Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[subwoofer]Wymiana glosnika ALUCAR305 na..jaki?

12 Cze 2006 19:59 1566 29
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam subwoofer, zbudowany na glosniku ALUCAR305, ktory kupilem dawno temu na allegro.
    Niedlugo pozniej ktos inny wykonal mi do niego wzmacniacz (polowa końcówki mocy P300 z diyaudio.pl, tzn jeden MJ15003 i jeden MJ15004).
    Oryginalna P300 ma takie parametry:

Moc znamionowa 4R: 290W
    Moc znamionowa (sinus) 8R: 190W
    Pasmo przenoszenia: 7Hz...67kHz
    Zniekształcenia harmoniczne przy 150W, 8R: <0,001% (1kHz)
    Współczynnik tłumienia dla 8R: 345 (1kHz)

Ogolnie cos jest nie wporzadku z glosnikiem, ktory po prostu zaczyna wydawac niepokojace dzwieki przy wyzszych obrotach (juz raz byl klejony).
    Tak wiec prosta sprawa dla was, ktorzy w zyciu dziesiatki subow budowali, modernizowali i sluchali - co mam wrzucic zamiast tego glosnika w ta kaste?

Dane glosnika:
    # 450 Watt Leistung
    # 20-2.000Hz Frequenzbereich
    # 4 Ohm
    # Schalldruck 97dB
    # Resonanzfrequenz 23Hz
    # 305mm Korb-Ø
    # 125mm Einbautiefe

Bardzo prosze o rade z glosnikiem w cenie do 120zl

PS.Czy STX GDN-32-300-4-SC by sie nadawal?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 30  
    Podaj objętość skrzynki i ew wymiary br. Ten stx potrzebuje skrzynki 55l strojonej na 35-40Hz
  • Poziom 10  
    Zaluje, ale nie moge podac dokladnych wymiarow obudowy, poniewaz nie mam do niej teraz dostepu. Z tego co jednak sie oreintuje byl to szescian o boku okolo 35cm, tzn front mogl miec tyle a dlugosc kolo 25-30cm.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ta skrzynka będzie zamała. Do tej skrzynki można z biedą wrzucić 20cm głośnik. Musisz zbudować nową obudowę pod konkretny głośnik, lub pójść na duży kompromis i kupić 20cm głośnik.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    za mala skrzynia, zrob tak 40L wsadz do niego 30-300-4AP jesli ma byc do samochodu a jesli do domu to 32-300-4SC obudowa 60L strojona na 35-40hz
  • Poziom 10  
    Hmm, to ciekaw jestem czy ten ALUCAR przez ta obudowe nie ma zle..
    A co z moca wzmacniacza-takiego STXa obsluzy?

Postaram sie zdobyc oryginalne wymiary mojej kasty..

Pomocne w zobrazowaniu sytuacji moze byc przeczytanie koncowki tego watku
  • Poziom 34  
    jesli ma chociaz 150W rms to powinien dac rade, do domu 32-300-4SC a do samochodu 30-300-4AP
  • Poziom 10  
    Glosnik ma pracowac w kinie domowym zlozonym z podanych w watku, do kterog link umiescilem wyzej glosnikow, min. z Altusami 140. Chcialbym, zeby sub dosknale uzupelnial tamten zestaw kina domowego.
    A czy ten wzmacniacz ma 150W to trudo mi powiedziec-google wskazaly, ze mozna z 1xMJ15003 i 1xMJ15004 uzyskac 100W na 4Ohm..Zatem prosze o propozycje pod ten wzmacniacz bo wszytkiego nie bede od razu wymienial ;)
    Moze wiec cos mniejszego - GDN-32-150-4-SC?
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    jezeli 32-150 to tylko w closed, mysle ze powinien ci spasowac jesli lubisz gleboki, przeciągniety bas. 32-300 ma zas taki troche mocniejszy, ale rownie gleboki. tyle ze glosniejszy... wybor zalezy od ciebie i od twojej kieszeni
  • Poziom 10  
    Wybor zawsze zalezy od zasobnosci kieszeni :) W kazdym razie prosze o opinie, czy wrzucenie tego STX GDN-32-150-4-SC w moja obudowe + close bedzie mialo dobry rezultat na tym moim 100W wzmacniaczu? I jesli ktos moglby ocenic czy subwoofer na tym glosniku da rade przy Altusach 140 na froncie?

Bo z tego co sie tutaj dowiedzialem, to ten STX 32-300-4SC raz ze nie pociagnie za bardzo na moim wzmacniaczu, po dwa mam za mala obudowe.

Zgadza sie?
  • Poziom 33  
    gdn-32-150 wymaga obudowy co najmniej 60 litrow. ja mam w 80 litrach i i to nie jest za wiele - znajomy ma 27-150 w 45 litrach zestrojonych na 35hz i duzo wieksze wychylenie jego glosnik osiaga - testowane na tym samym wzmacniaczu.
    co do 32-300 to pociagnie na 100 watowym - ma wieksza sprawnosc od wersji 150 watowej, ale wymaga skrzynki okolo 60 litrowej
  • Poziom 10  
    To moze zapytam inaczej - mam juz dokladne wymiary mojej obudowy, ktore sa nastepujace:
    wysokosc = 435 mm
    szerokosc = 360 mm
    dlugosc = 357 mm

Czy da sie ja wykorzystac czy lepiej od razu zrobic nowa skrzynie na tego STX 32-300-4SC ?

I w koncu ponawiam pytanie - jaki musilby to byc wogole glonsik,zeby dobrze wspolgrac z altusami 140na froncie kina domowego?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    prawie 40L... taka objetosc nadalaby sie dla 30-300-4AP. 32-300 potrzebuje wiekszej tak samo 32-150... za to moglbys tam wsadzic 27-150 i ewnentualnie 27-300
  • Poziom 10  
    Ten STX 30-300-4AP nie ma domowowej wersji 4SC ?

W takim razie reasumujac:
    -kupuje tego STX 30-300-4AP
    -wrzucam zamiast alucara + close
    -wszytko gra pieknie, kino domowe calkiem przyjemne

Jeszcze mam watpliwosci, czy rzeczywiscie musze robic close obudowe, poniewaz w tej co mam teraz jest chyba 12cm pcv..

Prosze i rade i dziekuje za pomoc.
  • Poziom 34  
    tylko ze 30-300 AP nie ma takiego zejscia.. to jest jego problem ale za to ma mocny, bardzo mocny bas. mozna zestroic na 45hz
  • Poziom 10  
    Zatem jestem w punkcie wyjscia - co mam zrobic?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    hmm. osobiscie zrobilbym na 32-150 bo ma troche lepsze zejscie niz 32-300 i nie wymaga obudowy BR, robisz 60L closed i powinien byc z tego ladny bas, ewnetualnie 27-150 w obudowie 50L i tez mamy ladny troche cichszy bas
  • Poziom 10  
    Ok, jednym slowem nic z tej starej obudowy - moze to i dobrze ;) ale bede musial kombinowac z "dechami"

Wykonam wiec nastepujacy plan:
    -kupuje glosnik STX GDN-32-150-4-SC
    -buduje nowa obudowe o objetosci 60-70L

Moze zadam lamerskie pytanie ale czy moze mi ktos podac wymiary takiej obudowy?Ogolnie glosnik chce miec na frontowej scianie, nie w podloge, itp.
    Po tym wszytkim juz chyba nie bede mial wiecej pytan.
    Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    hmm wg mnie najlepiej jest zrobic szescian. Bardzo prosto liczymy 40x40x40 - wymiary wewnetrzne da 65L. wiec skrzynka 44x44x44. Apropos tak w ogole ile kasy chcesz na to przeznaczyc?
  • Poziom 10  
    Na glosnik te 71zl + przesylka, materialy na obudowe po znajomosci, robocizna po znajomosci..Tak wiec chyba zamkne sie w 100zl :)

Moze jakas propozcyja?
    BTW teraz sprzwdzilem,ze moja stara obudowa ma 55L czyli w zasadzie na sile moge ja wykorzystac..
  • Poziom 34  
    no czy ja wiem... mozesz sprobowac jak gra jesli ci bedzie odpowiadal to zostawisz a jesli nie to zbudujesz nową
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    ludzie dajacy tego gdna-32-150 do 50 litrow nie byli zbyt zadowoleni. Lepiej jest mu dac te 60-70 litrow. Ciut wiecej tez nie zaszkodzi - litraz zawsze mozna zmniejszyc, zwiekszyc juz troche trudniej.
  • Poziom 10  
    Na takie stwierdzenie czekalem - ze ktos juz mial taki maly litraz i efekt nie byl zbyt rewelacyjny. Kupie ten glosnik (juz jestem pewny ze STX 150 zamiast STX 300), wrzuce go testowo w stara bude a nowa bedzie spokojnie powstawac.

Natomiast mam uczucie, ze duze subwoofery nie wygladaja zbyt estetycznie - dlatego moj bedzie mial maxymalnie 70L.

A wlasnie - ma to byc close czy z BR?

Mysle tez o bardziej prostokatnym ksztalcie niz szescianie ale wszystko wyjdzie w praniu.

Wielkie podziekowania dla was.
    Gdyby ktos mial jeszcze jakies uwagi to z checia ich wyslucham.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    koniecznie zamknieta. Uszczelnij dokladnie glosnik i terminal. Ma byc idealnie szczelna. Calosc wypchaj luzno watolina. Pomocnym dla innych bedzie porownanie obydwu obudow - wrazen sluchowych.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    32-150 nie nadaje sie do BR, EBP na poziomie 35-40 na dodatek juz sobie wyobrazam jaki mialby przeciagniety bas... mozna sprobowac ale juz sobie wyobrazam jak to bedzie grac.. Buuuuuuuuuuuuuuuuuu buuuuuuuuuuu ... :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    i tak ten glosnik basem zbyt urozmaiconym nie gra, ale i tak nie jest zle. zejscie ma naprawde niezle. za ta cene chyba lepszego glosnika sie nie dostanie. Wyzsza polka to juz niestety co najmniej 150zl (a to by byla pewnie 8'calowka - czyli do nie za duzego pokoju).
  • Poziom 34  
    no zdecydowanie najlepszy... potem jest 27-300 i 32-300 ale to inne polki cenowe
  • Poziom 10  
    Dziekuje za informacje - korzystajac z zdobytej wiedzy postaram sie zrobic cos dobego na poczatek a potem ewentulanie ulepszac wymianiajac np glosnik. Z firma STX napewno takze bede sie kontaktowal nie raz,poniewaz w przyszlosci wymienie w Altusach 140 niskie na 30-100...
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Naszly mnie pewne watpliwosci co do wielkosci obudowy..
    czytajac ten watek zdziwilem sie, ze STX 300-AP pracuje w 46 litrach i jeszcze z BR.
    Moze mnie ktos oswieci dlaczego tam ta kontrukcja sie sprawdzila a u mnie moze byc problem po wlozeniu 30-150-4SC do tych niepelnych 55L..
  • Poziom 33  
    bo to zupelnie inny glosnik... Srednica membrany nie jest wyznacznikiem wielkosci obudowy. Jedynie w dosc duzym przyblizeniu... ten 30-300-4-AP i tak powinien pracowac w 35 litrowej obudowie i nie wiekszej. Dajmy na to 32-300 - docelowo gdzeis 55 litrow, a np taki W250S mimo mniejszej srednicy optymalnie pracuje w 60 litrach...