Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzenie pierścieniowe na balun

12 Cze 2006 19:52 6760 11
  • Poziom 10  
    Może ktoś podpowie czy rdzenie z zasilaczy komputerowych nadają się do wykonania baluna w paśmie KF głównie chodzi mi o pasmo od 3,5MHz do 30MHz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie nadają się.
    Amidon T200-2 czerwony będzie w sam raz.
    Michał
  • Poziom 20  
    A gdzie taki rdzeń dorwać to jest przez kogoś sprzedawane?
    Na alledrogo bywają, elfa też ma.
    Michał
  • Poziom 21  
    Cześć, z porad krótkofalowców wynika, że na baluny nadają sie też
    AMIDON 61
    POLFER U2
    ale ja tego nie próbowałem, pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za info, już wiem że rdzenie z zasilaczy nie nadają się do zrobienia baluna, pracują w wyższych częstotliwościach.
    O rdzenie pierścieniowe AMIDON i inne można pytać nejber(malpa)wp.pl
    pozdrawiam i myślę że zakończę temat.
  • Poziom 17  
    strąk napisał:
    Dzięki wszystkim za info, już wiem że rdzenie z zasilaczy nie nadają się do zrobienia baluna, pracują w wyższych częstotliwościach.

:) Niezupełnie - akurat w zasilaczach impulsowych pracują na niższych częstotliwościach, rzędu setek kHz, na pewno nie wyżej niz 3,5MHz.Możesz spokojnie wykonać balun do 50W na rdzeniu pomalowanym na żólto-biały kolor z zasilaczy do PC(jest na nim dławik filtrujący "po" diodach Schottky-go).Sam zrobiłem kiedyś transformator magnetyczny 9:1 na takim do anteny LW i pracował spokojnie od 3,5 do 14MHz.Ja wiem że AMIDONy są lepsze ale w końcu jesteśmy amatorami, hi 73
    sgyver1 napisał:
    Możesz spokojnie wykonać balun do 50W na rdzeniu pomalowanym na żólto-biały kolor z zasilaczy do PC(jest na nim dławik filtrujący "po" diodach Schottky-go).Sam zrobiłem kiedyś transformator magnetyczny 9:1 na takim do anteny LW i pracował spokojnie od 3,5 do 14MHz

Czym go pomierzyłeś, że wiesz że tak pracował?
    Michał.
  • Poziom 17  
    SP5IT napisał:
    sgyver1 napisał:
    Możesz spokojnie wykonać balun do 50W na rdzeniu pomalowanym na żólto-biały kolor z zasilaczy do PC(jest na nim dławik filtrujący "po" diodach Schottky-go).Sam zrobiłem kiedyś transformator magnetyczny 9:1 na takim do anteny LW i pracował spokojnie od 3,5 do 14MHz

Czym go pomierzyłeś, że wiesz ze tak pracował?
    Michał

Używałem analizatora antenowego MFJ-259.Przydatność rdzeni do pracy na określonych częstotliwościach można łatwo zweryfikować - nawijamy
    balun 1:1,mierzymy moc z transceivera miernikiem mocy ze sztucznym
    obciążeniem 50om,podłączamy balun i mierzymy ponownie.I widać jak na dłoni czy zastosowany ferryt się nadaje na danej częstotliwości i jakie mamy straty,czy się nie grzeje,itd.Potrzebny jest dobry miernik mocy(BIRD, z termoparą lub ZPFM)-reflektometr raczej się nie nada.Oczywiście wcześniej kontrolujemy mostkiem(analizatorem)impedancję obciążonego rezystorem baluna.To jest praktyczna metoda,dysponując np.Q-metrem można nawijając parę zwojów na rdzeniach porównać indukcyjność i dobroć wyciągając wnioski o ich parametrach,ale nic nie wiemy wtedy o zdolności do przenoszenia mocy w.cz.A zdażają się "podróby" nawet wsród AMIDON-ów.Tak na koniec te rdzenie z zasilaczy są prawdopodobnie "proszkowe" 73 all the best.
    Dzięki za odpowiedź :)
    Ja takich rdzeni używam jako pułapki w.cz. na przewodzie RG213 przy antenach.
    Michał
  • Poziom 18  
    Nie jestem pewien czy POLFER z Warszawy produkuje jeszcze rdzenie.
    Ich F-81 i F-82 idealnie sie nadawały.
    Kiedyś kupowałem u nich 10 sztuk 40 milimetrowych , ale wszystko sie rozeszło po znajomych.