Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transmisja szeregowa RS232/RS485 przez światłowód

al555 08 Jun 2006 09:10 3360 6
Wago
 • #1
  al555
  Level 20  
  Witam,

  czy ktoś zna temat transmisji przez światłowód na tyle żeby poradzić czy jest realne zrobienie transmisji szeregowej przez światłowód na krótkie odległości od 0.5m do 10m.

  Zasadniczym powodem ma być izlolacja galwaniczna urządzeń przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w antene nadajnika odbierającego dane, więc izolacja na transoptorach może nie być wystarczająca.
  Transmisja max. 56kb.

  Interesują mnie rozwiązania do wbudowania we własne urządzenie, a nie gotowe urządzenia.

  Prosiłbym o nazwe/symbole elemetów (gdzie można kupić) oraz szacunkowy koszt wykonania takiego połączenia.

  Będę wdzięczny za uwagi co do możliwości wykonania (lub trudności) takiego połączenia.

  Pozdrawaim.
 • Wago
 • #2
  Jacor
  Level 14  
  Jeśli to transmisja jednokierunkowa to nie powinno być większych problemów. Wystarczy światłowód jednomodowy, nadajnik i odbiornik np. TOTX173 i TORX173 lub podobne, na wyjściu i wejściu jakaś bramka kształtująca impuls i to wszystko.
 • Wago
 • #3
  Chew_Z
  Level 2  
  Witam.

  przytoczony sposób wydaje się dość prosty.. a co w przypadku dwukierunkowej asynchronicznej transmisji z kontrolą poprawności (data valid, data recieved). Jak mniemam nie chodzi o mnożenie nitek swiatłowodu i nadajników/odbiorników, ze względu na koszty. Możecie coś poradzić, lub naprowadzić na jakieś materiały dla początkujących?
 • #4
  Father
  Level 26  
  W najczęściej spotykanych rozwiązaniach występuje para nadajnik/odbiornik i dwie nitki światłowodu, żeby przepchąć więcej kanałów, no to już trzeba multiplexować dane...
 • #5
  Jacor
  Level 14  
  Nie jestem specjalistą w dziedzinie światowodów, ale dwukierunkowa transmisja danych w światłowodach występuje chyba tylko w technologii DWDM - tzw. kanał serwisowy - ale tutaj koszty sięgają setek tysięcy PLN.
 • #6
  strdaniel
  Level 20  
  witaj

  ja stosowałem kiedyś taki separatory jest to dość powszechne w pewnych zastosowaniach, robi się to na wielomodowych kabelkach
  separator jest firmy modex, na wejściu i wyjściu rs485 dorzucam pdf-a -wszystko jest pięknie wyjaśnione
  z tego co pamiętam to wago również takie moduły sprzedaje ale to już musisz sobie sam poszukać

  pozdrawiam
 • #7
  kedzi1
  Level 18  
  Kolega Jacor ma racje, użyj gotowych nadajników i odbiorników, do tego dwie nitki światłowodu i po sprawie. Sygnał możesz przetworzyć mikrokontrolerem, poszukaj coś o kodach liniowych stosowanych w światłowodach. Jak sie postarasz to puścisz w ten światłowód kilka takich transmisji (prosty TDM). Zbierasz z jednego lub więcej RSa dane i je ładnie bit po bicie wysyłasz synchronicznie przeplatając dane.

  A jeżeli chodzi o DWDM to jest to zwielokrotnienie falowe. W światłowód wpuszcza sie światło z wielu laserów. Robi sie to po to by zwiększyć jeszcze bardziej szybkość transmisji. Nie stosuje się transmisji dwukierunkowej po jednej nitce, nawet w DWDMie. DWDM jest cholernie drogi ale jest jeszcze CWDM. Są to jednak rozwiązania kiedy potrzebujemy naprawdę duuuuużej przepustowości.