Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik czasowy na 3 sekundy

11 Cze 2006 18:14 4408 11
  • Poziom 12  
    Witam
    Temat włączników czasowych przewija się co rusz na forum,, ale niestety żaden nie odpowiada moim potrzebom.
    Mam urzadzenie (DVD), w którym po właczeniu i ustawieniu wszystkich parametrów należy przycisnąć przycisk PLAY aby rozpoczeło pracę. Urzadzenie jest schowane tak aby nikt nie miał do niego dostępu.
    Chciałbym zbudować taki układ, aby po włączeniu głównym wyłącznikiem po określonym czasie np. 10sek został, ale tylko na chwilę zwarty zwarty przycisk starowy PLAY i odtwarzacz rozpoczoł pracę.
    Większość ukłądów czasowych jest zbudowana na NE555 niestety żaden z przedstawionych układów nie odpowiada moim potrzebom.
    Mam nadzieję że ktoś mi pomoże rozwiązać ten problem Ża każdą poradę będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • AdexAdex
  • Poziom 18  
    Witam!
    Zastosowanie 555 jest bardzo dobre! niestety w twoim przypadku musisz zastosować dwa układy 555 lub jeden podwójny 556. Pierwszy układ wykryje włączenie (czas 10sec) a drugi wykona PLAY (czas musisz sobie sam dobrać według potrzeby). Pozostaje sprawa wykrycia włączenia! w jaki sposób chcesz zidentyfikować włączenie DVD? masz możliwość ingerowania w niego czy masz już jakiś sposób?

Konstrukcję na tych układach są bardzo proste!
    wystarczy dwa układy czasowe :)
    Pozdrawiam Mariusz N.
  • AdexAdex
  • Poziom 12  
    Oczywiście, że mam możliwość ingerencji w DVD. Nie trzeba wykrywać zasilania ponieważ napięcie (np 12V) pojawi się po włączeniu DVD włącznikiem głównym. Konstrukcje może są proste, ale wolałby więcej szczegółow. Na przykład większość układów z 555 jest zrobiona na przekaźnikach. W tym przypadku chyba mozna by było zastosować inne elementy.
  • Poziom 39  
    Witam
    Należałoby tylko trochę zmodyfikować podstawowy układ przerzutnika astabilnego na „555”, dołączając nóżkę „4” poprzez układ opóźniający (1 rezystor i 1 kondensator) do zasilania, aby przerzutnik rozpoczął pracę z opóźnieniem wynikającym z działania układu. Na wyjściu możesz dać tranzystor.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Ponownie witam!
    Według mnie powinno to tak wyglądać totalny gotowiec!

Kondensator C1 regulacja pierwszego czasu w tym przypadku 10uF odpowiada około 10sek.
    Kondensator C2 regulacja drugiego czasu (przyciśnięcie PLAY) musisz sobie sam dobrać około 1uF

Co do odpowiedzi poprzednika to nie wiem? może być problem z zastosowaniem tylko jednego 555
    Pozdrawiam Mariusz N.
  • Poziom 12  
    A co może być elementem wykonawczym? Czy układ pracuje tylko na 5V? Wolałbym 12V.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    A co może być elementem wykonawczym?

stycznik kontaktronowy, przekaźnik, tranzystor, triak,
    musisz sprawdzić w DVD co robi switch PLAY czy zwiera do masy czy podaje gdzieś napięcie.

Cytat:
    Czy układ pracuje tylko na 5V? Wolałbym 12V

zastosuj stabilizator LM7805 i po kłopocie.
  • Poziom 12  
    wiem że można użyć stabilizatora, ale juz jeden w ukłądzi estosuję i nie chciałbym go dodatkowo obciążać bo i tak trochę mi się grzeje. Ile Twój układzik moze pobierać pradu?
    Switch PLAY w DVD podaje jakieś 2V dalej w układ.
  • Poziom 18  
    Poszukaj w necie danych katalogowych NE555 wersja TTL na pewno będzie podane ile pobiera prądu.
    Jeśli chcesz użyć napięcia 12V to zastosuj układy GLC555 to jest to samo tylko w wersji CMOS i w takim przypadku wyprowadzenie 4 pierwszego układu musisz podpiąć do plusa. Wartości R i C z pewnością się zmienią.

Co do elementu wykonawczego to proponował bym zastosowanie miniaturowych styczników kontaktronowych i będziesz miał pewność że nie uszkodzisz portu obsługującego klawiaturę w DVD.
  • Poziom 39  
    Witam
    Po co niepotrzebnie rozbudowywać tak prosty układ, skoro można zastosować jeden układ scalony w wersji CMOS. Oto przykład takiego urządzona. Jako przerzutnik zastosowałem układ 4541. ponieważ jest on pobudzany zboczem opadającym, na wejściu zastosowałem układ różniczkujący (C2, R4) o czasie 1ns co w zupełności wystarczy do pobudzenia tego układu. Układ na wyjściu daje impuls o czasie trwania zależnym od zastosowania elementów generatora (R2 + R3, C1) i podziału przez odpowiednie połączenie nóżek 12 i 13 (A, B). W tym przypadku od ok. 8 – 42s (należy przy tym pamiętać, że przez połowę okresu na wyjściu będzie trwał stan niski a dopiero potem stan wysoki) przy zastosowanych elementach jak na schemacie. Na wyjściu też zastosowałem układ różniczkujący (R5, C3) w celu skrócenia czasu trwania stanu wysokiego (10ms). Gdyby ten czas okazał się za krótki do włączenia urządzenia, nic nie stoi na przeszkodzie by go wydłużyć zmieniając wartości R5 i C3 ( R5 nawet do 1Meg, co da wtedy impuls =1s). dalej dodałem sterowanie oparte na 1 tranzystorze, a zastosowany rezystor R7 ma na celu ograniczenie prądu sterującego. Ograniczenie to należy dobrać samemu, dlatego nie podałem jego wartości.
    Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Rozwiązanie tego problemu należ zacząć od określenia rodzaju klawiatury lokalnej.
    W przypadku klawiatury wielowejściowej (przycisk zwiera odpowiednią linie do masy) można stosować powyższe rozwiązania bezpośrednio.

Jeśli klawiatura jest matrycą, to sygnał z zaproponowanych sterowników należy podać na wejście klucza np. CMOS 4066 z odpowiednio dobraną fazą impulsu .

W schematy sterowników nie wnikałem.

Pzdr.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Po co niepotrzebnie rozbudowywać tak prosty układ, skoro można zastosować jeden układ scalony

No nie wiem? w tym układzie też można zastosować jeden układ scalony 556! a co do rozbudowy to jakoś mniej elementów mi wchodzi :)
    Konstrukcja jak najbardziej ciekawa i nie ma sensu udowadniania wyższości jednego nad drugim! w końcu to główny zainteresowany wybierze sobie odpowiedni dla siebie wariant.

Pozdrawiam Mariusz N.

Dodano po 4 [godziny] 45 [minuty]:

Panie Mariusz Ch. w założeniu prawie każda klawiatura w takich urządzeniach jest sterowana matrycowo! Samo stwierdzenie "Zainteresowanego"
    Cytat:
    Switch PLAY w DVD podaje jakieś 2V dalej w układ.

świadczy o tym że jest to tak realizowane!

podsumowanie:
    Decyzja co do (konstrukcji) urządzenia pozostaje w gestii "Zainteresowanego".

Pozdrawiam Mariusz N.