Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips GR2.4 Blokada funkcji

A_k 13 Cze 2006 08:21 1296 3
 • #1 13 Cze 2006 08:21
  A_k
  Poziom 15  

  Po naprawie układu udchylania i korekcji EW nie daje włączyć się z klawiatury lokalnej Pojawia się napis Blokada funkcji i wyłącza się.Z pilota działa normalnie.

  0 3
 • #3 13 Cze 2006 10:08
  robert75n
  Poziom 29  

  Znalazłem coś takiego w BPS może się przyda poczytać dla wszystkich; Uszkodzony był BU2520DF. Po jego wymianie odbiornik rozpoczyna pracę, w.n. startuje, lecz po kilku sekundach na środku ekranu pulsuje czerwony napis: „BLOKADA FUNKCJI” i telewizor wyłącza się. Co oznacza ten napis i gdzie szukać usterki?

  Pierwszym krokiem jaki należy w tej naprawie wykonać, to wyjaśnienie przyczyny uszkodzenia tranzystora BU2520DF. Wiadomo z doświadczenia, że uszkodzenie tranzystora wykonawczego w odchylaniu poziomym ma zawsze swoją przyczynę. Jeśli jej nie znajdziemy, to jest prawie pewne, że nastąpi ponowne uszkodzenie. W opisanym przypadku nasuwa się podejrzenie, że powstało kilka uszkodzeń mających wspólną przyczynę pierwotną. Przykładem takiej przyczyny jest gwałtowny, krótkotrwały wzrost wszystkich napięć zasilających wytwarzanych przez przetwornicę lub przebicie wysokiego napięcia przez obudowę trafopowielacza. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku powinniśmy uzyskać jednoznaczną odpowiedź na wykonane testy i pomiary, tak aby mieć pewność, że w trakcie naprawy uszkodzenie nie rozwinie się w bardziej rozległe.
  Przebicie w.n. niesie za sobą zwykle uszkodzenia elementów półprzewodnikowych, w tym układów scalonych. Ponieważ ten model bazujący na chassis GR2.4 posiada magistralę I2C, za pomocą której mikroprocesor sterujący obsługuje co najmniej 5 układów scalonych (w innych wersjach może ich być więcej ), istnieje bezpośredni związek z wyświetlanym komunikatem i nieprawidłową pracą magistrali I2C. Jeśli uwzględnimy fakt, że mikroprocesor sterujący wyposażony jest w system autodiagnozy z sygnalizacją kodu błędu jako komunikatu wyświetlanego na ekranie, to mamy odpowiedź na pytanie: „Co oznacza ten napis i gdzie szukać usterki?”
  Komunikat ten oznacza, że zablokowana jest poprawna praca magistrali I2C i tu kierujemy dalsze pomiary. Po wyłączeniu odbiornika i odczekaniu na zanik napięć resztkowych, wykonujemy pomiar omomierzem linii SDA i SCL w stosunku do masy. Powinno być około 6k6 (wynik zależy w dużym stopniu od parametrów multimetru użytego w pomiarach, np. METEX-3850D ma napięcie pomiarowe 24mV). Jeśli wynik pomiaru jest znacznie mniejszy, możemy uszkodzony układ zlokalizować na „zimno” odsysając nóżki SDA i SCL podejrzanych układów, aż do momentu zlokalizowania „winowajcy”. Jeśli linie SDA i SCL wykazują rezystancję poprawną, można wykonać test magistrali, na podstawie którego możemy ocenić, czy mikroprocesor sterujący komunikuje się z „podległymi” mu układami i czy uzyskuje od nich potwierdzenie obecności. Dobrze jest mieć pod ręką wzorcowy opis takiego testu, ale bez niego też dowiemy się, który układ nie odpowiada. Wystarczy do tego spisać obsadę układów obsługiwanych przez magistralę, obecnych na tej płycie i wynotować ich adresy aby móc je porównać z wynikiem testu.

  0
 • #4 14 Cze 2006 09:07
  A_k
  Poziom 15  

  okazało się .że była blokada od dzieci.A ja nie miałem oryginalnego pilota z wejściem w MENU użuwałem uniwersalnego
  sprawa rozwiązana.

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo