Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyc napiecie z 12 na 1,5

pavianek 10 Cze 2006 19:54 5475 35
    Franku
    Poziom 13  
    Wiele urządzeń z usb do przesyłu danych po podaniu na nie napięcia automatycznie przechodzi w "stan" przesyłu danych i nici z takiego zasilania. Ale spróbować można jak będzie chodziło to problem kabli będzie mniej uciążliwy.
    elektronik321
    Poziom 22  
    bawienie sie w diody zajmie duzo czasu a pozatym nie wszystkie diody bedą miały taki sam spadek napięcia i trzeba bedzie mierzyć V przy budowie zasiłki na 1,5V. podpowiem ze zrobiłem zasilacz do mp3 z ładowarki kom za 10 zł + stabilizator 1.5 zł + gniazdo usb działa dobrze , gotowe na allegro kosztują cos koło 25 zł. po co sie bawic z kombinacje napiec gdzie jest dane jak na dłoni gniazdo usb i gotowe stabilizatory 5V.
    bzikk
    Poziom 32  
    I jeszcze dodam że danie każdej diody pogarsza stabilizacje co jest ważne dla odtwarzacza mp3 ;)
    Preskaler
    Poziom 37  
    Ducker 1!
    Ja wcale się nie upieram tylko przedstawiam jeden z prostszych (jeśli nie najprostszy) sposóbów rozwiązania problemu. Jakie Ty chcesz usywać tętnienia w instalacji samochodowej? Jeśli są jakieś wahania to trzeba wymienić akumulator bo żaden stabilizator ich nie usunie! To nie jest żadna teoria bo teoria to coś co nie da się sprawdzić. Myślę, że właśnie takie proste układy najlepiej nadają się dla początkujących.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Podsumuję:

1. Stabilizator równoległy z dwoma diodami:
    - grzejący się rezystor,
    - ściśle ograniczona wydajność prądowa,
    - gwałtowny wzrost rezystancji/spadek napięcia po przekroczeniu prądu znamionowego,
    - silna zależność napięcia wyjściowego od temperatury - dla dwóch diod połączonych szeregowo: ok. -4.6 mV/K, co oznacza, że przy zmianie napięcia o 50 stopni (w samochodzie nie jest to coś rzadkiego) napięcie na wyjściu zmienia się o 230 mV - przy napięciu wyjściowym 1.5V to już jest duża zmiana,
    - duża zależność max prądu od napięcia - przypominam, że na akumulatorze napięcie może zmieniać się w zakresie od 12.5V (przy wyłączonym silniku) do 14.4V,
    + tania i prosta konstrukcja.

2. Stabilizator LM317:
    - odrobinę droższa konstrukcja,
    + grzeje się tylko przy większych poborach prądu,
    + zdecydowanie wyższa wydajność prądowa, niezależna od wahań napięcia wejściowego,
    + stabilność napięcia wyjściowego - niezależna od temperatury i wahań napięcia wejściowego.

Czy nie uważacie, że ten temat już absurdalnie się rozrósł? Czy naprawdę debatowanie nad tak duperelną sprawą ma jakikolwiek sens?
    pavianek
    Poziom 10  
    A widzicie jak ja umiem napisac prosty, ciekawy, a zarazem trodny temat do rozwiazania :P
    Ale juz zlutowalem ten stabilizator LM317 i narazie w domu przez zasilacz regulowany sprawdzalem czy to smerfi wogole. A wiec dziala, teraz tylko do auta i juz ;)
    A co do tego podlaczania przez usb to widze ze znowu tam ktos napisal ze stabilizator sie przyda i tez nie wiadomo czy zadziala, to ja juz zostawie to tak jak jest i bedzie fajnie :)
    A potencjometr tez chyba zostawie, bo jeszcze mozna zasilac bedzie cos innego, przykladowo walkmana lub jakis CD (bo akurat mi radio ostatnio ukradli :( i tak kombinuje jak to zrobic zeby gralo i bylo dobrze).
    A mp3 ma i radio i swoje mp3 mozna wrzucic czyli lepiej jak radio samochodowe.
    Dzieki jeszcze raz wszystkim za dobre rady i zastanowienie sie nad moim problemem :)
    Jak cos sie z tym stanie, zepsuje, albo cos, to wroce zaczerpnac Waszych porad :)
    NarQu