Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika Aktywna w Gitarce

latawiec666 12 Cze 2006 21:50 9702 33
  • #1 12 Cze 2006 21:50
    latawiec666
    Poziom 16  

Witam!
    Moim problemem jest znalezienie schematu elektroniki(aktywnej) do gitary basowej. Do elektrycznej też nigdzie nie widze:/ Prosze o pomoc bo jest mi to bardzo potrzebne.
    Z góry dziekuje
    Latawiec[/url]

0 29
  • #2 13 Cze 2006 09:00
    alnus
    Poziom 28  

być może się mylę, ale zazwyczaj w gitarach nie ma aktywnej elektroniki, a jeśli już się znajdzie to są to typowe układy efektowe, których schematy są raczej ogólnie dostepne

0
  • #3 13 Cze 2006 12:52
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

:arrow: Alnus

Mylisz sie, w gitarach basowych często można spotkać elektonike aktywną, zasilaną z baterii 9V.

:arrow: Latawiec 666

Jeśli dobrze pamiętam to schematy elektoniki gitarowej były kiedyś przedstawione w czasopiśmie "gitara , bas i bębny" niestety nie mam tego pisemka. Popytaj w sklepach muzycznych, albo najlepiej u lutnika, to są dość powszechnie stosowane układy wiec nikt nie powinien robić z tego tajemnicy.

Pozdrawiam

0
  • #4 13 Cze 2006 15:04
    alnus
    Poziom 28  

Latawiec - a możesz mnie oświecić co ta elektronika robi?

0
  • #5 13 Cze 2006 18:20
    latawiec666
    Poziom 16  

alnus elektronika aktywna w gitarze słurzy do rozjaśnienia brzmienia a co najwazniejsze pozwala zniwelowac szumy i dać ciepły sustain
    Starczy??

POrosze pomóżcie mi to znaleźć bo jest to dla mnei bardzo wazne
    Pozdrawiam

0
  • #6 14 Cze 2006 09:32
    alnus
    Poziom 28  

starczy , juz się nie wtrącam - myślałem , że to samo można zrobić za pomoca zewnętrznego układu poza gitarą, a może nawet kupić gotowe urządzenie :-)

0
  • #8 14 Cze 2006 18:03
    latawiec666
    Poziom 16  

Kurcze nie aktywne przystawki jak pod tymi linkami tylko samej elektroniki

0
  • #9 14 Cze 2006 18:32
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Radze przejżeć dokładnie te strony z linkami. W pierszym linku masz strone "support" jakiegoś producenta gitar czy coś w tym stylu ( nie znam sie na nazwach ) i tam sobie wybierasz schemat urządzenia jakie Cie interesuje.

np. http://www.seymourduncan.com/support/schematics/active_p-bass.html

Chyba nie powiesz mi że link wyżej to przystawka zewnętrzna do gitary.

Drugi link to wyniki wyszukiwania googli z zapytaniem o schemat, masz tam różne fora musisz sobie przejżeć.

Pozdrawiam

0
  • #10 16 Cze 2006 16:45
    latawiec666
    Poziom 16  

w tym pierwszym linku są schematy ale dla przystawek aktywnych!! Ja potrzebuje rozwiązanie inne: Przystawki pasywne a elektronika aktywna. Rozumiecie??

0
  • #13 18 Cze 2006 08:35
    latawiec666
    Poziom 16  

dzieki wam wielkei za pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #14 18 Cze 2006 10:00
    janek11389
    Poziom 42  

latawiec666 napisał:
    alnus elektronika aktywna w gitarze słurzy do rozjaśnienia brzmienia a co najwazniejsze pozwala zniwelowac szumy i dać ciepły sustain

Witam! Tak patrzę na ten schemat i się zastanawiam, jakie jest wzmocnienie napięciowe tego układu. No, bo biorąc to na czystą logikę, to musiałoby to mieć bardzo małe wzmocnienie, ponieważ z reguły piece są bardzo czułe, gdzieś w granicach 5mV, a najgorsze przystawki dają do 30mV, co już jest wystarczające. Załóżmy, że ma to tylko trzy krotne wzmocnienie i podchodzisz do tego z przetwornikiem, który daje do 200mV, to po dobrym szarpnięciu w struny masz 600mV. Praktycznie to można by tym wysterować samą końcówkę, więdz gdzie tu sęs i logika. Moja teoria jest taka:, że te gitary z tymi aktywnymi przetwornikami, mają wbudowane najgorsze przetworniki, jakie tylko są i dla tego potrzebują wzmocnienia napięciowego, a najśmieszniejsze jest to, że sprzedaje się te gitary za kolosalne sumy, no, co jest zrozumiale, przecież mają elektronikę w środku aż za 5zł i najtańszą przystawkę, no, bo nie można do tego wsadzić przetwornika z prawdziwego zdarzenia za 500zł, który daje do 700mV, bo jak by to jeszcze zostało trzy krotnie wzmocnione, to praktycznie nie można by z tym podejść do niczego, chyba, że tylko do słuchawek!
    Co znaczy do,,rozjaśniania brzmienia”, bo ja to rozumie, że chodzi tu o liniowe jak najszersze pasmo przenoszenia, ale na wyjściu jest kondensator C3 6,8nF, który już na sam początek obcina górne częstotliwości, no wiadomo, do basu to jak najbardziej wskazane. Co do szumów, to każdy element wzmacniający jest w jakimś stopniu źródłem szumu. Ja na twoim miejscu, to bym zaczął od pomiarów swojej gitary, ile daje napięcia, bo jeżeli daje sporo, to wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle.
    Pozdrawiam

0
  • #15 18 Cze 2006 15:12
    alnus
    Poziom 28  

cała rzecz w tym , że cała elektronika jest wbudowana w przetwornik dlatego , aby trochę pogodzić ogień i wodę . od mojego ostatniego postu w tym temacie trochę poczytałem i dowiedziałem się conieco. po pierwsze aby przetwornik dawał wysokie napięcie wyjściowe musi mieć duży magnes i mieć wielką cewkę. w efekcie duza cewka zbiera mnóstwo zakłóceń ( np. od oświetlenia na scenie), a wielki magnes przyciąga do siebie struny i powoduje szybsze zanikanie drgań ( zmniejsza sustaine ). żeby wilk był syty i owca cała , ktoś wymyślił aktywny pickup - małe cewki z małymi magnesami i do tego preamp na j-fecie, żeby sygnał wyjściowy był porównywalny z klasycznymi pasywnymi przetwornikami. nie jest to moim zdaniem rozwiązanie głupie, ale nie można go kopiować bez sensu - dodać elektronike do byle jakiego przetwornika. też w dalszym ciągu nie wiem co to jest rozjaśnienie brzmienia, ale podejrzewam tu juz przynajmniej aktywną regulację barwy. jeśli chodzi o same szumy to w pasywnych przetwornikach by je ograniczyć stosuje się podwójny przetwornik z odwrotnie nawiniętą cewką i magnesem , co częściowo kompensuje śmieci.

0
  • #16 18 Cze 2006 15:33
    bobo
    Poziom 29  

Układ w załączniku jest do gitary akustycznej, ale mozna sie tym pobawic pod bass.
    Pozdrowka
    PS. kol. janek, mylisz sie i to bardzo, poogladaj dokladnie wnetrza gitar fabrycznych - markowych. Gwarantuje ze nie ma tam czesci za 5zł, a wszystko ma sens.

0
  • #17 18 Cze 2006 16:19
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Bobo masz racje w markowych gitarach jeden potencjometr kosztuje 20 zł :), cała reszta elektroniki 5 zł :), poza przetwornikami oczywiście.

mi tez sie wydaje ze cała "aktywność" gitary polega na uzyciu aktywnych przetworników, a nie dobudowaniu do tego co już jest elektroniki.
    Teoretycznie możnaby zrobić elektronike o wzmocnieniu 1, wtedy nie ma problemu z poziomem napięć ale wtedy równierz nie ma sensu robic takiej elektroniki.

Pozdrawiam

0
  • #18 18 Cze 2006 17:32
    bobo
    Poziom 29  

kol.Artur, tylko Ci sie wydaje. Zobacz link, http://www.alexim.cz/emg.htm
    u naszych sasiadow za miedza i zobacz jakie to sa uklady i w jakiej cenie. Układy o jakich piszemy, nie maja nic wspolnego z aktywnym lub pasywnym przetwornikiem, sluza innym celom. Na dobra sprawe moga byc poza gitara i rownie dobrze beda spelniac swoje zadanie. Z ciekawości strony: http://www.fishman.com/products/ ; http://www.lrbaggs.com/home.html .
    Pozdrawiam

0
  • #19 18 Cze 2006 18:37
    alnus
    Poziom 28  

bobo napisał :
    "Na dobra sprawe moga byc poza gitara i rownie dobrze beda spelniac swoje zadanie."

i o to mi właśnie wcześniej chodziło, ale schematy tych układów można znależć w dziale "przystawki do gitary...", a jak ktoś chce zamontować je sobie w środku - jego sprawa .

0
  • #20 18 Cze 2006 21:26
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Bobo właśnie o to mi chodzi :) napisałem przecież ze poza przetwornikami i potencjometrami cała elektronika kosztuje grosze, myślisz ze co tam siedzi na tych małych płytkach dołączonych do potencjometrów ??

Zapewne są to wzmacniacze operacyjne i napewno nie kosztują tak jak całe układy setki euro.

Czegoś nie rozumiem, koledze latawcowi chodzi o elektronike aktywną do gitary czy o przystawke ??

Pozdrawiam

0
  • #21 18 Cze 2006 22:14
    bobo
    Poziom 29  

latawiec666 napisał:
    ... znalezienie schematu elektroniki(aktywnej) do gitary basowej...

Chyba wyraznie jest napisane, nie ma ani slowa o przetworniku. Co do ceny, twierdzenie o kwocie 5zł to bredzenie na poziomie warsztatu w piwnicy. Układy tego typu maja na pokladzie elementy w cenie po kilka $ za sztuke ekstra selekcjonowane, nie liczac kosztow wytworzenia itd. itp. Takie uklady nie sa wytwarzane przez "rekodzielo artystyczne" tylko przez renomowane firmy znajace instrumenty i wszystko co w nich piszczy, domowym sposobem mozna sobie tylko pomazyc o wlasciwych efektach.
    Pozdrowka

0
  • #22 29 Maj 2007 22:51
    mroovka
    Poziom 13  

Temat stary, ale bardzo mi bliski, więc może uda mi się coś rozjaśnić.

Otóż układy aktywne w gitarach (proszę o nie mylenie z przystawkami aktywnymi), są stosowane zarówno z przystwkami pasywnym (cewka na magnesie), jak również z aktywnymi (cewka, magnes i dodatkowy układ, który wcale nie jest banalnym wzmacniaczem/wtórnikiem, ale dba o odpowiednią dynamikę i poziom sygnału, niektóre przetworniki aktywne wcale nie działają na zasadzie indukowania prądu w cewce, ale na pomiarze zmiany pola magnetycznego i układy wewnętrzne takich urządzeń zmieniają to na użyteczny sygnał dźwiękowy).
    Układy wewnętrzne w gitarach to przedwzmacniacze. Mają one zapeniać odpowiednią dynamikę, często spełniają funkcję korektora, mieszacza sygnałów, regulatora wzmocnienia. Podstawowym ich zadaniem jednak jest zlikwidowanie wad połączenia gitary ze wzmacniaczem poprzez kabel. Otóż sygnał z przetworników ma poziom kilkanastu/kilkudziesięciu mV (a nie kilkuset jak ktoś pisał wcześniej) i połączenie długim kablem wpływa bardzo niekorzystnie na jakość sygnału. Sygnał o niższym poziomie jest o wiele bardziej podatny na szumy, od sygnału silniejszego łatwiej odseparować szumy, chociażby zmniejszając wzmocnienie układu wejściowego wzmacniacza. Ponadto przewody mają swoją pojemność, wejścia wzmacniacza swój opór. Te czynniki stanowią obciążenie dla źródła sygnału, pogarszają charakterystyki czestotliwościowe, pasmo oraz dynamikę.
    Właśnie dlatego układy takie są bardzo porządane, oraz ważne jest, aby były montowane wewnątrz gitary, jeszcze przed kablem.
    Co do ceny, to nie potrafię się wypowiedzieć jakich części używają producenci, jednak rozpiętość cenowa może być spora, np. można użyć TL72 za 2zł, a można OPA121 za 40zł. Wiadomo, że każde, w miarę kumate lutowajło, może sporo zaoszczędzić samemu składając pewne układy (co sam praktykuję), pamiętać należy jednak, że ktoś (pewnie Pan Inżynier) musiał najpierw wpaść na pomysł (co najważniejsze), potem opracować układ, ktoś inny musiał go wytworzyć, jeszcze inni ludzie musieli go gdzieś dowieźć, zająć się dystrybucją, tego akurat nigdy jakoś się nie liczy szacując koszt układu- części to nie wszystko.

A tutaj jest przykład (chodzi o to PCB na środku): http://www.seymourduncan.com/support/schematics/stc3a_p.html

Schematami niestety nie dysponuję, ale jestem żywo zainteresowany takowymi.
    Pozdrawiam i mam nadzieję na dalszą dyskusję

0
  • #23 30 Maj 2007 07:01
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio

0
  • #24 04 Cze 2007 19:41
    karol100
    Poziom 10  

bobo, dałeś schemat elektroniki aktywnej do akustyka, czy mógłbyś podać jeszcze wartości elementów, a raczej jakie mają być tranzystory?

0
  • #25 04 Cze 2007 20:10
    bobo
    Poziom 29  

Zamieszczone uklady są projektem firmy Jensen. W oryginalnym opracowaniu tranzystory FET są typu: PN4393 a pozostałe 2N4403.
    Pozdrówka

0
  • #27 07 Cze 2007 21:01
    karol100
    Poziom 10  

bobo, mam do ciebie jeszcze jedną sprawę....w tym pdf'ie jest korektor przetwornika piezzo i korektor do gitary, czy moge bez problemu połączyć właśnie pierwszą wersje tego korektora ziezzo z tym korektorem graficznym do gitary? jeśli tak to co usze tam zmienić?

0
  • #28 20 Cze 2007 15:59
    karol100
    Poziom 10  

bobo, mam pewien znaczący problem...nigdzie nie moge dostać ani z wylutu mieć tych dwuch układów pn4393 i 2n4403 czy jhest jakaś możliwość aby były ich "dostępne" zamienniki? jeśli tak to powiedz jakie i jeśli trzeba coś zmienić wtedy to też napisz co. czekam na odpowiedz bo reszte płytki już zrobiłem

0
  • #29 20 Cze 2007 18:28
    bobo
    Poziom 29  

W miejsce FET można dać 2SK30 za drugi BC558. Na bazie tranzystora T2 ( dren T1 ) powinno być napięcie 4V. Układ nie stwarza problemów z uruchomieniem. Jeżeli chodzi o kwestię połączenia tego ukladu z korektorem, można na wejsciu korektora dać potencj. mont. ( 470K ) i precyzyjnie dobrać wartość, aby nie dopuscic do przesterowania ukladu.
    Pozdrowka

0
  • #30 20 Cze 2007 19:12
    karol100
    Poziom 10  

z deka się zamotałem...mógłbyś to może jakoś "rozrysować" bądz przesłać mi plik tak jak to powinno wyglądać już na dobre połączone? korektor zbudowałem w 100% i jest sprawny, za to ten od piezza jes w 80% bo nie mam tych dwóch układów:( a poza tym nie wiem jak to połączyć wszystko ze sobą

0