Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sshemat Licznika MODULO 524

Sulphur 12 Cze 2006 22:08 2536 9
  • #1 12 Cze 2006 22:08
    Sulphur
    Poziom 10  

Witam wszystkich

Potrzebuje pomocy a mianowicie:
    Musze wykonać schemat w EWB licznika MODULO 524 - Czyli liczy od 0 do 523

Wykonuje go w taki sposób, że:
    - na samym początku bramka schmitta,

- na każdą liczbę (czyli: jedności, dziesiatki, setki) przypadają 4 przerzutniki JK liczące do 16 - ale ograniczone aby liczyły do 9.

- Jak jedności doliczą do 9 podają impuls na kolejne 4 przerzutniki JK czyli na dziesiątki. Tak samo w przypadku z Dziesiatek do Setek.

- Setki ustawione są aby liczyły do 5

W końcowym efekcie wychodzi licznik liczący od 0 - 599 . Nie wiem w jaki sposób połączyć układ, aby resetowal się przy 523 i tutaj potrzebował bym Waszej pomocy.

Poniżej podaje link do spakowanego pliku z licznikiem (w programie EWB - Electronics Workbench), ktory liczy do 599. Był bym wdzieczny gdyby ktoś przeedytowal ten uklad tak, aby resetowal sie przy 523

http://sulphur.cba.pl/licznik.rar

Mój email: siara200(malpa)o2.pl

w oczekiwaniu na odpowiedź
    Pozdrawiam
    Sulphur

0 9
  • #2 12 Cze 2006 23:10
    rasty
    Poziom 27  

Zasada jest prosta: stan licznika = 524 powinien zresetować licznik.
    Twój plik się nie otwiera w EWB5.0. :cry:
    Na rys. masz 3 dekady 7490, są to odpowiedniki Twoich dekad na FF-JK. Bity odpowiadające stanom 4, 2 i 5 podawane są na 4 wejsciowego AND-a. W momencie pojawienia się stanu 425 na wyjściu AND-a pojawia się "1" logiczna resetująca licznik.

0
  • #3 12 Cze 2006 23:36
    Sulphur
    Poziom 10  

Niestety nie moge tego tak zrobić.
    To musi wyglądać i być zbudowane tak jak w moim załączonym pliku - ktorego niestety nie otworzyłeś. (napisalem PM do Ciebie w zwiazku z tym)

3 x 4 JK
    3 x Dekoder DCBA do wyświetlaczy 7 segmentowych, na ktorych bedziemy widziec odliczanie.

nie potrafie tylko wyzerować CAŁOŚCI...

0
  • #4 12 Cze 2006 23:41
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Sulphur napisał:
    Witam wszystkich

Potrzebuje pomocy a mianowicie:
    Musze wykonać schemat w EWB licznika MODULO 524 - Czyli liczy od 0 do 523

Wykonuje go w taki sposób, że:
    - na samym początku bramka schmitta,

- na każdą liczbę (czyli: jedności, dziesiatki, setki) przypadają 4 przerzutniki JK liczące do 16 - ale ograniczone aby liczyły do 9.

- Jak jedności doliczą do 9 podają impuls na kolejne 4 przerzutniki JK czyli na dziesiątki. Tak samo w przypadku z Dziesiatek do Setek.

- Setki ustawione są aby liczyły do 5

W końcowym efekcie wychodzi licznik liczący od 0 - 599 . Nie wiem w jaki sposób połączyć układ, aby resetowal się przy 523 i tutaj potrzebował bym Waszej pomocy.

Trzeba zamienić liczniki asynchroniczne; dziesiątek na modulo dwa, jednostek na modulo 3. Identycznie jak w przykładze licznika modulo 599.
    To jest klasyczny licznik asynchroniczny szeregowy trójczłonowy.
    Wykryta koniunkcja zdażeń kasuje krótkim impulsem przerzutniki liczników i zabawa zaczyna się od początku. :D

Sulphur napisał:
    Poniżej podaje link do spakowanego pliku z licznikiem (w programie EWB - Electronics Workbench), ktory liczy do 599. Był bym wdzieczny gdyby ktoś przeedytowal ten uklad tak, aby resetowal sie przy 523

Nie mam, nie znam tego programu więc nie zrobię.
    Skorzystaj z mojej podpowiedzi wyżej i poszukaj sobie, wymyśl, asynchroniczne liczniki liczące do dwóch o do trzech i będziesz mieć rozwiązanie.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #5 12 Cze 2006 23:48
    Sulphur
    Poziom 10  

GregBa napisał:
    Trzeba zamienić liczniki asynchroniczne; dziesiątek na modulo dwa, jednostek na modulo 3.

Nie rozumiem jak modulo 2 w przypadku dziesiatek wyswietli mi np liczbe 9? przeciez jeszcze musi naliczyc 199.. 299.. 399.. 499.. a reset bedzie przy 523..

poniżej daje screen schematu. lecz bardziej polecam EWB...

0
  • #6 13 Cze 2006 00:05
    Quarz
    Poziom 43  

Witqm,

Sulphur napisał:
    GregBa napisał:
    Trzeba zamienić liczniki asynchroniczne; dziesiątek na modulo dwa, jednostek na modulo 3.

Nie rozumiem jak modulo 2 w przypadku dziesiatek wyswietli mi np liczbe 9?

przecież Twój licznik, ma zliczać do 524, tak czy nie?
    Skoro tak, to kiedy Tobie pojawić ma się na wyświetlaczu licznika dzisiątek, więcej jak 2?
    Wyświetlacz przecież pokazuje zawsze stan licznika po zakończeniu liczenia.

Sulphur napisał:
    poniżej daje screen schematu. lecz bardziej polecam EWB...

Polecać możesz, ale jak ja takiego programu nie mam, to sobie go nagle w komputerze nie stworzę.
    Za chwilę zamieszczę Tobie plik do PSpice (czy do OrCAD'a 6.10) z rozwiązaniem i też mi napiszesz to samo co i ja.
    Skoro chcesz pomocy, to przynajmniej nie wymagaj rzeczy technicznie na daną chwilę niemożliwych.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #7 13 Cze 2006 08:26
    Sulphur
    Poziom 10  

Cytat:
    Skoro tak, to kiedy Tobie pojawić ma się na wyświetlaczu licznika dzisiątek, więcej jak 2?

np. w przypadku liczby 444, 390 która wydaje mi się jest przed 523 i musi być wyświetlona zanim dojdzie do końca (czyli do 523)

Sulphur napisał:
    lecz bardziej polecam EWB...

GregBa napisał:
    Skoro chcesz pomocy, to przynajmniej nie wymagaj rzeczy technicznie na daną chwilę niemożliwych.

Polecam, a nie wymagam (bo przecież co ja moge od Was wymagać? - bądźmy powazni).

Na PM wysłałem Ci link do programu.

0
  • #9 13 Cze 2006 12:50
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Sulphur napisał:
    Cytat:

np. w przypadku liczby 444, 390 która wydaje mi się jest przed 523 i musi być wyświetlona zanim dojdzie do końca (czyli do 523)

zaiste, nadal nie rozumiem dlaczego takie stany licznika mają być pokazywane na wyświetlaczu siedmiosegmnetowym, który integralną cześcią owego szeregowego licznia asynchronicznego trójsegmentowego nie jest.

Sulphur napisał:
    lecz bardziej polecam EWB...

No cóż polecać, zalecać (ale bez się) każdy może, co jednak nie znaczy wcale, iż bym z tego polecenia skorzystał i instalował sobie program, na potrzeby jednego wątku, na dodatek nie mojego.
    Proszę więc, nie podsyłać mi w prywatnej korenspondencji materiałów niezamówionych, niechcianych.

Sulphur napisał:
    GregBa napisał:

Polecam, a nie wymagam (bo przecież co ja moge od Was wymagać? - bądźmy powazni).

Jednak będę obstawał przy swoim nie wymagaj, ponieważ sprawa tyczyła oglądania pliku załącznika, którego obejrzeć nie mogłem z powodu braku programu w swoim komputerze, a którym posługuje się autor tego wątku.

Sulphur napisał:
    Na PM wysłałem Ci link do programu.

Zbyteczna uprzejmość, nie mogę, nie muszę, mieć wszystkich programów, jakimi posługują się użytkownicy tego Forum i z owych programów dołączają, w postaci plików wynikowych, załączniki.
    Mój komputer, to nie bazar, czy inny kram ze starociami, by na takie programy było na nim miejsce.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #10 13 Cze 2006 13:28
    Sulphur
    Poziom 10  

Jednym słowem: Wielkie dzieki GregBa za jakże przydatną pomoc.

(pomijajac fakt, że 80% Twoich wypowiedzi tyczy się mojego stosunku do Ciebie)

nadal zostane przy tym że NIE WYMAGAM, przecież nikt nie kazał Ci otwierać tego tematu, i pobierać załącznik - a co dopiero odpisywać.

EDIT:

Witam ponownie po raz ostatni.
    Problem rozwiązałem sam. Podciagajac do jednego AND'a wszystkie sygnały, które pojawiają się pod czaz doliczenia do mojej liczby: czyli 524

Ten sygnał doprowadzilem uzywajac bramek trojstanowych do kazdego reset'a

Dziekuję Tym co chcieli pomóc, a także tym od których WYMAGAŁEM

Moderowany przez And!:

Na tym właśnie polega działanie forum, nikt nic nie wymaga, odpowiedzi są bezinteresowne. Ew różnice zdań nie związanych bezpośrednio z tematem załatwiamy na PW tak jak ew wzajemne uprzedzenia.
    Problem został rozwiązany, temat wyczerpany
    (post był raportowany)

0
  Szukaj w 5mln produktów