie szło kabelek z aku do bagażnika, masa z karoserii (punkt masujący) kabelki sygnałowe wszystko ładnie położone … podpinam kable i co i zonk… w takiej postaci, że wszytkie szumy z radia są przenoszone na tubę :( dosłownie wszystko praca lasera - szum, przełączanie piosenek - stuk… każda czynność wykonywana na radjku odbija się na głośniku w subwooferku, szumy ustępują przy odłączeniu kabli sygnałowych… nie mówie już jaki skutek ma podkręcenie vol. na wzmaku bo daje to naprawdę nieprzyjemne efekty… czym to może iść ? (efekt występuje nie zależnie od tego czy silnik jest zapalony czy zgaszony… przy odpalonym silniku jest jeszcze większy zonk – słychać pisk przy dodawaniu gazu…) słyszałem o efekcie „spięcia mas” czy jakoś tak ale to temat który dzwoni ale nie wiadomo gdzie, czyli mam o tym marne pojęcie bo się z tym jeszcze nie spotkałem…
    Jakieś pomysły drodzy elektrodowicze ?? będę bardzo wdzięczny za pomoc … bo jak na razie montaż suba to kasa wywalona w błotko…

Samochod to honda Civic 93'
    Radio JVC modelu dokładnie nie pamiętam ale jeden z nowej serii
    Suboowfer Pyle 12'
    wzmak... jak narazie nisko-budżetowy CDI "pseudo" 200W Rms
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    2 sprawy pomogą Ci zlikwidować ten efekt:

1) wiązka sygnałowa powinna iść progiem tam gdzie nie ma żadnych innych przewodów najlepiej założ na nią jeszcze peszel.. kabel prądowy przeciwnym progiem i też daj peszel dla świętego spokoju. byłoby dobrze abyś masę pociągnął także od aku

2) jak punkt pierwszy nie zda egzaminu to istnieje jeszcze takie wyjście:
    http://allegro.pl/item107772027_nowy_filtr_przeciwzakloceniowy_do_wzmacniacza_.html

to wszystko na bank Ci pomoże

pzdr
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    sprawdz czy ekran kabla sygnalowego jest podlaczony dobrze do masy. ja mam tez radio JVC ale starszy model i mialem ten sam problem. i oprocz szumow z radia slyszalem tez chyba szumy z alternatora (dodawalem gagzu zaczynalo gwizdac na wooferku) . poradzilem sobie w ten sposob ze do ekranu (na zlaczu RCA przy radiu) przylutowalem kawalek kabala i podlaczylem do masy radia. wszystkie szumy ucichly.
  • Poziom 12  
    hagop napisał:
    sprawdz czy ekran kabla sygnalowego jest podlaczony dobrze do masy. ja mam tez radio JVC ale starszy model i mialem ten sam problem. i oprocz szumow z radia slyszalem tez chyba szumy z alternatora (dodawalem gagzu zaczynalo gwizdac na wooferku) . poradzilem sobie w ten sposob ze do ekranu (na zlaczu RCA przy radiu) przylutowalem kawalek kabala i podlaczylem do masy radia. wszystkie szumy ucichly.

można jaśniej :) ?
    Do połączenia radyjka z wzmakiem użyłem takiego kabelka:
    http://allegro.pl/item108261350_czincze_sinuslive_super_jakosc_5_metrow.html
    co rozumiesz pod pojęciem „ekran kabla sygnałowego” w przypadku tego kabelka ?? wyjaśnijcie mi gdzie tam jest ekranowanie …?
    rozumie, że ekran tego kabla należy podłączyć do masy radia… tzn. do masy z obudowy czy do masy z kabla w kosce ISO… (jeżeli jest w ogole jakakolwiek róznica pomiędzy tymi masami :P )
  • Poziom 15  
    ja jednak pozostałbym przy konwencjonalnych metodach :-) najpierws odseparować kable od możliwych zakłóceń..

Jesli byłoby to normalnie aby łączyć ekran z masą to producent by to przewidział i dał dodatkowy przewód. Stawiałbym na uszkodzenie wewnątrz radia. Ale jeśli działa po takim zabiegu to super. Każdy sposób osiągnięcia celu jest dobry..

pzdr
  • Poziom 12  
    kabel sygnałowy jest oczywiscie puszczony progiem wolnym od innych kabli... czy jest sens zakładać peszel ?? wydaje mi się, że izolacja jest wystarczająca... ale jeżeli ma to pomoc.
    Myślę jeszcze podciągnąć przewód masowy bezpośrednio od aku w strone radia.
    i wyjaśnijcie mi ocb z tym ekranem :)
  • Poziom 15  
    generalnie w peszel warto wsadzić aby uchronić kabel przed przetarciem wyobraź sobie że prztarłaby sie izolacja na kablu prądowym gdzieś przy bagażniku :-) oby tylko bezpiecznik szybko zadziałał..

z tym ekranem to kolega musi Ci wyjaśnić bo mi takie metody są obce :-)
  • Poziom 15  
    krystiankrywald napisał:

z tym ekranem to kolega musi Ci wyjaśnić bo mi takie metody są obce :-)

mi i kumplowi to pomoglo z tym problemem. moze ta metoda jest Ci obca i calkiem niezgodna z jakimi kolwiek zasadami ale skuteczna (dla nas).
  • Poziom 15  
    Najważniejsza że skuteczna. Jak mówię każda droga jest dobra jesli cel zostaje osiągnięty

pzdr
  • Poziom 10  
    Miałem taki sam problem przy radiu Pioneer deh-3730 czy coś takiego.
    Próbowałem tych filtrów, które ktoś wcześniej polecał i dały tylko taki efekt, że miałem dźwięk mono i praktycznie bez dolnego pasma. U mnie pomogła dopiero wymiana radia na Pioneera 6800 :) Na 99% u Ciebie też jest to wina radia. kable sygnałowe i zasilające wzmacniacz raczej nie mają nic do tego. Radio generuje zakłucenia a wzmacniacz je tylko wzmacnia. Sprawdź na innym radiu (lepszej klasy).
    Widziałem też jeszcze w MediaMarkt filtry montowane przed zasilaniem radia, może to Ci pomoże?
    Pozdrawiam!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ciągnięcie przewodu masowego do aku sobie daruj. Sprwdź stan masy na radioodbiorniku, czy przypadkiem nie idzie tylo prze przewód antenowy lub te czincze. Najlepiej podłącz jeden przewód do śrubki (mieejsca na śrubkę z tyłu radia i do karoserii. Jeśli to nie pomoże to ja stawiałbym jednak na uszkodzenia samego radia. Najlepiej podstaw jakieś inne radio na chwilę do swojego auta, a swoje wepnij do innego. I od razu będziesz wiedział, gdzie leżymasz problem. Moim zdaniem na 99% na radio.
  • Poziom 15  
    Ja bym dawał ewetualnie 50% na radio.

Prosty test: weź krótkie RCA i podłącz je do wzmacniacza który umieść jak najbliżej radia. Zobacz jaki będzie efekt. Poprowadź do radia nową masę ale z aku.

A jak Ktoś mi powie że nie ma różnicy czy masa idzie z aku czy z karoserii to niech sam sobie sprawdzi albo zapraszam do mnie czy też jakiegoś zakładu który montuje car-audio.

pzdr
  • Poziom 42  
    a moze jakis filter przeciwzakluceniowy by rozwiazal twoj problem ,probowales tego?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wszystko zależy od sprzętu jaki masz zamontowany. Jeśli mas jakiś mały wzmacniacz, czy suba aktywnego, to nie ma różnicy gdzie się podepniesz z masą. Pod warunkiem, że zrobisz to dobrze (oczyścisz miejsce przykręcenia, dobrze zaciśniesz oczko i zalutujesz, itd...). Jak mas jakis duży piec/piece, kondensatory i co tam jeszcze, to jest pełny sens podłączać się pod aku.
  • Poziom 12  
    u mnie podłączenie masy do akumulatora pomogła ale połowicznie, efekty o których mówisz zniknęły gdy jeden z kolegów z elektrody "Sławek" poradził zebym podłączył również zasilanie radia do akumulatora, i wtedy wszystko mu przeszło, nie ma świstów i innych rzeczy., Myśle że narpierw podłącz mase prosto do aku, a jak nie przejdzie to podłacz zasilanie radyjka też prosto do akumulatoara,
    pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 15  
    dokładnie tak jak mówi kolega broda2005 ..

cały czas mówię że wszystko zależy od masy.. jeśli pociągniesz masę od aku na bank będzie poprawa. Nawet najlepiej oczyszczone miejsce nie gwarantuje że będzie ok. Zawsze może być tak że np ma miejscu łączęn blach nie odpowiedniego styku np korozja czy też ocynk w wpłynie negatywnie na przewodnośc.

Najpierw pociągnij nowe przewody masowe. Jeśli to nie da rady to będziemy sie martwić dalej. Na bank ten zabieg nie pójdzie na marne

pzdr