Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie oświetleniem - pytania o dmx

RobinXP 12 Jun 2006 19:04 7030 33
    RobinXP
    Level 15  
    witam ostatnio zaczym interesować Się oświetleniem i mam pare pytań
    co to jest ten dmx
    do czego służą suwaki na dmx
    co oznaczają te pojęcia PAN,TILT,GOBO
    majster_15
    Level 23  
    Cześć!
    Mogę Ci tylko powiedzieć słówko o efekcie GOBO :D
    :arrow:Efekt gobo polega na wyświetlaniu wzorów (znaki, napisy) wykonanych na przesłonach zamontowanych w rzutniku.Jego ruch powoduje przesuwanie się kształtów i ich obrót.

Pozdrawiam Mat.
    dee jay G
    Level 26  
    DMX512 to cyfrowy system sterowania oświetleniem. Z początku przeznaczony był do sterowania DIMMERAMI (ściemniaczami), ale z biegiem czasu i postępem techniki został "zaprzęgnięty" do sterowania "inteligentnych" urządzeń oświetleniowych takich jak skanery, ruchome głowy, zmieniacze kolorów...
    Jak sama nazwa wskazuje system potrafi sterować 512 kanałami za pomocą 3 przewodów (dwa sygnałowe + masa)
    Suwakami w sterowniku DMX zmieniasz sobie ustawienia urządzeń inteligentnych np. kolor, gobo, czy ustawienie lustra (ruchomej głowy) w skanerze PAN - ruch lustra w poziomie, TILT - ruch lustra w pionie.

Pozdrawiam.
    RobinXP
    Level 15  
    aha dzięki czyli tymi suwakami sterujesz dokładnie skanerem na przykład aha nie wiem czy dobrze myśle ale np. zmiana koloru polega na przesuniecie suwaka trochę w gore Bedze czerwony a jeszcze troszkę Bedze zielony hehe to taki co świeci na dyskotece to cała noc rusza suwakami żeby się lusterko ruszało
    dee jay G
    Level 26  
    Tak, na tym polega sterowanie, ale nie stoisz całą imprezę i ruszasz suwakami, bo sterowniki są takie sprytne, że dadzą się zaprogramować. Ustawiasz sobie różne SCENY, układasz je potem w PROGRAMY, a potem włączasz sterownik np. w funkcję AUDIO i sterownik sam odtwarza zapisane wcześniej programy zgodnie z rytmem muzyki.
    RobinXP
    Level 15  
    W skrócie zorbie jeden obrót lustrem i przesunie suwak żeby był niebieski kolor i jak to zaprogramuje to Bedze cały czas w kółko te obrót robiła kolorem niebieskim zgadza sie
    dee jay G
    Level 26  
    To już zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni i możliwości Twojego sterownika ;)
    RobinXP
    Level 15  
    aha a tym sterownikiem moza sterować neonami i jak by bo wygondało suwag w góre se zawieca w duł gasnie czy jak
  • Helpful post
    dee jay G
    Level 26  
    Zależy od tego jakie to neony (jak sterowane) Możesz podłączyć neony pod SWITCH PACK'i DMX, wtedy suwakiem będziesz tylko włączał/wyłączał neon, chyba że masz na myśli pseudo neony (jakieś LED'owe, albo TUBELIGHT) Z reguły takie neony przeznaczone sa do obsługi przez DMX, więc mają już wbudowane odbiorniki DMX i różne programy, a sterownikiem tylko je wyzwalasz (zmieniasz jasność, kolor... programy)... Pamiętaj tylko, że sterownik, to tylko sterownik, więc jeśli chcesz sterować nim np. PARy, czy zwykłe neony, to trzeba do niego jeszcze urządzenie wykonawcze (Dimmer, czy SwitchPack). Oczywiście nie dotyczy to urządzeń inteligentnych (z wejściami DMX).

Podsumowując moją wypowiedź...
    Sterownikiem możesz sterować bezpośrednio TYLKO urządzenia wyposażone w wejście DMX (skaner, głowa, PAR RGB, niektóre TUBELIGHT... zmieniacze kolorów DMX itp.) Wszystko inne nie posiadające wejścia DMX (Reflektory sceniczne, PAR... kinkiet z sypialni u babci... itp.) oprócz sterownika potrzebuje jeszcze modułów wykonawczych DIMMER PACK - załączanie/ wyłączanie, ściemnianie. SWITCH PACK - tylko załączanie/wyłączanie.

Przy czym ostateczy efekt będzie zależał od doboru odpowiedniego sterownika do posiadanych rządzeń. Na serwisach aukcyjnych jest masa różnych (tanich) firmowych sterowników, ale nikt ich jakoś nie kupuje :(
    Dla tego, że sterowniki te, mimo że pracują w DMX, to przeznaczone są TYLKO do obsługi konkretnych (przeważnie tej samej firmy) urządzeń!
    Jak choćby sterowniki MARTIN - setki programów, scen... dżoje do ustawiania lustra w skanerach... kółka JOG itp... cena 250zł Taniocha, tylko co z tego, jeśli urządzenie jest na stałe zaprogramowane do obsługi np. skanerów model X i model Y. Podłączając inny skaner, będzie on wykonywał różne dziwne akrobacje np. Normalnie ruszając dżojem w lewo, lustro (firmowego) skanera powinno poruszać się w lewo, a tu niespodzianka i zamiast ruchu lustra zmienia się kolor!
    To tylko taki przykład, ale myślę, że obrazuje on dokładnie problem, o którym piszę.
    RobinXP
    Level 15  
    Wielkie dzieki dee jay G za wtajemniczenie
    RobinXP
    Level 15  
    Jeszcze jedno pytanko czym sie rózni i co to jest
    PAN high byte od
    PAN low byte
    shutter
    Robert777
    Level 11  
    Jest to bardzo proste w brew pozorom większość urządzeń pracujących pod DMX steruje silniczkami z rozdzielczością 8bit. Jeśli urządzenie posiada funkcję HIGH to można nim sterować z rozdzielczością 16bit, jest to po prostu dokładniejsze (funkcja ta przydaje się w momencie jeśli chcemy dokładnie oświetlić jakiś obiekt mocno oddalony od źródła światła).
    Shutter to nic innego jak migawka, można dzięki niemu uzyskać efekt stroboskopu.

Pozdrawiam
    RobinXP
    Level 15  
    a wezmy sterownik SGM Pilot 2000 on ma aby 6 suwaków a taka poażadny skaner potrzebuje 8 kanłów to co teraz
    Robert777
    Level 11  
    Taka sytuacja utrudni troszkę sterowanie, ale dla chcącego nic trudnego.
    Ustawiamy skaner na adres np. 1 (czyli zajmuje on kanały od 1 do 8) pierwszych sześć funkcji obsługujemy po wybraniu urządzenia nr1 sześcioma suwakami, a pozostałe dwie dwoma pierwszymi po wybraniu urządzenia nr2.
    Jest to troszkę kłopotliwe jeżeli chcemy ingerować w program w trakcie jego pracy, lepiej zastanowić się nad lepszym sterownikiem. W sterowniku może być sześć suwaków do obsługi urządzeń 8 kanałowych jeśli są one wyposażone w joystik (dodatkowe dwa kanały) do obsługi PAN i TILT.

Pozdrawiam.
    dee jay G
    Level 26  
    Na szczęście większość sterowników ma bezpośredni dostęp do 8 kanałów, a skanery zajmują przeważnie 4-6 (gobo, kolor, pan, tilt, strobo...) Oczywiście mam na myśli większość sprzętu (po przystępnych cenach), a nie jakieś PRO skanery z pryzmą, mechanicznym dimmerem itp. :)

pzdr
    sadamek
    Level 14  
    Obecnie wszystko dąży w kierunku Ethernetu, sygnał jest rozsyłany skrętką do Network Procesorów DMX a dalej normalna linia, jak np na ostatnim festiwalu urzyte bylo ponad 40linii DMX!!! oczywiscie wszystko rospiente na sieci Ethernet i sterowane przez 3 stoły Flying Pig Systems WholeHog3 :-) Np Clay Paky w wszystkich swoich nowych glowach serii ALPHA montuje już złącze RJ-45 ale jeszcze nie napisali softu obsługującego je.
    80arturr
    Level 18  
    Witam podpinam sie pod ten temat mam nadzieję że ktoś mi odpowie chodzi mi o to czy ma ktos instrukcje obsługi do pilota 2000 bo kurcze przyjdzie mi go chyba programować i wolałbym se troszke o tym konkretnym modelu poczytać bo to juz nie to samo co mirage :)
    RobinXP
    Level 15  
    jak skaner ma 6 kanałów DMX to do czego słuzy kazdy kanał a jak ma 8 ?? co to jest shutter
    kamil-91
    Level 18  
    to do jakiej czynnosci przypisany jest dany kanal dmx w urzadzeniu jest podane w opisie urzadzenia. wejdz na strone jakiegos szanujacego sie producenta np. clay pacy a przy wybraniu urzadzenia pokaze sie opis i podzial kanalow dmx
    RobinXP
    Level 15  
    może jakis link :P bo bardzo leniwy jestem i nic nie moge znalesć
    dee jay G
    Level 26  
    Ile kanałów zajmuje urządzenie zależy od ilości funkcji jakie posiada. Jeśli urządzenie ma np. tarczę kolorów, tarczę gobo i lustro skanujące XY, to zajmuje 4 kanały (kolor, gobo, ruch X, ruch Y) żadnej filozofii tam nie ma ;)
    Jeśli np. zmieniacz kolorów jest wyposażony w efekt strobo (na osobnej tarczy) to zajmuje dwa kanały DMX (jeden kanał steruje kolorami, drugi włączeniem/wyłączeniem i szybkością strobowania)
    voice01
    Level 12  
    witam, ja tez interesuje sie swiatlami i chcialbym sie tym zajmować , mam juz 2 skanery 10 par 36 . chce kupic dimmer eurolite i sterownik dmx eurolite. czy ktos wiedzialby czy bedzie to razem dzialalo
    80arturr
    Level 18  
    voice01 wrote:
    , mam juz 2 skanery 10 par 36 . chce kupic dimmer eurolite i sterownik dmx eurolite. czy ktos wiedzialby czy bedzie to razem dzialalo

To zależy kolego jakie to są skanery.
    voice01
    Level 12  
    są to scan tech 150 - zajmuja 4 kanaly dmx. chcialbym wiedzieć czy latwo bedzie to zaprogramować. za odp dzieki
    80arturr
    Level 18  
    Nic się nie martw nie bedzie problemu. Oczywiście jak się nauczysz programować sterownik :) ale ze współpracą tych urządzeń nie bedzie problemu. Do tego mini zestawu możesz sobie sprawić tego Eurolita http://www.sklep.audiolite.pl/index.php?page=...6f6f72648569ea37&option=com_phpshop&Itemid=46 nie wiem jak chodzi ale jest tani bedziesz miał zawsze możliwość podłączenia większej ilości urządzeń co do dimerów eurolita też nie mam do nich zastrzeżeń.
    voice01
    Level 12  
    dzieki. chyba tak zrobie. ten sterownik jes z 50 zl tańszy niz na allegro. jka zarobie to kupie go. pozdrawiam
    kalkamarka
    Level 2  
    Witam.

Przejde od razu do rzeczy, Lite Power 4 - czterokanałowy
    sterownik do reflektorów firmy Show-tec.
    Potrzebuje wybrać sygnał Audio nie poprzez wbudowany mikrofon
    tylko wejście Audio które znajduje się z tyłu urządzenia.
    Problem polega na tym ( i tu musze podać jaki sprzęt jest i gdzie
    podpięty,:trzy komputery i jeden odtwarzacz CD Denon- DN-1800F,
    wszystko podłączone do Pioneera_DJM-600, to natomiast kierowne jest do urządzenia o nazwie Yamaha_Digital Mixing Engine_32,które odpowiedzialne jest za przesyłanie muzy z każdego kanału z mixera osobno na różne piętra w klubie,każde piętro inna muza ) że nie wiem skąd mam ten sygnał dostarczyć? czy z mixera?
    czy z Yamahy?

Jeżeli z mixera to skąd?
    voice01
    Level 12  
    nie wiem, ale wydaje mi sie ze na kazdy poziom powinien być inny sterownik bo tak jak piszes to efekt chyba marny bedzie. pozdrawiam
    kalkamarka
    Level 2  
    Quote:
    wydaje mi sie ze na kazdy poziom powinien być inny sterownik bo tak jak piszes to efekt chyba marny bedzie

Nie rozumiemy się, ja chce tylko sterownik na jeden poziom,przepraszam nie nadmieniłem wczesniej, czyli: jedna sala dancefloor,kanał drugi w mixerze,
    jak podłączyć sygnał z tego kanału do sterownika?