Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DC vs. AC - czym się różni wirnik i stojan

13 Cze 2006 11:54 3298 5
 • Poziom 9  
  Witam
  Czy możecie mi wyjaśnić czym się różni wirnik oraz stojan maszyn prądu stałego i przemiennego (z wyjątkiem tego że w DC jest komutator i czasem magnesy trwałe)? Może macie jakieś strony z dokładnym omówieniem bo niczego ciekawego nie mogę znaleźć.
  Dzieki :)
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  O jaki typ (typy) silnika ci chodzi. Czy o komutatorowe ?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Witam,
  proszę bardzo, zasadnicza różnica w budowie maszyn elektrycznych prądu stałego od prądu przemiennego tkwi w tym, że w maszynach prądu stałego wirnik i stojan są wykonywane z litego kawałka (bryły)ferromagnetyka miękkiego (w przypadku maszyn DC)
  lub składanego z szeregu cienkich blach żelazo-krzemowych odizolowanych od siebie (w przypadku maszyn AC).
  Różnica w konstrukcji tkwi w tym, że w przypadku prądu przemiennego w rdzeniu (zarówno wirnik jak i stojan) indukują się tzw. prądy wirowe oraz występuje przemagnesowyanie rdzenia (efekt koerkcji), które powodują wydzielanie się ciepła (tzw. straty w żelazie) i jeżeli byłyby to monobloki - to bardzo to wszystko by się grzało, a sama maszyna miała bardzo małą sprawność. Dodatek krzemu i składanie rdzenia z szeregu cienkich blach (odizolowanych od siebie) powoduje większą rezystancję dla prądów wirowych oraz zmniejszenie koerkcji - a co za tym idzie wydatnie powiększenie sprawności, czyli mniej mocy dostarczonej idzie w straty na ciepło.
  W przypadku prądu stałego prądy wirowe się nie indukują i nie występuje przemagnesowywanie rdzenia - kierunek prądu jest stały i niezmienny (no chyba że przy zmianie kierunku obrotów - ale to można pominąć), więc można stosować lite bryły ferromagnetyka i dla zwiększenia wartości indukcji - ferromagnetyka magnetycznie miękkiego (bardziej podatnego na magnesowanie).
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  A co powiesz o komutatorowym szeregowym silniku uniwersalnym?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Pytanie podchwytliwe - ale sprawa zasady konstrukcji silnika uniwersalnego w tym przypadku ma się identycznie jak w przypadku konstrukcji maszyn prądu przemiennego, tzn. zarówno wirnik jak i stojan wykonuje się z blaszek żelazo-krzemowych. W przypadku zasilania prądem stałym sprawa chyba jest oczywista, a w przypadku zasilania go prądem przemiennym - prąd płynący przez stojan i wirnik zmienia kierunek zgodnie z częstotliwością, jednak nie ma to wpływu na kierunek obrotów gdyż kierunek oddziaływania biegunów jest zawsze ten sam (wirnik zawsze się kręci w jedną stronę).
  Poza tym silniki takie są wykonywane dla małych mocy, mają tendencję do "rozbiegania się" (pracują na obrotach tylko ograniczonych obciążeniem lub oporem łożysk) co ogranicza ich zastosowanie (np. elektronarzędzia, odkurzacze, młynki czy miksery itd, czy wentylatory). No i pomijam fakt, że dla prądu stałego uzwojenia będą miały mniejszy "opór" niż dla ekwiwalentnego prądu przemiennego.
 • Poziom 9  
  Mariopi napisał:
  W przypadku prądu stałego prądy wirowe się nie indukują

  Czytałem ostatnio książkę o budowie maszyn elektrycznych, w której pisało, że "w celu zmniejszenia prądów wirowych twornika kolejne blachy (pakietu) są od siebie odizolowane".
  Profesor, który pisał tą książkę jest w błędzie czy może Tobie przytrafiła się pomyłka? Nie chce Ci udowadniać że się mylisz. Pytam bo wiem, że w książkach często są błędy i może tutaj akurat taki się zddarzył.