Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadania z fizyki - jak rozwiązać?

07 Cze 2006 19:05 1613 15
  • Specjalista elektronik
    A jak ty myślisz jakie będą poprawne odpowiedzi
  • Poziom 23  
    zdaje mi się, że w zadanie3 amperomierz i voltomierz nic niewzkarzą, bo jest kondensator, który nieprzepuści prądu stałego
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    1. Kondensator stanowi przerwę dla obwodu prądu stałego. Przerwa w obwodzie = brak przepływu prądu (I=0). Brak prądu = brak napięcia na rezystorze (U=0).
    2. Kondensator ma zwarte zaciski, więc napięcie na nim jest zerowe (U=0). Prąd płynie przez rezystor (obwód zamknięty), jego wartość to 4,5V/R.
    3. Przez rezystor płynie prąd, jego wartość to Uab/R. Przez kondensator prąd nie płynie, więc I=0, a na jego zaciskach jest napięcie równe Uab.
  • Specjalista elektronik
    Myślę że kolega kt838a sam by sobie dał rade z tymi zadaniami gdyby tylko się trochę nad nimi zastanowił
  • Poziom 23  
    dzieki za pomoc w rozwiazywaniu tych zadań. teraz bardziej te zadania zrozumiałem. dalsze obliczenia wykonam sam

Dodano po 26 [minuty]:

a i chciałem sie jeszcze spytać. Co nazywamy krótkim spieciem? jak zabezpieczamy się przed jego skutkami?? dlaczego w momencie krótkiego spięcianastępuje wyładowanie połączonez wydzieleniem dużej ilości energi?
  • Poziom 43  
    Witam,
    zadania 2 i 3 (według numeracji rysunków), to zadania trywialne.
    Zadanie nr 1 jest źle uwarunkowane, bo ze schematu, ani z danych nie wynika jakiego rodzaju (stałe, przemienne) jest przyłożone napięcie do zacisków A i B.
    Poza tym, to uważam, iż "pytkowi" wyrządzono tu "Niedźwiedzią Przysługę", rozwiązując werbalnie, te banalnie proste zadania, zamiast próbować naprowadzić, poprzez dyskusję, autora tego wątku, by rozwiązał te zadania samodzielnie.

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 23  
    zapomniałem napisać, żę napięcie na punktach A i B jest stałe
  • Poziom 43  
    Witam.
    kt838a napisał:
    zapomniałem napisać, że napięcie na punktach A i B jest stałe

skoro tak, to zadanie to, rozwiązanie wcześniej, jest dobrze:
    cyt.
    "3. Przez rezystor płynie prąd, jego wartość to Uab/R. Przez kondensator prąd nie płynie, więc I=0, a na jego zaciskach jest napięcie równe Uab. "

Na przyszłość warto pytać problemowo co i jak, a nie prosić o werbalne rozwiązanie tak prostych zadań.

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 23  
    a wie ktoś co to jest krótkie spięcie??
  • Specjalista elektronik
    To chyba takie krótkotrwałe zwarcie.
  • Poziom 23  
    aha, bo ja własnie tez niewiem,a chce zrobic na fizyke zadania niektóre co mi dała nauczycielka i chce zrobic o tym spięciu tez
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    „krótkim spięciom” = zwarciom obwodu na 100%
  • Poziom 23  
    a jak sie zabespieczas przed krótkimi spieciami??
  • Poziom 14  
    jak dla mnie to bezpiecznikiem albo przekaźnikiem ;] z cgo ten przekaźnik bym bardziej wskazał
  • Poziom 23  
    dobra. już nietrzeba. za te trzy zadanie dostałem 5 i ciesze sie bo mam 5 na koniec z fizyki