Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwany 3-fazowy silnik bezszczotkowy DC

10 Cze 2006 21:47 4570 12
  • Poziom 18  
    Witam.
    Jak w temacie, szukam silnika 3-fazowego bezszczotkowego (3-phase brushless DC motor) przy czym chcialbym zaznaczyc, ze chodzi mi o silnik z wirnikiem w srodku (jak na zdjeciach) a nie jak typowo w napedach HDD, czy CD na zewnatrz. Jesli wie ktos skad mozna taki silnik tanim kosztem pozyskac (najlepiej z jakiego konkretnie sprzetu wymontowac) to bardzo prosze o informacje.

PS chodzi mi o sam silnik, bez ukladu sterowania, parametry takie jak moc, obroty, napiecie, moment nieistotne.

• Poziom 18  
    Dzieki danlancher
    CHyba juz znalazlem. Otoz w drukarkach laserowych mozna spotkac takie silniki. A drukarke bez tonera mozna kupic calkiem tanio. Tylko problem teraz w ktorej z nich jest silnik 3-fazowy. Bo np. w HP LaserJet 4\4L jest 4-fazowy. Podejrzewam, ze w pozostalych HP bedzie tak samo. Jesli by ktos wiedzial cos w tym temacie bede wdzieczny za odpowiedz.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Otoz w drukarkach laserowych mozna spotkac takie silniki

nie był bym tego taki pewny , oczywiście może w jakiś modelach były stosowane , w drukarkach najczęściej masz krokowe bipolarne i unipolarne , spotykane są modele z silnikami DC do napędu wózka z głowicami lub wałka podajnika papieru
    zobacz może tą propozycje http://www.wobit.pl
  • Poziom 35  
    witam !! mam taki - z jakiejś laserówki - tylko niestety silnik jest " zrośnięty " ze sterowaniem - może Ci się przyda . pozdraawiam !! ps wygrzebałem go - ale niestety ma wirnik na zewnątrz :cry:
  • Poziom 18  
    Witam ponownie.

Pukury wirnik niestety musi byc w srodku. Chce zrobic caly zespol do generacji, przetwarzania i odbioru. Tzn. silnik pradu stalego napedza silnik, ktorego szukam, ten generuje trojfazowy uklad napiec sinusoidalnych, nastepnie to wszystko przechodzi przez zespol trzech tyrystorowych ukladow antyrownoleglych (cyklononwerter 3-pulsowy), nastepnie zasila kolejny "poszukiwany" silnik, a ten obciazaony jest kolejnym silnikiem pradu stalego. Oprocz tego odpowiednie przebiegi (napiecia, prady, predkosc obrotowa) beda rejestrowane i wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji przez uklad sterujacy praca tyrystorow. Caly ten uklad ma sluzyc do wymyslenia optymalnego sposobu sterowania tyrystorami (z uwzglednieniem stanow awaryjnych).
    Ze zwyklych silnikow krokowych lub reluktancyjnych jakie mozna spotkac w napedach CD lub HDD tez udaloby sie uzyskac sinusoidy przesuniete wzgledem siebie o 360/ilosc faz (mnie interesuja 3 fazy), ale chodzi mi o to, zeby silnik konstrukcyjnie byl jak najbardziej zblizony do silnikow synchronicznych pradu przemiennego. A kiedys tam, jak juz bede mial odpowiedni uklad sterowania chcialbym go wlasnie testowac na duzym silniku synchronicznym zasilanym z sieci trojfazowej.
  • Poziom 35  
    witam !! myślę sobie że coś takiego dałoby się zrobić samemu ( chyba prościej i szybciej ) . z moich obserwacji wynika że w nowszych laserach są silniki ( tego typu ) razem z płytką i sterowaniem . robię obecnie coś na kształt " galva " i widzę że takie coś o niewielkich parametrach a tyko 3-faz. to dość proste. mogę dołączyć zdjęcia jak chcesz . pozdrawiam !!
  • Poziom 39  
    czy nie prościej rozglądnąć się za małym alternatorem , wystarczy wymontować zespół diod i masz to co szukasz , oczywiście trzeba zasilić wirnik odpowiednim prądem
  • Poziom 35  
    witam !! pewnie że można , ale nawet najmniejszy alternator samochodowy jest dość duży. małe są w motocyklach , ale są dość drogie . tak czy siak pomysł bardzo dobry . tym nie mniej jak zrozumiałem Kol. ma zamiar prowadzić badania na małych mocach i gabarytach . pozdrawiam !!
  • Poziom 18  
    Witam.

Wlasnie szukam czegos malej mocy. Z uwagi na gabaryty, bezpieczenstwo pozostalych elementow elektronicznych, pomiary parametrow otrzymywanych przebiegow i latwosc sterowania predkoscia silnika napedzajacego i obciazajacego. Chcialbym sam silnik (a w zasadzie dwa), bez zadnej elektroniki, wiec nie moze byc zintegrowany ze sterownikiem.

PS Pukury jak mozesz to umiesc zdjecia. Dzieki.
  • Poziom 35  
    witam !! nie jest to galvo w pełnym slowa znaczeniu , chodzi o " coś " co wykona mi jeden krok w prawo o 45 stopni i to samo w lewo . mam tam więc cztery cewki , jak by były trzy to by był "silnik trójfazowy "- lub prądnica . czekam na magnesy więc wirnik nie jest gotowy . to tyle . pozdrawiam !!
  • Poziom 18  
    No Pukury cos takiego chyba byloby w sam raz. Czy to jest moze silnik z HP LaserJet?
  • Poziom 35  
    witam !! no nie - to z załącznika to jest silnik z MW PukuryJet :D . przecież to jest moja osobista " wydumka " . pozdrawiam !!