witam ostatnio zaczym interesować Się oświetleniem i mam pare pytań
co to jest ten dmx
do czego służą suwaki na dmx
co oznaczają te pojęcia PAN,TILT,GOBO
Cześć!
Mogę Ci tylko powiedzieć słówko o efekcie GOBO :arrow:Efekt gobo polega na wyświetlaniu wzorów (znaki, napisy) wykonanych na przesłonach zamontowanych w rzutniku.Jego ruch powoduje przesuwanie się kształtów i ich obrót.
DMX512 to cyfrowy system sterowania oświetleniem. Z początku przeznaczony był do sterowania DIMMERAMI (ściemniaczami), ale z biegiem czasu i postępem techniki został "zaprzęgnięty" do sterowania "inteligentnych" urządzeń oświetleniowych takich jak skanery, ruchome głowy, zmieniacze kolorów...
Jak sama nazwa wskazuje system potrafi sterować 512 kanałami za pomocą 3 przewodów (dwa sygnałowe + masa)
Suwakami w sterowniku DMX zmieniasz sobie ustawienia urządzeń inteligentnych np. kolor, gobo, czy ustawienie lustra (ruchomej głowy) w skanerze PAN - ruch lustra w poziomie, TILT - ruch lustra w pionie.
aha dzięki czyli tymi suwakami sterujesz dokładnie skanerem na przykład aha nie wiem czy dobrze myśle ale np. zmiana koloru polega na przesuniecie suwaka trochę w gore Bedze czerwony a jeszcze troszkę Bedze zielony hehe to taki co świeci na dyskotece to cała noc rusza suwakami żeby się lusterko ruszało
Tak, na tym polega sterowanie, ale nie stoisz całą imprezę i ruszasz suwakami, bo sterowniki są takie sprytne, że dadzą się zaprogramować. Ustawiasz sobie różne SCENY, układasz je potem w PROGRAMY, a potem włączasz sterownik np. w funkcję AUDIO i sterownik sam odtwarza zapisane wcześniej programy zgodnie z rytmem muzyki.
W skrócie zorbie jeden obrót lustrem i przesunie suwak żeby był niebieski kolor i jak to zaprogramuje to Bedze cały czas w kółko te obrót robiła kolorem niebieskim zgadza sie
Zależy od tego jakie to neony (jak sterowane) Możesz podłączyć neony pod SWITCH PACK'i DMX, wtedy suwakiem będziesz tylko włączał/wyłączał neon, chyba że masz na myśli pseudo neony (jakieś LED'owe, albo TUBELIGHT) Z reguły takie neony przeznaczone sa do obsługi przez DMX, więc mają już wbudowane odbiorniki DMX i różne programy, a sterownikiem tylko je wyzwalasz (zmieniasz jasność, kolor... programy)... Pamiętaj tylko, że sterownik, to tylko sterownik, więc jeśli chcesz sterować nim np. PARy, czy zwykłe neony, to trzeba do niego jeszcze urządzenie wykonawcze (Dimmer, czy SwitchPack). Oczywiście nie dotyczy to urządzeń inteligentnych (z wejściami DMX).
Podsumowując moją wypowiedź...
Sterownikiem możesz sterować bezpośrednio TYLKO urządzenia wyposażone w wejście DMX (skaner, głowa, PAR RGB, niektóre TUBELIGHT... zmieniacze kolorów DMX itp.) Wszystko inne nie posiadające wejścia DMX (Reflektory sceniczne, PAR... kinkiet z sypialni u babci... itp.) oprócz sterownika potrzebuje jeszcze modułów wykonawczych DIMMER PACK - załączanie/ wyłączanie, ściemnianie. SWITCH PACK - tylko załączanie/wyłączanie.
Przy czym ostateczy efekt będzie zależał od doboru odpowiedniego sterownika do posiadanych rządzeń. Na serwisach aukcyjnych jest masa różnych (tanich) firmowych sterowników, ale nikt ich jakoś nie kupuje Dla tego, że sterowniki te, mimo że pracują w DMX, to przeznaczone są TYLKO do obsługi konkretnych (przeważnie tej samej firmy) urządzeń!
Jak choćby sterowniki MARTIN - setki programów, scen... dżoje do ustawiania lustra w skanerach... kółka JOG itp... cena 250zł Taniocha, tylko co z tego, jeśli urządzenie jest na stałe zaprogramowane do obsługi np. skanerów model X i model Y. Podłączając inny skaner, będzie on wykonywał różne dziwne akrobacje np. Normalnie ruszając dżojem w lewo, lustro (firmowego) skanera powinno poruszać się w lewo, a tu niespodzianka i zamiast ruchu lustra zmienia się kolor!
To tylko taki przykład, ale myślę, że obrazuje on dokładnie problem, o którym piszę.
Jest to bardzo proste w brew pozorom większość urządzeń pracujących pod DMX steruje silniczkami z rozdzielczością 8bit. Jeśli urządzenie posiada funkcję HIGH to można nim sterować z rozdzielczością 16bit, jest to po prostu dokładniejsze (funkcja ta przydaje się w momencie jeśli chcemy dokładnie oświetlić jakiś obiekt mocno oddalony od źródła światła).
Shutter to nic innego jak migawka, można dzięki niemu uzyskać efekt stroboskopu.
Taka sytuacja utrudni troszkę sterowanie, ale dla chcącego nic trudnego.
Ustawiamy skaner na adres np. 1 (czyli zajmuje on kanały od 1 do 8) pierwszych sześć funkcji obsługujemy po wybraniu urządzenia nr1 sześcioma suwakami, a pozostałe dwie dwoma pierwszymi po wybraniu urządzenia nr2.
Jest to troszkę kłopotliwe jeżeli chcemy ingerować w program w trakcie jego pracy, lepiej zastanowić się nad lepszym sterownikiem. W sterowniku może być sześć suwaków do obsługi urządzeń 8 kanałowych jeśli są one wyposażone w joystik (dodatkowe dwa kanały) do obsługi PAN i TILT.
Na szczęście większość sterowników ma bezpośredni dostęp do 8 kanałów, a skanery zajmują przeważnie 4-6 (gobo, kolor, pan, tilt, strobo...) Oczywiście mam na myśli większość sprzętu (po przystępnych cenach), a nie jakieś PRO skanery z pryzmą, mechanicznym dimmerem itp.
Obecnie wszystko dąży w kierunku Ethernetu, sygnał jest rozsyłany skrętką do Network Procesorów DMX a dalej normalna linia, jak np na ostatnim festiwalu urzyte bylo ponad 40linii DMX!!! oczywiscie wszystko rospiente na sieci Ethernet i sterowane przez 3 stoły Flying Pig Systems WholeHog3 Np Clay Paky w wszystkich swoich nowych glowach serii ALPHA montuje już złącze RJ-45 ale jeszcze nie napisali softu obsługującego je.
Witam podpinam sie pod ten temat mam nadzieję że ktoś mi odpowie chodzi mi o to czy ma ktos instrukcje obsługi do pilota 2000 bo kurcze przyjdzie mi go chyba programować i wolałbym se troszke o tym konkretnym modelu poczytać bo to juz nie to samo co mirage
to do jakiej czynnosci przypisany jest dany kanal dmx w urzadzeniu jest podane w opisie urzadzenia. wejdz na strone jakiegos szanujacego sie producenta np. clay pacy a przy wybraniu urzadzenia pokaze sie opis i podzial kanalow dmx
Ile kanałów zajmuje urządzenie zależy od ilości funkcji jakie posiada. Jeśli urządzenie ma np. tarczę kolorów, tarczę gobo i lustro skanujące XY, to zajmuje 4 kanały (kolor, gobo, ruch X, ruch Y) żadnej filozofii tam nie ma Jeśli np. zmieniacz kolorów jest wyposażony w efekt strobo (na osobnej tarczy) to zajmuje dwa kanały DMX (jeden kanał steruje kolorami, drugi włączeniem/wyłączeniem i szybkością strobowania)
witam, ja tez interesuje sie swiatlami i chcialbym sie tym zajmować , mam juz 2 skanery 10 par 36 . chce kupic dimmer eurolite i sterownik dmx eurolite. czy ktos wiedzialby czy bedzie to razem dzialalo
Nic się nie martw nie bedzie problemu. Oczywiście jak się nauczysz programować sterownik ale ze współpracą tych urządzeń nie bedzie problemu. Do tego mini zestawu możesz sobie sprawić tego Eurolita http://www.sklep.audiolite.pl/index.php?page=...6f6f72648569ea37&option=com_phpshop&Itemid=46 nie wiem jak chodzi ale jest tani bedziesz miał zawsze możliwość podłączenia większej ilości urządzeń co do dimerów eurolita też nie mam do nich zastrzeżeń.
Przejde od razu do rzeczy, Lite Power 4 - czterokanałowy
sterownik do reflektorów firmy Show-tec.
Potrzebuje wybrać sygnał Audio nie poprzez wbudowany mikrofon
tylko wejście Audio które znajduje się z tyłu urządzenia.
Problem polega na tym ( i tu musze podać jaki sprzęt jest i gdzie
podpięty,:trzy komputery i jeden odtwarzacz CD Denon- DN-1800F,
wszystko podłączone do Pioneera_DJM-600, to natomiast kierowne jest do urządzenia o nazwie Yamaha_Digital Mixing Engine_32,które odpowiedzialne jest za przesyłanie muzy z każdego kanału z mixera osobno na różne piętra w klubie,każde piętro inna muza ) że nie wiem skąd mam ten sygnał dostarczyć? czy z mixera?
czy z Yamahy?
wydaje mi sie ze na kazdy poziom powinien być inny sterownik bo tak jak piszes to efekt chyba marny bedzie
Nie rozumiemy się, ja chce tylko sterownik na jeden poziom,przepraszam nie nadmieniłem wczesniej, czyli: jedna sala dancefloor,kanał drugi w mixerze,
jak podłączyć sygnał z tego kanału do sterownika?