Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZASILACZ (230V-14,5V 50A) - jaki kondensator, obnizenie vol

bartekpl 13 Cze 2006 17:07 6959 37
  • #1 13 Cze 2006 17:07
    bartekpl
    Poziom 15  

Witam!

Jestem w trakcie budowy mocnego zasilacza do wzmacniacza samochodowego... Tak by uruchomić go pod napięciem 230V bez integracji w wew. podzespoły wzmacniacza... Poprostu chce zrobić 50A zasilacz, który będzie na wyjściu miał 14,5V

Zakupiłem dwa transformatory toroidalne (230V - 2 x25A, 12V)...
    Niedługo zakupie mostki prostownicze ( http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=26295 )

1. O jakiej pojemności zakupić kondensatory?
    2. Na wyjściu z mostka prostowniczego będe miał ok. 16-17V, w jaki sposób moge obnizyc napięcie do 14,5V pamiętając że prąd jest 2 x 25A???

Zły link:
    Strona o podanym adresie nie istnieje.
    [_P_]

0 29
  • #2 13 Cze 2006 17:31
    bogdan_10
    Poziom 20  

Dlaczego chceż obniżać napięcie?

0
  • #3 13 Cze 2006 17:39
    bartekpl
    Poziom 15  

Bo wzmacnaicz powinien chodzić na napięciu 12,5-14,5... Wolałbym niedawać 17V, bo chce odzwierciedlić napięcie panujące w samochodzie...

0
  • #4 13 Cze 2006 17:40
    bartekpl
    Poziom 15  

Witam!

Jestem w trakcie budowy mocnego zasilacza do wzmacniacza samochodowego... Tak by uruchomić go pod napięciem 230V bez integracji w wew. podzespoły wzmacniacza... Poprostu chce zrobić 50A zasilacz, który będzie na wyjściu miał 14,5V

Zakupiłem dwa transformatory toroidalne (230V - 2 x25A, 12V)...
    Niedługo zakupie mostki prostownicze ( http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=26295 )
    Zły link:
    [_P_]

1. O jakiej pojemności zakupić kondensatory?
    2. Na wyjściu z mostka prostowniczego będe miał ok. 16-17V, w jaki sposób moge obnizyc napięcie do 14,5V pamiętając że prąd jest 2 x 25A???

0
  • #5 13 Cze 2006 17:45
    bogdan_10
    Poziom 20  

Rozumiem że wzmacniacz audio, a jaka końcówka? Samo trafo to jeszcze mało, do tego potrzebna przetwornica.

0
  • #6 13 Cze 2006 17:55
    bartekpl
    Poziom 15  

Jaka przetwornica?

Trafo + mostek prostowniczy + kondensator = stałe ładne napięcie...

0
  • #7 13 Cze 2006 18:07
    bogdan_10
    Poziom 20  

Sorry chyba cie nie zrozumiałem, ty go chceż zasilić poza samochodem. Podaj coś więcej o tym wzmaku bo coś mi się zdaje że to napięcie, to troche za małe nie wiem jaka moc tego wzmaka.

0
  • #8 13 Cze 2006 18:13
    bartekpl
    Poziom 15  

Kurde niewiem o co Ci chodzi... Zwykły wzmacniacz samochody, jak wszystko w samochodzie jest na napięcie nominalne 12V!!! Chyba że Ci chodzi o przetwornice prądową wewnątrz wzmacniacza, ale ona nas nie interesuje bo ja nie interuje w elektronike wzmacniacza tylko chce dostarczyć napięcie normalnie do jego konektorów w panelu... Czyli tak jakbym podłączał wzmaka pod samochód! Nie chce ingerować wew. niego!

0
  • #9 13 Cze 2006 18:29
    bogdan_10
    Poziom 20  

Bo jeżeli nawet obniżysz do 14,5V to jak podłączysz kondensatory to skoczy ci napięcie o *1.41 na wyjściu zasilacza. Jeszcze jedno: czy ten wzmacniacz to pracował już w aucie bez przetwornicy? Przy takim napięciu to co to za moc z tego wzmacniacza.

0
  • #10 13 Cze 2006 19:12
    bartekpl
    Poziom 15  

Jakiej przetwornicy? Przetwornice ma wbudowaną wew.!!! Jest to bardzo dobrej firmy wzmacniacz!
    http://www.u-dimension.pl/nasze_produkty/index.php?id=8&kid=8 ver. 4kanałowa!

Przetwornica prądu jest wew. wzmacniacza (wbudowana w nim), co Ty chcesz od niej? Mnie interesuje zrobienie zasilacza na 14,5V! :)

Zasilacz oczywiście na napięcie 230V (chce poprostu zastosować ten wzmacniacz w domu)!

Dodano po 3 [minuty]:

Więc jest jakis sposób by obnizyc napięcie? I jakie kondensatory kupic? O jakiej pojemnosci?

0
  • #11 13 Cze 2006 19:27
    bogdan_10
    Poziom 20  

TO włączaj trafo- mostek bez kondów, jeżeli w środku jest przetwornica, a najlepiej to podłącz na próbe pod akku. Nic nie pisze że jast z przetwornicą

0
  • #12 13 Cze 2006 19:30
    bartekpl
    Poziom 15  

Nieno wzmak cały czas chodzi pod aku (bo narazie w pokoju stoi akumulator i z niego idzie prąd)... Kondensatory wole jakieś kupić... Chyba 4 x 10 tys. uF...

Tylko co z napięciem? Bo pomstku będe miał 16V-17V (wiem bo tak kolega u siebie ma)... Jak moge zmniejszyć te napięcie? Rezystorem bedzie to niemozliwe bo to prąd 50A!!! Da sie to jakoś zrobić? (przewijanie trafo nie wchodzi raczej w gre...)

0
  • #13 13 Cze 2006 19:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 13 Cze 2006 19:38
    bartekpl
    Poziom 15  

Tak tylko ja mam juz kupione dwa transformatory toroidalne 2 x 25A... Do tego mostek prostowniczy i mam stałe napięcie, tylko nieco za wysokie...

Czy nieda sie jakoś zmniejszyć tego napięcia? Może po stronie 230V coś szeregowo wstawić... Jakiś rezystor czy coś... bo po stronie 230V ciągnie 1,6A! Bede bardzo wdzieczny za odp.!

0
  • #15 13 Cze 2006 19:41
    116236
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 13 Cze 2006 19:41
    -RoMan-
    Poziom 42  

Zrobiłeś spory błąd zabierając się do tego w ten sposób. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby wyprowadzenie ze wzmacniacza końcówek zasilania za przetwornicą i wpięcie się w to miejsce już normalnym zasilaczem.

Nie znam prostej i taniej metody na ustabilizowanie na poziomie max 14.5V DC napięcia pochodzącego z transformatora 12V AC przy prądzie 50A.

Teoretycznie możnaby myśleć o stabilizatorze szeregowym na tranzystorach mocy PNP np. BD250 ale nawet na nich ciężko uzyskać mały spadek napięcia. Szeregowy stabilizator na nMOSFETach po stronie "-" zasilania - tez możliwe ale to są wydumki i druciarstwo a nie porządna robota.

Stabilizator równoległy obciążający w szczytach transformator tak, żeby wymusić napięcie nie wyższe niż 14.5V - dobry przy mocy transformatora rzędu kilkudziesięciu W - wtedy obciążenie kilka W załatwia problem. Tutaj byłyby to koszmarne prądy i gigantyczny radiator :-(

We wszystkich tych przypadkach najwiekszym problemem jest pojemność kondensatorów filtrujących rzędu 0.1F i w związku z tym wywalanie bezpieczników w instalacji... Transformator toroidalny o mocy 600+ W to już nie zabawka.

Ostatnie rozwiązanie - dziwaczne: zasilacz buforowy z akumulatorem żelowym 12V/11-12Ah jako buforem, ograniczeniem prądu po stronie pierwotnej za pomocą żarówki (tani pozystor) i prostym ogranicznikiem napięcia wyłączającym zasilanie po naładowaniu akumulatora.

0
  • #17 13 Cze 2006 19:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Cze 2006 19:44
    bartekpl
    Poziom 15  

We wzmacnaicz ingerować niebede bo on niemoze byc ruszany!...

Czyli nic z tego niebędzie? Lekkie roznice w napięciu mogą byc... Czy zastosowanie kondensatorów nie wystarczy do ustabilizowania napięcia?

Dodam że sprzęt akceptuje napięcie do 24V, więc jakiś większy nieco skok z tych 14V niezrobi awarii...

0
  • #19 13 Cze 2006 19:59
    -RoMan-
    Poziom 42  

Informację o tym, że akceptuje napięcie do 24V trzeba było umieścić w pierwszym poście.

Poza tym widzę, że mnożysz wątki na ten temat w różnych działach i teraz zrobi się z tego niezły bałagan.

0
  • #20 13 Cze 2006 20:02
    bartekpl
    Poziom 15  

Tylko w 2ch działach... Tyle posów już dostałem na ten temat w tamtym dziale, ale ciągle nie dostałem odpowiedzi na swoje pytania...

Do tego po Twojej wypowiedzi mam wątpliwości czy to będzie dobrze grać, bo napięcie powinno byc w miare stabilne... Ja myśle by dać kondensatory 4 x 10tys. uF do stabilizacji...

0
  • #21 13 Cze 2006 20:09
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie 'tylko' ale w aż dwóch dzialach. Na dokładkę istotne innformacje podajesz po 2 godzinach dyskusji, zmieniając calkowicie sens pytania. Skoro wyższe napięcie nie stanowi problemu, to po co chcesz je obniżać?

Co do kondensatorów - za mało na tak duży pobór prądu przy tak niskim napięciu - będą się gotować.

Zalecam jednak w pierwszej kolejności uważną lekturę: http://rtfm.killfile.pl.

0
  • #22 13 Cze 2006 20:15
    bartekpl
    Poziom 15  

Bo napięcie preferowane że tak powiem to napięcie 13,5-14,5V... Czyli jakie kondensatory proponujesz? I czy to będzie w ogole jakoś działać... ?

Dodano po 3 [minuty]:

A gdybym wstawił coś szeregowo z transformatorem po stronie 230V? Jakiś rezystor czy potencjometr na 230V... Niewiem... Nieznam się dobrze na elektronice...

0
  • #23 14 Cze 2006 00:16
    irek2
    Poziom 40  

pojemnosc kondensatorow nie stabilizuje napiecia!
    Bez obciazenia bedzie ono wysokie a po obciazeniu spadnie o kilka voltow. Trzeba wszystko tak dobrac aby zmiescic sie w dopuszczalnym zakresie dla car audio czyli 10-15V. Problem w tym ze przy napieciu zedu 10V moc wzmacniacza jest zalosnie mala.

Nie da sie obnizyc napiecia z 17V na 14,5V prostym sposobem. Potrzebny by ci byl stabilizator LDO ale na 50A to nie bedzie to prosty uklad. Zreszta jesli w spoczynku bedzie 17V to na pewno pod obciazeniem spadnie ponizej 14,5V.

0
  • #24 14 Cze 2006 11:27
    bartekpl
    Poziom 15  

Więc moze odwiedze jakiegoś elektronika w mieście i zapytam sie czy zrobiłby coś takiego... Tylko czy to jest mozliwe? Bo na te dwa trafo wydałem troche pieniędzy i niechciałbym ich stracic...
    Na ten ukłat moge wydać ok. 100PLN nawet...
    Najwazniejsze bym nie stracił tych pieniędzy, które wydalem na trafo...

Dodano po 18 [minuty]:

http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=36637
    Zły link:
    [_P_]

Może coś takiego przydałoby mi się? Zakupił bym takie dwa (bo mam dwa trafo)... ?

0
  • #25 14 Cze 2006 12:55
    116236
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 14 Cze 2006 13:09
    -RoMan-
    Poziom 42  

-> Stasiektoja

Już raz prosiłem - skończ z doradzaniem pakowania diod gdzie popadnie. To nie jest dobre rozwiązanie problemu. Owszem - gdy trzeba _niewiele_ przesunąć poziom napięcia przy w miarę stałym, pobieranym prądzie - dioda może się przydać. Oczywiście pamiętając o tym, że jest to tylko i wyłącznie przesunięcie poziomu i stabilność tego przesunięcia pozostawia wiele do życzenia.

Natomiast używanie szeregu diod do obniżania napięcia z niestabilizowanego źródła zasilania jest pomysłem z gruntu złym. Nie dość, że wprowadza to duże straty, to jeszcze _pogarsza_ stosunek napięć z i bez obciążenia.
    Jakby tego było mało, to diody posiadają stosunkowo duży, _ujemny_ współczynnik temperaturowy napięcia przewodzenia - rzędu 2.3 mV/K. Daje to przy zmianie temperatury o 50 stopni ponad 100 mV zmiany napięcia na _każdej_ diodzie.

Wracając do strat - typowy spadek napięcia na diodzie dużej mocy, przy pełnym prądzie przekracza 1V. Przy prądzie wyjściowym 50A oznacza to ponad 50W strat na każdej diodzie. To już wymaga wymuszonego chłodzenia.
    Przy małym prądzie spadek napięcia będzie rzędu 0.6V - kolejne źródło pogarszania jakości zasilania.

Ja naprawdę często bywam w Bolesławcu. I poświęcę się i do Nowogrodźca przyjadę, żeby osobiście wręczyć żółtą kartkę :P

0
  • #29 14 Cze 2006 16:30
    -RoMan-
    Poziom 42  

-> bartekpl

Nie sądzę, żeby wystarczyło temu układowi zasilanie z transformatora 12V AC - w opisie jest 17V AC.

-> Stasiektoja

Nie tylko wiem, ale i byłem kilka razy. Ale EOT z tym.

0
  • #30 14 Cze 2006 17:12
    bartekpl
    Poziom 15  

No to w takim razie bym wymienił na transformatory 17AC, moze wymieniom mi w hurtowni... Tylko czy to by wlasnie dało stabilny prąd? Czy to jest właśnie to?

0