Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica z miernika izolacji...?

AgresorXxX 14 Jun 2006 15:43 4690 13
Tespol
  • Tespol
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    A co na niej pisze, model/ typ itp.?
  • Tespol
    k3048
    Level 37  
    to jest miernik rosyjski z seri chyba IMI/U do pomiaru izolacji tzw.induktor umożliwia pomiar rezystancji przy napięci 500v ,ewentualnie 1000v
    wola
    Level 26  
    Napięcie prądnicy podane jest bodaj po lewej stronie skali.Tak jak pisze Pan k3048 jest to induktor.Przy podłączeniu końcówek jak u góry mierzy rezystancję w kΩ
    AgresorXxX
    Level 11  
    Mam takie pytanie jak ten miernik przerobić na normalną prądnice tak żeby kopało :) (chodzi mi o to żeby używać jej jako przenośnego zapalnika )
    Z góry dziękuje za odpowiedz
    k3048
    Level 37  
    tam nic nie trzeba przerabiać,weż przewody w ręce i poproś kolegę żeby zakręcił -dostaniesz kopa że hej,tylko delkatnie żeby cię nie ubiło :D
    AgresorXxX
    Level 11  
    właśnie tak robiłem i słabo to coś kopie powiedział bym że bardziej "parzy" niż kopie . kiedyś kumpel miał prądnice ale taką malutką i ona to faktycznie miała kopaa :) a tym miernikem nawet drucika wolframowego nie da sie rozgrzać
    lukiiiii
    Level 28  
    przy kopaniu wazne jest wysokie napiecie i niski prad. a przy żarzeniu wolframu musi byc duzy prad ktory by cie zabil.
    AgresorXxX
    Level 11  
    lukiiiii to możesz mi wytłumaczyć dlaczego jak drucik wolframowy podłącze pod zasilacz DC 13,8V to potrafi sie stopic nie mówie o jakims długim drucie.A poza tym przecież z prądnic robią przenośne zapalarki
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ja to robiłem na pradnicy z telefonu (na korbe). Proądnica przez diodę ładowała kondensator elektrolityczny (10mikro 350V) a dopiero do naładowanego kondensatora podłączałem żaróweczkę 12V. Włokno "parowało".
    m_wojcik
    Level 25  
    AgresorXxX: Podstawy elektrotechniki i prawo Ohma się kłaniają.
    Jeśli masz prądnicę, co daje 500V albo 1000V to pomyśl jaką musiałaby mieć wydajność prądową i moc, żeby rozżarzyć drucik - ona daje malutki prąd w celu wykonania pomiaru izolacji, czyli >10MΩ oporu... Zgodnie z prawem Ohma prąd do tegu celu jest baaardzo mały.
    Podejrzewam, że "słabo kopie" gdyż ma jeszcze jakiś duży opór połączony w szereg w celu ograniczenia prądu, albo ma jakieś uszkodzenie?

Kiedyś na lekcji elektrotechniki zrobiliśmy doświadczenie i cała klasa (36 chłopa) wzięło się za ręce w szereg i podłaczyliśmy się do takiej włąśnie prądnicy. Kiedy nasz nauczyciel zakręcił jednocześnie każdy wrzasnął i podskoczył... To było prawdziwie wstrząsające przezycie. Prąd jaki wtedy musiał popłynąć był minimalny, ale nasze ciała zadziałały jak suerczułe mierniki.
    Noel1
    Level 11  
    "Napięcie przemienne wytwarzane przez prądnicę jet prostowane przez układ prostowniczy podwajający napięcie,złożony z diód i kondesatorów"
    tyle podaje instrukcja od induktora IMI-11 - czyli jak zlikwidujesz powielacz napięcia to uzyskasz większy prąd oczywiście przy niższym napięciu.Przed chwilą sprawdzałem induktor IMI-3 - 1000V przy obciążeniu żaróweczką 3,5V z latarki daje 3 mV i prąd 10 mA .
    k3048
    Level 37  
    nie jest to miernik z serii IMI jak wcześniej napisałem, jest to radziecki megaomomierz z serii M4100/X/XT
    ,induktory te dawały napięcie w zależności od wersji
    100/250/500/1000/2500V, twój jak dobrze odczytałem jest na 1000V ,pisze na dole z lewej strony podziałki ,powinien być wersji M4100/4.Tak jak napisał kolega wyżej napięcie wytwarzane przez prądnicę jet prostowane przez układ prostowniczy podwajający napięcie,złożony z diód i kondesatorów ,powielacze są zastosowane w induktorach na 2500V.Pądnica jest nawinięta drutem miedzianym fi 0,08 i posiada 12500 zwoi ,jak nie wierzysz to policz :D
    lukiiiii
    Level 28  
    Jak juz podlaczanie jakies zaroweczki, to nie lepiej jakaś świetlówke rurowa, albo od zepsutej zarowpi energooszczednej? Bedzie ladnie swiecic przy tych napieciach, a pradu duzo nie trzeba