Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siesta 3 - Padnięty procesor .

DarekRz4 14 Jun 2006 13:31 1827 17
 • #1
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Mam pytanie .Mam taką siestę z padniętym procesorem .(Sprzęt po burzy) . Czy mogę wstawić zamiast procesora oryginalnego SDA 20562-A508 procesor SDA 20563-A515 . Gdzieś wyczytałem że są zamienne tylko trzeba odłązyć trzecią nogę głowicy od masy ???

  pozdro D.RZ
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #3
  peter falk
  Home appliances specialist
  Trzecią nogę trzeba podłączyć :) do masy. Można ew. wymienić pamięć SDA2546 na SDA2586 (wersja 508 zapewniała programowanie do 40 kanałów, wersja 515 i dalsze do 100) i w związku z tym lekko "pogmerać" w trybie serwisowym według klucza:
  PPL - biały
  M8K - biały (dla pamięci SDA2546 M8K-purpurowy)
  SER - biały
  D/A - purpurowy.
  Bedą też być może (zależne od zastosowanej maski producenckiej) drobne zmiany dot. sposobu strojenia, ale to już szczegół.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Wielkie dzięki za szybką pomoc .

  pozdrawiam D.RZ
 • #6
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Wymieniłem procesor i pamięć -dokonałem zmian zgodnie z opisem w SE .TV startuje jednak dioda led świeci się niezmiennie na czerwono a an szarym ekranie widac powroty .Napięcia wszystkie są prawidlowe (oczywiście na katodach RGB jest po 200 V ) .Dlaczego ta cholerna LED nie świeci sie na zielono ???

  pozdro D.RZ
 • #7
  pankracy 2
  TVs specialist
  Pytanie, czy jest fonia ? Następna sprawa, mogły się po magistrali I2C uszkodzić inne scalaki.
 • #8
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  No właśnie fonii brak .Zresztą brak jest treści wizyjnej tylko szary raster z powrotami .Nie ma również grafiki z procesora . Podmieniałem głowicę i TDA 4680 ale nic to nie zmieniło . Czy na czystej pamięci TV powiniem poprawnie wystartować .

  pozdro D.RZ
 • #9
  rtvszajda
  Level 27  
  Witam.
  Możesz wstawić czystą pamięć. Wystartuje poprawnie,a później tryb serw.
 • #10
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Właśnie sęk w tym że wstawiłem czystą przy wymianie procesora . Nic w "Zyciu " tego TV jednak się nie zmieniło !! Po włączeniu zapala się czerwona dioda pełną jasnością telewizor startuje .Brak fonii ,grafiki ,ekran jest ciemny ( po rozjaśnieniu widać szary raster z powrotami ) Napięcia są wzorcowe (poza katodami które są zablokowane i na nich jest po 200 V ) Wydaje mi się że również nie reaguje na klawiaturę lokalną (pilota brak) Podmieniałem Głowice ,moduł pośredniej , wstawiłem drugi TDA 4860 . Jednak jest ciągle to samo :cry::cry::cry:. Już zaczynam się zastanawiać czy procesor który wstawiłem jest dobry (nie był nowy ) .

  pozdro D.RZ
 • #11
  ocmarek
  Level 11  
  Ostroznie podpowiem, bo tego nie było jeszcze. Może zimny lut na PK na tranzystorze końcowym, którymś z trzech? Pozdr.
 • #12
  na kozlowce
  TVs specialist
  jeżeli dojdziesz do wniosku że to jednak procesor (ten drugi) to 100% zamienniki i to dobrze działające (sam sprawdzałem): akiss.pl , spróbuj jeszcze jedno (w wypadku gdy od początku to ta sama "bajka" i z takiego powodu wymieniałeś procka!): wymuś go "na siłę": zewrzyj kwarc na włączonjym tv do masy, między nużkami?- nie pamietam jak to robiłem, nic mu się nie stanie. po takiej próbie w tym tv który robiłem wiedziałem co jest nie tak (bo pojawił sie obraz ale nie do końca to co bym chiał żeby było): słaba emisja kinolka, a on ma układ pomiarowy!, (można też pobawić się w obejście układu pomiarowego-ale szkoda czasu!), wstał ale jak!!! miło było spojrzec na kończący się wyrób firmy Philips, no ale może to nie to co ja przerabiałem? pozdrawiam
 • #13
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Czekam ciągle na decyzję klienta który nie moze sie zdecydować czy odbiornik naprawiać czy nie . Pod koniec tygodnia ma mi dać odpowiedź i wtedy "ruszam z kopyta" :D .Procesor jest jednak dosyć drogi (100-150 zł ) .Zastanawia mnie najbardziej fakt że TV zachowuje sie dokładnie tak samo na dwóch procesorach (brak grafiki , brak reakcji na klawiature lokalną , brak dźwięku )

  pozdro D.RZ
 • #15
  wieslawpanek
  Level 22  
  Witam. Wydaje się że nie wszystko sprawdziłeś, sprawdź czy pracuje kwarc nawet miernikiem następnie po naciskaniu przycisku P+ powinien zmieniać się stan na pin 38 BLK i napięcia na osd rgb pin 35,36,37, jeżeli tego nie ma to może być procesor a jeżeli jest to nie otwiera sie tda 4680 i jeżeli on nie będzie miał prawidłowego SC to choćbyś zmieniał dziesięć procesorów to obraz się nie pokaże a zwłaszcza po burzy i u ciebie na to wskazuje, SC jest powiązane z pionem i G2 jeżeli tego nie ustawisz to będziesz miał tylko powroty, jeżeli zdecydujesz się na procesor to wyślę ci bez pieniędzy na razie, żebyś mógł zwrócić jak nie uruchomisz TV, mam dwa jeden z podstawki na pewno sprawny bo miałem to samo i nikt nie mógł zrobić a ja po ustawieniu SC zrobiłem, tylko poszedł na kineskop a drugi procesor mam A515 nowy zamiennik polski też sprawny sprawdzałem, jak co daj znać.
  Pozdrawiam.
 • #16
  Tady1
  Level 25  
  Wyjmij moduł fonii cały z płyty bazowej, bo do uzyskania wizji nie jest on potrzebny, a eliminujemy jeden układ I2C, który też może "bruździć".
  Pilot jest potrzebny, chociażby po to, żeby można było miernikiem sprawdzić stan on/off. A czy "żyje" linia I2C ???. Mogę podać napięcia na niej w stanie STBY i na załączonym, jeżeli nie masz tych pomiarów.
 • #17
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Moduł fonii wyjmowałem ,ale nic to nie zmieniło . Natomiast jeśli chodzi o szynę to jest tak :
  - SCL - 5V na standby i 2.4V w stanie pracy
  - SDA - 0 V na standby (???) i 0.4 w stanie pracy . ???!!!! Stąd moje przypuszczenia że ten drugi procesor jest również uszkodzony bo odpinałem wszystko z tej linii i to procesor obciąża .

  pozdro D.RZ
 • #18
  wieslawpanek
  Level 22  
  W takim wypadku jak chcesz podaj adres na PW wyślę ci dwa jeden jest to sda 20563 A515 a drugi sda 20563 A508 i będziesz próbował a jak coś nie tak to odeślesz z powrotem