Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów żelowych 6V i 12V

14 Cze 2006 09:39 8747 6
  • Poziom 19  
    Witam
    Planuję zbudować ładowarkę taką jak w temacie. Mam pytanie odnośnie transformatora.
    Jeśli trafo ma na wtórnym 2x6V/3A to czy dobrze to rozumiem:

1. jak podłącze uzwojenia szeregowo to bedę miał 12V/6A tak ?

2. Czy moge podłączyć uzwojenia równolegle, tzk żeby mieć 6V/6A ?

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam
    1.Przy połączeniu szeregowym uzwojeń 6V/3A uzyskasz 12V/3A
    2.Przy połączeniu równoległym tych samych uzwojeń uzyskasz 6V/6A.
    Uzwojenia muszą posiadać te same parametry oraz przestrzegaj zasady łączenia p-p , k-k przy łączeniu równoległym i p-k ,p-k przy szeregowym.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Dzięki za pomoc.
    Teraz mam inny problem :
    Jak za pomocą AT89C51 wykonać regulacje prądu ładowania ? Może za pomocą PWM i jakiegoś mosfeta ? Napięcie będzie zmieniane przekaźnikami na 6V lub 12V. Chciałbym aby można było ustawić prąd :
    120ma, 200ma, 210ma, 300ma, 340ma, 500ma, 700ma, 900ma, 1A, 1,2A 1,7A 2,4A 2,8A 3,3A 3,8 A 5,5A 6A
    Jak sprawa będzie wyglądać dla 6V a jak dla 12V ?

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    witam !! akumulatory żelowe ładuje się stałym napięciem - z zachowaniem określonego- początkowego - prądu ładowania . bylo o tym na forum . to tak z grubsza ( jest jeszcze sprawa temperatury) . na co lepszych akumulatorach jest napisane jaki ten prąd ma być " na początek "pozdrawiam !! ps- o ! a tu link http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm
  • Poziom 42  
    W ramach dopuszczalnych pradów ładowania (zazwyczaj max 0.3C) _nie_ _da_ _się_ ładować akumulatora żelowego stałym napięciem i ładuje się stałym prądem z ograniczeniem końcowego napięcia ładowania. _Sprawny_ akumulator ma za małą rezystancję wewnętrzną, żeby samorzutnie ograniczyć prąd ładowania.
    Wartość tego napięcia zależy od trybu pracy akumulatora - w przypadku pracy buforowej zazwyczaj 2.3V/ogniwo (z ujemnym współczynnikiem temperaturowym ok. -2mV/K).
    W przypadku pracy cyklicznej - 2.5-2.6V/ogniwo, ale w takim przypadku, po osiągnięciu końcowego napięcia ładowania należy całkowicie odłączyć ładowanie lub obniżyć próg napięciowy do progu ładowania buforowego.
  • Poziom 19  
    Postaram się bardziej opisać to co chce zrobić:
    Ma to być ładowarka na akumulatory żelowe na 6V i 12V (zależnie od typu podłączonego aku. będę zmieniać napięcie zasilania) i o pojemności od ok 1,2Ah do 50Ah. I teraz prąd ładowania dla aku 12V 5Ah będzie wynosił 500ma, ale z kolei dla aku 12V 10Ah 1A i teraz ja nie wiem jak mam zrobić to żebym mógł za pomocą AT zmieniać prąd ładowania zależnie od aku jakie podłączę. Jakie mam zastosować elementy wykonawcze do ograniczania prądu ładowania dla danego typu akumulatora ?
  • Poziom 35  
    witam !! no cóż, widać żle zrozumiałem informacje z linku - trudno . pozdrawiam !!