Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za procesor graficzny w nVidii GF4 Palit Daytona?

fachman 11 Cze 2003 15:47 1739 16
  • #1 11 Cze 2003 15:47
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bezskutecznie próbuję zidentyfikować procesor graficzny GeForce4 Palit Daytona 8x. To 8x niby jednoznacznie wskazuje na NV28 ale jest pewne ale... Po zdjęciu radiatora mam takie napisy:
    nVidia
    GeForce4
    Q 14913 1 0219A3
    C Korea SE
    MX400

Moim zdaniem w ostatnim wierszu zdecydowanie powinno być MX440 8x.
    Po drugie, gdy zgłasza się karta to mam Bios w wersji 4.17.xxxx co jednak wskazywałoby na NV17.
    No i po trzecie, z włączonym antyaliasingiem 2x mam tylko 1750 pkt w 3DMark2001 SE i to mnie przeraża bo proc to Athlon 1700XP+ 0,13 i 256MB SDRAM szyna PC133 na ECS.
    No i ostatnia wątpliwość: mam taki napis: 64MB 64bit DDR. Czy GF4 były robine wogóle jako 64 bitowe? nVidia przyznaje się tylko do 128 i 256 bit!

Co wy o tym sądzicie ?

0 16
  • #2 11 Cze 2003 20:26
    jamzy
    Poziom 16  

Witam
    Z oznaczenia tej karty wynika że jest to GF4 MX 440 SE - dokładnie nie pamiętam czy są wersje AGP 8x, ale chyba tak( spróbuj sprawdzić te numery na stronie nVidi lub Palita ). Mozliwe też że firma Palit oszukuje sprzedając tańsze układy jako nowsze i droższe.
    Natomiast oznaczenie 64 Mb 64 bit DDR jest jak najbardziej poprawne - jest to oznaczenie pamięci zastosowanej na karcie ( takie wersje są produkowane ). nVidia nie decyduje jaka pamięć bedzie podłączona - zależy to od producenta. Do tych wersji chipsetów graf. można podłaczyć albo 128 bit SDR lub 64 bit DDR

0
  • #3 11 Cze 2003 23:13
    spec
    Poziom 28  

Uwazam podobnie jak stwierdzil kolega - to co jest na karcie zalezy tylko od jej producenta, a nie od tego kto produkuje poszczegolne podzespoly. Pamiec - 64 bit wystepuje. Odnosnie procka - dokladnych oznaczen nie znam (zawsze mozesz skozystac z supportu on-line w NVidii), ale slyszalem o przypadkach, w ktorych na niby super karte dawali o wiele gorsze procki, odrobinke je podkrecali zeby sie wyroznialy, odpowiednio konfigurowali info na karcie i sprzedawali jako lepsze modele. Benchmarki z regoly przy okreslaniu typu kozystaja z danych zapisanych na karcie wiec jak ktos tam wpisal MX440 to pokaze MX440, co nie koniecznie musi byc prawda. Chyba wszyscy wiedza jak latwo mozna przerobic GF2 na Quadro, wiec dlaczego by nie na cos lepszego?!
    To wyjasnienie jest mozliwe, ale w zyciu slyszalem o kilku takich przypadkach.
    Napisales ze masz ECS'a - te plytki jakby na to nie patrzec nie sa rewelacyjne i prawdopodobnie sporo pkt w testach tracisz wlasnie przez plyte!
    a co do oznaczenia x8 na procku - jest to w sumie "nowosc" i jak do tej pory wszystkie chipsety na kartach x8 mialy to napisane - chociazby dla reklamy! - polecam poszukanie jakichs programow testujacch:
    1) bardzo szczegolowych
    2) kozystajacych z wlasnej bazy danych o sprdzecie!
    Pozatym mozesz poszukac testow Twojej karty gdzies na sieci i porownac je z otrzymanymi! Polecam http://www.pl.tomshardware.com - nie jestem pewnien czy cos bedzie na ten temat, ale testow jest calkiem sporo!! - poszukaj - moze cos znajdziesz!

pozdrawiam
    spec ;-)

0
  • #4 12 Cze 2003 00:23
    Platon
    Spec od komputerów

Hmm - GF4 440MX SE - w normalnej wersji maja 128bit DDR. Spotyka sie "tansze" wersje 64bit DDR lub 128bit SDR (to co w MX 420). A podobno sa totalne gnioty z pamiecia 64bit SDR.

Spec: " latwo mozna przerobic GF2 na Quadro, wiec dlaczego by nie na cos lepszego?! "
    Latwo sie porzerabia bo to ten sam chip. rozni sie tylko sterownikami. Na cos lepszego nie przerobisz.

0
  • #5 12 Cze 2003 10:33
    fachman

Czytałem artukuł w Komputer Świat Ekspert o prockach nVidii.
    Tam nie ma czegoś takiego jak GF4 MX440 SE. Tam są NV17, NV25 i NV28 8x.
    Już nic z tego nie rozumiem.

0
  • #6 12 Cze 2003 13:03
    spec
    Poziom 28  

Pozwol ze zapytam o co tak wlasciwie chodzi?!
    Jezeli chcesz znac parametry karty to poprostu zapusc jakiegos benchmarka, a jesli chcesz sprawdzic jako takie mozliwosci karty to najlepiej sciagnij sobie najnowsze sterowniki NVidii - polecam stronke www.softnews.ro !!!

pozdrawiam
    spec ;-)

0
  • #7 12 Cze 2003 13:14
    fachman

Chodzi o te 8x. Prawdopodobnie zrobili mnie w sklepie w bambuko, a ja jestem na takie sprawy czuły, delikatnie powiedziawszy.

0
  • #8 12 Cze 2003 14:02
    spec
    Poziom 28  

no wiec proponuje zainstalowac sobie SiSoft Sandre i przeprowadzic testy - w testach kart graf. sprawdza tryb prac. Oczywiscie musi byc spelniony warunek ze plyta glowna obsluguje x8 no i ze masz to wlaczone w biosie (najlepiej ustaw na AUTO). Oczywiscie jezeli recznie ustawisz x8, a karta bedzie x4 to moga byc problemy!

pozrdawiam
    spec ;-)

0
  • #9 12 Cze 2003 14:10
    jamzy
    Poziom 16  

Fachman ozn NV17 , NV28 to oznaczenia kodowe producenta chipu czyli nVidii, a oznaczenie handlowe to GF4 MX 440 itd
    Sklep nie zrobił Ciebie w bambuko bo jak mógł zdjąć radiator z chipu - w bambuko zrobił producent jeżeli już.
    Njalepiej wyślij email do nVidii z pytaniem o oznaczenie chipu i podadzą tobie dokładnie co to za chip i czy ma AGP 8X

0
  • #10 12 Cze 2003 14:23
    fachman

No to jeszcze jedno pytanie: 3DMark2001SE pomija w teście grę NATURE. Dlaczego mam komunikat No hardware support? taki sam jak przy Pixel Shadow, Advanced Pixel Shadow -tu wiadomo, MX ich nie posiada.

0
  • #11 12 Cze 2003 14:25
    spec
    Poziom 28  

http://www.palit.com.tw/over_gf4mx.htm
    looknij tutaj.
    A co do No Hardware to poprostu moze byc za stay program nie obslugujacy AGPx8 lub nawet GF4!
    proponuje skozystac z ich e-maila i tam sie dowiedziec szczegolow!

pozdrawiam
    spec ;-)

0
  • #12 12 Cze 2003 14:28
    Platon
    Spec od komputerów

Identyfikacja chipu w sterownikach: wlasciwsci pulpitu, ustawieniaa, zaawansowane, zakladka z ikonka, w menu po lewej (jak masz nowe stery) na samej gorze i masz identyfikacje chipu.

Sprobuj wykryc karte Powerstripem, RivaTuner, Sandra, Aida32.
    JAka masz czestotliwosc chipu? wszyastko sie wyjasni.

Twoje osiagi zanizaja jeszcze pamieci SDRAM.
    A GF4MX to generalnie podkrecony GF2MX.

0
  • #13 12 Cze 2003 18:40
    fachman

I w tej zakładce mam właśnie GF4 Mx440, a należałoby się spodziewać MX440 SE lub MX440 8x.
    Power Strip także wykrywa GF4 MX440 a co dalej to już nie wiadomo, zakładka 8x AGP jest, ale nieaktywna.
    Aha, mój problem głównie polega na tym, że płyta obsługuje AGP 4x i stąd takie dociekanie, zamiast po prostu zrobić próbę. Kartę testuję na XP Proffesional, ale to nie ma nic do rzeczy.

0
  • #14 12 Cze 2003 19:37
    spec
    Poziom 28  

No czlowiek to trzeba bylo tak od razu!
    Karta na 99,99% jest x8. Poprostu jesli plyta ma x4 to karta dziala na x4 i wszystkie tryby zwiazane z x8 sa wylaczone! Gdyby nie bylo x8 to wogole nie mialbys zakladek z ustawieniami x8. A to ze nie wyswietla SE to jeszcze nic nie znaczy bo system z regoly ogranicza sie do modelu (w tym wypadku 440), a SE to tylko wersja, ktore predzej bedzie opisana w pliku sterownika.
    Polecam przetestownie karty u kogos kto ma plyte z obsluga x8. Napewno bedzie smigac!

pozdrawiam
    spec ;-)

0
  • #15 12 Cze 2003 22:52
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

fachman napisał:
    .... i po trzecie, z włączonym antyaliasingiem 2x mam tylko 1750 pkt w 3DMark2001 SE i to mnie przeraża bo proc to Athlon 1700XP+ 0,13 i 256MB SDRAM szyna PC133 na ECS.

Zrób jeszcze raz ten test jako default i podaj ile punktów wyszło -jestem ciekaw ,bo mam sporo zapisanych wyników na różnych procach ,dotyczących GF2 MX400 32MB SDRAM 128bit. Np na Duronie 650 zrobił mi 2029pkt ,a na Athlonie 900 - 2204pkt.
    A tak dokładając do dyskusji -karty graficzne z obciętą szyną pamięci do 64bit -to świetne i tanie rozwiązanie (druga ręka -70zł) do procków 600 -800 MB ,natomiast dla tych bardziej wymagających ,czy też z lepszymi prockami -polecam pełne wersje chipów. Niestety nie jesteś pierwszą rozczarowaną osobą ,którą znam ....

0
  • #16 13 Cze 2003 10:27
    Platon
    Spec od komputerów

Fachman: " Dlaczego mam komunikat No hardware support? "
    Karta nie obslugiue DirectX 8 lub 8.1
    MX'y (200, 400, 420, 440, 460) maja tylko DX7.1

spec - " to poprostu moze byc za stay program nie obslugujacy AGPx8 lub nawet GF4! " -- to dziala na directX, nie low lewel - wystarcza sterowniki, tak samo z AGP8 - nawet DOS w tym dziala, i pomijajac kwestie "starosci programu" - jako najwieszkszego progsu testujacego do 3D.

0
  • #17 13 Cze 2003 14:31
    Jaroff
    Poziom 27  

fachman napisał:

No i po trzecie, z włączonym antyaliasingiem 2x mam tylko 1750 pkt w 3DMark2001 SE i to mnie przeraża bo proc to Athlon 1700XP+ 0,13 i 256MB SDRAM szyna PC133 na ECS.

Chyba wizyta w sklepie Cię nie ominie(kij basebolowy?)
    Najsłabszy gf4 sdr 64bit ma około 1900 punktów(pIV 2,4). Potem gf sdr 128bit , ddr 64bit i na końcu ddr 128bit (około 5800 punktów). Gf 8x ma jeszcze więcej. Prawdopodobnie napis na twojej oznacza że jest kompatybilna z 8x, ale niestety nic więcej. :(
    Martwi mnie też napis na kości. Gf4 występuje w wersji 420 i 440. Czyżby jednak był to gf2 (i wyniki testu też jakieś takie dwójkowe)

0
  Szukaj w 5mln produktów