Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka testowa Atmega8. Do samodzielnego wykonania. Proszę o schematy.

ldarko 08 Jun 2006 09:32 10290 11
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    ldarko
    Level 10  
    Witam

    Prosze o informacje na temat wykonania w swoim zakresie plytki
    testowej pod ATmega8, chodzi mi głownie o przetestowanie podstawowych wlasnosci.
    Nie chce wydawac pieniedzy na gotowy zestaw uruchomieniowy, nie wiem czy go wykorzystam, a robiąc samemu więcej się naucze.

    Proszę o linki lub schemat w jaki sposób zrobić taką płytkę.

    dziękuje
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    MirekCz
    Level 35  
    A o co dokładnie Tobie chodzi?

    Jeżeli szukasz informacji o sposobie wykonania płytki drukowanej (od strony praktycznej - wytrawianie itd.) to spójrz do działu warsztat.

    Jeżeli szukasz informacji o tym jak zaprojektować płytkę drukowaną, to spójrz do działu Programy Eda (polecam darmowy program Eagle. Z elektrody można także ściągnąć pomoc po polsku do tego programu z dobrym opisem jak go używać).

    Jeżeli szukasz konkretnego schematu, to przeszukaj ten dział i wybierz sobie coś odpowiedniego. Prawdopodobnie będziesz musiał połączyć kilka projektów w jeden kompletny (jeżeli chcesz wszystkie funkcje wykorzystać).

    Użyj opcji szukaj u góry. Na elektrodzie jest bardzo dużo materiałów dotyczących procesora atmega8.

    Do rozpoczęcia zabawy polecam płytkę stykową, która można m.in. dostać w sklepie avt. Pozwala ona na dowolne budowanie układów w kilka minut.. bardzo dobra rzecz na początku (pozwala dowolnie przebudować układ i go sprawdzić) i przy pracach projektowych, kiedy potrzebne jest szybkie sprawdzenie poprawności działania układu przed zaprojektowaniem layoutu płytki drukowanej.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    ldarko
    Level 10  
    dziekuje za odpowiedz

    Szukam konkretnego schematu (można powiedzieć uniwersalnego) pod ATmege8. Wykonalem sobie programator PonyProg
    http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/009/Ponyprog.pdf
    i chcialbym po prostu miec mozliwosc uzywania tego uC w roznych zastosowaniach, tzn w latwy sposob zmieniac rozne konfiguracje. (oczywiscie mam na mysli proste programy)

    pzodrawiam
    ><>

    ps
    znalazlem cos takiego:
    http://www.kreatives-chaos.com/download/atmega8_testboard.zip
    - może ktoś mi tylko w skrócie wyjaśnić do czego przydaje się RS (MAX32) na płytce testowej??
  • #4
    M. S.
    Level 34  
    W skrócie MAX232 to układ dopasowujący napięcia w standarcie TTL (uC) do napięć portu szeregowego RS232 (Comm) w komputerze PC. Umożliwia zatem komunikację np pomiędzy PC a uC. Może także służyć do zapisywania programów do uC poprzez bootloader - bez uzycia programatora.

    Na płytce testowej umieść układy, które zwykle są stosowane z uC. Końcówki wyprowadź na goldpiny. Przy zestawianiu układu użyjesz kabelków.
    Czasem na płytce zabudowuje się także programator. Uważam jednak, że lepiej zmontować go oddzielnie, szczególnie dla uC programowanych w układzie, bo w tych przypadkach uC programuje się zwykle w układzie docelowym.
    Co do RS'a to również wykonałem go odzielnie. Przylutowałem go do wtyku dołączanego do PC. Sygnał TTL kabelkiem dł. 1,2m. biegnie sobie spokojnie do uC.
  • #5
    ldarko
    Level 10  
    1. czy np na tym zdjeciu RS sluzy jako programator?
    2. czy poprzez RS mozna dokonywac jakis symulacji ukladu?
    3. czy jezeli mam programator na LPT potrzebuje robic plytke testowa z RS?


    dziekuje
  • Helpful post
    #6
    migod
    Level 21  
    ad 1. nie, jak słusznie zauważył M.S. MAX232 / RS służy do komunikacji z urządzeniami w standardzie RS232, czyli np. komputery PC (port COM)

    ad 2. można się z nim komunikować znakowo, czyli w praktyce wydawać komendy / odbierać dane pomiarowe czy cokolwiek innego, co wykonuje program mikrokontrolera

    ad 3. programator na LPT wykorzystuje zapewne porty MISO, MOSI, SCK oraz Reset. Te piny dobrze jest sobie wyprowadzić, przynajmniej jako szpilki tzw. goldpin

    A na marginesie - nie musisz nic trawić, wystarczy płytka uniwersalna za jakieś 3 PLN (patrz załączone foto, płytka +/- wielkości pudełka od zapałek). Na początek możesz oszczędzić na kwarcu i kondensatorach. Potrzebne zatem: płytka, podstawka 28 pinowa, procek i 10k opornik podciągający Reset do Vcc, pojedyncza listwa 40 goldpin do pocięcia. ATmega8L śmiga z 2 paluszków AA, więc i na stabilizatorze można zaoszczędzić.

    Na czymś takim pójdzie de facto wszystko oprócz sensownego pomiaru ADC (chyba, że w oparciu o wewn. 2.56V); a MAX232 można zmontować na osobnej płytce i tylko spiąć 3 przewodami (Rx, Tx, GND).

    powodzenia,
    --
    migod
  • #7
    ZbeeGin
    Level 39  
    ldarko wrote:
    Nie chce wydawac pieniedzy na gotowy zestaw uruchomieniowy, nie wiem czy go wykorzystam, a robiąc samemu więcej się naucze.


    Masz rację, nie musisz kupować całego zestawu.
    Mam na koncie taką płytę prototypową do 8032 gdzie wszystkie połączenia wykonałem kynarem, napisałem loader w asm i po pierwszym odpaleniu nie zadziałało :( Ale znalazłem błąd. Teraz jednak wolę chodzić na skróty i kupuję coś - czyham zwłaszcza na same PCB - co oszczędza mi tych niespodzianek, a i fortuny też na to nie wydaję.

    Jeśli chcesz to zajrzyj np. na strony f-my KAMAMI, są tam oprócz gotowych zestawów też same PCB - pod Mega8 jest dośc ciekawy i elastyczny zestaw. Zmontujesz sobie wtedy tylko te elementy które będziesz chciał, dalsze ewentualnie kiedy będziesz ich potrzebował; i używał zestawu na swój sposób. A z załączonych do ściągnięcia dokumentacji (ze schematami) możesz sobie wykonać także coś we własnym zakresie...
  • #8
    ewsd75
    Level 12  
    Też nie kupowałem gotowca , choć mnie korciło. Zrobiłem 3 płytki (uniwersalne + przewody + piny+zworki). Pewnie się dziwicie dlaczego trzy, 1- płytka to sam procesor i złączka wyprowadzone porty i zasilanie, 2 -płytka to dodatkowo rezystory podlutowane od spodu i podstawka pod pamięć 24Cxx 3- płytka i z niej jestem najbardziej zadowolony, z tego co zrobiłem źle w poprzednich płytkach wyciągnołem wnioski , przeglądnołem gotowe układy w habdlu i poprawiłem tak aby nie trzeba było dużo zmeniać przy nowym pomyśle na układ. No i zostawiałem sobie trosze miejsca aby jeszcze można było dokładać jakieś elementy. Trzeba przemyśleć dokładnie co ma tam się znajdować i wuelkość laminatu. :D
  • #9
    radeon_95
    Level 11  
    Ja pobrałem gotowy projekt płyty testowej do atmega8 z niemieckiej strony
    w pliku znajduje się projekt w eagle .
    Sam dopiero wykonałem tą płytkę i jeszcze nie wiem jak jest z jej funkcjonalnością , ale posiada złącza ISP , I2C i Wyprowadzenia wszystkich portów, i max232 .

    Płytka testowa Atmega8. Do samodzielnego wykonania. Proszę o schematy.

    Moderated By McRancor:

    Załącznik usunąłem, to samo jest tutaj: http://www.kreatives-chaos.com/index.php?seite=download pod nazwą atmega8_testboard.zip

    Przeczytaj regulamin który zaakceptowałeś rejestrując się na forum

  • #10
    Balu
    Level 38  
    Idarko, masz może jakiś schemat do tego test boardu? (Bo nie widze nic poza zdjęciem) - chodzi mi o to zdjęcie z LCDkiem...

    A co do tych plików do Eagle'a u mnie otwierają się puste?
    Eagle 4.16r1

    Dodano po 13 [minuty]:

    Jeszcze sprawdziłem na świeżo zassanym z netu eaglu...to samo... otwierają się puste:/
  • #11
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    U mnie na 4.15 otwierają się normalnie, chyba że masz kraczonego Eagle, wtedy nie ma co się dziwić.
  • #12
    Balu
    Level 38  
    Właśnie zainstalowałem 4.16r1 na dugim komputerze... i to samo mam:> Więc prosze bez inwektyw. OK?

    Dodano po 21 [sekundy]:

    (Ze strony producenta wiec pewnie bez witaminek:P)

    Dodano po 3 [minuty]:

    I żeby było śmieszniej na 4.15 mam to samo:/
    Masz jakiś pomysł McRancor?

    Dodano po 4 [minuty]:

    Znalazłem buga:)

    Profil w windowsie z PL znaczkiem:/
    Ehhh:/

    Ale wracając ma ktoś schemat do tego boardu z góry z LCDkiem?:)

    Pozdrawiam.

    Dodano po 12 [minuty]:

    Dobra...znalazłem...
    http://www.dg7xo.de/selbstbau/avrboard.html

    Pozdrawiam.