Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik U AC do 500mV. Pomoc z prostownikiem liniowym.

DefaultUser 10 Cze 2006 20:36 3663 23
  • #1 10 Cze 2006 20:36
    DefaultUser
    Poziom 10  

Robię miernik napięcia przemiennego Vpp=0-500 mV f=5kHz na AVR. Na wejściu wzmacniacz pomiarowy INA103 (jest prawie idealny, no i mam go pod ręką), dalej filtr pasmowy na 5kHz i prostownik liniowy. Za tym jest ADC 14-16bitowy i AVRek. Próbkowanie max 1,6kHz.

I teraz pytania:
    1. Czy da sie to zrobić inaczej i lepiej?
    2. Myślę, że byłoby dobrze, gdyby filtr był w prostowniku. Mógłby mi ktoś pomóc ze skonstruowaniem takowego na 5kHz i dobroci rzędu 6-12? Vpp na wejściu 5V.
    3. Jako, że zawsze korzystałem z przetwornika A/C wbudowanego w AVR, to mam pytanie odnośnie ADC. Może ktoś poleci jakiś 14-16 bitowy, ogólnie dostępny i nie za drogi. Częstotliwość próbkowania 1,6k mnie zupełnie zadowala. Może być sigma-delta.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

0 23
  • Pomocny post
    #2 10 Cze 2006 23:28
    tomeeh
    Poziom 23  

Zdecydowanie można prościej i również lepiej wykorzystując specjalizowane układy analoga. Przyjrzyj się dokładnie układom: AD536, AD636, AD637, AD736, AD737. Sam popełniłem parę przetworników trueRMS->DC na tych układach w specjalistycznym sprzęcie i to działa.
    Co do przetworników - ta sama firma oferuje powaląjącą ilość przetworników nawet 24-bitowych, wielokanałowych z wyjsciami równoległymi, szeregowymi (SPI, I2C), tak więc wchodź na stronę i wybieraj!
    I jeszcze jedna dygresja - jeśli mierzysz tylko 5kHz, może powinieneś zbudować tak na prawdę Lock-Ina. Jest to urządzenie działające na innej zasadzie (rozejrzyj się w googlach, jeśli nie znasz zasady działania). Dzięki lockinowi dokładność pomiaru będzie wielokrotnie lepsza, niż przy uzyciu filtru pasmowo-przepustowego wysokiego rzędu (w końcu miliony laboratoriów na całym świecie nie mogą się mylić używając takiego sprzętu). Jeśli poszukujesz układu, na którym można zbudować lockina, ponownie polecam analoga - mają specjalizowane kości (sprawdzone w praktyce - jeśli chodzi o pomiar jedynie amplitudy (moduł napięcia) działa tak samo dobrze, jak lockin Stanforda za 5.000E).

0
  • #3 11 Cze 2006 13:02
    DefaultUser
    Poziom 10  

tomeeh napisał:
    Zdecydowanie można prościej i również lepiej wykorzystując specjalizowane układy analoga. Przyjrzyj się dokładnie układom: AD536, AD636, AD637, AD736, AD737. Sam popełniłem parę przetworników trueRMS->DC na tych układach w specjalistycznym sprzęcie i to działa.

Też nad tym myślałem na początku, ale te kości są troszkę za wolne.

tomeeh napisał:

Co do przetworników - ta sama firma oferuje powaląjącą ilość przetworników nawet 24-bitowych, wielokanałowych z wyjsciami równoległymi, szeregowymi (SPI, I2C), tak więc wchodź na stronę i wybieraj!

Wiem o tym dobrze, ale tyle tego jest, że nie wiadomo jak się odnaleźć ;).
    Tak naprawdę, to chodziło mi o to, jak już wcześniej wspomniałem, które z nich są w miarę powszechnie dostępne (no i nie za drogie).

tomeeh napisał:

I jeszcze jedna dygresja - jeśli mierzysz tylko 5kHz, może powinieneś zbudować tak na prawdę Lock-Ina. Jest to urządzenie działające na innej zasadzie (rozejrzyj się w googlach, jeśli nie znasz zasady działania). Dzięki lockinowi dokładność pomiaru będzie wielokrotnie lepsza, niż przy uzyciu filtru pasmowo-przepustowego wysokiego rzędu (...). Jeśli poszukujesz układu, na którym można zbudować lockina, ponownie polecam analoga - mają specjalizowane kości (...)

Ciekawy pomysł. Dzięki za niego. Poczytałem trochę na ten temat i muszę przyznać, że to dokładnie odpowiada moim założeniom. Wprawdzie na analogu znalazłem narazie tylko AD630, ale już mi się on podoba :).
    Przyjżę się temu bliżej, a tymczasem nadal czekam na propozycje co do pierwotnych pytań.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Cze 2006 13:46
    tomeeh
    Poziom 23  

Dobrze szukałeś :). Ja właśnie robiłem swoje lock-iny na AD630. Mogę ten układ z czystym sumieniem polecić. Poza tym, tak jak pisałem, jest to najdokładniejsza metoda mierzenia sygnałów o małych amplitudach występujących na tle dużych szumów. Nie wiem, czy jest inna metoda, dzięki której mógłbym zmierzyć sygnał 5µV (a takie właśnie mierzymy w laboratorium) na tle szumu.
    Drobna uwaga - przy metodzie pomiaru Lock-In, do ustroju musisz doprowadzić 2 sygnały: jeden, który chcesz zmierzyć (to oczywiste), oraz sygnał referencyjny - najlepiej sinus o częstotliwości dokładnie takiej, jaka ma być zmierzona. Sygnał referencyjny jednak nie podajesz bezpośrednio na kanał CHB AD630, lecz poprzez przesuwnik fazy. Mam nadzieje, że po zaznajomieniu się z tą techniką zrozumiesz, co mam na myśli.
    Co do przetworników trueRMS->DC, chyba coś przeoczyłeś, bo te układy nie są aż tak wolne, by sobie z 5kHz poradzić nie mogły (moje chodziły na 10kHz). Przykładowo dla AD637 maksymalne częstotliwości, jakie potrafi on przetworzyć kształtują się następująco:
    200kHz dla sygnałów dla zakresu 2V
    66kHz dla sygnałów dla zakresu 200mV
    11kHz dla sygnałów o amplitudzie 20mV.
    Co do przetworników zacznij od tej strony
    , i wybieraj to, czego potrzebujesz. Jeśli masz już określone napięcia wejściowe, prędkość, ilość bitów, sposób zasilania, typ obudowy, to lista pasujących układów nie będzie powalająca i w ciągu 20 minut znajdziesz faworyta.

0
  • #5 11 Cze 2006 14:16
    DefaultUser
    Poziom 10  

tomeeh napisał:
    Dobrze szukałeś :). Ja właśnie robiłem swoje lock-iny na AD630. Mogę ten układ z czystym sumieniem polecić. Poza tym, tak jak pisałem, jest to najdokładniejsza metoda mierzenia sygnałów o małych amplitudach występujących na tle dużych szumów. Nie wiem, czy jest inna metoda, dzięki której mógłbym zmierzyć sygnał 5µV (a takie właśnie mierzymy w laboratorium) na tle szumu.

Cóż, sygnały u mnie nie są takie małe, a i szumów za wzmacniaczem różnicowym niedużo, ale metoda ta będzie chyba najlepsza.

tomeeh napisał:
    Drobna uwaga - przy metodzie pomiaru Lock-In, do ustroju musisz doprowadzić 2 sygnały: jeden, który chcesz zmierzyć (to oczywiste), oraz sygnał referencyjny - najlepiej sinus o częstotliwości dokładnie takiej, jaka ma być zmierzona. Sygnał referencyjny jednak nie podajesz bezpośrednio na kanał CHB AD630, lecz poprzez przesuwnik fazy. Mam nadzieje, że po zaznajomieniu się z tą techniką zrozumiesz, co mam na myśli.

Z sygnałem referencyjnym nie ma problemu, gdyż i tak wykorzystuję generator sinusa, który podaje sygnał na czujnik :). Widzę, że w Lock-In sygnał wyjściowy zależy także od różnicy faz, ale jeśli różnica pozostaje stała (ewentualnie będzie się zmieniać o 180°) to przesuwnik fazy jest konieczny?

tomeeh napisał:
    Co do przetworników trueRMS->DC, chyba coś przeoczyłeś, bo te układy nie są aż tak wolne, by sobie z 5kHz poradzić nie mogły (moje chodziły na 10kHz). Przykładowo dla AD637 maksymalne częstotliwości, jakie potrafi on przetworzyć kształtują się następująco:
    200kHz dla sygnałów dla zakresu 2V
    66kHz dla sygnałów dla zakresu 200mV
    11kHz dla sygnałów o amplitudzie 20mV.

Radzić sobie radzą, ale Settling Time wynosi od kilkunastu mili do nawet kilku sekund. Nie zapewnia to zbyt dużej dynamiki. No, chyba, że źle pojmuję ten parametr, a co jest możliwe :).

tomeeh napisał:
    Co do przetworników zacznij od tej strony
    , i wybieraj to, czego potrzebujesz. Jeśli masz już określone napięcia wejściowe, prędkość, ilość bitów, sposób zasilania, typ obudowy, to lista pasujących układów nie będzie powalająca i w ciągu 20 minut znajdziesz faworyta.

Tak też zrobię, i najwyżej z listą pobiegnę do najbliższego elektronicznego :). Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #6 11 Cze 2006 14:30
    tomeeh
    Poziom 23  

Cytat:
    Z sygnałem referencyjnym nie ma problemu, gdyż i tak wykorzystuję generator sinusa, który podaje sygnał na czujnik . Widzę, że w Lock-In sygnał wyjściowy zależy także od różnicy faz, ale jeśli różnica pozostaje stała (ewentualnie będzie się zmieniać o 180°) to przesuwnik fazy jest konieczny?

Skoro masz generator i mierzysz sygnał z czujnika, to zdecydowanie ci polecam lock-ina. Dokładnie, twoim sygnałem referencyjnym będzie tutaj sygnał pobudzający czujnik.
    Przesuwnik fazy będzie ci potrzebny, bo musisz zgrać sygnały w fazie, by pomiar był dokładny (tzn by uzyskać wiadomość ilościową, a nie tylko jakościową). W praktyce "zgrywanie" polega na tym, że zmieniasz fazę w zakresie 0...2Π ustawiając się na maksimum napięcia wyjściowego.
    Pytanie po co przesuwnik - ano po to, że zazwyczaj sygnał z czujnika nie jest w fazie z sygnałem referencyjnym, gdyż sygnał mierzony podlega opóźnieniom. Jeśli jesteś pewny, że przesunięcie fazy pomiędzy sygnałem referencyjnym a mierzonym wynosi 0, lub ewentualnie Π, można by teoretycznie wyrzucić przesuwnik, ale zaznaczam, że nigdy nie odważyłem się na ten krok :) .
    Z uwagi na to, że będziesz mierzył przy jednej częstotliwości, wykonanie analogowego przesuwnika fazy nie będzie problemem (teoretycznie wystarczy jeden opamp, 1 kondenstor 2 rezystory i potencjometr; takie rozwiazanie nie jest jednak wygodne ze względu na nieliniowość przesuniwka [wynika to ze wzoru w ktorym jest czynnik arctan; dlatego lepiej wykorzystac 2 opampy, jeden na stałe przesuwa o Π/2; drugi o zmiennym przesunięciu 0...Π/2, i do tego wzmacniacz odwracający (przesunięcie o Π]). Jeśli będą problemy mogę poszukać swojego schematu...

0
  • #7 11 Cze 2006 14:39
    DefaultUser
    Poziom 10  

Jestem tego świadom, a nawet jestem pewien, że sygnał będzie opóźniony i przesunięty w fazie, więc oprę się na Twoim doświadczeniu. Byłbym bardzo wdzięczny za schemat, to znacznie ułatwiłoby sprawę :).

0
  • Pomocny post
    #8 11 Cze 2006 14:55
    tomeeh
    Poziom 23  

A proszę bardzo.

0
  • #9 12 Cze 2006 14:58
    DefaultUser
    Poziom 10  

Dziękuję tomeeh za schem, ale w moim przypadku byłoby potrzebne automatyczne dopasowanie fazy, łącznie z wykrywaniem przesunięcia o Π, a to już niepotrzebna komplikacja :). Jako, że za INA103 mam w miarę czysty sygnał (dobry kabel do czujnika dużo daje), zrobię tak jak potrafię najlepiej, czyli modułowo. INA + filtr + prostownik liniowy + ADC, lub ewentualnie INA + filtr + ADC z wejściem bipolarnym. Programowo zrobię pomiar Vp-p.
    Jakby miał ktoś lepszy pomysł (a na pewno tak jest), to proszę pisać.

0
  • Pomocny post
    #10 12 Cze 2006 17:35
    tomeeh
    Poziom 23  

Co do programowego pomiaru amplitudy na µC -> próbowałem to zrobić, ale skutek wyszedł marny, i skończyło się ostatecznie na AD637 chyba. Problem z µC jest taki, że musisz mieć odpowiednio wysoką częstotliwość próbkowania (trzeba zastosować ponad 20x oversampling, czyli w twoim przypadku ok 30ksps), oraz moc obliczeniową. Mój µC miał z tym kłopoty, ale może AVR da rady. Na pewno najlpeszy byłby tutaj DSP.
    Co do filtru - dobre filtry można zrobić za pomocą UAF42. Na stronie producenta (TI) masz dosowy programik, w którym wpisujesz parametry, rząd filtru itp; w odpowiedzi dostajesz schemat i wartości elementów.

0
  • #11 12 Cze 2006 22:47
    DefaultUser
    Poziom 10  

tomeeh napisał:
    Co do programowego pomiaru amplitudy na µC -> próbowałem to zrobić, ale skutek wyszedł marny, i skończyło się ostatecznie na AD637 chyba. Problem z µC jest taki, że musisz mieć odpowiednio wysoką częstotliwość próbkowania (trzeba zastosować ponad 20x oversampling, czyli w twoim przypadku ok 30ksps), oraz moc obliczeniową. Mój µC miał z tym kłopoty, ale może AVR da rady.

Co do ADC to już wybrałem jeden 100ksps. W sumie ja tylko potrzebuję próbki wartości szczytowych. Skoro próbkowanie przebiegu 5kHz z częstotliwością 1,6kHZ wypada mniej więcej co trzeci okres, więc myślę, że się nic nie stanie jeśli z jednego okresu (dwóch połówek) uśrednię wartość iluśtam próbek o największej wartości. Idąc na łatwiznę można nawet wychwycić po prostu przez porównanie największą próbkę, co i tak powinno zginąć w ogólnej charakterystyce, ale ja lubię zrobić coś w miarę dobrze, jeśli tylko potrafię oczywiście. Jeszcze coś wykombinuję ;). 1,6 kHz jest to próbkowanie maksymalne, docelowo używane będzie 400hz (lub 800).

tomeeh napisał:
    Na pewno najlpeszy byłby tutaj DSP.

Mówiąc szczerze, to za cienki jestem na DSP. Może w przyszłości :)

tomeeh napisał:
    Co do filtru - dobre filtry można zrobić za pomocą UAF42. Na stronie producenta (TI) masz dosowy programik, w którym wpisujesz parametry, rząd filtru itp; w odpowiedzi dostajesz schemat i wartości elementów.

Fajna sprawa, na pewno dobrze znać ten układ, mimo to myślę, że nic nie stracę budując filtr na opampach samodzielnie. A różne programiki do projektowania filtrów właśnie sobie testuję.

0
  • Pomocny post
    #12 12 Cze 2006 23:27
    tomeeh
    Poziom 23  

Sprawdź tylko, ile czasu zajmie wykonanie instrukcji (zapewne porównanie) pomiędzy kolejnymi odczytami wartości, i ile mipsów ma µC. Mój ADC miał nawet 247ksps, ale jakoś sobie nie radził (fakt, że akurat tamten µC miał 1,3 mipsa). Możliwe że kod nie był optymalny.
    Defaultuser, ale czegoś tu nie rozumiem, bo piszesz że chcesz próbkować sygnał 1,6kHz z częstotliwością 5kHz. Czyli innymi słowy, na jeden okres sygnału mierzonego przypadną 3 próbki. Czy wiesz, ile w takiej sytuacji będziesz musiał czekać okresów, aby próbka którą przechwycisz pochodziła ze "szczytu"? No bo przecież, jeśli trafisz "gdzie bądź", no to taki pomiar nie da ci w wyniku wartości szczytowej, tylko raczej jakąś wartość przypadkową.

0
  • #13 12 Cze 2006 23:55
    DefaultUser
    Poziom 10  

tomeeh napisał:
    Sprawdź tylko, ile czasu zajmie wykonanie instrukcji (zapewne porównanie) pomiędzy kolejnymi odczytami wartości, i ile mipsów ma µC. Mój ADC miał nawet 247ksps, ale jakoś sobie nie radził (fakt, że akurat tamten µC miał 1,3 mipsa). Możliwe że kod nie był optymalny.

Dobrze, że zwróciłeś mi uwagę. Jutro się temu przyjrzę dokładniej, ale myślę, że dam jakoś radę.

tomeeh napisał:
    Defaultuser, ale czegoś tu nie rozumiem, bo piszesz że chcesz próbkować sygnał 1,6kHz z częstotliwością 5kHz. Czyli innymi słowy, na jeden okres sygnału mierzonego przypadną 3 próbki. Czy wiesz, ile w takiej sytuacji będziesz musiał czekać okresów, aby próbka którą przechwycisz pochodziła ze "szczytu"? No bo przecież, jeśli trafisz "gdzie bądź", no to taki pomiar nie da ci w wyniku wartości szczytowej, tylko raczej jakąś wartość przypadkową.

W tej sytuacji masz rację, ale nie zrozumieliśmy się. U mnie to sygnał ma częstotliwość 5kHz, a próbkowanie 1,6ksps.
    Gdyby RMS-to-DC nie był za wolny, to nie musiałbym się bawić w ten sposób, tylko mógłbym zastosować wolniejszy ADC, a tak to musze odszukiwać wartości szczytowe z ciągu próbek :).
    Hmm, chyba muszę jeszcze poczytać. Może znajdę jakiś przetwornik, który ułatwi mi pracę.

0
  • Pomocny post
    #14 13 Cze 2006 10:42
    tomeeh
    Poziom 23  

Jeśli twój sygnał ma częstotliwość 5kHz, a ty chcesz go próbkować 1,6ksps, to sytuacja jest przecież jeszcze gorsza, bo będziesz miał tylko 1 próbkę na 3 okresy! Wtedy będziesz musiał czekać wieczność, aby trafić na wartość maksymalną. Zgodnie z tym , co pisałem wcześniej, uważam, że musisz mieć przynajmniej 20...50 próbek na okres, tak więc twój ADC musi mierzyć 100...250ksps. Mało tego, instrukcje muszą się zmieścić w w czasie pomiędzy samplami, więc przy powyższych założeniach masz tylko 4...10µs na nie, a to na prawdę niewiele. Najlepiej napisz sobie program w jakimś środowisku i zrób symulację -> będziesz widział, ile na prawde realnie jesteś w stanie przechwycić próbek.
    Jako, że powyższy pomysł nie wydaje mi się do zrealizowania na µC, nadal uparcie namawiam na przetworniki, o których wcześniej wspominałem. Z tego co pamiętam - kluczowe jest tam dobranie odpowiedniej wartości kondensatora - jako kompromisu pomiędzy szybkością odpowiedzi a dokładnością - popatrz na wykresy w PDFie. Tak na oko, powinieneś coś znaleźć, i będzie to wg mnie lepiej chodzić niż na µC. Noi chyba, że ktoś tu ma jeszcze inny pomysł...

0
  • #15 13 Cze 2006 11:21
    DefaultUser
    Poziom 10  

Najlepiej (jak zawsze) zobrazować to na rysunku :)
    Myślałem mniej więcej o czyms takim. Oczywiście czas ściągania próbek z ADC może być krótszy no i nie będzie on dokładnie pokrywał się z przebiegiem badanym, ale nie ma to znaczenia. Cały pomysł jest jeszcze do przemyślenia (dlatego tez tutaj dyskutujemy;)) i do przetestowania.
    Można w układzie dorzucić detektor przejścia przez zero z histerezą i ograniczyć czas pobierania próbek do samych szczytów, ale że u mnie zmiana fazy o Π może nastąpić w każdej chwili, więc trzeba by przemyśleć każdą możliwość.

Co do przetworników, to jak już mówiłem, w najlepszym wypadku (na podstawie pdf) czas ustalania wynosi 10ms. Rozsądne próbkowanie w takim wypadku to 100-200SPS, gdyż więcej i tak nie ma sensu. Przydałoby się, by jakiś praktyk powiedział mi, że się mylę, gdyż nie czytałem tego pdfa dokładnie :).

0
  • Pomocny post
    #16 13 Cze 2006 11:28
    tomeeh
    Poziom 23  

No teraz to co innego. Pomysł okej. Jedynie, tak jak mówiłem, sprawdź, czy:
    1. podczas 200µs ściągania próbek 100ksps będziesz miał czas na ich porównanie
    LUB
    2. podczas 200µs ściągania będziesz miał gdzie te sample zapamiętać (w celu późniejszego wyznaczenia wartości maksymalnej) - chyba będzie trzeba dodać zewnętrzną pamięć przy tej liczbie próbek.

0
  • #17 13 Cze 2006 13:17
    DefaultUser
    Poziom 10  

1. To się sprawdzi na bieżąco :) (jeszcze nie wiem jaki zegar będę miał do AVRka)
    2. Miałbym gdzie zapamiętać, gdyż i tak przewidziałem sporą pamięć Flash.

Nadal czekam na inne propozycje.

0
  • #18 13 Cze 2006 14:25
    tomeeh
    Poziom 23  

No to jeszcze mała uwaga -> nie mam wielkiego doświadczenia w sprawie pamięci FLASH, ale te, które programowałem mają czas dostępu 250µs (zapis 4 bajtów), więc są one zdecydowanie za wolne (zakładając 2 bajtowe sample, mógłbyś zapisać jedynie 8k próbek na sekundę. Z tego co wiem, w takich przypadkach stosuje się raczej szybką pamięc SRAM (co prawda ulotną po wyłączeniu zasilania), bądź ewentualnie szybką pamięć NVRAM (ta już jest nieulotna).

0
  • #19 13 Cze 2006 15:29
    DefaultUser
    Poziom 10  

Słuszna uwaga, ale to jest do obejścia. Dla 200µs przy próbkowaniu nawet 200kSPS wychodzi 40 sampli. Dla takiej ilości w zupełności wystarczy wewnętrzny SRAM w AVR.

0
  • #20 16 Cze 2006 17:32
    DefaultUser
    Poziom 10  

Ostatecznie pozostało czujnik -> INA103 -> filtr -> prostownik liniowy -> ADC 200kSPS -> µC. AVR będzie dodawał 40 próbek i na ich podstawie będzie określona wartość mierzona.

Pojawiły się jednak dwa inne pytania:
    1. Potrzebuję wzmocnić sygnał z generatora sinusa (którego wysyłam na czujnik) z 0.5V do 5V. Żeby cokolwiek zmierzyć, to muszę czujnik zaopatrzyć w co najmniej 0,5A. Jako, że reaktancja czujnika to około 8Ω oraz sygnał ma częśtotliowść 5kHz, to pomyślałem że warto zastosować jakąś końcówkę audio. Pytanie: Co o tym sądzicie i czy znacie jakąś kość, która by się nadawała?

2. Jak już było wspomniane, sygnał nieraz zmienia się o Π. Doszedłem do wniosku, że dobrze będzie, gdy tą zmianę wykryję. Czy taki sposób, jak na poniższym rysunku się sprawdzi? Sygnały, badany i odniesienia, nie będą ze sobą idealnie w fazie, ale wydaje mi się, że to mogłoby działać.

0
  • #21 17 Cze 2006 09:28
    tomeeh
    Poziom 23  

Myślę, że wzmacniacze audio się nadają. Ja użyłbym OPA547/548, ale wiem, że nie każdy ma to pod ręką. Popatrz na dane katalogowe TDA, zobacz, jakie maksymalne prądy są w stanie oddać, moze się okaże, że taki wzmacniaczyk "samochodowy" się sprawdzi.
    Co do wykrywania skoku fazy - no konckepcja słuszna, ale - czy przypadkiem AVRki nie mają więcej niż 1 kanału ADC? Jeśli tak, to może wygodniej jest zrobić to software'owo (pytanie tylko, czy starczy prędkości, ale sądzę, że tak, gdyż wystarczy porównać znaki tylko kilku par sampli).

0
  • #22 19 Cze 2006 23:48
    DefaultUser
    Poziom 10  

Cóż, polecane przez Ciebie OPA są troszkę drogie, a szukam tańszego rozwiązania. Przejrzałem układziki na http://www.elektroda.net/audio/uklady/tda.html i inne na http://www.elektroda.net/audio/ , ale nadal ciężko mi wybrać cokolwiek. Tyle tego jest, że chyba się zapytam na Forum elektroda.pl -> Audio, może mnie nikt nie zabije ;).

Wykrywanie skoku fazy chyba rzeczywiście zrobię na AVRce, po co sobie komplikować życie.

0
  • #23 21 Cze 2006 11:04
    tomeeh
    Poziom 23  

Ja wybrałbym właśnie coś z tej strony, którą pokazałeś. Tak jak sugerowałem, rozejrzyj się w napięciach i prądach końcówek mocy (porównaj z wymaganiami czujnika); zobacz co możesz łatwo dostać w dobrej cenie, i do boju!

0
  • #24 21 Cze 2006 14:51
    DefaultUser
    Poziom 10  

Już wybrałem - TDA7056A. Zobaczymy czy gdzieś go w okolicy kupię :).
    Już niedługo i czeka mnie składanie tego miernika. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów