Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Metex 3640D - uszkodzenie .. nie mam już pomysłów

..MosFeT.. 07 Jun 2006 22:57 3172 8
    ..MosFeT..
    Level 12  
    Witam
    Na moim stole wlasnie lezy uszkodzony (rozebrany) miernik Metex 3640D.
    Ulegl on uszkodzeniu w wyniku pomiary napiecia na zakresie amperomierza w wyniku czego popalone zostaly sciezki pod przełacznikiem zakresow, na plycie glownej ( widoczne na zdjeciach ).
    Po uszkodzeniu miernik wlaczal sie, na wyswietlaczu pojawialy sie poprawnie wyswietlane dane. Probelmy wystepowaly na niektorych zakresach od pomiaru wlasnie napiecia i innych. Miernik niezaleznie od polozenia przełacznika wskazywal zazwyczaj jakas stała wartosc.

Naprawe zaczalem od polutowania upalonych padow (rowniez widoczna zdjeciach), nie dalo to efektow. Jeden z forumowiczow polecil mi wymiane MAX130CPL, uzylem zamiennika ICL7106CPL. Po wstawieniu go miernik po zalaczaniu (bez tej gornej malej plytki z nad przełacznika zakresow ) wszystko wydaje sie ok. Miernik sie załacza, pojawia sie na wyswietlaczu "OL" czyli jest jakby gotowy do pomiarow, lecz po zalozeniu gornej plytki i zlozenia miernika do kupy i zalaczeniu zasilania wyswietlacz pozostaje ciemny i z buzera wydobywa sie tylko pisk i nic wiecej.
    Nie wiem co co moze byc jeszcze wina takiego zachowania, procesor wydaje sie byc w dobrym stanie. Nie wiem co jeszcze moglbym opisac, jakie czynnosci ? Licze na wasze sugestie i ewentualna pomoc.

.....

........

.......

.....

Pozdrawiam
    Michał
    hkuhn
    Level 25  
    Po takich przeciążeniach moze być ciężko ale na początek parę pomiarów i sprawa się wyjaśni.
    1. zmierz pobór pradu przez miernik (nie więcej jak 4-5 mA)
    2. zmierz napięcie pomiędzy zaciskiem COM a + baterii(3V +/- 0,1V).
    Jeśli pobór prądu jest większy niż podałem najprościej będzie pozostawić na płytce tylko ICL7106 i wtedy dokonać pomiarów. Jeśli są na płytce układy hybrydowe to najlepiej jest je wylutować i pojedynczo montować z powrotem, mierząc równocześnie powyższe dwa parametry. Po takich wypadkach koszt naprawy często przewyższa wartość miernika.
    gesio
    Level 13  
    Mój miernik (też 3640D) załatwiłem w ten sam sposób, jednak poza brakiem możliwości pomiarów prądu do 20A i mierzenia pojemności i bodajże temperatury reszta była ok. Uszkodzeniu uległ R69=750Ohm (pod wyświetlaczem, po prawej stronie), po wymianie wszystko ok. Na górnej płytce zwróć uwage na IC5 i IC7, mogły sie uszkodzić i okolice R69. Mam gdzieś schemat tego miernika, jeśli Cię poratuje daj znać to poszukam:)
    kw48
    Level 25  
    Ja też mam uwalonego Metexa, tylko model 3650B. Padł przy mierzeniu napięcia anodowego lampy (ok. 300V, a powstało przepięcie grubo powyżej 1000V). Wymieniłem MAX 130 na ICL7136 (to samo co ICL7106 tylko ma ponad 10 razy mniejszy pobór prądu, ok. 70µA, a 7106 - 1mA). Coś tam pokazuje, ale niektórych zakresach bzdury. Leży tak ponad 10 lat i mogę go komuś odstąpić, może z dwóch zepsutych zrobi się jednego.
    ..MosFeT..
    Level 12  
    Jak wroce do domu to przemierze go, co do pradu to te 4-5 mA to dla MAX 130 czz dla ICL 7106 bo akualnie w miernuku siedzi ICL

Schemat juz posiadam, zastaawiam sie jedynie nad tym czy dobrze polutowalem pady od przełącznika, nie mialem sie na czm zawzorowac. Gdyby ktos porownal to ze sprawnym miernikiem bylbym wdzieczny.
    ..MosFeT..
    Level 12  
    :) Widze ze nie znalazl sie jeszcze zaden dobry samarytanin ktory rozkrecilbym swoj miernik i porownal pady z mojego miernika ze swoim ... czekam dalej :)

hkuhn : Czy bedzie roznica w poborze pradu jak bede mierzyl z wlutowanym MAX albo ICL ? Czy w obu przypadkach bedzie zawsze okolo 4-5mA ?
    Pozdrawiam
    hkuhn
    Level 25  
    ICL 7106 ma pobór prądu ok.1 mA a MAX130 ma mniejszy kilka razy pobór prądu(typ.100µA do 300µA). Jeśli wyciągniesz ICL z układu to pobór prądu zmniejszy się o taką wartość. Należy też pamiętać, że to ICL7106 wytwarza punkt odniesienia dla całego układu (końcówka pomiarowa COM), wyjecie go nie zawsze daje sensowne pomiary. Ja stosuję metodę odwrotną : zostawiam ICL i do niego dokładam pozostałe układy scalone. Metoda mało elegancka, ale skuteczna.
    gesio
    Level 13  
    Rozkręciłem, porównałem i połączenia się zgadzają.
    Pozdrawiam
    ..MosFeT..
    Level 12  
    Ok, dzieki za zainteresowanie :) ... chociaz cos juz wiem. Szkoda, ze na razie nie mam czasu dlubac :/