Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kasprzak RM 222 - problem

13 Cze 2006 21:50 3084 12
  • Poziom 21  
    Witajcie!
    Chciałem dobrać sie do środka tego radiomagnetofonu ale napotkałem problem. Po odkręceniu tylnej ścianki nie wiem jak dostac sie do środka, boje sie ze na siłe to coś urwę. Odkręciłem śrubki dociskające płytke drukowaną ale coś to trzyma - nie mam konceptu co dalej. A może wyjmuje sie cały środek? ale tu też przeszkadzają klawisze. Pomocy.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
  • Poziom 36  
    O ile dobrze pamietam, to w tym modelu wyjmuje się całą elektronikę wraz z chasis + mechanizm magnetofonu itp. Całość.
    Płyty elektroniki nie odkręcaj, bo Ci zleci sznurek od skali i się wściekniesz przy nawijaniu ;) . Poszukaj śrób wokół wewnętrznej ramy (tej czarnej). Powinny być 4 w rogach i chyba jedna w kieszeni na baterie. Wytjmij też gałkę strojenia (podważ czymś, śrubokrętem np.) i gałka wyskoczy. Wówczas wyjmiesz chasis.
  • IGE-XAO
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tam jeszcze sa gdzies wkrety ktore trzymaja wlasnie caly srodek.Szukaj gdzies na plytce czy nie ma otworu na srubokret i wkrety moga byc jeszcze z przodu w kieszeni kasety.Juz dokladnie nie pamietam ale jakos tak to bylo rozwiazane!
  • Poziom 37  
    Po zdjęciu tylnej ścianki należy wykręcić jedną śrubę (jest w środku płyty)
    po czym wyciągnąć całość chwytając za pojemnik na baterie. Z przodu
    nie ma śrub, należy jeszcze zdjąć pokrętło strojenia oraz gałki
    regulacji wzmocnienia i barwy tonu.
  • Poziom 21  
    Witajcie!
    Otworzyłem.. Nie myślałem, ze tak trudno jest zlokalizować elementy w głowicy. Chciałem wylutować C 307 i C 319 ale to nie zgadza sie z rysunkiem pogladowym z bazy porad. Wiekszosc kondensatorów jest nie oznaczona - moze ktos zamiesci zdjecie z zaznaczonymi własnie tymi kondensatorami?- bede bardzo wdzieczny.
  • Poziom 21  
    Cześć! Dzieki za zainteresowanie ale znam ten rysunek i pomomo to nie jest łatwo namierzyć te kondensatory- są strasznie zakryte i niewidoczne.Ciezko tez sie połapać chcąc polecieć po schemacie- elementy są porozrzucane. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    A więc chcesz przestroić. Popieram. Co do sposobu lokalizacji elementów
    nie ma innej rady jak szukać według wartości. Bardzo przeszkadza
    agregat, ja nawet wyłamuję fragment korpusu. Oprócz wylutowania
    ww kondensatorów warto zmniejszyć pojemność w filtrze wejściowym
    z 22 pF na 8 pF. Na szczęście stroi się łatwo. Powodzenia.
  • Poziom 21  
    Witajcie!
    Chyba sie pomyliłem, cewka oscylatora i cewka wzm. wcz. są powietrzne a nie na karkasie. Czy wiesz które kto są konkretnie kondensatory?- gdzie są połozone?...Cewka oscylatora ma odczep z kondensatorem C316 (200pf) - ja namierzyłem kondensator 27 pf - przy trymerze po lewej stronie w rogu, patrząc od isostatu. Cewka od wzm. w.cz jest zaraz przy agregacie - 27 pf namierzyłem w przestrzeni pomiędzy isostatem UKF a isostatem KF, myslałem ze to ten - bo na schemacie głowicy jest tylko dwa 27 pf. Po ich wylutowaniu nic sie nie zmieniło- czyli stare pasmo chula dalej.
    Czy te kondensatory znajdują sie prz trymerach czy przy cewkach????
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Niby ten sam RM, a rozwiązań z glowicy jak i efektów i trybów przestrajania miałem kilka; nie ma po prostu recepty. Zależy na co trafisz- robisz na doświadczenie, na czuja.
    Z grubsza: weź schenmat, zaznacz elementy do wymiany i analogicznie znajdź podobne na płycie(kondensatory równoległe do trymera/-ów i cewki). Potem pozostanie Ci dobieranie wartości i skrócenie cewki(w każdym egzemplarzu jest inaczej...).

Dodano po 10 [minuty]:

Na schemacie z elektrody http://www.elektroda.net/service.php?dir=/Audio/PL będzie to C307-33pF i C319-39pF /dałbym na początek po 15 pF; jeśli jest trymer to 10pF/. Wskazane jest też trochę zmniejszyć C312 z 33pF do 27pF.
  • Poziom 10  
    Witam

Mnie sie udalo zlokalizowac te kondensatory ale po schemacie ideowym oznaczenia na plycie do kitu, w kazdym razie radio przestroilem gra, ale rozpadl mi sie sznurek od skali, nawijajac go dostalem nerwicy ale zrobilem i zostal mi jeszcze jeden problem jak jest on polaczony ze wskazówka na skali ?? Bo przestala mi sie przesuwać :( Myslalem ze ta sprezynka na sznurku ciagnie ta wskazówkę ale lipa, stoi w miejscu :( Ktos wie jak to jest sprzezone ??

Zostala mi jeszcze jakas biala plastikowa czesc, prawdopodobnie z magnetofonu, jak na fotkach ponizej ktos wie skad to wypadlo bo nie moge tego nigdzie dopasowac ;(

Pozdrawiam i bede wdzieczny za odpowiedzi.
  • Poziom 27  
    Ten element pracuje w PNS (płynne narastanie sygnału) i sprzęga klawisze pauzy i zapisu z potencjometrem na płytce drukowanej. Co do skali - nawijałem linkę kilkarotnie ale obecnie nie pamiętam jak ma ona biec a nie mam tego modelu w domu.
  • Poziom 10  
    ml wielkie dzieki powalcze z tym plastikiem, zostaje mi jescze problem ze wskazowka od skali ;)