Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NADAJNIK FM JAKIE KONDENSATORY ABY STABILNE BYŁY

07 Cze 2006 11:28 1182 3
  • Poziom 20  
    Witam. Zrobiłem sobie mały nadajniczek taki do przesyłu dźwięku na malą odległość. Skorzystałem ze schematu ze strony http://www.pink.art.pl/radio/circuit/veronica_pol.html i mam problem ze stabilizacją częstotliwości. Tzn pływa generator i wydaje mi się że zależnie od temperatury. Jakie mogę założyć kondensatory aby uzyskać w miarę stabilną częstotliwość.? Albo może ktoś ma jakiś pomysł czym by to mogło być spowodowane. Może tu siedzi coś o czym nie wiem. Już nawet rezystor R17 zmieniłem na 100ohm żeby sie generator nie męczył a i tak pływa. Niżej schemacik.
  • Poziom 21  
    kondensatory SMD sa przewaznie bardziej stabilne od ceramicznych, ale pewnie glownym problemem jest zmiana pojemnosci tranzystorow podczas nagrzewania. Mozesz sprobowac jeszcze rozciagnac cewke (czestotliwosc pojdzie w gore) i dostroic trymerem C13, wtedy zmiana pojemnosci zlaczowych tranzystora bedzie miala mniejszy wplyw na czestotliwosc. Tak wogole to ten generator to... ja bym tego nie uzywal ;) ciekawe na jakich jeszcze czestotliwosciach masz nosna :)
  • Poziom 13  
    czy zasilasz ten nadajnik stabilizowanym napieciem?
    tego typu generator jest b.wrazliwy na zmiany napiecia zasilajacego.
    zmiany w nap. zas. nawet o ulamki wolta spowoduja plywanie
    czestotliwosci generatora.
  • Poziom 20  
    Witam po dłuższej przerwie. Zasiliłem ten nadajnik z dobrego źródła zmniejszyłem obciążenie tranzystorów w generatorzei wszystko jest ok. Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.