Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie LEDy do tablicy graficznej

Ajatol 12 Jun 2003 01:14 1733 8
IGE-XAO
    Ajatol
    Level 15  
    Buduje tablicę graficzną która bedzie się składać od 2500 do 4000 ledów.
    Tablica nie będzie multipleksowana. Wiem że bedą to musiały być ledy z gatunku jasnych ale nie wiem dokładnie jakie wybrać. Prawdopodobnie zastosuję ledy dwukolorowe.
    Nie rozumiem pojęc np
    dioda transparentna, dyfuzyjna itp. Czym sie one różnią. Czy lepiej wybrać barwiona soczewkie a moze bezbarwną . Czy to ma jakies znaczenie w moim projekcie.
    No i jak jóż bede wiedział jakie wybrać to gdzie to kupic w rozsądnej cenie. W grę będą wchodziły dziesiątki tysięcy ledów więc każdy grosz taniej się liczy.
  • IGE-XAO
    Motonit
    Level 14  
    Powinienes wziąć diody niesoczewkowe. Jak weźmiesz soczewkowe to tablica bedzie bardzo czytelna tylko z przodu, a z kąta niebardzo
    Przy diodach niesoczewkowych bądzie mniejwięcej tak samo czytelna z przodu jak i z tyłu.
    Proponuje równiez diody o małym prądzie, gdyż diody o dużym prądzie pochłoną np ( 2500*10ma=25A)
    I jeszcze jedno ( pytanie z ciekawości) jak będziesz sterować te 3 tyś diód ( bo jeśli nie multipleksowo to jak ....ciekawie wyobrażam sobie te 3 tyś tranzystorów sterowanych przez procesor z dołączonymi 3 tyś portami .. :-)
    O rezystorach to nawet nie wspominam....

No chyba że robisz latarke do oswietlania czegoś ..????

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Veteran
    Level 16  
    Witam

Diody LED powinny byc dobrej jakości i jednego producenta (np. Kingsbright), w innym wypadku po kilku miesiacach użytkowania zaczna zmieniac (nieznacznie) swoja jasność - berdzo nieprzyjemny efekt w przypadku tablicy zlozonej z takiej ilosci ledów.

Pozdrawiam!
    Andrzej Maciejewski
    Level 20  
    Motonit wrote:
    Proponuje równiez diody o małym prądzie, gdyż diody o dużym prądzie pochłoną np ( 2500*10ma=25A)

Inna nazwa "super jasne"- (bo to przy normalnym prądzie (np 10 mA) świecą "super jasno" a przy małym pradzie świecą normalnie).
    Ajatol
    Level 15  
    Rozumiem ze niesoczewkowe to znaczy o szerokim koncie swiecenia(cos w okolicy 60 stopni).
    Zaspokajam twoja ciekawosc.
    Połączenia oczywiscie multipleksowo ale samo wysyłanie danych na ledy nie.
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja na szczęście takiej tablicy robić nie musiałem, ale robiłem sterownik do niej an AT89C2051 - była to moja Praca Dyplomowa w Technikum.

Kto jest zainteresowany to zapraszam na moją pseudo-stronę:

www.androot.prv.pl

W dziale elektronika/moja praca dyplomowa. Można tam znaleźć opis (a w nim schematy, program w asm - by me ;-)

Co do LED'ów to bardziej opłacalne są matryce np. 5x7. Z oferty Kingbright'a (jest u mnie w Krakowie sklep firmowy ;-) wychodzą detalicznie po niecałe 9zł. Oprócz kosztów upraszczają się też połączenia.

Ja w mojej tablicy musiałem wymienić właśnie taką jedną matrycę (padła jedna dioda). Oryginalnej nie znalazłem, ale w w/w firmie zamówiłem matrycę o parametrach zbliżonych (jasność, barwa).
    Przy sterowaniu multipleksowym, ważna jest jakość, bo te udary prądowe (nawet 80-100 mA) to niezbyt zdrowe dla diód.
    Lisciasty
    Level 20  
    U nas we Wrocku pojawiły się takie panele z ledami w autobusach,
    kiedyś nudziło mi się i liczyłem, wyszło właśnie coś koło 3 000.
    Postaram się to obadać, moze jaki producent się znajdzie.
    Diodki tam są dość duże, czerwone, siedzą w takich tulejkach przypominających plastry miodu.
    Moze spytam sie jakiego przystepnie wygladajacego kierowcy ;)
    fachman
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Producent tych tablić jest w Bydgoszczy, zapodaj wyszukiwarce hasło tablice LED lub jakoś podobnie i znajdziesz tą firmę. Taki panel kosztuje około 3 tys zł. na tej stronie jest mnóstwo przydatnych informacji o podświetlaniu np.