Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

padniety zasilacz ... od czego teraz zaczac?

13 Cze 2006 16:45 2609 8
  • Poziom 9  
    Witam i szybko do rzeczy
    Zasilacz firmy AcBel model API4FS13 całkowita moc 1kW zasilał Apple G5 2.3GHz Dual Core. Początkowo chciałem oddać kompa do serwisu ale jest juz bez gwarancji i naprawa będzie kosztowna. Wymontowałem zasilacz, podłączyłem do sieci i usłyszałem jak zadziałały styczniki a pomiary wykazały obecność napięcia 26V i 5.1V doprowadzane złączem do płyty i 3.3V na przewodzie PS_ON. Założyłem sztuczne obciążenia na wyjściach 12VCPU1 (w kompie zasila bezpośrednio blok procesora), 12V A, !2v B, +5v, +3,3 (w kompie podłączone do płyty solidnymi szynami).
    Teraz tylko PS_ON do masy , trzeci stycznik zadziałał i zaraz sie rozłączył.
    Żaróweczka obciążenie na 12v A i 12V B zajażyła i zgasła. Po trzech takich włączeniach zasilacza żaróweczki juz się nie zapalały mimo że stycznik reagował tak samo. Po odłączeniu od sieci i odczekaniu chwili cały cykl można powtórzyć.
    Moja znajomość elektroniki jest raczej bardzo ogólna, działanie urządzeń na poziomie schematów blokowych, rozróżnię podzespoły na płytce a te które maja mniej jak cztery końcówki i nie sa zbyt małe jestem w stanie wymienić. Chyba jak na razie wystarczy.
    fotka bebechów w załączniku
  • IGE-XAO
  • Spec od komputerów
    Jak czujesz się na silach i masz miernik to pomierz diody po wtórnej stronie,na wyjściach na wszystkich napięciach.Poogladaj dokładnie płytę z jednej i drugiej strony.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Płytkę obejżałem i nic nie znalazłem, wszystko optycznie OK. Co do pomiarów na wtórnej stronie to chyba wymaga konsultacji i dopiero ewentualna decyzja. To co sprawdziłem: 1.uład sterujący to
    ML 4800 PFC & PWM controler combo; 2.Transformator 3 działa normalnie, po włączeniu do sieci podając 25V i 5,1V na wtyk 10 pin również musi być odpowiedzialny za 3.3V na PS_ON wtyk 6 pin. 3. Tr 2 i Tr 3 dostają napięcie po zwarciu PS_ON do masy słychać jak załącza i rozłącza biały stycznik a miernik pokazuje skok napięcia. Tr 2 odpowiada za napięcia na klemach procka 4.Tr1 odpowiada za napięcia 3.3V , +5V i 12V A i12V B (rozbłyski lampki) ;pomiar napięcia funkcją CREST pokazał 1.2V na szynie 3.3 i 2V na szynie 5V

Pojawia się pytanie - obwód którego transformatora możemy uznać za działający poprawnie tam gdzie zapalała sie zarówka czy wręcz odwrotnie?

Jeszcze jedna sprawa, na obwodzie wtórnym są zarówno diody (ten obwód jest OK) jak i tranzystory MOS PSMN003 i (nie wim co to jest) NF24AG
  • Poziom 41  
    śmoerdzi mie to kondensatorkem jakimś? albo rzeczywiście przebitą jakąś dioda..
  • Poziom 11  
    Takich zasilaczy nie robiłem, ale sprawdz koniecznie tranzystory kluczujące. W większości zasilaczy do PC-tów własnie one nawalają. No a obecność niektórych napięć może być spowodowana tym iż ten zasilacz jest jakby to ująć podwójny (podobnie jak i ATX). Zasilacz ATX mimo iż komp jest wyłączony a wpięte jest zasilanie to zasila płyte główną napięciem 5V o wydajności około 1A. Możliwe że w twoim przypadku tylko część zasilacza wyleciała w kosmos :-) na to iż jest to zasilacz złożony może świadczyć obecność 3 trafo impulsowych.
  • Poziom 9  
    Zamieszczam schemat obwodu wtórnego na 1-szym(na zdjęciu) transformatorze.
    Tam gdzie zakreślono kolorem czerwonym nie byłem w stanie sprawdzić
    połączeń bez rozlutowywania. Pod symbolem diody mogą kryć się diody
    zenera. NIe chcę niepotrzebnie tego rozbierać na części, gdyż może zabraknąć czasu aby to poskładać, ponadto chyba zbyt mało wiem o tych zasilaczach. Jeżeli taki rysunek będzie wystarczający proszę o małą analize. Jeżeli trzeba będzie coś uściślić postaram się to zrobić.
    Dzięki za poświęcenie czasu a ja chyba zabiorę się za poszukiwanie kogoś dysponującego czasem i większą praktyką.
  • Poziom 9  
    Kolej na obwód wejściowy. Tak ja k poprzednio zaznaczono obszary gdzie rozkład połączeń ze względu na upakowanie elem. był b. trodny.
    Jeżeli trzeba coś uściślić postaram się jak najszybciej. Zaznaczone diody mogą być również diodami zennera. Na dolnym transformatorku przełożenia 1x1x1 ( tak sądzę )
    Mile widziana mała analiza i ewentualny kierunek poszukiwań uszkodzenia.
    Dzięki za poświęcony czas!
  • Poziom 11  
    Moja rada
    Sprawdź po pierwsze wszystkie półprzewodniki łącznie z ich wylutowaniem szukaj zwarć różnic w parametrach pomiędzy tymi samymi elementami (uwaga na mos-y) podczas sprawdzania możesz uszkodzić albo wprawić je w stan przewodzenia badając nóżki miernikiem zwykle zwarcie wszystkich pomaga powoduje że tranzystor zaczyna zachowywać się normalnie, zwróć uwagę na diody zawarte w strukturze albo ewentualnie jakieś rezystory takie tez spotkałem kiedyś.
    Następnie zajmij się resztą elementów, koniecznie przyjrzyj się wszystkim rezystorom, te metalizowane mogą być tylko punktowo upalone (mała dziurka albo zadymienie na obudowie może o tym świadczyć) Niestety znalezienie usterki w takim zasilaczu może być bardzo pracochłonne a czasami wręcz niemożliwe niestety, kilka razy muszę przyznać poddałem się po prostu szkoda było czasu albo połowa płytki drukowanej była wypalona i uznałem że nie warto.
    Naprawiając ATX-y zaczynam właśnie od w/w oględzin i badań półprzewodników.
    Mam nadzieje że pomogłem.
    Pozdrawiam
    Załączniki:
  • Poziom 9  
    wracam na strone w sierpniu mile widziane wszelkie uwagi na temat lokalizacji uszkodzenia zasilacza impulsowego
    Nie chce zaczynac demontazu na chybil trafil jest tu zbyt duzo dodatkowej elektroniki w montazu powiezchniowym i bardzo latwo cos uszkodzic, jednoczesnie jezeli juz rozpocznę dlubanine dobrze bylo by to zakonczyc a do tego potrzebowal bede czasu. Zabieram troche literatury na temat zasilaczy impulsowych (znalezione na necie) , po przejzeniu tego zbiorku (okolo 100 MB) postaram sie gzies to zostawic do wgladu
    :|Dzieki panowie ze zechcieliscie odpowiedziec zycze udanych wakacji