Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na GDN 25/40/3 Tonsila...

PiotrMikler 10 Jun 2006 12:24 3726 22
Tespol
    PiotrMikler
    Level 16  
    Mam dwa głośniki Tonsila GDN 25/40/3 (8 Ω). Jest sens robić na nich suba???
    Nie mam komu sprzedać tych głośników, a ponieważ mam zamiar kupić albo zrobić suba to pomyślalem żeby zrobić z tych dwóch. Boję się jednak że nie uzyskam solidnego niskiego basu.... Co o tym sądzicie???
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    gregor10
    Level 27  
    Bas z nich bedzie , tylko trzeba je polaczyc push pull , czyli jeden wciaga drugi pcha powietrze.

Mozna tez zwyklly br , bvedzie glosno ale niezbyt nisko.

POzdrawiam!
    PiotrMikler
    Level 16  
    Właśnie o to mi chodzi, żeby był niski, głęboki bass. Mam wzmacniacz 2 x 28 Watt (sinus). Myśle że na te głośniki wystarczy. A jakie wymiary obudowy mam zrobić jeśli bym się zdecydował robić??
    Caleb_
    Level 33  
    Na jeden glosnik powinno przypadac 60-65 litrow zestrojonych na 40hz. Chcac pomniejszyc skrzynke moglbys zrobic polaczenie glosnikow izobaryczne - wtedy 30-35 litrow, strojenie 40hz, ale spadnie ci SPL. Tradycyjnie dwa glosniki wg mnie beda najlepszym rozwiazaniem. Buda wtedy 120-130 litrow, ale SPL wzrasta i tymi 30 watami juz niezle "zamieszanie" moglbys w pokoju zrobic...
  • Tespol
    mirro1234
    Level 23  
    W zwykłym bas refleksie z tych głośników niskiego basu nie będzie.
    Jedyne sensowne rozwiązanie to push pull lub band pass.
    Zresztą jak słyszałeś kiedyś jak gra Altus 75 lub 110 to wiesz czego można się po nich spodziewać. :)
    Pozdr.
    qscgu
    Level 34  
    przeciez nie mozna wpakowac 2 glosnikow do jednej budy i polaczyc je w przeciwfazie(push-pull)!!!! :D tak sie robi tylko i wylacznie w izobaryku, band pass tez za duzo nie zmieni bo ta obudowa to nic innego jak odcięcie wysokich czestotliwosci - wlasnie dlatego nazywa sie ją bandpass= pasmoprzepustowa. za duzo roboty jak na taki efekt, 60-65litrow wydaje sie byc za duzo jak na ten glosnik tym bardziej w BR pomimo gigantycznego jak na taki glosnik vasu 110L :D. Z 50L dalbym mu.Bas powinien byc taki szybki precyzyjny ale nie gleboki.
    Caleb_
    Level 33  
    mirro1234 wrote:
    W zwykłym bas refleksie z tych głośników niskiego basu nie będzie.
    Jedyne sensowne rozwiązanie to push pull lub band pass.
    Zresztą jak słyszałeś kiedyś jak gra Altus 75 lub 110 to wiesz czego można się po nich spodziewać. :)
    Pozdr.
    altus 110 ma za mala obudowe dla niego i jest za wysoko strojony i dlatego brak w nich glebokiego basu. VAS 110 litrow sugeruje nam, ze spokojnie mozna dawac do tych 60 litrow ten glosnik. Nawet Tonsil w swoich ZG60 tak zrobil (ktore posiadam). group delay w symulatorze nie dochodzi do 13ms czyli bardzo dobrze.
    qscgu
    Level 34  
    a no wiesz.. trudno teoretyzowac ale skoro slyszysz takie rozwiązanie to ok.
    marcin1988
    Level 13  
    Witam. Sory, że się podczepię, ale mam pytanie. Mogę zasosować obudowę ok. 120 litrów do dwóch GDN 25/40/1 i jak bym musiał ją zestroić bass-reflexem, aby miało kopa?
    qscgu
    Level 34  
    120litrow ale chyba na oba glosnika? bo na jeden to znacznie za duzo! pozatym wytlumacz co rozumiesz przez pojęcie kopa
    marcin1988
    Level 13  
    Sory zapomniałem dopisać, że do dwóch. Chodzi mi o to, aby nie schodziło za nisko bo będe na tym słuchał muzy rozrywkowej i żeby bassy grały jak naj głośniej chyba, że coś myle.
    qscgu
    Level 34  
    czyli chodzi ci o to aby uzyskac jak najmniejszy impuls kosztem zejscia. To zmniejszyc obudowe i zrobic ją closed ale do tego musialbym symulowac sobie w winisd zeby ci dokladnie podac co i jak
    marcin1988
    Level 13  
    Właśnie o to mi o to chodzi Jakbyś mi podał wymiary budy zamkniętej do tych dwóch GDNów byłbym Ci bardzo wdzięczny bo sam nie umiem i się nie znam jestem dopiero początkujący kiedyś próbowałem Winisd, ale nic mi nie wychodziło:cry:
    Caleb_
    Level 33  
    W zamknietej ten glosnik w ogole nie ma basu. Po prostu skracaj rurke BR i jesli bedzie zestrojony na 50-55hz to juz mamy po zejsciu, ale za to uzyskamy "dynamiczniejszy" bas.
    marcin1988
    Level 13  
    Hmmm to teraz zabardzo nie wiem które rozwiązanie wybrać - bass reflex czu zamknięta:cry:
    qscgu
    Level 34  
    no albo zrobic tak jak Caleb_ mowi, z tym ze moza by tez troche zmniejszyc obudowe skoro nie zalezy nam na zajesciu
    marcin1988
    Level 13  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. To czyli bude ok 100 litrów. Bass reflex mam
    już i ma śr.7,5cm i dł.15cm to do ilu bym musiał go skrócić. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    PiotrMikler
    Level 16  
    Czyli jeśli komuś zależy (tak jak mnie) na niskim głębokim basie to subwoofer na tych głośnikach nie wchodzi w grę...?
    Caleb_
    Level 33  
    zejscie nie bedzie prawdopodobnie takie jak na chinczykach, ale nie mozna powiedziec, ze bas nie bedzie niski. Zreszta nie samym zejsciem czlowiek zyje... Skoro masz juz ten glosnik to warto zrobic subwoofer.
    PiotrMikler
    Level 16  
    Mam, i to nie jeden tylko dwa! Dlatego myślałem o zrobieniu suba na dwóch głośnikach :)
    rafał 29
    Level 12  
    siema mam pytanko czy wie ktos jak podlączyc głośniki w subooferze tonsil 200 pasywnym +do+ i -do-? czy czy jeden z nich +do- i -do+??? plis pomurzcie dostalem skrzynie oryginalna plus zwrotnice oryginalne podłączyłem dwa basy 20/80 i w jednym z nich uszkodzila sie membrana noi oczywiscie brak efektu niewiem czym to jest spowodowane zastosowalem do nich amplifier av 120w na kanal
    PiotrMikler
    Level 16  
    No cóż, ryzyk-fizyk. Przecież nie wyrzucę tych głośników, więc zrobię z nich suba. Płyty nie wyjdą mnie tak dużo, więc najwyżej będę 50 zł w plecy! To będzie sub pasywny bo wzmacniacz mam. Proszę tylko o konkretne informacje:
    -rozmiar obudowy
    -średnica i długość bass-reflexu
    -czym najlepiej wytłumić
    Zobaczymy jak te dwa głośniczki zagrają :)
    Jak tylko zrobię to wrzucę fotki i podziele sie wrażeniami odsłuchowymi!