Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 301-k Nowy Elektronik

sproken 13 Cze 2006 22:30 5818 7
  • #1 13 Cze 2006 22:30
    sproken
    Poziom 9  

Chce zbudowac wlasnie ten zasilacz tylko jest problem. Przeanalizowalem uklad sciezek na plytce i schemat i sa pewne rozbierznosci
    1. Dioda D4 na schemacie polaczona jest z plusem a na plytce z emiterem tranzystora T3
    2. Na schemacie potencjometr PR1 (10kΩ)do regulacji napiecia jesto wlaczony miedzy -5V stabilizatora a rezystor R4 (2kΩ) a na plytce jest odwrotnie zamieniony jest PR1 z R4

Co jest poprawne schemat czy polaczenia na plytce ?
    Jezeli ktos mial z tym do czynienia to prosze o pomoc

0 7
  • #2 13 Cze 2006 22:58
    ja_dzik
    Poziom 18  

Jesli chodzi o potencjometr i rezystor to nie ma to znaczenia. One i tak są połączone szeregowo i nie robi to różnicy czy do -5V jest podłączony rezystor czy potencjometr. Rezystancja wypadowa bedzie i tak taka sama.
    A jesli chodzi o diode to wydaje mi sie ze powinna byc połączone do emitera tranzystora bo gdyby była podłączona do plusa to by nie spełniała zednej funkcji ale nie jestem pewien.
    Wiec wychodzi ze połączenia na płytce są poprawne.

0
  • #3 14 Cze 2006 03:30
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

sproken napisał:
    Chce zbudowac wlasnie ten zasilacz tylko jest problem. Przeanalizowalem uklad sciezek na plytce i schemat i sa pewne rozbieżnosci
    1. Dioda D4 na schemacie polaczona jest z plusem a na plytce z emiterem tranzystora T3

prawidło, powinna być połączona z plusem napięcia wyjściowego.
    Zdaniem tej diody jest zabezpieczenie tranzystora szeregowego przed odwrotną polaryzacją napięcia, mogącego się tam pojawić w przypadku połączenia szeregowego tego zasilacza z innym i braku zasilania w tymże.
    W czasie noramalnej pracy, ta dioda jest zbędna.
    Drugim zadaniem tej diody (dlatego musi tam być umieszczona) jest niedopuszczenie przed zmianą polaryzacji, już wspomnianego tranzystora szeregowego, po wyłączeniu zasilacza z sieci, kiedy napięcie na kondensatorze przyłączonym do zacisków wyjściowych zasilacza, byłoby większe od napięcia na kondensatorach elektrolitycznych filtru prostownika sieciowego. Proszę nie zapominać, iż ładunek elektryczny z tych kondensatorów ulega rozładowaniu przez rezystor dołączony równolegle do kondensatorów filtru.
    Jednak biorąc pod uwagę, iż rezystor pomiędzy emiterem tranzystora szeregowego a zaciskiem wyjściowym jest niewielkiej wartości, to takie rozwiązanie jest też do przyjęcia, choć niewątpliwie jest to błąd w sztuce projektowania obwodu drukowanego i jako taki źle świadczy o projektancie tego PCB.

sproken napisał:
    2. Na schemacie potencjometr PR1 (10kΩ)do regulacji napiecia jesto wlaczony miedzy -5V stabilizatora a rezystor R4 (2kΩ) a na plytce jest odwrotnie zamieniony jest PR1 z R4

To już zostało wyjaśnione w poście wyżej i ja nie mam tu nic do dodania.

sproken napisał:
    Co jest poprawne schemat czy polaczenia na plytce ?
    Jezeli ktos mial z tym do czynienia to prosze o pomoc

Nie miałem dotąd z tym układem do czynienia, ale jestem biegłym specjalistą w tej dziedzinie, więc jeśli schemat ideowy w pozostałych miejscach jest zgodny ze schematem płytki to należy uznać, że jest poprawnie.
    Jest więc do przyjęcia poprawność schematu w miejscach przez Ciebie zasygnalizowanych, choć nie wykluczam innych błędów układowych, ale zamieszczony schemat jest dla mnie tak mało czytelny w całości, iż nie pokuszę się, korzystając z tego obrazka, dokonać weryfikacji całego schematu pod względem poprawności konstrukcji i sztuku inżynierskiej w tej dziedzinie.
    Do tego celu, musiałbym mieć schemat czytelniejszy, co przypadku dostarczenia mi go, obiecuję wykonać.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #5 17 Cze 2006 02:19
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

sproken napisał:
    Dziekuje za wyjasnienie pewnych kwestji a dla GregBa zalaczam schemat z opisem tego zasilacza
    Jakbys mogl to prosze o przeanalizowanie tego schematu bo nie chce stracic niepotrzebnych pieniedzy jezeli okaze sie ze ten uklad nie bedzie spelnial swoich funkcji

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=562855#562855

Dziękuję za linkę do opisu tego zasilacza. O ile mnie pamięć nie myli, choć trudno mi byłoby dziś, po trzydziestu kilku latach ten schemat odszukać. To zaproponowane rozwiązanie jest z noty katalogowej pierwszego producenta tego jednego z najstarszych stabilizatorów ogólnego zastosowania, Firmy Fairchild.
    Układ uzupełniony jest o regulację ograniczego prądu, oraz o gadżet w postaci buzzera sygnalizującego dźwiękiem fakt ograniczania prądu - braku stabilizacji napięcia.
    W swej podstawowej postaci, moim zdaniem, układ jest poprawny pod względem połączeń, oraz wartości i typów zaproponowanych elemenów.
    Moje obawy budzi typ zastosowanej diody Zenera DZ1, ponieważ przy wzroście napięcia wyprostowanego pod wpływem wzrostu napięcia sieciowego, może zostać przekroczona jej dopuszczalna moc strat (500mW Zener Diode). Poza tym pozostawiono dowolność wyboru transformatora mającego zasilać prostownik zasilacza.
    Moja propozycja jest taka, iż należy połączyć szeregowo dwie diody typu BZX55C16, lub nawet trzy typu BZX55C11, lub typy podobne (zastępcze).
    Drugą, choć mniej istotną sprawą, jest mało precyzyjna konstrukcja sygnalizacji ograniczenia prądu pobieranego z zasilacza, ale to nie wpływa w żaden sposób na podstawowe funkcje tego zasilacza.
    Jeszcze ostatnia uwaga związana z poprzednim zdaniem, na schemacie narysowany jest autonomiczny piszczyk B1 (buzzer, tylko dlaczego napisano tam tak: BUZER) połączony szeregowego z rezystorem R12, niekiedy w takim układzie buzzer źle piszczy, prostym środkiem zaradczym jest wtedy podłączenie równolegle do jego zacisków kondensastora rzędu 470nF. Napisałem; niekiedy, ponieważ jedne modele buzzerów ten kondensator mają wewnątrz zamontowany, inne natomiast nie mają.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #6 17 Cze 2006 14:18
    sproken
    Poziom 9  

Dziekuje za pomoc i interpretacje schematu niedługo jade po części i biore sie za robote

0
  • #7 03 Cze 2007 10:28
    Decado
    Poziom 21  

Witam, mam ten kit prawie poskładany tylko niewiem gdzie podłączyc kondensatory C5 i ujemne wyprowadzenie mostka.

Pozdrawiam Decado

0
  • #8 18 Gru 2007 20:54
    Morfina1986
    Poziom 13  

Witam!
    Jaki transformator dokładnie zastosować dlatego układu? Jeszcze jedno. W spisie elementów mam rezystor Rx, i w częściach też go dostałem ( ma on wartość 1k), na schemacie ideowym także jest zaznaczony, jednak na płytce nie ma na niego miejsca. W schemacie ideowym, który znalazłem na elektrodzie, nie ma go zaznaczonego. Wiecie może dlaczego nie ma na niego miejsca i dlaczego na jednym schemacie jest a na drugim go nie ma? W opisie działania też nie jest wspomniany. Z góry dziękuję za odpowiedź!!

Dodano po 24 [minuty]:

Tutak link do schematu z zaznaczonym rezystorem. (Dla moderatorów- wklejam w nowym poście, żeby było czytelniej)
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5a9972e5f2380333.html

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo