Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NOKIA 7164vtee chassis 2Bf pali S2000AF-help!

11 Cze 2003 19:50 1798 12
  • Poziom 11  
    W tym telewizorze był problem ze startem WN. Albo cisza ( napięcia z prztwornicy ok),albo ruszał i klucz linii buch! W czasie kiedy nie startowało WN namierzyłem uszkodzony sterujący T507=BC337(przerwa BE).Po wstawieniu nowego ruszył-wysokie było za duże wg mnie i padł S2000AF.Kilka poszło wcześniej. Wcześniej wymieniłemC511=8,2nf, mimo to S200 poleciał. Proszę o rady.
    PS.Elektrolity w przetwornicy wymieniłem, przy tr sterującym też.
    Pozdrawiam i czekam na pomoc.
  • Poziom 11  
    sprubowałbym przez zast.żarówki 60w co najmniej bo może wyjdzie że trafo wn./lubi niespodzianki/Wydaje mi sie że jednak sterowanie S2000,musze dodać iż tranzystory aktualnie na rynku S2000 mogą wykazywać parametry jak BU508AF.Sprubuj wiec dać jakis szybki ale z dużym prądem..
  • Poziom 11  
    Dzieki za podpowiedź. Zasilacz raczej już wykluczyłem. Trafko sterujące przewinąłem- było mało prawdopodobne bo drut 0,35 tak łatwo nie puszcza. W czasie kiedy rusza wn , zanim spali S2000 wysokie jest wyrażnie zbyt wysokie.Sprawdzę jeszcze inne elementy po stronie sterowania, ew. najbardziej prawdopodobne, że leży króryś z elementów rezonansu w obwodzie S2000. Narazie ,aby uchronić s2000 odwinąłem troche uzwojenia z trafka ster. - mogę coś w tym czasie pomierzyć.
    Czekam na dalsze podpowiedzi.
  • Poziom 11  
    dodam że oprócz trafa,którego przydałoby się na podstawienie możliwe jest wadliwe działanie obwodu pętli krztałt.imp.na układzie tda8372 jeżeli to ten tv.Wpływ na prace tegoż obwodu ma kondensator impulsów wygaszania /bodajże470pf/,ktory często zaburza prace w/w us.I należałoby wziąść na oscyloskop pomiar nap.zasil.poszczególnych stopni.Jeżeli przy tym stwiedzisz że s2000 sie grzeje to najprawdopodobniej żle jest sterowana lub trzeba wstawić inny zamiennik /bu2525do spróbowania ewent/.Z doświadczenia wiem że rozwiązania nokii obw.zasilania i odch.dają czasem popalić..
  • Poziom 11  
    Trafo linii podstawiłem.efekty - bez zmian. Nie widzę w tym tv układu tda8372, chyba,że to odpowiednik MC44001 (IC820)- z niego jest sterowanie linii i ramki. Jak już pisałem poprzednio na wtórnej stronie trafka linii zostawiłem tylko 10 zwojów (było 38zw), a wysokie jest i tak bardzo duże i jeśli chwilę przetrzymam na włączeniu to s2000 pada.
    Może leży jakieś sprzeżenie z linii na zasilacz?
  • Poziom 11  
    jeżeli trafo sprawne to raczej złe sterowanie tranzystora.Zasugeruje jeszcze coś może pomoże:zmniejsz w jakiś sposub zasilanie s2000 przed transformatorem i dodaj kondensator do 8n2 no może tak żeby razem było14,15n.Obniży sie ampl wygaszania na kolektorze .Trafo sterujące musi być z oryginalna ilością zwojów-nie wiem wogóle po co odwijać ..-robisz w ten sposób gorsze warunki dla koncówki/baza sterowana dużym prądem dla pewnego i szybkiego przełączenia C-E klucza /s2000/.i sprubuj dać BU508DR
  • Poziom 11  
    aha zasugerowałem tylko do celów analizy.Jeżeli to sie uda to trzeba dążyć żeby klucz nie przegrzewał się po np.2h pracy.Wzbudnica musi dostawać napięcie zasil.nie mniejsze niż nominalne i też można dać z zasilacza dla próby.
  • Poziom 11  
    Dzieki za sugestie.Jeszcze go naprzwiam.Mam wrażenie,że wszystko już sprawdziłem.Wiecej takich i ogłoszę upadłość. :? .
    Obawiam się,że kiedy puszczę sterowanie z pełnego uzwojenia, to od razu spali S2000. Przwdę mówiąc, to teraz go testuję na bu508df, bo nowopkupionego s-a pozarł w jednej chwili.Rzeczywiście może tu coś być ze sterowaniem. Sprawdziłem na oscyloskopie przebieg sterujący i jest jaskiś wyjątkowo ładnie prostokątny, może niewłaściwy kształt czy co? Próbowałem doszukać się sprzężeń trafa z generatorem linii.Nie mogę za cholerę znaleźć opracowania scalaka, którego tu mam tj. MC-44000.
    No to walczę dalej, jeśli go rozgryzę to napiszę.
  • Poziom 19  
    Sprawdź jak wygląda napięcie zasilające stopień sterujący, może ono coś psuć w "wyglądzie "impulsów stwerujących
  • Poziom 11  
    Chyba rzeczywiście będę musiał sprawdzić napięcia zasilające pod kątem braku składowych zmiennych. Generalnie będę teraz analizował sterowanie -pod każdym względem. Czekam na dalsze sugestie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Czy na pewno napięcie zasilania układ mocy linii jest prawidłowe. Powinno być ok 140V. Spawdź to na podłączonej żarówce 60W i odłączonym trafo WN. Jeżeli nap jest prawidłowe to podłącz do zasil WN inne mniejsze napięcie z zasilacza np 25V. Sprawdż na kolektorze BU (S2000) oscyloskopem czas trwania impulsu powrotów powinien być 12us, nie może być krótszy, bo to powoduje wzrost WN i w konsekwencji palenie się tranzystora. Sterowanie bazą BU (S2000) powinno być odpowiednio silne i dlatego nie można zmniejszać ilości zwojów na uzw wtórnym trafko sterującego.
    Napisz co dalej.
    Powodzenia.
  • Poziom 11  
    Dzięki 'artjab' , dałeś mi bardzo konkretne wskazówki. Napięcie zasilania wunosi równo 150V, na schemacie jest ich kilka oznaczonych na zasilanie klucza lnii, takie również, więc przyjąłem, że jest prawidłowe. Pozostałe parametry będę teraz sprawdzał.Dzięki, pozdrawiam. Napiszę co dalej.
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązany.
    Założenie,że 150V zasilania jest prawidłowe było błędne!(chociaż takie było też na schemacie).
    Rozwiązanie: na żarówce napięcie wynosiło 150V, postanowiłem je zmniejszyć prkiem - spadło skokowo na stokilka voltów.?. wymieniłem prka i opory R971 i R972. Ustawiłem napięcie na ok 130V i odpaliłem WN. Trochę zwężony w linii ale ruszył!!! Podniosłem napięćie do 140 V, a ten drań chodzi! ... już kilkanaście godzin. DZięki za pomoc. Pozdrawiam